Blogi
Plus ratio quam vis
dr Jerzy Bukowski
rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie
Pomnik płk. Kuklińskiego w Krakowie coraz bliżej realizacji
Czwartek, 11 grudnia 2014 (09:04)Prezydent Krakowa profesor Jacek Majchrowski zatwierdził projekt i wydał zezwolenie na budowę pomnika pułkownika Ryszarda Kuklińskiego na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego (dawnym Dworcowym).
Kierowane przez Henryka Pacha Stowarzyszenie im. płk. Ryszarda Kuklińskiego ma teraz pół roku na zgromadzenie środków finansowych i wybudowanie monumentu.
Pomnik, na który składają się wysoka na 9,5 metra i przypominająca szablę parabola oraz biegnący pod nią walący się mur berliński z wyrwą w kształcie litery V zaprojektowali profesor Czesław Dźwigaj z architektem Krzysztofem Lenartowiczem.
Osobiście wolałbym - o czym już tutaj pisałem - monument figuralny, a nie abstrakcyjny, ponieważ wizerunek płk Kuklińskiego nie jest powszechnie znany Polakom i dobrze byłoby zobaczyć go w realnym odzwierciedleniu artystycznym. Znakomite jest natomiast jego usytuowanie w centrum komunikacyjnym Krakowa (obok dworców PKP i PKS oraz jednej z największych galerii handlowych), gdzie będą go oglądać dziesiątki tysięcy osób dziennie.
Należy też przypomnieć, że patron placu był jedną z tych osób, które - obok profesora Zbigniewa Brzezińskiego i ambasadora Polski w USA Jerzego Koźmińskiego - zrobiły najwięcej dla rehabilitacji „pierwszego polskiego oficera w NATO”, kiedy stało się to ważnym warunkiem wstąpienia naszego kraju do Paktu Północnoatlantyckiego, co lepiej zrozumieli w połowie lat 90. postkomuniści Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski i minister spraw wewnętrznych Leszek Miller, niż wcześniej Lech Wałęsa oraz politycy obozu „solidarnościowego”.
Pomnik ma kosztować 400 tysięcy złotych, nie licząc zagospodarowania otoczenia, a także oświetlenia i monitoringu, które mają zapobiec jego ewentualnym dewastacjom.
Inicjatorom upamiętnienia w monumentalnej formie płk. Ryszarda Kuklińskiego w centrum miasta, którego jest on honorowym obywatelem należą się słowa podziękowania i uznania za konsekwencję.