• Wtorek, 29 września 2020

    imieniny: Michała, Rafała, Gabriela

Krótko

10:10 - USA: Cyberatak na sieć szpitali
2020-09-29 10:10:53

USA: Cyberatak na sieć szpitali

Systemy komputerowe jednej z największych w USA sieci szpitali padły wczoraj ofiarą cyberataku. Atak na długie godziny sparaliżował działanie placówek i wywołał ogromny chaos.

Ofiarą ataku była firma United Health Services posiadająca 250 szpitali w USA. Jak donosi agencja Associated Press, sieć została zainfekowana złośliwym oprogramowaniem typu ransomware, uniemożliwiającym normalne funkcjonowanie systemu, dopóki nie zostanie zapłacony okup.

Jak wynika z relacji pracowników sieci, w rezultacie ataku lekarze stracili dostęp do danych pacjentów oraz wyników ich badań, zdjęć rentgenowskich czy rezonansu magnetycznego. Czas oczekiwania w izbach przyjęć zwiększył się z 45 minut do 6 godzin. Jak podała firma w komunikacie, pacjenci nadal są przyjmowani przez lekarzy i jak dotąd nic nie wskazuje, by dane pacjentów i lekarzy zostały wykradzione.

Według Johna Riggiego, doradcy ds. cyberbezpieczeństwa Amerykańskiego Towarzystwa Szpitali, użyty w ataku program przypomina wirus Ryuk, powiązany z rosyjskimi cyberprzestępcami, często wykorzystywany przeciwko korporacjom.

Szpitale i inne placówki medyczne coraz częściej padają ofiarami cyberataków nastawionych na wyłudzenie pieniędzy lub kradzież danych. Na skutek podobnego ataku we wrześniu na szpital w Düsseldorfie w Niemczech zmarła jedna chora osoba, która wymagała pilnej opieki.

Istnieją obawy, że podobne ataki mogą zakłócić listopadowe wybory prezydenckie w USA. W ubiegłym tygodniu ofiarą cyberataku z użyciem ransomware padła firma Tyler Technologies, największy dostawca oprogramowania dla administracji państwowej. Programy tej firmy są używane m.in. do informowania o wynikach wyborów. Jak powiadomiła firma, jej oprogramowanie nie zostało jednak zainfekowane.

AB, PAP
09:50 - Piotr Müller o liście ambasadorów
2020-09-29 09:50:20

Piotr Müller o liście ambasadorów

Ze spokojem przyjmujemy list ambasadorów, którzy wyrazili poparcie dla wysiłków na rzecz podniesienia świadomości społecznej na temat problemów dotykających w Polsce m.in. osoby lgbt - powiedział dzisiaj rzecznik rządu Piotr Müller.

– To nie chodzi tylko o ten list, ale generalnie o całą masę nieprawdziwych, kłamliwych informacji na temat rzekomych stref wolnych od lgbt w Polsce, których w ogóle nie ma. I my takie działania informacyjne za granicą też prowadzimy – powiedział Müller we wtorek w Programie Trzecim Polskiego Radia.

– Natomiast co do listu w tym zakresie to pamiętajmy, że podobny list w roku bodajże 2012 czy 2013 już był kierowany przez ambasadorów; wtedy rządziła Platforma Obywatelska, wtedy to było rzekomo traktowane jako taka po prostu działalność informacyjna, dzisiaj – jako wielki atak – podkreślił rzecznik rządu.

W związku z tym – jak dodał – „my ten list przyjmujemy spokojnie, w Polsce wszyscy obywatele są równi wobec prawa i tak pozostanie”.

 

AB, PAP
09:26 - Ceny ropy w USA spadają
2020-09-29 09:26:01

Ceny ropy w USA spadają

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje w reakcji na spodziewane mieszane dane na temat zapasów paliw w USA.

Inwestorów niepokoi rosnąca liczba zakażeń koronawirusem, co może negatywnie przełożyć się na kondycję gospodarek i popyt na energię – podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XI (listopad) na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 40,34 USD, niżej o 0,64 proc.

Ropa Brent w dostawach na XI (listopad) na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 42,22 USD za baryłkę, niżej o 0,59 proc.

We wtorek niezależny raport o zapasach ropy i jej produktów w USA przedstawi Amerykański Instytut Paliw (API). W środę z kolei oficjalne wyliczenia poda Departament Energii USA (DoE).

Analitycy prognozują, że zapasy ropy w USA wzrosły w ub. tygodniu o milion baryłek. Byłby to pierwszy wzrost tych zapasów w ciągu ostatnich 3 tygodni. Eksperci oceniają, że spadły za to amerykańskie zapasy benzyny i paliw destylowanych.

 

AB, PAP
08:43 - Prognozowany spadek PKB w 2020 r.
2020-09-29 08:43:13

Prognozowany spadek PKB w 2020 r.

Prognozowana obecnie skala spadku PKB w Polsce w całym 2020 r. wynosi od -2 proc. do -3,5 proc. – powiedział  główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak, odnosząc się do zapowiedzi premiera, że spadek PKB w 2020 r. może być płytszy niż 3,5 proc.

Jak wskazał, w ostatnich tygodniach obserwowaliśmy falę poprawy prognoz wzrostu gospodarczego w Polsce. „Wynika to z dotychczasowych, lepszych od oczekiwań, wyników polskiej gospodarki” – ocenił.

Jak wyjaśnił, skuteczne działania antykryzysowe rządu w powiązaniu z konkurencyjnością oraz korzystną strukturą sektora eksportowego i całej gospodarki spowodowały, że skala recesji w II kwartale w naszym kraju była wyraźnie mniejsza niż w innych krajach UE, a ożywienie w III kwartale przebiegało bardziej zdecydowanie.

Dodał, że szczególnie pozytywnym aspektem przebiegu pandemicznego kryzysu w Polsce jest relatywnie mała skala pogorszenia sytuacji na rynku pracy. „W tym wymiarze skuteczność antykryzysowych działań zastosowanych przez rząd okazała się bardzo duża. Skala wzrostu bezrobocia w krajowej gospodarce okazała się znacznie mniejsza niż w niemal każdym innym kraju UE” – zaznaczył główny ekonomista PKO BP.

AB, PAP
08:14 - Azerbejdżan: Trwają walki w Górskim Karabachu
2020-09-29 08:14:00

Azerbejdżan: Trwają walki w Górskim Karabachu

W nocy trwały walki między Azerbejdżanem a kontrolowaną przez Ormian separatystyczną enklawą Górski Karabach – poinformowało dzisiaj azerbejdżańskie ministerstwo obrony.

Siły przeciwnika próbowały odzyskać utracony teren, przeprowadzając kontrataki w kierunku miejscowości i miast Fuzuli, Cebrayil, Agdere i Terter – przekazało ministerstwo.

Przedstawiciele azerbejdżańskiej armii powiedzieli agencji Interfax, że ponad 550 żołnierzy armeńskich „zostało rozgromionych”, czemu strona armeńska zaprzecza – podaje agencja AP. Według tych wojskowych chodzi o zabitych i rannych. Azerbejdżańskie władze podały, że dziewięciu cywilów zginęło, a 32 zostało rannych.

Według Górskiego Karabachu do tej pory zginęło 58 jego żołnierzy, a także dwoje cywilów.

Ministerstwo obrony Armenii, cytowane przez agencję AP, przekazało, że około 200 żołnierzy zostało rannych, lecz większość z nich doznała lekkich obrażeń i powróciła już do działań.

W niedzielę rozpoczęły się najcięższe od 2016 roku walki między siłami Armenii i Azerbejdżanu o Górski Karabach. Starcia podsycają obawy o stabilność na Kaukazie Południowym.

AB, PAP
07:50 - USA: Dziś debata pomiędzy kandydatami na prezydenta
2020-09-29 07:50:32

USA: Dziś debata pomiędzy kandydatami na prezydenta

Ubiegający się o reelekcję prezydent Donald Trump i kandydat Demokratów Joe Biden wezmą udział w pierwszej debacie prezydenckiej, która odbędzie się w Cleveland w Ohio.

Głównymi tematami tegorocznej kampanii prezydenckiej będą m.in. epidemia i problemy gospodarcze. Zagadnienia te najpewniej zdominują pierwszą debatę kandydatów, która rozpocznie się o godz. 3 czasu polskiego w nocy z wtorku na środę. Następna odbędzie się 15 października, a ostatnia – tydzień później.

W przypadku gospodarki to Trump cieszy się większym zaufaniem wyborców. We wrześniowym badaniu dla ośrodka YouGov 37 proc. Amerykanów wyraziło przekonanie, że sytuacja ekonomiczna poprawi się, jeśli wygra urzędujący prezydent. W to, że stanie się tak za rządów Bidena, wierzy o 5 pkt proc. wyborców mniej.

Komentatorzy zwracają uwagę, że Donald Trump prowadzi aktywną kampanię wyborczą, odbywając nawet po kilka wieców dziennie, na które często wybiera płyty lotnisk. Z kolei Biden – zarzucający Trumpowi lekceważenie epidemii i postulujący obowiązek zakładania maseczek w miejscach publicznych – od marca do sierpnia nie uczestniczył osobiście w żadnym kampanijnym wydarzeniu.

Również we wrześniu przejawiał znacznie mniejszą aktywność niż jego rywal. „Niecałe sześć tygodni przed wyborami jednym z największych rozczarowań wśród niektórych zwolenników Joe Bidena jest to, że wydaje się, że on nawet się nie stara” – pisze na portalu The Hill Brett Samuels. Donald Trump atakuje taktykę kontrkandydata – mówi, że prowadzi on kampanię „w piwnicy”, nazywa go „ospałym” i zarzuca mu „niską energię”. Postuluje, by przed debatą przeprowadzić test na obecność niedozwolonych substancji.

„Kandydat Demokratów trzyma się swojej strategii – nie wychylać się i dać »wypalić się« Trumpowi” – ocenia portal Politico. Jak dodaje, sztabowcy Bidena są zadowoleni z sondaży i wskazują, że nie ma konieczności większej aktywności, gdyż wybory „to referendum w sprawie Trumpa”.

Elektorat Demokratów jest wyjątkowo zmobilizowany, o czym świadczą kampanijne datki zwolenników ugrupowania. W sierpniu, miesiącu, w którym odbyła się konwencja partyjna, ich sztab zebrał rekordowe 364,5 mln dolarów. To najlepszy miesięczny wynik w historii amerykańskich wyborów prezydenckich. Wrzesień może okazać się pod tym względem jeszcze lepszy, w nieco ponad dobę po informacji o śmierci liberalnej sędzi Ruth Bader Ginsburg na kampanię Demokratów wpłynęło aż 91 mln dolarów.

W wyborach, które odbędą się 3 listopada, z uwagi na zagrożenie epidemiczne znacznie poszerzono możliwość oddania głosów w formie korespondencyjnej. W niektórych stanach wybory już się rozpoczęły – do minionej soboty głos oddało już blisko milion Amerykanów.

 

 

AB, PAP
07:10 - Białoruś: Kolejne dni protestów
2020-09-29 07:10:00

Białoruś: Kolejne dni protestów

O 133 procesach za udział w nielegalnych zgromadzeniach poinformowało centrum Wiasna. Wszczęto sprawę karną za blokowanie ulicy. Kolejna współpracowniczka sztabu Wiktara Babaryki została zatrzymana

W Brześciu – poinformowała Nasza Niwa – wszczęto sprawę karną wobec 20 osób za zablokowanie ulicy podczas protestu 13 września. Postępowanie toczy się z artykułu o organizacji działań poważnie naruszających porządek publiczny lub udziale w takich działaniach.

Wśród skazanych wczoraj jest m.in. miński student Dzmitryj Mazura, który otrzymał karę 23 dni aresztu. Kolejną karę aresztu wymierzył sąd w Homlu prawosławnemu duchownemu, który wychodził na pikiety przeciwko przemocy. Ojciec Uładzimir Drabyszeuski odsiedział już 10 dni i w poniedziałek miał wyjść na wolność, jednak dostał kolejny wyrok – jeszcze 15 dni aresztu.

Centrum Wiasna poinformowało również o zatrzymaniu Iny Kawalonak, współpracowniczki sztabu Wiktara Babaryki. Wiadomo, że została zatrzymana w Mińsku przez nieznane osoby. Telewizja Biełsat podała, że kobieta przebywa w komisariacie.

Karami grzywny za udział w nielegalnych akcjach ukarano w poniedziałek dziennikarki Anastasiję Olszanską i Maryję Hryc, które zostały zatrzymane w sobotę. Olszańska wyszła na wolność, ale Hryc nie wypuszczono, dzisiaj ma mieć kolejny proces. W areszcie pozostaje także trzecia zatrzymana reporterka Alena Dounar.

 

AB, PAP
22:00 - Zbigniew Ziobro o liście ambasadorów
2020-09-28 22:00:48

Zbigniew Ziobro o liście ambasadorów

Nie potrzebujemy tego rodzaju rad i opinii ze strony zewnętrznych czynników, też ambasadorów – stwierdził minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do listu otwartego kilkudziesięciu ambasadorów.

W niedzielę ambasadorzy kilkudziesięciu krajów w Polsce wyrazili w liście otwartym poparcie dla wysiłków na rzecz podniesienia świadomości społecznej na temat problemów dotykających m.in. społeczności gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych (LGBTI) w Polsce. Sporządzanie listu koordynowała Ambasada Królestwa Belgii w Polsce; poinformowała o nim w niedzielę na Twitterze ambasador USA Georgette Mosbacher.

– Dziś Polska demokracja jest silna, mamy silny rząd, który będzie uwzględniał głos Polaków, którzy dali wyraz swoim poglądom podczas ostatnich wyborów parlamentarnych. Nie potrzebujemy tego rodzaju rad i opinii ze strony zewnętrznych czynników, też ambasadorów – powiedział minister sprawiedliwości w mediach publicznych.

Zapewnił, że Polska jest „otwarta na dialog i rozmowę”. – Chętnie pokażemy, że Polska jest wyspą wolności w Europie. Jest krajem, który gwarantuje wszystkim, również osobom homoseksualnym pełnię praw. Natomiast nie zgadzamy się na to, aby narzucano nam, Polakom, pewne ideologie, rozwiązania prawne, które uprzywilejowują mniejszości seksualne kosztem pozostałej części społeczeństwa, np. kosztem rodziny – by rozbijano rodzinę, kwestionowano status małżeństwa, kobiety i mężczyzny. Będziemy bronić naszych wartości, tożsamości i tradycji, na których opiera się tysiącletnia historia Polski. Taki mamy rząd. Mamy silny rząd i silną demokrację – powiedział Zbigniew Ziobro.

Szef resortu sprawiedliwości ocenił też, że to środowiska lgbt „w ostatnim czasie niezwykle agresywnie zachowują się w wymiarze społecznym” i „prowokacyjnie atakują środowiska osób wierzących – ludzi, którzy modlą się w kościołach”.

– To oni dziś chcą nam – pozostałej części Polaków – narzucić swoje wartości i domagają się, żebyśmy wszyscy je przyjęli. Można powiedzieć, że wkraczają do sypialni dzieci Polaków i domagają się, by rodzice uczyli swoje dzieci tego, z czym się nie zgadzają i co uważają za demoralizację. Temu będziemy się sprzeciwiać – powiedział Zbigniew Ziobro.

 

AB, PAP
21:43 - Zbigniew Ziobro: To nie czas na kłótnie
2020-09-28 21:43:33

Zbigniew Ziobro: To nie czas na kłótnie

To nie jest czas na kłótnie i konflikty, które prowadziłyby do nowych wyborów; umówiliśmy się zresztą w najbliższym czasie na spotkanie programowe – powiedział dzisiaj minister sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

– Myślę, że ten jasny i czytelny sygnał, który został przekazany Polakom w czasie spotkania na Nowogrodzkiej, gdy podpisaliśmy umowę i wskazaliśmy, że przez kolejne trzy lata chcemy realizować uzgadniany w ramach kompromisów dobry program dla Polski – powiedział Zbigniew Ziobro w TVP, odnosząc się do tej umowy. Jak zaznaczył, „to nie jest czas na kłótnie i konflikty, które prowadziłyby do nowych wyborów”.

Pytany, co najbardziej poróżniło koalicjantów, Ziobro odpowiedział, iż „wydaje się, że jednak sprawy programowe miały charakter zasadniczy”. – Brak być może wcześniej wystarczająco długiej rozmowy – dodał.

– Jest też faktem, że przed nami jest wiele kolejnych zmian, które musimy wprowadzać, i niektóre z nich mogą faktycznie prowadzić do pewnych różnic w postrzeganiu i celów, i sensów wprowadzenia takich lub innych rozwiązań ustawowych. Do tego potrzebny jest dialog i pokazaliśmy, że potrafimy rozmawiać, potrafimy zawierać kompromisy, które nie zawsze są łatwe, ale one są konieczne – mówił Zbigniew Ziobro.

– Umówiliśmy się zresztą na spotkanie w najbliższym czasie, też i programowe – dalsze rozmowy nad szczegółami realizacji programu tej dobrej zmiany dla Polski przez kolejne trzy lata – dodał.

Zapytany, czy istnieje konflikt „na linii Ziobro – Morawiecki”, odpowiedział, że „w profesjonalnej polityce nie ma czegoś takiego, jak malowane przez niektóre media konflikty osobiste i personalne animozje”. – W profesjonalnej polityce, jeśli są ludzie odpowiedzialni, którzy zdają sobie sprawę z powagi decyzji, jakie podejmują, to są skazani na współpracę i dialog, i zdarza się też tak, że są między nimi różnice – powiedział Zbigniew Ziobro.

– Jestem przekonany, że teraz, mając przed sobą kolejne trzy lata, będziemy mogli zgodnie rozmawiając i dyskutując, przyjąć taki plan, który pozwoli wdrożyć reformę sądownictwa do końca – ocenił ponadto Zbigniew Ziobro.

AB, PAP
21:19 - W Hiszpanii 10,5 tys. zakażeń w ciągu doby
2020-09-28 21:19:48

W Hiszpanii 10,5 tys. zakażeń w ciągu doby

Władze medyczne Hiszpanii oszacowały dzisiaj, że w kraju notowano od piątku średnio ponad 10,5 tys. przypadków zakażenia koronawirusem w ciągu doby.

Minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa potwierdził, że w dalszym ciągu aglomeracja stolicy pozostaje najbardziej dotkniętą COVID-19 częścią kraju. Przyznał, że wciąż nie udaje mu się przekonać władz wspólnoty autonomicznej Madrytu do przyjęcia surowszej polityki walki z epidemią.

Z szacunków kierowanego przez Salwadora Illę resortu wynika, że od piątku do poniedziałku w Hiszpanii przybyło 179 nowych ofiar śmiertelnych koronawirusa, a łączna liczba zgonów wynosi 31 411.

Tymczasem w ciągu ostatniej doby w Portugalii zanotowano cztery nowe zgony pacjentów z COVID-19. Łącznie w tym kraju zmarło 1957 osób.

Według portugalskiego ministerstwa zdrowia podczas ostatniej doby w całym kraju zanotowano 425 przypadków infekcji, z których ponad 80 proc. wystąpiło w aglomeracji Lizbony.

Do poniedziałkowego wieczora w Portugalii potwierdzono w sumie ponad 74 tys. zakażeń SARS-CoV-2.

 

AB, PAP
20:57 - Podlaskie: Kolejki ciężarówek przed przejściami z Białorusią
2020-09-28 20:57:18

Podlaskie: Kolejki ciężarówek przed przejściami z Białorusią

21 godzin w Bobrownikach i 13 godzin w Kuźnicy – tyle dzisiaj według stanu na godziny wieczorne  muszą czekać kierowcy ciężarówek na wjazd na Białoruś przez te podlaskie przejścia graniczne.

Dzisiaj rano w Bobrownikach kierowcy czekali bowiem na wyjazd z Polski 23 godziny, w Kuźnicy 14 godzin. W niedzielę wieczorem było to odpowiednio 39 i 19 godzin oczekiwania na wyjazd z kraju.

Jak wynika z informacji zebranych przez policję, kolejka przed przejściem w Bobrownikach ma 10 km długości, o kilometr krótsza jest kolejka aut ciężarowych oczekujących przed przejściem w Kuźnicy. Nie ma już buforowania, czyli ustawiania ciężarówek w dzielonych kolejkach, by zapewnić w miarę płynny ruch na drogach, przy których stoją te pojazdy.

Podlaski Oddział SG poinformował, że w czasie dziennej zmiany w poniedziałek w Bobrownikach odprawiono 275 ciężarówek wyjeżdżających z Polski, w Kuźnicy – 295.

Kolejki przed Kuźnicą i Bobrownikami utrzymują się od czwartku. Powstały po problemach z systemem informatycznym białoruskich służb celnych, na co od piątku nałożył się – większy w weekendy – ruch ciężarówek wyjeżdżających z Polski za wschodnią granicę.

 

 

AB, PAP
20:32 - Filipiny: Pandemia zwiększyła problem głodu
2020-09-28 20:32:38

Filipiny: Pandemia zwiększyła problem głodu

Około 7,7 mln (blisko 31 proc.) filipińskich rodzin doświadczyło w ostatnim kwartale głodu – wynika z danych prywatnego ośrodka badań społecznych Social Weather Stations (SWS).

To historyczny rekord, a liczba Filipińczyków, których nie stać na kupno jedzenia, systematycznie rośnie od początku pandemii koronawirusa.

Według Krajowego Urzędu Statystycznego przeciętne filipińskie gospodarstwo domowe liczy 4,8 osoby, problem może zatem dotykać 37 mln mieszkańców tego 107-milionowego kraju.

Rząd zapowiedział, że 18 mln rodzin o najniższych dochodach wypłaci przez dwa miesiące po około 100 dolarów. Pomoc dociera jednak do potrzebujących powoli, a pracownicy socjalni przyznają, że to o wiele za niska kwota.

Miliony Filipińczyków straciły źródło utrzymania w wyniku pandemicznych ograniczeń nałożonych na przedsiębiorstwa, z których wiele musiało zostać zamkniętych. Obostrzenia szczególnie mocno uderzyły w uliczny handel i transport.

AB, PAP
19:57 - Spotkanie kierownictwa PiS w sprawie rekonstrukcji rządu
2020-09-28 19:57:04

Spotkanie kierownictwa PiS w sprawie rekonstrukcji rządu

Dzisiaj po godz. 18.00 w warszawskiej siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej zebrało się kierownictwo partii, które ma podjąć ostateczne decyzje dotyczące zmian w Radzie Ministrów oraz harmonogramu powoływania rządu.

W spotkaniu uczestniczą m.in.: prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicepremier Piotr Gliński, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński, b. marszałek Sejmu Marek Kuchciński i b. marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Liderzy PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia podpisali w sobotę porozumienie koalicyjne.

Wicepremier Jacek Sasin potwierdził w sobotę wcześniejsze doniesienia, że w nowym rządzie ma być mniej resortów. – To ma być 14 ministerstw w miejsce 20 obecnie funkcjonujących, więc spore zmniejszenie rządu, zmniejszenie liczby ministrów, ale również wiceministrów, a co za tym idzie – zmniejszenie udziału naszych koalicjantów w rządzie – powiedział w Radiu Maryja.

Solidarna Polska i Porozumienie będą miały po jednym członku rządu kierującym ministerstwem; obecnie każda z tych partii kieruje dwoma resortami. Dodatkowo – zgodnie z informacjami PAP – koalicjanci PiS mają mieć zagwarantowane po jednym stanowisku ministerialnym w KPRM.

Z dotychczasowych informacji dotyczących ustaleń koalicyjnych udzielanych przez polityków PiS wynika, że prezes PiS miałby wejść do rządu jako wicepremier. Prezes PiS miałby kierować Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej.

 

 

 

AB, PAP
19:29 - Irak: Atak rakietowy na lotnisko
2020-09-28 19:29:20

Irak: Atak rakietowy na lotnisko

Pięć cywilnych osób – dwie kobiety i troje dzieci – zginęło  podczas dzisiejszego ataku rakietowego w Bagdadzie, przeprowadzonego przez irackie szyickie bojówki, wspierane przez Iran – poinformowało dowództwo armii Iraku.

Ofiary śmiertelne to mieszkańcy jednego z domów w stolicy Iraku, na który spadła rakieta typu katiusza. Rannych zostało także dwoje dzieci.

Źródła policyjne w Bagdadzie podały, że celem ataku było stołeczne lotnisko, gdzie stacjonują amerykańscy żołnierze.

Agencja AFP przypomina, że w ciągu minionego roku w Iraku miało miejsce 39 podobnych ataków, wymierzonych w amerykańskie cele, ale po raz pierwszy zginęło pięć osób cywilnych.

AB, PAP
18:57 - Medale polskich uczniów
2020-09-28 18:57:23

Medale polskich uczniów

Sześć medali: dwa złote, trzy srebrne i jeden brązowy zdobyli polscy uczniowie na 61. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej (IMO 2020) – poinformowało dziś Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W roku 2020 olimpiada to ponad 600 uczestników ze 105 krajów. Przyznano 49 złotych medali, 111 srebrnych i 134 brązowe.

Złote medale zdobyli: Łukasz Orski z Akademickiego LO Politechniki Wrocławskiej i Juliusz Banecki z Gdańskiego Liceum Autonomicznego.

Srebrne medale zdobyli: Radek Żak z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, Piotr Kubaty z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie i Kosma Kasprzak z XXXVIII Dwujęzycznego LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Poznaniu.

Brązowy medal zdobyła Aleksandra Kowalska z LO Sióstr Prezentek im. Jana Pawła II w Rzeszowie.

Medale zdobyte przez polskich uczniów dały 6. miejsce w klasyfikacji generalnej – ex aequo z drużyną z Włoch. Z krajów europejskich lepsi byli tylko uczniowie z Rosji. Tak wysokiego wyniku w klasyfikacji ogólnej Polska nie uzyskała od lat 80. XX wieku.

Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna (International Mathematical Olympiad) to najbardziej prestiżowe zawody matematyczne na świecie. Biorą w niej udział uczniowie szkół średnich z całego świata. Jest najstarszą międzynarodową olimpiadą przedmiotową.

Tegoroczna Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna odbywała się w dniach 21-22 września; wyniki ogłoszono 28 września – nie była pierwszą olimpiadą, która w tym roku odbyła się w formie zdalnej.

AB, PAP