• Środa, 8 kwietnia 2020

    imieniny: Maksyma, Seweryna, Waltera

Krótko

21:31 - MR: Prawie 467,6 tys. wniosków o pomoc z Tarczy antykryzysowej
2020-04-08 21:31:02

MR: Prawie 467,6 tys. wniosków o pomoc z Tarczy antykryzysowej

Już prawie 467,6 tys. wniosków dotyczących skorzystania z rozwiązań oferowanych przez Tarczę antykryzysową zostało złożonych do ZUS i urzędów pracy.

Taką informację podało w środę na Twitterze Ministerstwo Rozwoju.

Przepisy przyjęte w ramach Tarczy zwalniają mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia ZUS przez 3 miesiące. Przewidują także wypłacanie świadczeń postojowych i dopłat do wynagrodzeń dla pracowników przez państwo. Pozwalać mają też pracodawcom uelastycznić czas pracy w swoich zakładach. Nowe przepisy zakładają również przedłużenie kredytów obrotowych dla firm czy brak kar za opóźnienia w przetargach publicznych.

AB, PAP
21:17 - MSZ odradza podróże w okresie Wielkanocy
2020-04-08 21:17:17

MSZ odradza podróże w okresie Wielkanocy

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w środowym komunikacie odradza wszelkie podróże w okresie Wielkanocny.

 

Resort przypomniał, że na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą została tymczasowo przywrócona kontrola graniczna, a granicę można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach.

„W związku ze stanem epidemii COVID-19 odradzamy podróże, również związane ze Świętami” - czytamy we wpisie resortu na Twitterze.

 

 

AB, PAP
20:59 - Bydgoszcz: 7 zakażonych osób z personelu szpitala dziecięcego
2020-04-08 20:59:12

Bydgoszcz: 7 zakażonych osób z personelu szpitala dziecięcego

Siedem osób z personelu Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy jest zakażonych koronawirusem.

Dzieci hospitalizowane w placówce nie chorują na COVID-19 – poinformowała rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Beata Krzemińska.

„W tym szpitalu zakończyło się dochodzenie epidemiologiczne. Wykonano ponad 150 testów i liczba zakażonych jest ostateczna. Personel, który miał pozytywne wyniki testów, to jednocześnie pracownicy trzech innych bydgoskich szpitali: Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela, 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką i Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza”- poinformowała Beata Krzemińska.

Podkreśliła, że zadziałały w tej placówce wszystkie procedury. Wskazała, że dzięki obowiązkowym środkom ochrony osobistej stosowanym przez pracowników – maskom, przyłbicom, rękawiczkom, fartuchom i kombinezonom – nie zarażono ani jednego pacjenta placówki.

AB, PAP
20:38 - Litwa: Kwarantanna do 27 kwietnia
2020-04-08 20:38:45

Litwa: Kwarantanna do 27 kwietnia

Litwa przedłuża o kolejne dwa tygodnie kwarantannę z  powodu szerzenia się koronawirusa. Złagodzone zostaną jednak jej warunki.

Po Wielkanocy dozwolony będzie m.in. handel sadzonkami, nasionami, nawozami w wyznaczonych miejscach na świeżym powietrzu. Następnym krokiem – jeżeli nie dojdzie do wzrostu zakażeń – będzie zezwolenie na działalność drobnego biznesu.

Na Litwę będą mogli wjechać obcokrajowcy, którzy mają w tym kraju rodziców, dzieci, współmałżonków lub opiekunów. W ramach obowiązujących obecnie zasad kwarantanny do kraju mają prawo wjazdu tylko ci obcokrajowcy, który posiadają prawo pracy bądź stałego pobytu, dyplomaci oraz kierowcy przewozów międzynarodowych.

Natomiast od piątku rząd wprowadza obowiązek noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych. Dotychczas było to jedynie zalecane. Chcąc zapobiec wzajemnemu odwiedzaniu się w czasie zbliżających się świąt, rząd wprowadził zakaz wyjazdu poza miejsce zamieszkania. Będzie on obowiązywał od godziny 20.00 w Wielki Piątek do godziny 20.00 w Poniedziałek Wielkanocny.

Zakaz przemieszczania się nie będzie dotyczył wyjątkowych przypadków, na przykład śmierci czy ciężkiej choroby, jak też osób udających się do pracy i powracających z pracy do domu.

Na Litwie w środę odnotowano kolejne 32 przypadki zakażeń koronawirusem. Ogólna liczba infekcji wynosi teraz 912, zmarło 15 osób.

AB, PAP
19:57 - Kolejny przypadek koronawirusa wśród pracowników Watykanu
2020-04-08 19:57:47

Kolejny przypadek koronawirusa wśród pracowników Watykanu

Potwierdzono ósmy przypadek zakażenia koronawirusem wśród pracowników Watykanu – ogłosiło w środę biuro prasowe.

Wyjaśniono, że najnowszy przypadek dotyczy osoby zatrudnionej w Stolicy Apostolskiej, która wyjechała z Rzymu w połowie marca i dotąd nie wróciła.

Pracownik ten opuścił Wieczne Miasto, by zająć się chorymi krewnymi – podano. Gdy stwierdzono u niego pierwsze objawy, trafił do szpitala poza Rzymem, gdzie przebywa na obserwacji.

Watykański rzecznik Matteo Bruni poinformował, że spośród ośmiu zakażonych osób dwie zostały już wyleczone, jedna opuściła szpital, dwie nadal są hospitalizowane, a trzy, bez objawów, przebywają w izolacji.

Media wcześniej ujawniły, że Papież Franciszek dwukrotnie został już poddany testowi na obecność koronawirusa, m.in. dlatego, że zachorował ksiądz rezydujący w Domu św. Marty, czyli tam, gdzie mieszka Ojciec Święty.

AB, PAP
19:35 - Litwa: Szef MSZ o rocznicy zbrodni katyńskiej i rocznicy tragedii smoleńskiej
2020-04-08 19:35:07

Litwa: Szef MSZ o rocznicy zbrodni katyńskiej i rocznicy tragedii smoleńskiej

Litwa wspólnie z Polską upamiętnia 80. rocznicę krwawej zbrodni katyńskiej i 10. rocznicę tragedii smoleńskiej. 

„Razem z całą Polską, upamiętniając 80. rocznicę krwawej zbrodni katyńskiej i 10. rocznicę tragedii smoleńskiej, wyrażamy nasze szczere poparcie i solidarność” – czytamy w liście szefa litewskiej dyplomacji Linas Linkeviczius do ministra Jacka Czaputowicza.

Linkeviczius wskazuje, że „mord dokonany wiosną 1940 roku przez katów NKWD Związku Sowieckiego na ponad 22 tysiącach polskich oficerów i przedstawicieli inteligencji był tragiczną stratą dla Polski, zaś długoletnie jego zaprzeczanie i ukrywanie sprawców zadało potężny cios rodzinom ofiar”.

Litwa pamięta też „bohaterów Polski, którzy 10 kwietnia 2010 roku tragicznie zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem – śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Pierwszą Damę  p. Marię Kaczyńską oraz wszystkich, którzy stracili życie tego dnia”.

„To byli również nasi przyjaciele, na których zawsze mogliśmy polegać w trudnej chwili. Dlatego ich utrata jest również naszą niepowetowaną stratą, którą wspólnie przeżywamy w głębokim smutku” – podkreśla Linkeviczius.

„Litwa potępia prowadzoną przez Federację Rosyjską politykę historycznego rewizjonizmu oraz szerzoną dezinformację, mającą na celu zatajanie roli Związku Sowieckiego jako jednego z głównych inicjatorów II wojny światowej, dążenie do obarczenia winą ofiary agresji oraz usprawiedliwianie paktu Ribbentrop-Mołotow z 1939 roku wraz z tajnymi protokołami, negowanie ich skutków, jakimi okazało się skazanie Europy Środkowo-Wschodniej na dziesięciolecia okupacji i ucisku” – podkreśla w liście minister.

AB, PAP
19:01 - MZ: 205 nowych zakażeń koronawirusem
2020-04-08 19:01:32

MZ: 205 nowych zakażeń koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę po południu o 205 nowych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem. Łącznie odnotowano 5205 przypadków zakażenia i 159 zgonów.

Resort podał, że nowe potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych przypadki dotyczą: 67 osób z woj. mazowieckiego, 42 z woj. łódzkiego, 18 z woj. małopolskiego, 18 z woj. podlaskiego, 16 z woj. wielkopolskiego, 15 z woj. śląskiego, 12 z woj. podkarpackiego, 5 osób z woj. zachodniopomorskiego, 4 z woj. lubuskiego, 4 z woj. świętokrzyskiego, 3 z woj. opolskiego i 1 osoby z woj. pomorskiego.

MZ poinformowało też o śmierci 23 kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Jest to: 12 osób z woj. mazowieckiego, 4 osoby z woj. kujawsko-pomorskiego, 3 z woj. śląskiego i po 1 osobie z woj. wielkopolskiego, woj. podlaskiego, woj. pomorskiego i woj. świętokrzyskiego.

Większość – jak wskazano – to osoby starsze z chorobami współistniejącymi.

 

 

 

AB
18:22 - Wielka Brytania: 938 - dobowy bilans zgonów z powodu COVID-19
2020-04-08 18:22:55

Wielka Brytania: 938 - dobowy bilans zgonów z powodu COVID-19

Kolejne 938 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wzrosła do 7097 – poinformowało w środę po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Bilans obejmuje nowo zarejestrowane zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17.00 w poniedziałek a godz. 17.00 we wtorek.

To największa dobowa liczba zgonów od początku epidemii. Dotychczas najwyższym bilansem był ten podany we wtorek – 786 zmarłych.

We wtorek Wielka Brytania stała się piątym krajem – po Włoszech, Hiszpanii, USA i Francji – w którym liczba zgonów spowodowanych przez koronawirusa przekroczyła 7000.

AB, PAP
18:01 - Caritas zgromadziła 20 mln zł na pomoc dla seniorów
2020-04-08 18:01:08

Caritas zgromadziła 20 mln zł na pomoc dla seniorów

 W ramach kampanii #PomocDlaSeniora oraz #WdzięczniMedykom Caritas zgromadziła fundusze, poprzez które może pomagać osobom starszym. Wolontariusze Caritas codziennie dostarczają paczki z żywnością tysiącom potrzebujących seniorów, bezdomnych i chorych w całej Polsce, a Caritas Polska przygotowuje się do zakupu respiratorów i najbardziej potrzebnego wyposażenia dla polskich szpitali.

„Dostarczamy żywność seniorom i bezdomnym, prowadzimy zbiórki na respiratory i środki ochrony dla medyków, opiekujemy się chorymi w naszych placówkach, otaczamy opieką bezdomnych i potrzebujących, szyjemy maseczki – skala pomocy, której udzielają Caritas Polska i Caritas diecezjalne w całej Polsce, jest nieporównywalna z żadnym innym wydarzeniem w historii naszego kraju” –powiedział ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Akcja #PomocDlaSeniora ma na celu wsparcie osób starszych oraz bezdomnych poprzez zaspokojenie ich najważniejszych potrzeb w warunkach izolacji. W ramach akcji Caritas zapewnia im pomoc żywnościową i zaopatrzenie w środki higieniczne oraz ochronne (płyny do dezynfekcji, rękawiczki, maseczki), wsparcie wolontariuszy w czynnościach wymagających wyjścia z domu (np. w zakupie leków), a także inne formy pomocy, w zależności od potrzeb – na przykład opiekę psychologiczną.

Na start projektu Caritas Polska przekazała 1 mln zł z własnych środków. Drugi milion został zebrany w ramach trwającej zbiórki i wkrótce trafi do Caritas diecezjalnych. W akcję włączyły się także niektóre przedsiębiorstwa.

W ramach projektu diecezjalne Caritas szczególną opieką objęły nie tylko seniorów, ale także osoby bezdomne, chore i ubogie. Jest to pomoc materialna w postaci paczek z żywnością i środkami higieny, darmowych posiłków, a także wsparcie pracowników Caritas i wolontariuszy, którzy pakują paczki. Seniorzy, którzy nie są w stanie samodzielnie zrobić zakupów lub boją się opuszczać domy, mogą liczyć na pomoc wolontariuszy, którzy odbierają paczki w punktach Caritas i dostarczają je pod drzwi. Na taką pomoc mogą liczyć także osoby niepełnosprawne i chore, a w niektórych diecezjach również te pozostające w kwarantannie.

Środki na zakup żywności dla seniorów i ubogich pochodzą także ze zbiórek i szeregu lokalnych akcji ogłaszanych przez Caritas diecezjalne (np. „Niosę dobro” w archidiecezji wrocławskiej lub „Paczka bezdotykowa” w diecezji ełckiej). Niektóre diecezje przyjmują darowizny od osób indywidualnych w postaci żywności z długim terminem przydatności, ale pomoc w tym zakresie koncentruje się przede wszystkim na współpracy z firmami oferującymi żywność (takimi jak np. Bracia Sadownicy w diecezji włocławskiej, Hortex i SuperDrob w diecezji warszawsko-praskiej i wiele innych).

Drugą kampanią uruchomioną przez Caritas w czasach pandemii jest ogólnopolska akcja #WdzięczniMedykom. Projekt dedykowany jest personelowi medycznemu, który dziś znajduje się na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Caritas uruchomiła zbiórkę środków na niezbędne wyposażenie placówek medycznych zaangażowanych w walkę z pandemią, w tym zakup respiratorów oraz środków ochrony osobistej dla medyków (m.in. maseczek, rękawic, fartuchów i przyłbic). Zbiórka skierowana jest zarówno do darczyńców indywidualnych, jak i podmiotów instytucjonalnych i biznesu. Celem jest zebranie kwoty 12 mln zł. Dziś na koncie Caritas jest już prawie 3 mln zł.

Caritas w diecezjach, na których terenie znajdują się szpitale (szczególnie jednoimienne i z oddziałami zakaźnymi) również organizuje zbiórki na sprzęt (głównie respiratory), a także rękawiczki, przyłbice, maseczki, fartuchy, środki do dezynfekcji (np. kosztowny sprzęt do dezynfekcji karetek – Caritas Diecezji Radomskiej), a także innego rodzaju urządzenia specjalistyczne (np. Caritas Diecezji Elbląskiej czyni starania w celu zakupienia kapsuły do przewożenia chorych). Niektóre diecezje przeznaczają swoje obiekty do dyspozycji władz miejskich, by w razie potrzeby mogły służyć osobom przebywającym w kwarantannie (toruńska, tarnowska, warmińska).

W wielu diecezjach pracownicy ośrodków Caritas szyją maseczki ochronne. Do tej pracy włączają się także wolontariusze i siostry zakonne. Maseczki ofiarowują pracownikom służby zdrowia, najczęściej tym pracującym w ośrodkach medycznych Caritas, a także pracownikom i wolontariuszom Caritas, którzy wykonują pracę w terenie (roznoszą żywność do seniorów, pracują w jadłodajni itp.). Na stronie Caritas Diecezji Lubelskiej umieszczono nawet instrukcję szycia maseczek. Niestety, diecezjalne Caritas borykają się często z brakiem materiałów – flizeliny, gumek i bawełny, dlatego apelują o ich przekazywanie lub wpłaty na konto, dzięki którym będą mogły dokonać niezbędnych zakupów.

Osoby w kwarantannie, samotne, starsze czy przeżywające lęk o zdrowie własne lub bliskich coraz częściej potrzebują pomocy psychologicznej. Wiele diecezji udostępnia w tym czasie telefon, na który można zadzwonić i porozmawiać z psychologiem lub pracownikiem Caritas. Numery telefonów i adresy e-mail są dostępne na stronach internetowych Caritas diecezjalnych.

AB, PAP
17:48 - KE proponuje zamknięcie granic zewnętrznych do 15 maja
2020-04-08 17:48:19

KE proponuje zamknięcie granic zewnętrznych do 15 maja

Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie i państwa stowarzyszone w ramach Schengen do przedłużenia zamknięcia granic dla podróży, które nie są niezbędne, do 15 maja.

„Doświadczenia państw członkowskich i innych krajów narażonych na pandemię pokazują, że środki zastosowane w celu zwalczania rozprzestrzeniania się wirusa wymagają więcej niż 30 dni, aby były skuteczne” – wskazała w komunikacie KE.

Państwa UE same podejmują decyzje o zamykaniu swoich granic, ale w tym przypadku stało się to w skoordynowany sposób. Początkowo ograniczenie, które zaakceptowali na szczycie pod koniec marca szefowie państw i rządów, miało obowiązywać przez 30 dni.

AB, PAP
17:13 - Nowoczesne aplikacje a ochrona danych
2020-04-08 17:13:26

Nowoczesne aplikacje a ochrona danych

Ministerstwo spraw zagranicznych Niemiec ograniczyło do minimum korzystanie z aplikacji Zoom. Powiadomiła o tym w środę gazeta „Handelsblatt”. Powodem są obawy o bezpieczeństwo danych i powiązania firmy z Chinami.

Dzięki pandemii COVID-19 i konieczności pracy zdalnej Zoom w krótkim czasie stał się jedną z najpopularniejszych aplikacji używanych do telekonferencji na całym świecie. Rządy niektórych państw, np. Wielkiej Brytanii, używają programu – choć w wersji innej niż publicznie dostępna -– do prowadzenia wirtualnych posiedzeń gabinetu. Z Zooma korzysta też wiele instytucji publicznych w USA.

W ostatnim tygodniu branżowe media i eksperci zwrócili uwagę na szereg niepokojących aspektów funkcjonowania programu. Według badań znanego kanadyjskiego ośrodka CitizenLab, chodzi m.in. o przekierowywanie danych użytkowników z innych krajów do serwerów w Chinach, niestandardowy system szyfrowania danych (klucz do deszyfracji również był w niektórych przypadkach wysyłany do Chin) i udział chińskich firm w rozwoju aplikacji.

To wszystko sprawia, że – zdaniem CitizenLab – program nie powinien być używany do wrażliwych rozmów przez państwa oraz firmy obawiające się szpiegostwa przemysłowego.

Obawy budzi także łatwość dostępu do telekonferencji przez cyberintruzów, co stało się powodem oficjalnego ostrzeżenia wydanego przez FBI.

Jednak zdaniem dr. Łukasza Olejnika, niezależnego badacza i doradcy ds. cyberbezpieczeństwa i prywatności, zaskakujące są nie tyle dziury w oprogramowaniu Zooma, ile fakt, że był on używany do prowadzenia rozmów na najwyższym szczeblu.

Założyciel firmy Eric Yuan przeprosił w ubiegłym tygodniu m.in. za wprowadzanie użytkowników w błąd oraz wysyłanie danych użytkowników do centrów danych w Chinach. Zapowiedział też wzmożone wysiłki na rzecz poprawienia cyberbezpieczeństwa programu.

„Błędy i problemy można znaleźć w każdym oprogramowaniu. Ważny jest sposób, w jaki organizacje reagują na znalezione problemy. Tutaj Zoom nie tylko nie kwestionuje problemów, ale też podjął dość bezprecedensową decyzję zagrożenia rozwoju i położenia priorytetu na kwestie zaufania, cyberbezpieczeństwa i prywatności” – podkreślił Łukasz Olejnik.

AB, PAP
16:38 - Minister zdrowia: Nie ma danych, kiedy epidemia koronawirusa wygaśnie
2020-04-08 16:38:03

Minister zdrowia: Nie ma danych, kiedy epidemia koronawirusa wygaśnie

Szczyt zachorowań związanych z koronawirusem jest przed nami. Nie ma danych, kiedy epidemia wygaśnie, może to się stać np. w grudniu ocenił w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef resortu zdrowia był pytany w rozmowie z jednym z portali o możliwe scenariusze dotyczące epidemii.

„Nasze przewidywania dotyczące rozwoju epidemii koronawirusa są oparte na modelach. (…) Modele, które były aktualne tydzień temu, nie są aktualne dzisiaj. Obecne pokazują, że szczyt zachorowań będzie w ciągu najbliższych tygodni. Ale równie dobrze, jeśli będziemy mocno trzymali się reżimów sanitarnych, możemy ten szczyt przesunąć dalej” – powiedział minister.

Dodał, że „nie ma żadnych danych na temat tego, kiedy epidemia wygaśnie”. „Może wygasnąć w grudniu, styczniu, albo wtedy, kiedy pojawi się szczepionka, czyli za półtora roku” – wskazał.

Zaznaczył, że jako minister zdrowia musi przygotować się na najczarniejsze scenariusze i wziąć je pod uwagę w analizach.

AB, PAP
16:13 - Werona: Dotarł transport pomocy wysłanej przez polski rząd
2020-04-08 16:13:31

Werona: Dotarł transport pomocy wysłanej przez polski rząd

Do Werony na północy Włoch dotarł w środę transport pomocy wysłanej przez rząd Polski w związku z pandemią koronawirusa – ogłosił Konsulat Generalny RP w Mediolanie.

„Werona: właśnie dotarła kolejna konkretna pomoc rządu Polski w walce z koronawirusem; ciężarówka pełna butelek płynu dezynfekcyjnego z TZF Polfa dla Włoch i San Marino” – poinformował konsulat w Mediolanie na Twitterze.

Wcześniej podano, że w transporcie jest ponad 20 tysięcy litrów takiego płynu i inne produkty.

W Brescii w Lombardii, także na północy Włoch, w szpitalu pracuje 15-osobowy zespół polskich lekarzy i ratowników, którzy przybyli, by wesprzeć tamtejszą służbę zdrowia.

AB, PAP
15:53 - Premier: Po świętach program dla branż
2020-04-08 15:53:04

Premier: Po świętach program dla branż

Po świętach przedstawimy program dla branż, jak powracać do rzeczywistości – zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Premier, zapowiadając program dla branż, podkreślił, że obecnie „jest jeszcze czas narodowej kwarantanny”. Mówił o tym, że od tego, jak społeczeństwo będzie przestrzegać kwarantanny, zależy przyrost zakażeń koronawirusem i „spłaszczanie się krzywej” zachorowań.

„Na razie jesteśmy w takim punkcie, że trudno mówić, czy nam się to uda. Jestem dobrej myśli, ale zależy to właśnie od tej dyscypliny” – powiedział. Ocenił, że teraz Polska przeprowadza więcej testów na koronawirusa niż państwa zachodnie, gdy miały one podobną liczbę zakażeń.

Mówiąc o dalszych działaniach rządu, zapewnił, że będzie on korzystał „z najlepszych praktyk”. „Analizujemy, co należy zrobić i jak, żeby koronawirus z powrotem nas nie zaskoczył” – powiedział. „Chcemy, żeby państwo w miarę normalnie funkcjonowało we wszystkich swoich wymiarach, a w szczególności w gospodarce” – zapewnił.

 

AB, PAP
15:25 - Czechy: Powstrzymano rozprzestrzenianie się koronawirusa
2020-04-08 15:25:06

Czechy: Powstrzymano rozprzestrzenianie się koronawirusa

Minister zdrowia Adam Vojtiech oświadczył w środę, że w Czechach udało się powstrzymać niekontrolowane rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Minister podkreślił, że wskazują na to dane statystyczne. Według niego pod koniec kwietnia można spodziewać się 10 600 chorych. Wcześniej przypuszczano, że będzie ich ok. 14 200.

Jak tłumaczył Vojtiech, Czechy są w lepszej sytuacji niż Hiszpania, Włochy, USA lub Wielka Brytania. Zaznaczył, że nie doszło do przeciążenia szpitali i w dalszym ciągu dysponują one wolnymi miejscami dla pacjentów chorych na COVID-19.

Szef Instytutu Informacji i Statystyki Zdrowia Ladislav Duszek zwrócił uwagę na spadającą wartość współczynnika reprodukcji wirusa, który pokazuje, ile osób średnio zakaża jeden chory. Aktualnie ten wskaźnik wynosi niewiele ponad jeden, co nie oznacza powstrzymania choroby, ale pokazuje, że rozszerza się ona w sposób kontrolowany – tłumaczył specjalista.

Według informacji ministerstwa zdrowia zaprezentowanych w środę rano, w kraju odnotowano 5033 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, a w ciągu tygodnia ta liczba wzrosła o 2 tys. Zmarło 91 chorych. Wyleczyło się 181 osób. Przeprowadzono blisko 100 tys. testów.

 

 

AB, PAP