• Niedziela, 25 sierpnia 2019

    imieniny: Ludwika, Józefa, Luizy

Krótko

21:54 - ME siatkarek - Polska - Portugalia 3:0
2019-08-24 21:54:14

ME siatkarek - Polska - Portugalia 3:0

Polskie siatkarki pokonały w Łodzi Portugalię 3:0 (25:14, 25:16, 25:11) w swoim drugim meczu grupy B mistrzostw Europy. To drugie zwycięstwo Biało-Czerwonych w trwającym od piątku turnieju. Kolejnym rywalem gospodyń turnieju będzie w poniedziałek Ukraina.

W piątek podopieczne trenera Jacka Nawrockiego pokonały Słowenię 3:0. Dwa zwycięstwa po 3:0 mają też na koncie Belgijki, które wygrały z Ukrainkami i Słowenkami.

 

 

JG, PAP
21:43 - 44 tys. żołnierzy oddelegowano do walki z pożarami w Amazonii
2019-08-24 21:43:35

44 tys. żołnierzy oddelegowano do walki z pożarami w Amazonii

W Brazylii do walki z pożarami lasów w Amazonii oddelegowano lotnictwo wojskowe i 44 tys. żołnierzy – podaje w sobotę Associated Press. Media informują o kilkuset nowych ogniskach pożaru.

Plany gaszenia pożarów lasów przedstawili w sobotę ministrowie obrony i środowiska Fernando Azevedo e Silva i Ricardo de Aquino Salles.

 

Dzień wcześniej prezydent Brazylii Jair Bolsonaro podpisał dekret o skierowaniu wojska do walki z pożarami. Zachodnie agencje zauważają, że prezydent podjął zdecydowane działania dopiero pod presją opinii międzynarodowej.

 

Prezydent USA Donald Trump poinformował w piątek na Twitterze, że rozmawiał telefonicznie z brazylijskim przywódcą i zaoferował mu amerykańską pomoc w walce z pożarami lasów w Amazonii.

 

 

20:58 - W Dniu Niepodległości ulicami Kijowa przeszedł marsz weteranów
2019-08-24 20:58:12

W Dniu Niepodległości ulicami Kijowa przeszedł marsz weteranów

Kilkanaście tysięcy osób, w tym weterani wojny w Donbasie i bliscy jej ofiar, przeszło w sobotę ulicami Kijowa w Marszu Obrońców Ukrainy, który zwołano w reakcji na decyzję prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o rezygnacji z parady wojskowej w Dniu Niepodległości tego kraju.

Uczestnicy marszu szli z okrzykami „Sława Ukrainie!”, na co zgromadzeni odpowiadali chóralnym „Sława Bohaterom!”. Umundurowanych weteranów i żołnierzy ludzie witali głośnymi oklaskami, skandowali „Dziękujemy!” i wręczali im kwiaty.

 

„Nie możemy pozwolić na świętowanie 28. rocznicy niepodległości Ukrainy bez pamięci o wojnie, która cały czas trwa na wschodzie Ukrainy. Nasz marsz jest ostrzeżeniem przed ustępstwami wobec Rosji, która prowadzi tę wojnę i przed którą nie możemy skapitulować” – powiedział PAP jeden z idących w marszu mężczyzn.

 

Według policji wzięło w nim udział około 12 tysięcy osób. Na czele kolumny kroczyły matki ze zdjęciami zabitych na froncie synów; za nimi jechali na wózkach inwalidzkich i szli opierający się na kulach weterani.

 

Zełenski oświadczył w lipcu, że w tym roku w Dniu Niepodległości nie będzie „pompatycznej i drogiej” parady wojskowej, a 300 mln hrywien (ok. 47 mln złotych), które Ukraina na niej zaoszczędzi, zostanie przekazane na nagrody dla żołnierzy.

 

Prezydent, który został zaprzysiężony na najwyższy urząd w państwie w maju, wziął udział w oficjalnych uroczystościach z okazji Dnia Niepodległości na centralnym placu Kijowa, Majdanie Niepodległości. Wraz z małżonką przeszedł aleją Niebiańskiej Sotni, nazwanej na cześć ofiar, które zginęły w walkach z milicją podczas prozachodniej rewolucji godności z przełomu 2013 i 2014 roku.

 

W sobotnich wydarzeniach w centrum Kijowa uczestniczyło około 50 tysięcy ludzi – podała policja. Podczas uroczystości nie doszło do incydentów.

 

Ukraina proklamowała Akt Niepodległości 24 sierpnia 1991 roku. W grudniu tegoż roku odbyło się referendum, w którym Ukraińcy opowiedzieli się za niepodległością kraju. Polska uznała niepodległość Ukrainy, jako pierwszy kraj na świecie, 2 grudnia 1991 roku.

 

 

JG, PAP
20:24 - Odwołane loty w Hiszpanii
2019-08-24 20:24:25

Odwołane loty w Hiszpanii

Ponad 140 lotów zostało odwołanych do sobotniego popołudnia na kilku hiszpańskich lotniskach w następstwie prowadzonego od rana strajku personelu naziemnego. Protest zainicjowali członkowie Głównego Związku Pracowników (UGT).

Największe problemy panują na lotnisku El Prat w Barcelonie, gdzie w efekcie protestu, który zakończy się w nocy z niedzieli na poniedziałek, odwołano już około 100 rejsów. Najwięcej z nich obsługują linie Vueling oraz Iberia.

 

Z szacunków organizatorów strajku wynika, że w proteście na barcelońskim lotnisku bierze udział około 70 proc. osób, które miały w sobotę pojawić się w pracy.

 

Kontynuowany w niedzielę strajk personelu naziemnego, m.in. jednej ze spółek wchodzących w skład grupy Iberia, zostanie wznowiony 30 i 31 sierpnia. Przedłużenie rozpoczętego w sobotę strajku potwierdzili już pracownicy personelu naziemnego m.in. na lotniskach w Madrycie, Barcelonie oraz Bilbao.

 

Operatorzy lotniczy zarzucają protestującym, że celowo wybrali na strajk końcówkę sierpnia, aby doprowadzić do chaosu komunikacyjnego na hiszpańskich lotniskach wraz z masowymi powrotami turystów z urlopów.

 

Głównym powodem strajku personelu naziemnego hiszpańskich lotnisk jest żądanie poprawy warunków pracy. Domagają się oni m.in. ograniczenia liczby godzin pracy w terminalach towarowych, a także stałych umów o pracę dla wszystkich zatrudnionych.

 

Wśród innych warunków stawianych przez związkowców jest m.in. zakup nowych pojazdów do pracy na lotnisku, wyposażonych w napęd elektryczny, a także wprowadzenie rozwiązań redukujących liczbę wypadków przy pracy.

 

 

JG, PAP
19:44 - Rozpoczął się szczyt G7 w Biarritz
2019-08-24 19:44:44

Rozpoczął się szczyt G7 w Biarritz

Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował w sobotę wieczorem na Twitterze o otwarciu szczytu G7 w Biarritz.

„Być może nie osiągniemy wszystkiego, co zamierzamy, ale uczynimy, co w naszej mocy, byśmy byli skuteczni, jeśli chodzi o zapewnianie waszego bezpieczeństwa, tworzenie więcej miejsc pracy i zwalczanie nierówności, którą cierpicie. Będę was informował o naszych postępach” – napisał Macron.

 

Na wieczór zaplanowana jest kolacja szefów państw i rządów G7.

 

Szczyt w Biarritz odbywa się w dniach 24-26 sierpnia i będą na nim obradować przywódcy USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Japonii, Włoch i Kanady oraz Unii Europejskiej. Liderzy mają rozmawiać o wyzwaniach w dziedzinie gospodarki, polityki zagranicznej i ochrony środowiska, a przewodnim tematem szczytu ma być zwalczanie nierówności. Dyskusje mają dotyczyć m.in. stosunków z Iranem, Rosją i Koreą Północną.

JG, PAP
16:15 - Decyzja w sprawie stacjonowania rakiet jądrowych w Europie w rękach NATO
2019-08-24 16:15:56

Decyzja w sprawie stacjonowania rakiet jądrowych w Europie w rękach NATO

Sprawa stacjonowania w Europie rakiet jądrowych średniego zasięgu powinna być przedmiotem dyskusji wewnątrz NATO i tam też powinna być rozstrzygnięta – powiedział szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla dzienników niemieckiej grupy medialnej Funke (wydanie sobotnie) i francuskiej gazety „Ouest-France”.

Na początku sierpnia przestał obowiązywać podpisany przez USA i ZSRS w 1987 r. układ rozbrojeniowy INF, dotyczący rakiet pośredniego i średniego zasięgu. Jednak nie przestrzegała go Rosja. „Dlatego też rozumiem obawy NATO” – podkreślił premier Morawiecki.

 

Szef polskiego rządu zdecydowanie opowiada się za podpisaniem nowego, szerszego układu rozbrojeniowego. „Powinniśmy pracować nad nowym traktatem rozbrojeniowym, w którym znajdą się także Chiny” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

 

Zagrożenie dla wolnego świata płynie nie tylko z Moskwy, lecz także z Pekinu – stwierdził polski premier.

 

Poprzedni traktat INF podpisali w 1987 r. w Waszyngtonie przywódca USA Ronald Reagan i ówczesnego ZSRS Michaił Gorbaczow. Przewidywał likwidację arsenałów pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu, a także zabraniał ich produkowania, przechowywania i stosowania. Układem objęte były pociski o zasięgu od 500 do 5500 km. Do czerwca 1991 r. obie strony wywiązały się z postanowień umowy: ZSRS zniszczył 1846 pocisków, a USA – 846.

 

Wbrew INF Rosja rozmieściła nowe pociski manewrujące SSC-8, które są lądową wersją bazujących na okrętach podwodnych pocisków SSN-21 Sampson. W odpowiedzi na to 1 lutego br. sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył, że Stany Zjednoczone zawieszają przestrzeganie układu i za sześć miesięcy wycofają się z traktatu, jeśli Rosja nie zacznie się stosować do jego zapisów.

 

 

JG, PAP
13:14 - Medale Polaków w kajakarskich mistrzostwach świata
2019-08-24 13:14:03

Medale Polaków w kajakarskich mistrzostwach świata

Justyna Iskrzycka zdobyła srebrny medal w nieolimpijskiej konkurencji K1 1000 m w kajakarskich mistrzostwach świata rozgrywanych w węgierskim Szegedzie. Zwyciężyła Węgierka Tamara Csipes, trzecia była Brytyjka Lizzie Broughton.

Wicemistrzostwo świata zdobyła także Marta Walczykiewicz w K1 200, a w piątek również po srebrny medal sięgnęli kanadyjkarze Michał Łubniewski i Arsen Śliwiński w dwójce na 200 m.

 

Do grona medalistów dołączyły Karolina Naja i Anna Puławska. Nasze zawodniczki wywalczyły srebrny medal w olimpijskiej konkurencji K2 500 m. Wygrała osada Białorusi, trzecie były Słowenki.

Polki jednocześnie wywalczyły kwalifikację olimpijską w tej konkurencji.

JG, PAP
12:43 - Chiny: Pracownik brytyjskiego konsulatu zwolniony z aresztu
2019-08-24 12:43:04

Chiny: Pracownik brytyjskiego konsulatu zwolniony z aresztu

Pracownik konsulatu Wielkiej Brytanii w Hongkongu Simon Cheng, zatrzymany 8 sierpnia przez policję w Chinach kontynentalnych, został w sobotę zwolniony z aresztu – poinformowały władze. Jego krewni potwierdzili, że wrócił już do Hongkongu.

Mężczyzna odbył karę 15-dniowego „zatrzymania administracyjnego” za wykroczenie – napisano w komunikacie opublikowanym na koncie społecznościowym policji dzielnicy Luohu w mieście Shenzhen przy granicy z Hongkongiem.

 

„Simon wrócił do Hongkongu; dziękujemy wszystkim za wsparcie! Simon i jego krewni potrzebują trochę czasu, by odpocząć i dojść do siebie, i nie będą w tym momencie udzielali wywiadów. Prosilibyśmy media i przyjaciół, by dali im trochę czasu i przestrzeni, a później udzielimy dalszych wyjaśnień” – napisano na grupie facebookowej prowadzonej przez rodzinę mężczyzny.

 

Policja nie podała w komunikacie, jakie konkretnie wykroczenie miał popełnić Cheng, ale napisała, że przyznał się do winy.

 

28-letni Cheng jest rezydentem Hongkongu i pracuje w wydziale handlowo-inwestycyjnym tamtejszego konsulatu Wielkiej Brytanii. Krewni zgłosili na policję jego zaginięcie, gdy 8 sierpnia nie wrócił z podróży służbowej do Shenzhen. Dopiero po 12 dniach od tego zgłoszenia chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło, że został ukarany 15-dniowym „zatrzymaniem administracyjnym”.

 

Wielu komentatorów łączyło zniknięcie Chenga z poparciem, jakiego zdawał się udzielać trwającym w Hongkongu od trzech miesięcy prodemokratycznym protestom, oraz ze stanowiskiem Londynu, który krytykował Pekin za jego politykę względem tego specjalnego regionu administracyjnego ChRL. Chiński rząd dopatruje się w protestach „oznak terroryzmu” i za ich eskalację obwinia ingerencje „obcych sił”.

 

Pierwotną przyczyną protestów w Hongkongu był zgłoszony przez miejscowe władze popierany przez Pekin projekt nowelizacji prawa ekstradycyjnego, przewidujący m.in. możliwość odsyłania podejrzanych do Chin kontynentalnych, by tam stawali przed sądami. Wielu Hongkończyków uznaje to za zagrożenie dla swojej wolności i praworządności regionu.

JG, PAP
10:22 - TOPR: Obok ciała zidentyfikowanego grotołaza najprawdopodobniej jest drugi poszukiwany
2019-08-24 10:22:17

TOPR: Obok ciała zidentyfikowanego grotołaza najprawdopodobniej jest drugi poszukiwany

Ratownicy TOPR poinformowali w sobotę rano, na podstawie analizy dokumentacji fotograficznej sporządzonej podczas działań ratowniczych w Jaskini Wielkiej Śnieżnej, że obok odnalezionego ciała jednego grotołaza najprawdopodobniej jest drugi z poszukiwanych.

„Mamy pełne podstawy stwierdzić, że obok widocznego jednoznacznie ciała grotołaza w niebieskim kombinezonie zidentyfikowaliśmy fragment czerwonego materiału, który z dużą dozą prawdopodobieństwa może być częścią kombinezonu drugiego z poszukiwanych” – napisał w komunikacie dyżurny ratownik TOPR.

 

Ratownik dyżurny dodał, że do tych informacji zostaną dostosowane dalsze działania zmierzające do wydobycia ciał grotołazów.

 

„W tej chwili najważniejsze jest bezpieczeństwo ratowników” – dodał dyżurny ratownik TOPR.

 

Od ubiegłej soboty w Jaskini Wielkiej Śnieżnej trwała akcja poszukiwawcza dwóch grotołazów. Członkowie jednego z wrocławskich speleoklubów podczas eksploracji nieznanych dotąd korytarzy tej największej i najgłębszej tatrzańskiej jaskini w tzw. Przemkowych Partiach zostali odcięci przez wodę, która zalała część korytarza. Czwórka ich towarzyszy zdołała wyjść z jaskini i zawiadomiła ratowników TOPR.

 

 

JG, PAP
09:31 - Trump grozi, że zwiększy cła na wina z Francji
2019-08-24 09:31:54

Trump grozi, że zwiększy cła na wina z Francji

Prezydent USA Donald Trump ponownie skrytykował propozycję wprowadzenia we Francji podatku cyfrowego na amerykańskie firmy technologiczne i zagroził, że w odpowiedzi może nałożyć dodatkowe cła na pochodzące z Francji wina – podaje w sobotę agencja Reutera.

Przemawiając do dziennikarzy w Białym Domu w piątek czasu lokalnego, przed odjazdem na rozpoczynający się w sobotę we francuskim Biarritz szczyt G7, Trump przyznał, że nie jest „wielkim fanem” dużych firm technologicznych, choć są to „świetne amerykańskie firmy”. „I szczerze mówiąc, nie chcę, żeby Francja opodatkowywała nasze firmy” – powiedział.

 

Następnie prezydent dodał, że „jeśli (Francuzi) to zrobią”, Amerykanie „nałożą takie cła na ich wina, jak nigdy wcześniej”.

 

Trump zastrzegł przy tym, że ma „bardzo dobre stosunki” ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem. Agencja AFP przypomina, że w kontekście podatku cyfrowego w lipcu Trump mówił o „głupocie” Macrona.

 

 

JG, PAP
09:20 - Od początku czerwca na Warmii i Mazurach utonęły 32 osoby
2019-08-24 09:20:28

Od początku czerwca na Warmii i Mazurach utonęły 32 osoby

Od początku czerwca w jeziorach Warmii i Mazur utonęły 32 osoby. Policja wskazuje, że głównymi przyczynami wypadków na wodzie od lat jest brawura, kąpiel w niestrzeżonych miejscach i pod wpływem alkoholu.

Jak podał PAP młodszy aspirant Rafał Jackowski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, według policyjnych danych w tym roku od początku czerwca utonęły 32 osoby. Tyle samo osób utonęło w ubiegłym roku od początku czerwca do końca sierpnia.

 

„Sami musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Należy zwracać uwagę na dzieci pozostawione bez opieki nad wodą. Podczas korzystania ze sprzętu wodnego: kajaków, rowerów wodnych, łódek, należy wkładać kamizelki ratunkowe. Nie przeceniajmy swych sił, bo woda to żywioł, którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć” – podkreślił Jackowski.

 

 

21-latek utonął w jeziorze Jeziorak w Iławie, gdy wraz ze znajomymi poszedł się kąpać. W pewnej chwili koledzy stracili go z oczu. Po poszukiwaniach wyciągnięto go z wody, jednak reanimacja nie przyniosła rezultatu. W Krzyżach na Jez. Nidzkim przy pomoście znaleziono ciało 52-latka. Wcześniej był widziany przez znajomych. Nie wiadomo, co się działo później z mężczyzną; jego ciało dryfowało 4 metry od pomostu. W jez. Inulec życie stracił 59-letni mężczyzna, który płynąc, chciał dogonić rower wodny. Źle zacumowany sprzęt zerwał się z uwięzi. Mężczyzna opadł z sił i utonął. W Ełku na Jeziorze Ełckim dwaj mężczyźni wypadli z kajaka. Nie mieli na sobie kapoków i po wywrotce nie udało im się wrócić do kajaka.

 

JG, PAP
08:24 - Korea Północna wystrzeliła dwie rakiety balistyczne
2019-08-24 08:24:08

Korea Północna wystrzeliła dwie rakiety balistyczne

Korea Północna wystrzeliła w sobotę rano czasu lokalnego dwie rakiety balistyczne krótkiego zasięgu – poinformowała południowokoreańska armia. Oba pociski przeleciały około 400 km i spadły do Morza Japońskiego.

Władze Japonii oświadczyły, że rakiety wystrzelone przez armię północnokoreańską wpadły do morza jeszcze przed zbliżeniem się do japońskiej wyłącznej strefy ekonomicznej i morza terytorialnego tego państwa.

 

To kolejna próba rakietowa Korei Północnej w ostatnich dwóch miesiącach. Latem tego roku Korea Północna wznowiła testy pocisków balistycznych krótkiego zasięgu.

 

Władze Korei Płn. nie ukrywają, że testy są reakcją na wspólne manewry wojsk USA i Korei Płd. Pjongjang oskarża Waszyngton o prowadzenie wrogiej polityki i podsycanie napięć na Półwyspie Koreańskim.

 

 

JG, PAP