• Sobota, 1 kwietnia 2023

    imieniny: Grażyny, Hugona, Zbigniewa

Krótko

19:53 - Prezydent Zełenski o przewodnictwie Rosji w RB ONZ
2023-04-01 19:53:01

Prezydent Zełenski o przewodnictwie Rosji w RB ONZ

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił w sobotę jako „absurdalną i destruktywną” wiadomość o tym, że Rosja obejmuje tego dnia przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Jak przypomniał na udostępnionym w mediach społecznościowych nagraniu, w piątek rosyjska armia zabiła kolejne ukraińskie dziecko, 5-miesięcznego chłopca o imieniu Danyło z Awdijiwki. Jego rodzice zostali ranni.

„To jeden z setek rosyjskich ostrzałów artyleryjskich, które państwo-terrorysta prowadzi każdego dnia. I przy tym Rosja przewodniczy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ” - zauważył Zełenski. „Trudno jest wyobrazić sobie coś takiego, co bardziej udowadniałoby pełne bankructwo takich instytucji” – dodał.

JG, PAP
19:47 - Hiszpania: Ponad 2 tys. ewakuowanych w związku z pożarami
2023-04-01 19:47:41

Hiszpania: Ponad 2 tys. ewakuowanych w związku z pożarami

Ponad 2 tys. osób zostało ewakuowanych z powodu kilkuset pożarów szalejących w sobotę w północnej i wschodniej Hiszpanii.

Najwięcej ludzi musiało opuścić swe domy we wspólnotach autonomicznych Walencji i Asturii. Niektóre pożary to najpewniej skutek podpaleń.

Jak poinformowały służby obrony cywilnej Walencji, najwięcej ewakuowanych osób to mieszkańcy gmin w rejonie miasta Castellon de la Plana, gdzie pożar strawił około 5 tys. hektarów lasów i nieużytków rolnych.

W sobotę strażacy walczą też z kilkuset dużymi pożarami na terenie Katalonii, Kantabrii oraz Asturii.

JG, PAP
19:19 - USA: Co najmniej 11 ofiar śmiertelnych tornad
2023-04-01 19:19:59

USA: Co najmniej 11 ofiar śmiertelnych tornad

Tornada, które nawiedziły w nocy z piątku na sobotę część południa i środkowego zachodu Stanów Zjednoczonych, zabiły co najmniej 11 osób. Żywioł zniszczył domy, centra handlowe i zerwał dach teatru podczas koncertu w jednym z miast stanu Illinois.

„Tornada uderzyły w nocy, niszcząc domy i firmy, ogołacając drzewa z kory i gałęzi. Rozległy front burzowy spowodował również pożary na południowych równinach i śnieżyce na górnym środkowym zachodzie” – relacjonowało amerykańskie radio publiczne NPR.

Wśród zabitych są cztery osoby w małym miasteczku Wynne w stanie Arkansas. Radna miasta Lisa Powell Carter mówiła, że miasto było bez prądu, a drogi są zasypane gruzem. „Jestem w panice, próbujemy dostać się do domu, ale nie możemy. Wynne jest zdemolowane, domy zniszczone, drzewa powalone” – opisywała.

Według agencji AP przynajmniej jedna osoba zginęła, a ponad 25 zostało rannych, niektóre poważnie, w rejonie Little Rock, stolicy stanu Arkansas.

JG, PAP
18:57 - Papież dziękuje za bliskość i modlitwę
2023-04-01 18:57:13

Papież dziękuje za bliskość i modlitwę

Papież Franciszek, który w sobotę opuścił po trzech dniach rzymską klinikę Gemelli, podziękował wszystkim za bliskość oraz modlitwę w czasie choroby, a także wyraził podziw dla osób pracujących w szpitalu. Słowa te Watykan opublikował na papieskim profilu na Twitterze.

Na profilu Pontifex ukazały się następujące słowa Franciszka: „Dziękuję wszystkim za bliskość i modlitwę. Zawierzam Maryi chorych, zwłaszcza najmniejszych, jak ci, których spotkałem na oddziale onkologii Polikliniki Gemelli”.

„Módlmy się za cierpiących po śmierci bliskich oraz za ludzi pracujących w szpitalu. To wymaga heroizmu. Podziwiam ich” – dodał Ojciec Święty.

JG, PAP
18:05 - Zginęło już 40 żołnierzy z Gruzji walczących po stronie ukraińskiej armii
2023-04-01 18:05:46

Zginęło już 40 żołnierzy z Gruzji walczących po stronie ukraińskiej armii

Od początku pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło już 40 gruzińskich żołnierzy, walczących po stronie Kijowa – podał portal News Georgia.

Serwis poinformował tego dnia o śmierci kolejnego gruzińskiego żołnierza: w walkach pod Bachmutem w Donbasie zginął 29-letni Micheil Mazanaszwili. Pochodzący z okolic Gori mężczyzna od kilku lat mieszkał na Ukrainie, gdzie miał rodzinę.

JG, PAP
17:24 - Prokuratura żąda aresztu domowego dla przełożonego Ławry Peczerskiej
2023-04-01 17:24:05

Prokuratura żąda aresztu domowego dla przełożonego Ławry Peczerskiej

Ukraińska prokuratura żąda nałożenia na przełożonego Ławry Peczerskiej, metropolitę Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego Pawła całodobowego aresztu domowego – informuje w sobotę portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła w organach ścigania.

Areszt miałby zostać zastosowany w ramach środka zapobiegawczego w związku z podejrzeniem o wzniecanie nienawiści na tle religijnym oraz usprawiedliwianie rosyjskiej agresji.

O środku zapobiegawczym ma zadecydować sąd w Kijowie, do którego w sobotę został przywieziony metropolita. Paweł oświadczył, że „nigdy nie był po stronie agresji”. Z kolei Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zapewniła, że zgromadziła dowody mające świadczyć o tym, że przełożony Ławry wzniecał nienawiść na tle religijnym, usprawiedliwiał i zaprzeczał zbrojnej agresji rosyjskiej.

SBU opublikowała fragmenty rozmów telefonicznych i homilii Pawła. Według ukraińskich służb duchowny podczas swoich publicznych wystąpień niejednokrotnie obrażał religijne uczucia Ukraińców, mówił z pogardą o poglądach osób innych wyznań i próbował wzbudzić wrogie nastroje wobec nich. W jego wypowiedziach dopatrzono się też usprawiedliwiania i zaprzeczania rosyjskiej inwazji.

JG, PAP
17:00 - Noworodek ochrzczony przez Papieża w szpitalu
2023-04-01 17:00:08

Noworodek ochrzczony przez Papieża w szpitalu

Policjantki z Rzymu pomogły uratować noworodka, który został potem ochrzczony przez Papieża Franciszka.

Dzień wcześniej dziecko straciło przytomność w wyniku upadku. Informacje te przekazała w sobotę komenda policji w Wiecznym Mieście. Papież udzielił sakramentu chrztu, gdy przebywał w szpitalu z powodu zapalenia oskrzeli.

Komenda rzymskiej policji ogłosiła w komunikacie, że w czwartek dwie policjantki jadące samochodem usłyszały powtarzany dźwięk klaksonu jednego z pojazdów. Chwilę później dojechało do nich auto, w którym była zapłakana kobieta z nieprzytomnym noworodkiem na rękach. Jechała z mężem na pogotowie, wyjaśniając, że chwilę wcześniej ich 6-dniowe dziecko wypadło z fotelika, uderzając się w głowę. Noworodek stracił przytomność.

Jak zaznaczyła komenda, policjantki, zdając sobie sprawę z powagi sytuacji, ułatwiły rodzicom z dzieckiem błyskawiczny przejazd do jednego z rzymskich szpitali. Następnie noworodek został przewieziony do kliniki Gemelli. Tam ochrzcił je Ojciec Święty podczas wizyty na oddziale dziecięcym.

„Dziecko na szczęście czuje się lepiej, także dzięki swym Aniołom Stróżom” – dodano w oświadczeniu rzymskiej policji.

JG, PAP
16:47 - Terroryści z Iranu zabili czterech żołnierzy
2023-04-01 16:47:25

Terroryści z Iranu zabili czterech żołnierzy

Armia pakistańska poinformowała, że terroryści z Iranu zabili czterech jej żołnierzy patrolujących wspólną granicę. Władze w Islamabadzie starają się nawiązać kontakt z rządem w Teheranie w celu poszukiwania sposobów zapobiegania takim incydentom w przyszłości – dodała armia.

„Grupa terrorystów działających po stronie irańskiej zaatakowała rutynowy patrol sił pakistańskich działający wzdłuż granicy pakistańsko-irańskiej” – napisano w oświadczeniu armii Pakistanu.

Żadne ugrupowanie zbrojne nie przyznało się dotychczas do przeprowadzenia ataku – podał Reuters.

JG, PAP
16:05 - Trzeba zatrzymać Putina na Ukrainie
2023-04-01 16:05:34

Trzeba zatrzymać Putina na Ukrainie

Trzeba zatrzymać Władimira Putina na Ukrainie i dlatego należy pomagać Ukrainie humanitarnie, dyplomatycznie i wojskowo – powiedziała w Tomaszowie Lubelskim marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Jeśli Ukraina przegra, to Rosjanie „posuną się dalej” – podkreśliła.

Na sobotnim spotkaniu z mieszkańcami Tomaszowa Lubelskiego Witek została zapytana m.in. o wojnę na Ukrainie.

„Przez całą historię to Polacy walczyli »Za wolność naszą i waszą«. Na całym świecie. Po raz pierwszy ktoś inny walczy o naszą wolność i dlatego trzeba wspierać Ukrainę. Bo to tam się leje krew, tam są czołgi rosyjskie, tam są niszczone domy, tam są gwałcone kobiety” – powiedziała Witek.

Jej zdaniem, jeśli Ukraina przegra, to Rosjanie „posuną się dalej”. „A kto jest następny? Państwa bałtyckie i Polska. Dlatego trzeba zatrzymać Putina tam, na Ukrainie. I dlatego trzeba pomagać humanitarnie, dyplomatycznie i wojskowo. Trzeba pomagać” – oświadczyła marszałek.

JG, PAP
15:51 - Zełenski rozmawiał przez godzinę z Macronem
2023-04-01 15:51:50

Zełenski rozmawiał przez godzinę z Macronem

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że odbył godzinną rozmowę telefoniczną ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem.

Ukraińskie media zauważają, że rozmowę przeprowadzono przed wizytą francuskiego przywódcy w Chinach.

„W godzinnej rozmowie z Emmanuelem Macronem przedmiotowo i skutecznie omówiliśmy współpracę obronną Ukrainy i Francji. Szczegółowo poinformowałem [go] o sytuacji na froncie. Skupiliśmy się na dalszych krokach na drodze ku realizacji Formuły Pokojowej. Skoordynowaliśmy działania w kontekście najbliższych wydarzeń międzynarodowych” – napisał Zełenski w mediach społecznościowych.

JG, PAP
15:34 - Nie da się wypełnić luk w wyposażeniu Bundeswehry do 2030 roku
2023-04-01 15:34:55

Nie da się wypełnić luk w wyposażeniu Bundeswehry do 2030 roku

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius nie spodziewa się, że braki w wyposażeniu Bundeswehry zostaną w najbliższym czasie uzupełnione.

„Wszyscy wiemy, że istniejących luk nie da się w pełni zlikwidować do 2030 roku” – powiedział gazecie „Welt am Sonntag”.

„Bundeswehra ma do spełnienia trzy zadania: obrona narodowa i sojusznicza, a także międzynarodowe operacje kryzysowe. Do tego potrzebuje zdolności, wspartych materiałami i personelem” – podkreślił Pistorius w wywiadzie.

„Wszyscy wiemy, że istniejących luk nie da się całkowicie zlikwidować do 2030 roku. Dlatego musimy ustalić priorytety” – dodał minister.

Jednym z tych priorytetów jest ochrona wschodniej flanki NATO. „Dla nas oznacza to zbudowanie w pełni wyposażonej dywizji do 2025 roku i wniesienie odpowiedniego wkładu do sił reagowania NATO” – wyjaśnił Pistorius.

JG, PAP
13:18 - 79. rocznica zbrodni hitlerowskiej na Suwalszczyźnie
2023-04-01 13:18:31

79. rocznica zbrodni hitlerowskiej na Suwalszczyźnie

Mieszkańcy Suwałk uczcili w sobotę ofiary zbrodni hitlerowskich dokonanych 79 lat temu na Suwalszczyźnie.

W 1944 r. gestapo w pokazowej akcji zamordowało w centrum Suwałk 16 działaczy m.in. Armii Krajowej.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się Mszą Świętą. Po niej kombatanci, młodzież i przedstawiciele samorządów przeszli przed pomnik Straceń, gdzie również modlono się za zmarłych. Przed pomnikiem, w miejscu, gdzie doszło do mordu, mieszkańcy miasta złożyli kwiaty.

JG, PAP
12:54 - Papież będzie przewodniczył uroczystościom w Wielkim Tygodniu
2023-04-01 12:54:06

Papież będzie przewodniczył uroczystościom w Wielkim Tygodniu

Papież Franciszek, który wrócił ze szpitala do Watykanu, będzie przewodniczył uroczystościom Wielkiego Tygodnia – ogłosiło Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. W Wielki Czwartek odprawi Mszę Wieczerzy Pańskiej w zakładzie karnym dla nieletnich Casal del Marmo w Rzymie.

Dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni przekazał dziennikarzom, że Papież będzie przewodniczył uroczystościom, a Msze św. odprawiać będą w kolejnych dniach poszczególni kardynałowie. Taki plan celebracji Wielkiego Tygodnia – wyjaśnił – przygotowano jeszcze przed hospitalizacją Ojca Świętego. Był on już wcześniej realizowany w związku z tym, że Franciszek ma problemy z poruszaniem się z powodu dotkliwego bólu kolana.

Bruni potwierdził doniesienia mediów o tym, że w Wielki Czwartek Franciszek pojedzie na Mszę Wieczerzy Pańskiej, inaugurującą Triduum Paschalne, do zakładu karnego dla nieletnich Casal del Marmo. Powróci tam po 10 latach; odprawił tam tę Mszę św. i umył nogi więźniom w tradycyjnym geście służby tuż po konklawe.

JG, PAP
12:11 - Premier: Państwo polskie robi wszystko, by zabezpieczyć rolników
2023-04-01 12:11:43

Premier: Państwo polskie robi wszystko, by zabezpieczyć rolników

Państwo polskie robi wszystko, by zabezpieczyć rolników na najbliższe żniwa i zabezpieczyć cenę na poziomie wyższym niż ta, z którą dziś muszą się mierzyć rolnicy – mówił premier Mateusz Morawiecki o kryzysie wywołanym przez napływ do UE ukraińskiego zboża.

W piątek premier Morawiecki i szefowie rządów: Rumunii – Nicolae Ciucă, Bułgarii – Rumen Radew, Słowacji – Eduard Heger i Węgier – Viktor Orbán, w liście do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen domagają się interwencji w sprawie napływu ukraińskiego zboża do Unii Europejskiej.

Podczas konferencji w Siemianowicach Śląskich, gdzie został zapytany o list liderów regionu, Morawiecki podkreślił, że mierzymy się z problemem spadających cen zboża na rynkach światowych.

„To jest przyczyna absolutnie pierwotna” – wskazał. „Ale oprócz tego jeszcze dodatkowo mamy my, tutaj w Polsce, i wszystkie kraje, które graniczą z Ukrainą, potężny problem – problem wwozu ukraińskiego zboża, które my staramy się jak najszybciej wywozić dalej, reeksportować do krajów Afryki, do krajów Bliskiego Wschodu” – dodał.

„Tymczasem część tego zboża tutaj zostaje. Nie ma na to naszej zgody” – zaznaczył. „Dlatego opróżniamy dzisiaj silosy, magazyny Elewarru i wszędzie tam, gdzie mamy wpływ, powodujemy, że to zboże z Polski wyjeżdża” – mówił. „Zapewniamy mechanizmy, dopłaty do eksportu, dopłaty do transportu” – dodał.

JG, PAP
11:46 - Ważne informacje dotyczące zwiększenia produkcji zbrojeniowej
2023-04-01 11:46:02

Ważne informacje dotyczące zwiększenia produkcji zbrojeniowej

Na Śląsku rośnie potężny przemysł produkcji zbrojeniowej. W Bumarze-Łabędy w Gliwicach w najbliższym czasie ogłosimy ważne informacje dotyczące m.in. zwiększenia produkcji – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w sobotę zakłady Rosomak S.A. w Siemianowicach Śląskich.

Poinformował, że jest także po rozmowach z kierownictwem Zakładu Rosomak S.A. w Siemianowicach Śląskich. „Są wysoce prawdopodobne nowe zamówienia ze Słowenii, z którą też rozmawiam, z Arabii Saudyjskiej. Te negocjacje ciągle się jeszcze toczą, ale jest możliwość zakończenia ich również pozytywnie” – oświadczył Morawiecki.

Szef rządu mówił także o możliwości zwiększenia produkcji Rosomaków ze 100 do 200 rocznie.

JG, PAP