Blogi
Plus ratio quam vis
dr Jerzy Bukowski
rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie
Brak pieniędzy na leczenie w Polsce rannych z Majdanu
Piątek, 14 marca 2014 (12:34)Oto kolejny przykład polskiego bałaganu i składania szumnych deklaracji bez gwarancji ich spełnienia: przyjmujące na leczenie rannych na kijowskim Majdanie Ukraińców polskie szpitale do tej pory nie otrzymały pieniędzy na ten cel. Taka sytuacja jest w krakowskim szpitalu wojskowym, a w całym województwie podkarpackim odmówiono już przyjmowania nowych rannych.
Jak poinformował Radio Kraków-Małopolska pułkownik Piotr Gicała ze szpitala wojskowego przy ulicy Wrocławskiej, placówka nadal musi leczyć przyjętych w lutym 9 rannych za własne środki, bo obiecujące wsparcie finansowe Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie podjęło jeszcze decyzji o zwrocie kosztów za ich hospitalizację. Jeżeli w najbliższym czasie szpital nie otrzyma pieniędzy z MSW, będzie musiał wysłać faktury za leczenie Ukraińców bezpośrednio do swoich przełożonych w Warszawie.
- Nie mamy prawa leczyć nieubezpieczonych osób z pieniędzy publicznych, a nie chcemy rannych Ukraińców wysłać do domów - stwierdził płk Gicała w rozmowie z dziennikarzem RK-M.
Podobne kłopoty mają szpitale w całej Polsce. Przemysław Miśkiewicz z zajmującej się rannymi na Majdanie fundacji Pokolenie powiedział krakowskiej rozgłośni:
- Na Podkarpaciu już zapadła decyzja, że nie są przyjmowani kolejni ranni uczestnicy protestów na Ukrainie. Obawiam się, że jeśli MSW nie podejmie w najbliższym czasie decyzji o przeznaczeniu na ten cel pieniędzy odmawiać będą też szpitale w innych częściach kraju.
A zapotrzebowanie na pomoc medyczną wśród Ukraińców jest ogromne.
- Według naszych informacji wciąż opieki medycznej potrzebuje około tysiąca osób. Boją się iść do szpitali we Lwowie bądź Kijowie, bo jeszcze niedawno służby bezpieczeństwa porywały stamtąd protestujących - wyjaśniła na antenie RK-M mieszkająca w Krakowie lwowska dziennikarka Żanna Słoniowska.
Według Miśkiewicza, sytuacja może jeszcze się pogorszyć.
- Widzimy, że sytuacja na Krymie zaczyna eskalować. Co będzie, jeśli przyjedzie do nas nie kilkanaście, ale kilkadziesiąt albo kilka tysięcy rannych? W tej chwili jesteśmy na to kompletnie nieprzygotowani - dodał.
Radio Kraków-Małopolska poprosiło o komentarz w tej sprawie MSW, ale nie otrzymało odpowiedzi.