• Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

    imieniny: Juliusza, Oksany, Zenona

Krótko

19:55 - Poszukiwanie sprawcy dewastacji drzwi kościoła w Sieradzu
2021-04-11 19:55:51

Poszukiwanie sprawcy dewastacji drzwi kościoła w Sieradzu

Z soboty na niedzielę ktoś zniszczył drzwi kościoła Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu (woj. łódzkie). Trwają poszukiwania sprawcy – powiedziała po południu PAP podkom. Aneta Sobieraj z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Powybijane szybki w drzwiach wejściowych to bilans nocnej dewastacji dokonanej przez nieznanego sprawcę w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego na osiedlu Jaworowe w Sieradzu (Łódzkie).

– W tym przypadku mamy zniszczenie mienia. Straty to od 600 do 700 złotych – podała Sobieraj. – Wybito małe szybki w drzwiach kościoła – przekazała. – To wygląda tak, jakby w nocy przechodził tędy ktoś i powybijał te szybki – dodała.

Trwają poszukiwania. Zabezpieczone są ślady. Sprawdzany jest okoliczny monitoring.

JG, PAP
19:37 - Włochy 15 proc. obywateli po pierwszej dawce szczepionki
2021-04-11 19:37:26

Włochy 15 proc. obywateli po pierwszej dawce szczepionki

Ponad 9 milionów Włochów zostało dotąd zaszczepionych pierwszą dawką preparatu przeciwko COVID-19. To 15 procent ludności w wieku od 16 lat, która ma zostać zaszczepiona – poinformował rząd. 

Dwie dawki dostało ponad 3,9 miliona osób, czyli 6,5 proc. ludności.

Od poniedziałku 80 procent mieszkańców Włoch będzie już poza czerwoną strefą surowych restrykcji przeciwepidemicznych. Pozostaną w niej tylko cztery regiony: Dolina Aosty, Apulia, Kampania i Sardynia.

Ministerstwo zdrowia podało, że ostatniej doby na COVID-19 zmarło 331 osób i potwierdzono 15 746 przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba wykonanych jednego dnia testów przekroczyła ćwierć miliona.

JG, PAP
19:23 - Wielka Brytania: Mniej zgonów na COVID-19
2021-04-11 19:23:15

Wielka Brytania: Mniej zgonów na COVID-19

Siedem zgonów z powodu COVID-19 zarejestrowano w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii, co jest pierwszym przypadkiem od połowy września 2020 roku, by ten bilans był jednocyfrowy – poinformował brytyjski rząd.

Natomiast liczba nowo wykrytych zakażeń – 1730 – po raz pierwszy od początku września jest poniżej poziomu dwóch tysięcy.

Wprawdzie trzeba pamiętać, że ze względu na opóźnienia w rejestrowaniu zgonów w weekendy, bilanse podawane w niedziele i poniedziałki są najniższe w tygodniu, tym niemniej obecna statystyka jest niższa nawet od tej z Niedzieli Wielkanocnej, gdy te opóźnienia były jeszcze wyraźniejsze. Łącznie w ciągu ostatnich siedmiu dni z powodu COVID-19 zmarło 251 osób. Dla porównania niespełna trzy miesiące temu, w najgorszym dniu od początku epidemii, w ciągu 24 godzin zarejestrowano 1820 zgonów.

JG, PAP
19:07 - Kilkanaście zastępów straży gasi pożar hali do produkcji peletu
2021-04-11 19:07:15

Kilkanaście zastępów straży gasi pożar hali do produkcji peletu

Kilkanaście zastępów straży pożarnej uczestniczy w akcji gaszenia pożaru hali do produkcji peletu w Dąbrowie Wielkiej (Kujawsko-Pomorskie). Ogień pojawił się wewnątrz zakładu i przeniósł na materiały składowane na zewnątrz.

– Zgłoszenie o pożarze otrzymaliśmy przed godziną 16.00. Pożar wybuchł w hali, gdzie prowadzona jest produkcja peletu. Na miejsce zadysponowano 13 zastępów straży pożarnej – państwowej i ochotniczej z terenu dwóch powiatów (bydgoskiego i inowrocławskiego) – powiedziała PAP kpt. Karol Smarz, oficer prasowy KM PSP w Bydgoszczy.

Z jego relacji wynika, że sytuacja na miejscu jest już opanowana.

– Ogień przeniósł się z hali na sterty balotów słomy i drewno. Na tę chwilę nie mamy informacji o osobach poszkodowanych – wskazał kpt. Smarz.

JG, PAP
18:41 - Ekstraklasa siatkarzy – ZAKSA w finale
2021-04-11 18:41:13

Ekstraklasa siatkarzy – ZAKSA w finale

Trzeci mecz półfinałowy: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – PGE Skra Bełchatów 3:0 (25:23, 25:19, 25:21).

Stan rywalizacji play off (do dwóch zwycięstw): 2-1 dla Zaksy, która awansowała do finału. Skra zagra o brązowy medal.

JG, PAP
18:26 - Liderzy CDU i CSU gotowi, by ubiegać się o stanowisko kanclerza
2021-04-11 18:26:06

Liderzy CDU i CSU gotowi, by ubiegać się o stanowisko kanclerza

Lider Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) Markus Soeder i szef Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) Armin Laschet oświadczyli, że są gotowi rywalizować o nominację z ramienia bloku CDU/CSU na kanclerza Niemiec przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu.

– Markus Soeder i ja odbyliśmy przed dniem dzisiejszym długą rozmowę. Zadeklarowaliśmy naszą gotowość do ubiegania się o urząd kanclerski – powiedział na konferencji prasowej Laschet. Dodał, że wkrótce kandydat chadeckiego bloku zostanie wybrany.

– Gdyby CDU chciała mnie poprzeć, byłbym gotowy – powiedział ze swej strony lider bawarskiej CSU na spotkaniu partyjnym, o którym poinformowali jego uczestnicy. Soeder w niedzielę po raz pierwszy zakomunikował, że jest gotów wystartować jako kandydat CDU/CSU na kanclerza Niemiec – zauważa Reuters.

JG, PAP
17:45 - 25-latek zatruł się tlenkiem węgla
2021-04-11 17:45:46

25-latek zatruł się tlenkiem węgla

W Brzegu strażacy zostali wezwani do mieszkania, w którym zasłabł 25-latek. Jak poinformował dyżurny KW Państwowej Straży Pożarnej, w łazience gdzie znaleziono nieprzytomnego mężczyznę, stwierdzono znaczne przekroczenie stężenia tlenku węgla.

Do zdarzenia doszło w niedzielę. Strażaków wezwano do jednego z domów w Brzegu, gdzie w łazience znaleziono nieprzytomnego 25-latka. Podejrzewano, że przyczyną może być ulatniający się z piecyka w pomieszczeniu tlenek węgla.

Już wstępne badanie składu powietrza w lokalu potwierdziły, że pomimo wcześniejszego wietrzenia stężenie tlenku węgla znacznie przekracza normy. Stan pokrzywdzonego był na tyle poważny, że konieczna okazała się resuscytacja. Wezwany śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zabrał zatrutego mężczyznę do szpitala.

JG, PAP
17:10 - ME w wioślarstwie - Węgrzycki-Szymczyk z brązowym medalem
2021-04-11 17:10:30

ME w wioślarstwie - Węgrzycki-Szymczyk z brązowym medalem

Natan Węgrzycki-Szymczyk zdobył brązowy medal w jedynce podczas mistrzostw Europy w wioślarstwie rozgrywanych we włoskim Varese. To drugi medal wywalczony przez polską reprezentację w tych zawodach. W jedynce wagi lekkiej trzeci był Artur Mikołajczewski.

Węgrzycki-Szymczyk musiał uznać wyższość Niemca - Olivera Zeidlera oraz Duńczyka Sverri Nielsena.

JG, PAP
16:40 - Szczęśliwy finał wypadku awionetki w Gliwicach
2021-04-11 16:40:05

Szczęśliwy finał wypadku awionetki w Gliwicach

O dużym szczęściu może mówić pilot awionetki, która przewróciła się podczas lądowania na lotnisku Aeroklubu Gliwice. Mężczyzna nie doznał obrażeń – informują służby.

Jak poinformował PAP oficer prasowy gliwickiej straży pożarnej kapitan Damian Dudek, po zgłoszeniu, które wpłynęło o godz. 13.21, na miejsce udały się 4 zastępy strażaków. Okazało się, że podczas lądowania awionetka przewróciła się. Wewnątrz był tylko pilot, który o własnych siłach opuścił samolot.

„Ofiara została zbadana przez zespół pogotowia ratunkowego, ale nie było potrzeby hospitalizacji. Samolot został uszkodzony i nastąpił niewielki wyciek paliwa, ale zabezpieczyliśmy go” – powiedział PAP kapitan Dudek.

JG, PAP
15:54 - Londyn: Policja wyraża ubolewanie po przerwanym nabożeństwie w polskim kościele
2021-04-11 15:54:11

Londyn: Policja wyraża ubolewanie po przerwanym nabożeństwie w polskim kościele

Londyńska policja metropolitalna wyraziła ubolewanie z powodu przerwania nabożeństwa wielkopiątkowego w polskim kościele Chrystusa Króla w Balham w południowym Londynie.

– Jesteśmy wszyscy świadomi wydarzeń, do których doszło tu w Wielki Piątek. Zamiarem Met jest wspieranie i chronienie społeczności w czasie pandemii, wiemy jednak, że wielu ludzi było bardzo zdenerwowanych z powodu tego, co się wydarzyło w Wielki Piątek i głęboko tego żałujemy – powiedział komisarz Andy Wadey w czasie przedpołudniowej niedzielnej Mszy św. w kościele w Balham.

Zapewnił, że od tego czasu policja metropolitalna dokładnie rozważyła te wydarzenia. – Mam szczerą nadzieję, że dzisiejszy dzień będzie oznaczał początek odnowionej, trwałej relacji z parafią Chrystusa Króla w Balham, a także z całą polską społecznością – mówił Wadey.

Na niedzielnej Mszy św. obecny był także arcybiskup John Wilson z archidiecezji Southwark, której podlega parafia Chrystusa Króla.

JG, PAP
15:22 - Łódzkie: Wysoka liczba hospitalizacji w związku z COVID-19
2021-04-11 15:22:25

Łódzkie: Wysoka liczba hospitalizacji w związku z COVID-19

W regionie łódzkim nadal rośnie liczba hospitalizacji, ale w szpitalach województwa rośnie też liczba łóżek dla chorych z COVID-19. Dziś na prawie 3,9 tys. miejsc dla pacjentów covidowych wolnych było 930 – poinformowała PAP rzecznik wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska.

Rzecznik przekazała, że nadal poszerzana jest tzw. buforowa strefa bezpieczeństwa w regionie łódzkim. Na I, II i III poziomie zabezpieczenia szpitalnego w niedzielę w południe było w sumie 3870 łóżek covidowych, z czego 930 miejsc pozostawało wolnych.

Zalewska przypomniała, że do tych liczb trzeba doliczyć łóżka intensywnej terapii dla chorych z COVID-19, które mogą być przesunięte z niektórych niezakaźnych oddziałów szpitalnych. – W szpitalu tymczasowym w łódzkiej hali EXPO na 272 miejsca wolnych jest 121 łóżek – zaznaczyła rzecznik.

JG, PAP
15:05 - San Marino: Od poniedziałku otwarte restauracje
2021-04-11 15:05:09

San Marino: Od poniedziałku otwarte restauracje

W San Marino od poniedziałku otwarte będą restauracje, także wieczorem. W granicach małej republiki na Półwyspie Apenińskim można będzie zjeść posiłek przy stoliku, co jest zabronione na terenie całych Włoch. Wkrótce zostanie też zniesiona godzina policyjna.

Władze jednego z najmniejszych i najstarszych państw świata w najnowszym dekrecie zarządziły, że lokale gastronomiczne mogą prowadzić normalną obsługę do godziny 21.30.

Następnie od 18 kwietnia godzina policyjna, rozpoczynająca się obecnie o godz. 22.00, zacznie obowiązywać od północy. Od tego dnia bary i restauracje będą otwarte do godziny 23.00.

W ramach stopniowego łagodzenia restrykcji godzina policyjna zostanie zniesiona całkowicie z dniem 26 kwietnia. Tego dnia również otwarte zostaną sale kinowe i teatralne.

Również w poniedziałek wznowiona będzie nauka we wszystkich szkołach.

JG, PAP
14:41 - We wtorek powiaty poznają potrzebny potencjał punktów szczepień
2021-04-11 14:41:42

We wtorek powiaty poznają potrzebny potencjał punktów szczepień

Dyrektorzy oddziałów NFZ zaprezentują we wtorek przedstawicielom każdego powiatu w Polsce liczbę punktów szczepień, która powinna być zapewniona, by zaszczepić jak największą liczbę mieszkańców – powiedział PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Dodał, że Narodowy Fundusz Zdrowia w tej chwili przygotowuje stosowną analizę.

„We wtorek wszystkie samorządy dowiedzą się, po rozmowie z dyrektorami oddziałów NFZ, jaki jest potencjał punktów szczepień do utworzenia w danym powiecie” – przekazał PAP Andrusiewicz.

JG, PAP
14:24 - Izrael: Będziemy współpracować z USA w kwestii Iranu
2021-04-11 14:24:06

Izrael: Będziemy współpracować z USA w kwestii Iranu

Izrael postrzega USA jako sojusznika w pełnym rozumieniu tego słowa, zamierza współpracować z nimi w kwestiach irańskich, dbając o to, by nowe porozumienie dyplomatyczne z Teheranem nie zagroziło bezpieczeństwu regionu – oświadczył minister obrony Izraela.

Występując na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem, minister obrony Izraela Beni Ganc zapewnił, że partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi pozostaje kamieniem węgielnym izraelskiej strategii bezpieczeństwa.

– Izrael postrzega USA jako sojusznika w pełnym rozumieniu tego słowa i dotyczy to różnych obszarów, nie wyłączając Iranu – zadeklarował Ganc. – Będziemy ściśle współpracować z naszymi amerykańskimi sojusznikami w kwestiach irańskich, dbając o to, by nowe porozumienie dyplomatyczne z Teheranem nie zagroziło bezpieczeństwu regionu nowym wyścigiem zbrojeń i by leżało w interesach świata oraz Stanów Zjednoczonych, jednocześnie chroniąc Izrael – dodał minister obrony Izraela.

JG, PAP
14:03 - Wypadek i pożar auta
2021-04-11 14:03:10

Wypadek i pożar auta

Policja ustala tożsamość ofiary wypadku, do którego doszło w miejscowości Piotrawin (Lubelskie). Auto uderzyło tam w drzewo i stanęło w płomieniach. Wewnątrz samochodu ujawniono zwęglone ciało osoby kierującej – poinformowała policja.

Do tragicznego wypadku doszło w nocy z soboty na niedzielę w miejscowości Piotrawin w gminie Jastków. Informację o wypadku i pożarze samochodu policja otrzymała około godziny 02.40.

Według dotychczasowych ustaleń, osoba kierująca samochodem osobowym na łuku drogi zjechała na lewe pobocze i przodem pojazdu uderzyła w drzewo. – Po zderzeniu auto stanęło w płomieniach – poinformował rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie komisarz Andrzej Fijołek.

JG, PAP