• Sobota, 19 października 2019

    imieniny: Jana, Pawła, Izaaka

Krótko

12:13 - Opole: Młodzież Wszechpolska porządkuje śląskie groby
2019-10-19 12:13:10

Opole: Młodzież Wszechpolska porządkuje śląskie groby

Działacze opolskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej porządkowali w sobotę teren nieczynnego cmentarza przy ulicy Niemodlińskiej w Opolu. Chcemy zachować dla pokoleń ślady polskości tych ziem - powiedział koordynator akcji Patryk Frydel.

Jak powiedział PAP Frydel, członkowie i sympatycy MW już po raz piąty przystąpili do porządkowania nieczynnego cmentarza przy ulicy Niemodlińskiej w Opolu.

"Po raz pierwszy przyszliśmy tutaj w 2015 roku. Kiedy przyszliśmy tu po raz pierwszy, chodziło nam o to, aby zadbać o ślady polskości na tych ziemiach, widoczne w nazwiskach osób na nagrobkach i języku, w którym spisywano na nich inskrypcje. Teraz dbamy o wszystkie nagrobki, w miarę swoich możliwości, a sama akcja stała się już dla naszych członków i sympatyków coroczną tradycją" - powiedział Frydel.

Według informacji Zakładu Komunalnego w Opolu, cmentarz przy dzisiejszej ul. Niemodlińskiej powstał na początku XX wieku i został zamknięty pół wieku później. Znajdują się tu pochówki mieszkańców wsi zmarłych od lat 10. do 40. XX wieku. Charakterystyczne powtarzające się nazwiska to m. in. Bothor, Dlugosz, Kansy, Kowalski, Langosz, Niestrój, Przibilla, Skrzipczyk, Wotzka.

Napisy na grobach są w języku polskim lub niemieckim. Wśród pochowanych na tym cmentarzu znajduje się Walenty Bias (1869-1925) – polski działacz narodowy, współzałożyciel "Nowin Codziennych" i Banku Rolników w Opolu.

Przy głównej alei cmentarza jest zbiorowa mogiła opatrzona datą śmierci 24.01.1945 – prawdopodobnie kryjąca szczątki ofiar zabitych przez żołnierzy radzieckich na prawym brzegu Odry. Zachowane są także groby dwóch żołnierzy poległych w 1919 roku, oznaczone charakterystycznymi żeliwnymi tabliczkami z przynależnością wojskową oraz mogiła żołnierza polskiego III brygady pancernej poległego w 1945 roku.

RP, PAP
11:38 - Corbyn: Johnson zmienił porozumienie na jeszcze gorsze
2019-10-19 11:38:43

Corbyn: Johnson zmienił porozumienie na jeszcze gorsze

Lider brytyjskiej opozycji Jeremy Corbyn, odpowiadając podczas debaty w sobotę w Izbie Gmin na wezwanie premiera Borisa Johnsona do poparcia umowy z Unią Europejską, zapowiedział, że Partia Pracy jej nie poprze.

Corbyn, nawiązując do wcześniejszych słów Johnsona, że pomimo obiekcji sceptyków zmienił umowę z UE, przyznał, iż premierowi faktycznie się to udało – na gorsze. Ocenił, że obecna wersja jest nawet gorsza niż ta forsowana przez Theresę May, która trzy razy została odrzucona przez Izbę Gmin.

Lider Partii Pracy powiedział, że rozumie „zmęczenie i frustrację” związane z ciągnącym się procesem brexitu, ale umowa uzgodniona przez Borisa Johnsona spowoduje zubożenie ludzi, czego wyborcy politykom nie wybaczą.

Jeśli posłowie nie zaakceptują porozumienia ani nie zgodzą się na wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez umowy, premier Johnson będzie zobligowany do zwrócenia się do Brukseli z wnioskiem o kolejne przesunięcie brexitu – do 31 stycznia 2020 roku. 

RP, PAP
10:59 - Izba Gmin rozpoczęła posiedzenie w sprawie umowy o brexicie
2019-10-19 10:59:34

Izba Gmin rozpoczęła posiedzenie w sprawie umowy o brexicie

Brytyjska Izba Gmin rozpoczęła w sobotę rano posiedzenie, podczas którego posłowie zdecydują, czy poprzeć zawarte w czwartek przez premiera Borisa Johnsona porozumienie z Unią Europejską o warunkach brexitu.

Posiedzenie zacznie się od wystąpienia szefa rządu, po czym nastąpi debata. Samo głosowanie spodziewane jest ok. 15.30 czasu polskiego, choć może to się opóźnić, bo nie ogłoszono jeszcze, które poprawki opozycji poddane zostaną pod głosowanie.

Jeśli posłowie nie zaakceptują porozumienia ani nie zgodzą się na wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez umowy, premier Johnson będzie zobligowany do zwrócenia się do Brukseli z wnioskiem o kolejne przesunięcie brexitu – do 31 stycznia 2020 roku.

 

RP, PAP
09:38 - Rosja: 12 osób zginęło po przerwaniu tamy w Kraju Krasnojarskim
2019-10-19 09:38:06

Rosja: 12 osób zginęło po przerwaniu tamy w Kraju Krasnojarskim

Dwunastu pracowników kopalni złota zginęło w sobotę nad ranem w wyniku przerwania tamy na rzece Siejba w Kraju Krasnojarskim i zalania kontenerów, w których mieszkali – podało rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Poszukiwanych jest 13 osób, a 19 ucierpiało w katastrofie. Według lekarzy mają one średnie i lekkie obrażenia. Przewieziono je do najbliższego szpitala w rejonowym mieście Kuragino – 100 km od kopalni.

Z uwagi na bardzo trudny teren do transportu rannych nie można było wykorzystać śmigłowców sanitarnych. Mogły one lądować w odległości 80 km od kopalni, więc zdecydowano się na transport poszkodowanych karetkami pogotowia.

Przerwanie jednej z trzech tam w kopalni w rejonie wsi Szczetinkino nastąpiło około godziny 2 czasu moskiewskiego. Potoki wody praktycznie zmyły dwa kontenery, w których mogło spać do 80 osób. W sumie w rejonie katastrofy znajdowało się około 200 osób.

Wioska poszukiwaczy złota, gdzie doszło do przerwania tamy, znajduje się w trudno dostępnym miejscu. 

RP, PAP
08:36 - Klub PSL nowej kadencji
2019-10-19 08:36:15

Klub PSL nowej kadencji

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, była minister pracy Jolanta Fedak, dawni politycy PO Jacek Tomczak oraz Marek Biernacki, Paweł Kukiz, a także Władysław Teofil Bartoszewski, pierwszy od lat kandydat ludowców, który zdobył mandat posła w Warszawie, będą w klubie PSL nowej kadencji Sejmu.

Polskie Stronnictwo Ludowe, z którego list startowali politycy m.in. Unii Europejskich Demokratów i Kukiz'15, otrzymało w wyborach do Sejmu 8,55 proc. głosów, co przełoży się na 30 mandatów poselskich. Pięć z nich otrzymali kandydaci Kukiz'15: lider ruchu Paweł Kukiz, dotychczasowy wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka, Agnieszka Ścigaj, Paweł Szramka oraz Jarosław Sachajko. Szósty mandat przypadł związanemu z Kukiz'15 Stanisławowi Żukowi.

Paweł Kukiz mówił przed kilkoma dniami PAP, że na dziś jest pewne, że Kukiz'15 wspólnie z PSL tworzy jeden klub: PSL-Kukiz'15-Koalicja Polska. Jak on się będzie nazywał, to już jest kwestia decyzji – oświadczył.

Mandat posła otrzymał również były polityk PO Jacek Protasiewicz, obecnie z UED, „jedynka” na wrocławskiej liście PSL. Mandatu nie udało się uzyskać szefowej UED Elżbiecie Bińczyckiej, która otwierała listę w Łodzi.

Wśród polityków PSL, którzy ponownie zasiądą w ławach poselskich, są: lider Stronnictwa Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceszefowa PSL Urszula Pasławska oraz: Marek Sawicki, Piotr Zgorzelski, Paweł Bejda, Krzysztof Paszyk, Mirosław Maliszewski, Mieczysław Kasprzak, Jan Łopata oraz były polityk Nowoczesnej Radosław Lubczyk. Ten ostatni wywalczył mandat posła dla PSL w okręgu koszalińskim po raz pierwszy od 22 lat.

Mandat posła zdobyła także szefowa Stronnictwa w Lubuskiem Jolanta Fedak, która za rządów PO-PSL była ministrem pracy i polityki społecznej. Posłem został dotychczasowy wicemarszałek województwa zachodnio-pomorskiego Jarosław Rzepa, wiceszef PSL Dariusz Klimczak, związany z PSL rolnik, samorządowiec i przedsiębiorca Zbigniew Ziejewski (okręg elbląski), działacz samorządowy Stefan Krajewski (Podlasie), radna Bożena Żelazowska, która startowała z drugiego miejsca na podwarszawskiej liście PSL, była szefowa sejmiku małopolskiego Urszula Nowogórska oraz dotychczasowy wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Dariusz Kurzawa.

W Sejmie zasiądą też dwaj byli europosłowie PSL: Czesław Siekierski i Andrzej Grzyb, a także dwaj byli posłowie Platformy Obywatelskiej: Marek Biernacki (b. minister spraw wewnętrznych i administracji), który był liderem listy PSL w okręgu gdyńsko-słupskim, oraz Jacek Tomczak, który otwierał listę w Koninie.

Mandat objął również syn Władysława Bartoszewskiego, Władysław Teofil Bartoszewski. Był liderem warszawskiej listy PSL i uzyskał 30405 głosów. Tym samym PSL po raz pierwszy od 1993 roku, czyli od 26 lat, będzie miało posła z tego okręgu. Dotąd ostatnim posłem PSL ze stolicy był marszałek Sejmu „kontraktowego” (1989-91) Mikołaj Kozakiewicz, wybrany do Sejmu z Warszawy w pierwszych w pełni wolnych wyborach w 1991 roku. Kadencja tego Sejmu trwała do 1993 roku.

 

Wśród posłów Stronnictwa, którzy zasiadali w ławach poselskich kończącej się VIII kadencji Sejmu, a którzy nie uzyskali ponownie mandatu, są: Krystian Jarubas, Zbigniew Sosnowski, Genowefa Tokarska, Piotr Walkowski oraz Kazimierz Kotowski.

PSL będzie miało także trzech senatorów, a są nimi: dotychczasowy poseł PSL-UED Michał Kamiński, obecny senator PSL Jan Filip Libicki oraz samorządowiec, dotychczasowy przewodniczący sejmiku kujawsko-pomorskiego Ryszard Bober.

RP, PAP
21:27 - Bez jednomyślności
2019-10-18 21:27:14

Bez jednomyślności

Brak zgody UE na otwarcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną to kryzys w pojmowaniu europejskości – ocenił premier Mateusz Morawiecki w piątek po szczycie UE w Brukseli. Wyraził nadzieję, że UE uda się wyjść z obecnego impasu.

Ani w czwartek, ani w piątek na szczycie unijnym nie udało się osiągnąć jednomyślności w sprawie udzielenia zgody na otwarcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną, mimo że większość państw była za.

– To pokazuje słabość europejskości niektórych państw, zwłaszcza Europy Zachodniej, bo kilka najbogatszych państw wstrzymuje te negocjacje, do których zresztą UE się zobowiązała – powiedział szef polskiego rządu.

Według nieoficjalnych informacji, jakie docierały do dziennikarzy w trakcie szczytu, Francja była jedynym krajem blokującym decyzję o otwarciu rozmów akcesyjnych zarówno dla Albanii, jak i cieszącej się większym poparciem i lepiej ocenianej Macedonii Północnej. Dania i Holandia, które były zdecydowanie niechętne w przypadku Albanii, były gotowe zgodzić się na zielone światło dla Macedonii Północnej. – Jesteśmy w martwym punkcie i możemy liczyć tylko na to, że w rozmowach kuluarowych i poprzez naszą dyplomację będziemy w stanie przyczynić się do tego, żeby przed szczytem Rady Europejskiej w Chorwacji w maju przyszłego roku doszło do podjęcia odpowiedniej decyzji – podkreślił Mateusz Morawiecki.

AB, PAP
21:26 - Wlk. Brytania: Usunięto podejrzany pakunek z Whitehall
2019-10-18 21:26:11

Wlk. Brytania: Usunięto podejrzany pakunek z Whitehall

Rządowa dzielnica Whitehall w Londynie była w piątek po południu zamknięta przez pewien czas z powodu podejrzanego pakunku w niedalekiej odległości od brytyjskiego parlamentu. Pakunek został unieszkodliwiony przez funkcjonariuszy.

„Policja usunęła podejrzany pakunek z Whitehall. Specjaliści przybyli na miejsce po tym, jak o godz. 15.01 (16.01 w Polsce) otrzymali informację, po czym zabezpieczyli pakunek. Blokada została już usunięta, śledztwo trwa. Dziękujemy mieszkańcom za wyrozumiałość” – poinformowała policja w wydanym oświadczeniu.

Wcześniej dziennikarz telewizji ITV przekazał, że w pobliżu budynku ministerstwa skarbu doszło do kontrolowanej eksplozji.

W tym samym czasie doszło do innego incydentu. Na rusztowanie przechodzącej obecnie remont wieży zegarowej Big Ben wspiął się przebrany za premiera Borisa Johnsona aktywista z organizacji Extinction Rebellion, która od prawie dwóch tygodni prowadzi w Londynie protesty pod hasłem przyspieszenia walki ze zmianami klimatycznymi. 43-letni mężczyzna rozwiesił na rusztowaniach bannery Extinction Rebellion. Jak na razie policja nie poinformowała, czy został on aresztowany.

Od początku zapowiedzianych na dwa tygodnie protestów tej organizacji aresztowano już ponad 1700 osób.

RP, PAP
20:27 - Chorwacja nie podnosi wieku emerytalnego
2019-10-18 20:27:25

Chorwacja nie podnosi wieku emerytalnego

Chorwacja po protestach związków zawodowych wycofała się z przyjętej w grudniu ub.r. ustawy podnoszącej wiek emerytalny z 65 do 67 lat. Za nowelizacją ustawy w parlamencie głosowało 115 deputowanych, pięciu było przeciw.

W ubiegłym roku parlament przyjął propozycję rządu podniesienia w 2033 roku wieku emerytalnego do 67 lat dla mężczyzn i dla kobiet, zamiast w 2038 roku, jak wcześniej planowano. Osoby, które przeszłyby na emeryturę wcześniej, miałyby ją niższą. Rząd twierdził wtedy, że reforma pozwoli na stworzenie zrównoważonego systemu emerytalnego.

W reakcji na zamierzenia rządu chorwackie związki zawodowe w ramach akcji pod hasłem „67 to za dużo” zebrały ponad 700 tys. podpisów pod żądaniem referendum w sprawie zmiany ustawy o ubezpieczeniu emerytalnym. Rząd jednak nie rozpisał referendum, tylko wycofał się z proponowanej reformy emerytalnej.

Minister pracy Josip Aladrović powiedział w piątek w parlamencie, że rząd będzie szukał prawnych sposobów, aby zezwolić na dalszą pracę tym, którzy chcą być aktywni zawodowo do 68. roku życia.

Według obecnych zmian w ustawie ubezpieczony będzie uprawniony do wcześniejszej emerytury, gdy osiągnie 60 lat życia i 35 lat pracy, zamiast poprzednich 62 lat i 35 lat pracy. Wcześniejsze przechodzenie na emeryturę będzie skutkować ograniczeniem jej wysokości w ciągu pięciu lat o 12 proc.; do tej pory było to 18 proc.

System emerytalny w Chorwacji kosztuje kraj rocznie ponad 40 mld kun (5,98 mld dolarów); państwo musi dokładać do niego rocznie 17 mld kun (ok. 2,54 mld dolarów).

RP, PAP
15:35 - Rok 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej
2019-10-18 15:35:33

Rok 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej

Senatorowie, „pomni zwycięstwa i uratowania Europy przed nawałnicą bolszewicką”, przyjęli w piątek uchwałę ustanawiającą rok 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej. W uchwale podkreślono, że bolszewicka Rosja „zamierzała odebrać nam nie tylko terytoria, ale także wolność i niepodległość”.

Za uchwałą głosowało 84 senatorów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu. „Odrodzona w 1918 r. Polska musiała jeszcze długo walczyć o swój kształt terytorialny. Walce o granice na wszystkich frontach towarzyszyła także wojna z wrogiem, który zamierzał odebrać nam nie tylko terytoria polskie, ale także wolność i niepodległość” – napisano w uchwale. Wskazano, że „latem 1920 r. zawisła nad Polską groźba utraty zdobytej po 123 latach niewoli państwowości”. „W sierpniu 1920 r. na przedpolach Warszawy stoczyliśmy bitwę, która przeszła do historii jako »cud nad Wisłą« i »18. przełomowa bitwa w historii świata«. Bolszewicka Rosja, i jej wielomilionowa armia, natarła na Polskę, by »po trupie pańskiej Polski« narzucić Europie ideologię i praktykę komunizmu. Zdobycie polskiej stolicy miało stanowić kolejny etap rewolucji permanentnej, która miała objąć cały Stary Kontynent” – głosi uchwała Senatu.

 

 

AB
14:47 - Regulacja uprawnień rybaków
2019-10-18 14:47:23

Regulacja uprawnień rybaków

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pracy na statkach rybackich – poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy regulują m.in. uprawnienia rybaków i obowiązki armatorów.

Przepisy wykonują prawo Unii Europejskiej. Dzięki nim wdrożone zostaną zapisy konwencji o pracy na morzu i konwencji dotyczącej pracy w sektorze rybołówstwa.Ustawa reguluje wszystkie kwestie związane ze specyfiką pracy rybaków na statkach rybackich. Jej istotą jest zapewnienie, aby praca na statkach rybackich o polskiej przynależności, wykonujących tzw. rybołówstwo komercyjne, była pracą bezpieczną. Przepisy określają wymagania, jakie powinni spełniać rybacy, a w szczególności przewidują minimalny wiek warunkujący możliwość zatrudnienia na statku rybackim. Ma to być co do zasady 18 lat, a tylko wyjątkowo dopuszcza się zatrudnianie osób młodszych, powyżej 16. roku życia. Przepisy ustawy szczegółowo regulują sposób zawierania oraz treść rybackiej umowy o pracę, zasady związane z wynagrodzeniem, standardy w zakresie czasu pracy rybaków, a także prawa i obowiązki stron w razie rozwiązania stosunku pracy, w tym konieczność poniesienia przez armatora kosztów repatriacji rybaka, który pozostał za granicą bez własnej winy.

 

 

AB
13:56 - Chaos w Katalonii
2019-10-18 13:56:54

Chaos w Katalonii

W wyniku rozpoczętego w piątek po północy strajku generalnego w Katalonii w całym regionie panuje chaos komunikacyjny. Poważne utrudnienia występują w ruchu kolejowym oraz drogowym z powodu licznych blokad. W Barcelonie zamknięto bazylikę Sagrada Familia.

W pierwszych godzinach dobowego strajku na ponad 40 drogach w Katalonii niemożliwe jest przemieszczanie się z powodu blokad separatystów lub zalegających na jezdniach rzeczy pozostawionych przez manifestantów. Niektóre barykady zostały podpalone przez protestujących.

Przed południem zablokowane były m.in. trasy szybkiego ruchu i autostrady łączące Katalonię z Francją i Andorą.

Najwięcej blokad separatystyczni manifestanci ustawili w rejonie Barcelony, Leridy, Reus, Gerony oraz Tarragony. W tym ostatnim mieście blokowany jest dojazd do portu. Około 200 blokujących tę drogę zwolenników separatystów rozpoczęło przed południem marsz protestacyjny, kierując się w stronę śródmieścia.

Zakłócenia występują również w ruchu pociągów w Katalonii. Rano w trasy nie wyjechało kilkadziesiąt pociągów podmiejskich i dalekobieżnych.

Poważne utrudnienia panują też na głównym katalońskim lotnisku El Prat w Barcelonie. W piątek rano z powodu strajku generalnego odwołano tam 55 połączeń, z czego większość stanowią loty hiszpańskich linii Vueling.

Do protestu przystąpiło większość placówek oświatowych w regionie, a także uczelnie wyższe. Stosunkowo sprawnie działa tymczasem służba zdrowia, której przedstawiciele zapowiadali masowe protesty w dniu strajku generalnego.

Organizatorem piątkowego strajku generalnego są dwie katalońskie centrale związkowe o profilu separatystycznym CSC i IAC. Poprzez protest chcą one wyrazić swoją dezaprobatę dla poniedziałkowego wyroku Sądu Najwyższego Hiszpanii, który skazał dziewięcioro katalońskich przywódców separatystycznych na kary od 9 do 13 lat więzienia za organizację nielegalnego referendum niepodległościowego w regionie w 2017 roku.

 

 

 

AB
13:48 - Zmiany w kontroli ruchu drogowego
2019-10-18 13:48:58

Zmiany w kontroli ruchu drogowego

Nowe obowiązki i uprawnienia kierowców aut oraz kontrolujących zawarto w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego – przekazało biuro prasowe MSWiA. Nowe przepisy mają wejść w życie od listopada.

Jak napisano w komunikacie MSWiA, głównym celem zmian w rozporządzeniu jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania np. policji. „Dotyczy to między innymi kwestii miejsc postoju pojazdów organów kontroli ruchu drogowego w czasie kontroli” – wskazano w komunikacie. W rozporządzeniu zapisano też, że podczas prowadzenia działań kontrolnych dopuszcza się postój radiowozu w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Jak dodali urzędnicy z biura prasowego, od listopada kierowcy i funkcjonariusze zyskają nowe obowiązki i uprawnienia. „Policjant, a także inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej, podczas kontroli drogowej, będzie mógł sprawdzić przebieg zarówno zatrzymanego do kontroli pojazdu, jak i pojazdu przewożonego np. na lawecie” – napisali w komunikacie. Dodali też, że będzie także możliwość, w przypadku zastrzeżeń po wstępnej kontroli technicznej pojazdu użytkowego, na przykład ciężarowego lub autobusu, skierowania go na bardziej szczegółowe badania. Według MSWiA, pomoże to wyeliminować z dróg niesprawne samochody.

 

 

AB
13:45 - Wzrost przemysłu
2019-10-18 13:45:26

Wzrost przemysłu

Dane GUS wskazują na wyraźną poprawę aktywności w sektorze przemysłowym, w październiku oczekujemy 3-proc. wzrostu produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym – ocenia Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

MPiT przypomina, że Główny Urząd Statystyczny podał w piątek we wstępnych danych, że produkcja sprzedana przemysłu we wrześniu 2019 roku była o 5,6 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2018 roku. Po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym, produkcja we wrześniu wzrosła o 3,5 proc. W ujęciu narastającym w pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 roku produkcja przemysłowa wzrosła o 4,5 proc.„Wrześniowe dane wskazują na wyraźną poprawę aktywności w sektorze przemysłowym, szczególnie w sektorach nastawionych na sprzedaż eksportową, co również potwierdza siłę polskich przedsiębiorstw w ekspansji na rynki zagraniczne” – ocenia MPiT.

 

 

 

AB
12:16 - Nie wszystkie banki zdążyły
2019-10-18 12:16:56

Nie wszystkie banki zdążyły

Nie wszystkie banki wdrożyły już nowe procedury bezpieczeństwa przy zbliżeniowych płatnościach kartą, co powinno było nastąpić od 14 września. Część instytucji poprosiła o wydłużenie terminu – poinformowała  Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

14 września tego roku weszły w życie przepisy dotyczące tzw. silnego uwierzytelnienia klienta, które mają zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z usług płatniczych oferowanych elektronicznie i tym samym ograniczyć możliwości wystąpienia oszustw związanych z tymi usługami. Wprowadziły one limit w płatnościach zbliżeniowych kartą bez podawania PIN: powinniśmy zostać poproszeni o wprowadzenie PIN albo po pięciu transakcjach, albo gdy ich łączna wartość przekroczy określoną przez wydawcę karty sumę. Licznik zeruje się też po każdej transakcji z użyciem PIN, np. gdy płacimy kartą dużą kwotę.

Jednak nie wszystkie instytucje zdążyły z wprowadzeniem nowych rozwiązań. „UKNF otrzymał od zainteresowanych podmiotów nadzorowanych informacje o zamiarze skorzystania z wydłużonego okresu” . Jak dodano, wydawcy kart płatniczych ze względu na chęć skorzystania z wydłużonego okresu na wdrożenie silnego uwierzytelniania nie stosują wymogu potwierdzenia PIN-em transakcji zbliżeniowej po przekroczeniu limitu kwotowego dla sumy transakcji bez podawania PIN oraz limitu pięciu następujących po sobie transakcji bez PIN.

Możliwość wydłużenia terminu na wdrożenie silnego uwierzytelniania daje instytucjom finansowym rozwiązanie zaproponowane przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego. Przewiduje ono, że wobec dostawców usług płatniczych, którzy przed 14 września 2019 r. zgłosiły KNF potrzebę zastosowania omawianego rozwiązania, przedstawiły uzgodniony z Komisją realny „plan migracji” i go realizują, nie będą stosowane inne środki nadzorcze związane z niestosowaniem nowych obowiązków.

AB, PAP