• Niedziela, 27 listopada 2022

    imieniny: Waleriana, Wirgiliusza

Krótko

19:59 - Pomorskie: IMGW ostrzega przed opadami marznącego deszczu
2022-11-26 19:59:12

Pomorskie: IMGW ostrzega przed opadami marznącego deszczu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed opadami marznącego deszczu oraz mżawki powodującymi gołoledź, która może spowodować niebezpieczne warunki na pomorskich drogach i chodnikach.

Ostrzeżenie zostało wydane dla całego woj. pomorskiego.

– Prognozuje się wystąpienie okresami słabych opadów marznącego deszczu oraz mżawki powodujących gołoledź – przekazał dyżurny IMGW-PIB. Temperatura w całym województwie waha się od 1 st. C na Kaszubach do 3 st. nad morzem. Ostrzeżenie obowiązuje od soboty od godz. 19.00 do niedzieli do godz. 9.00.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia są wydawane, gdy przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działań w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zaleca się ostrożność oraz śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

APW, PAP
19:44 - Papież: Za przemocą wobec kobiet stoją też modele zachowań w mediach
2022-11-26 19:44:06

Papież: Za przemocą wobec kobiet stoją też modele zachowań w mediach

Papież Franciszek wyraził w sobotę opinię,
że za przemocą wobec kobiet stoją też modele zachowań prezentowane w mediach. 

Zwracając się do przedstawicieli policji, Papież powiedział:
– Mass media stale proponują przekazy, które podsycają mentalność hedonistyczną i konsumpcyjną, gdzie wzory zachowań – zarówno męskie, jak i żeńskie – stosują się do kryteriów sukcesu, autoafirmacji, rywalizacji, władzy, przyciągających drugą osobę, by ją zdominować.

– Ten rodzaj uwarunkowania społecznego stoi w sprzeczności z działaniem edukacyjnym, które w centrum umieszcza osobę z jej godnością – wskazał Franciszek.

Papież mówił o tym podczas spotkania z delegacją włoskiej policji, po obchodzonym w piątek Międzynarodowym Dniu Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.

 

APW, PAP
19:33 - Arcybiskup Depo o Adwencie
2022-11-26 19:33:58

Arcybiskup Depo o Adwencie

W Kościele katolickim w niedzielę rozpoczyna się Adwent. Bóg w Adwencie wzywa nas, byśmy zachowali serce otwarte na potrzebujących. To również okres szczególnej modlitwy o pokój – powiedział metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo.

W tym roku pierwsza niedziela Adwentu przypada
27 listopada, a ostatnim dniem tego okresu jest Wigilia Bożego Narodzenia – 24 grudnia.

Arcybiskup Depo wyjaśnił, że słowo „adwent” pochodzi od łacińskiego adventus i oznacza  ‘przyjście’. 

– Dlatego – jak wyjaśnił metropolita częstochowski – na okres ten należy spojrzeć jako na „czas oczekiwania z wiarą na tajemnicę narodzin Zbawiciela”.

Zdaniem metropolity częstochowskiego współcześnie w sklepach i mediach choinki, prezenty i mikołaje pojawiają się już w połowie listopada, co może zaburzyć nastrój oczekiwania.

– Wszelkie świąteczne symbole mają sens wtedy, gdy prowadzą nas do głębi spotkania z Bogiem, a nie do konsumpcji. Dlatego trzeba uważać, by nie skonsumować bożonarodzeniowej radości zbyt wcześnie – przestrzegł. Zaznaczył, że Adwent jest również szczególnym czasem modlitwy o pokój. – Do szczególnej modlitwy w intencji pokoju Maryja wzywa nas już od czasu objawień w Fatimie, gdzie mówiła o modlitwie różańcowej i o pokucie. Patrząc na to, co się dziś dzieje na świecie, musimy podjąć to wołanie ze zdwojoną siłą. W Adwencie szczególnie powinniśmy modlić się o pokój w naszych sercach, ale też o pokój w naszej Ojczyźnie – prosił
ks. abp Depo.

APW, PAP
19:17 - 421 zakażeń koronawirusem
2022-11-26 19:17:32

421 zakażeń koronawirusem

Minionej doby badania potwierdziły 421 zakażeń koronawirusem, w tym 95 ponownych. Zanotowano osiem przypadków śmierci osób z COVID-19 – poinformowano w sobotę na stronach rządowych. Wykonano 5482 testy w kierunku SARS-CoV-2.

Tydzień temu, 19 listopada, podano, że są 392 zakażenia koronawirusem, a także że zmarło 7 osób z COVID-19.

Dwa tygodnie temu, 12 listopada, informowano, że badania potwierdziły 73 przypadki zakażeń. Nie zmarła wówczas żadna osoba z COVID-19.

Zgodnie z sobotnimi danymi łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 351 237 przypadków. Zmarło 118 306 osób z COVID-19.

APW, PAP
19:01 - Ks. kard. Müller o sprzeczności postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej
2022-11-26 19:01:24

Ks. kard. Müller o sprzeczności postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary ks. kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i Magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. „Dei verbum” 1-10).

Zamiast uruchamiać na wskroś obłudną falę oszczerstw wobec kard. Kurta Kocha, pod hasłem „łapać złodzieja”, uczciwiej byłoby rozprawić się z jego argumentami w Rzymie, ale tego ci, którzy ją prowadzili, z braku kompetencji fachowych skrupulatnie unikali, grając obrażoną primadonnę. Także dla dzisiejszych katolików aktualna jest i pozostaje teza Deklaracji teologicznej z Barmer (1934) skierowana przeciwko „niemieckim chrześcijanom”, którzy zresztą już przed epoką nazizmu dopuszczali się błędów: „Odrzucamy fałszywą naukę, jakoby Kościół mógł lub musiał uznawać za źródło objawienia coś poza lub obok tego Jedynego Słowa Boga lub też inne wydarzenia i moce, osoby, i prawdy za Boże objawienie [...]. Odrzucamy fałszywą naukę, jakoby Kościół musiał pozostawić kształt swojego orędzia oraz porządku upodobaniom lub zmianom panującym każdorazowo w przekonaniach światopoglądowych oraz politycznych”.

Oświadczenie Stolicy Apostolskiej z 21 lipca 2022 r. tak to ujęło: „»droga synodalna« w Niemczech nie ma mocy zobowiązującej biskupów i wiernych do przyjęcia nowych sposobów rządzenia oraz nowych podejść do doktryny i moralności”.

APW, KAI
18:55 - Liderzy OBWE: Jesteśmy zszokowani nagłą śmiercią szefa MSZ Białorusi
2022-11-26 18:55:28

Liderzy OBWE: Jesteśmy zszokowani nagłą śmiercią szefa MSZ Białorusi

Na twitterowym profilu polskiej prezydencji w OBWE został w sobotę opublikowany wpis:

„Jesteśmy zszkowani nagłą śmiercią ministra spraw zagranicznych Białorusi Uładzimira Makieja” – czytamy w oświadczaniu przewodniczącego OBWE Zbigniewa Raua i sekretarz generalnej OBWE Helgi Schmid opublikowanym w sobotę w mediach społecznościowych.

Według portalu Nasza Niwa prawdopodobną przyczyną śmierci Uładzimira Makieja był zawał.

Krótko o przekazaniu wyrazów współczucia rodzinie przez Alaksandra Łukaszenkę powiadomiła w Telegramie jego służba prasowa w kanale Puł Pierwogo.

 

APW, PAP
18:22 - Ukraina/ Sztab: Rosyjska armia przegrupowuje siły na wschodzie
2022-11-26 18:22:40

Ukraina/ Sztab: Rosyjska armia przegrupowuje siły na wschodzie

Rosyjska armia przegrupowuje siły na wschodzie Ukrainy i próbuje kontynuować ofensywę na odcinku awdijiwskim i bachmuckim – pisze w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

„Rosyjskie wojsko przegrupowuje siły, by wzmocnić jednostki na kierunku łymańskim, awdijiwskim i nowopawliwskim” – podano w komunikacie.

„W ciągu minionej doby armia rosyjska przeprowadziła dwa ostrzały rakietowe cywilnych obiektów miasta Dniepr i cztery ostrzały ukraińskich pozycji i miejscowości z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych” – informuje sztab.

„Trwa przygotowanie nowo przybyłych zmobilizowanych rosyjskich wojskowych; te działania prowadzone są też w okupowanej części ukraińskiego terytorium” – czytamy.

W miejscowości Nowopetrykiwka w obwodzie donieckim zarejestrowano przeprowadzenie ćwiczeń strzeleckich dla zmobilizowanych. W dniach 22-23 listopada w miejscowości Staromłyniwka we wszystkich cywilnych budynkach zakwaterowano żołnierzy.

W mieście Połohy w okupowanej części obwodu zaporoskiego na południowym wschodzie kraju wykryto miejsce więzienia ukraińskich jeńców wojskowych i cywilów, których zatrzymano pod zarzutem współpracy ze strukturami siłowymi Ukrainy.

APW, PAP
18:03 - Wrocław: Wybuch na parkingu przed centrum handlowym
2022-11-26 18:03:41

Wrocław: Wybuch na parkingu przed centrum handlowym

Służby interweniowały w sobotę na parkingu przed centrum handlowym Marino we Wrocławiu w związku ze zgłoszeniem o wybuchu, do którego miało dojść w jednym z pozostawionych tam samochodów.

Jak poinformował sierż. szt. Rafał Jarząb z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, po godz. 13.00 funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie, że na parkingu przy centrum handlowym Marino doszło do zdarzenia, w wyniku którego uszkodzony został zaparkowany tam pojazd.

Na miejsce skierowane zostały służby, w tym policja, która zabezpieczyła miejsce, gdzie miało dojść do wybuchu. W wyniku zdarzenia poszkodowana została znajdująca się w pobliżu kobieta w wieku ok. 40 lat. – Została przetransportowana w stanie niezagrażającym życiu do jednego z wrocławskich szpitali – przekazał policjant.

APW, PAP
17:46 - Skandynawskie media: Szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego
2022-11-26 17:46:20

Skandynawskie media: Szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna, opanowana i sprowadziła na ziemię Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

„Karny był tak tani, że w sumie nie powinien zostać podyktowany, lecz jego spektakularna i niewiarygodna wręcz obrona była najciekawszą dotychczas interwencją bramkarza w tych mistrzostwach” – skomentował szwedzki dziennik „Aftonbladet”. Gazeta dodała, że wyjątkowo wzruszającym widokiem były łzy w oczach Roberta Lewandowskiego po tym, jak strzelił swojego pierwszego tak bardzo wyczekiwanego gola na MŚ.

Kanał szwedzkiej telewizji SVT wielokrotnie pokazywał obronę rzutu karnego i ocenił, że „Wojciech Szczęsny pokazał szalony i wręcz niespotykany kunszt”. „W tym kluczowym meczu Polacy się odblokowali i teraz się rozkręcają, a biorąc pod uwagę liczbę sytuacji, to wynik mógł być wyższy” – dodano.

Kanał norweskiej telewizji TV ocenił, że obrona Szczęsnego przejdzie do historii MŚ, a sam rzut karny był tak dyskusyjny, że jego podyktowanie było wręcz nieporozumieniem na turnieju tej rangi: „Jednak to polski bramkarz został wielkim bohaterem tego meczu, a sprawiedliwość zwyciężyła chociaż w futbolu to się rzadko zdarza”.

„Sędzia, dyktując rzut karny, był wyraźnie pod presją głośnych saudyjskich kibiców, lecz jego obrona dała Polakom siłę” – oceniła duńska agencja prasowa Ritzau.

APW, PAP
17:39 - Świeca upamiętniająca ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie
2022-11-26 17:39:32

Świeca upamiętniająca ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie

W oknie Pałacu Prezydenckiego zapłonęła świeca jako znak pamięci o cierpieniu i tragedii milionów ofiar Wielkiego Głodu 1932-1933 na Ukrainie – poinformowała w mediach społecznościowych Kancelaria Prezydenta RP.

Jak poinformowano we wpisie opublikowanym w sobotę na Twitterze KPRP, „w oknie Pałacu Prezydenckiego zapłonęła świeca jako znak pamięci o cierpieniu i tragedii milionów ofiar Wielkiego Głodu 1932-1933 na Ukrainie”. „Pamiętamy o ofiarach sowieckiego ludobójstwa!” – czytamy.

W latach 1932-1933 wywołany przez władze sowieckie głód na Ukrainie pochłonął, jak szacują historycy, ponad 4 mln ofiar. Hołodomor zapisał się w pamięci Ukraińców jako ludobójstwo mające na celu wyniszczenie ich narodu przez imperium, które podbiło ich ziemię.

 

APW, PAP
17:01 - Sekretarz generalny NATO Stoltenberg: Rosja musi zakończyć wojnę
2022-11-26 17:01:27

Sekretarz generalny NATO Stoltenberg: Rosja musi zakończyć wojnę

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w sobotę w nawiązaniu do szczytu „Ziarno z Ukrainy” w Kijowie wezwał Rosję do zakończenia wojny i wywołanego przez nią światowego kryzysu żywnościowego, informuje NATO na Twitterze.

„90 lat temu straszliwy Hołodomor w Związku Sowieckim zabił miliony Ukraińców. Dziś Rosja używa głodu jako broni w wojnie z Ukrainą i do tworzenia podziałów, i dalszej niestabilności wśród reszty świata” – stwierdził sekretarz generalny NATO i wezwał Rosję do zakończenia wojny i wywołanego przez nią kryzysu żywnościowego.

Stoltenberg wsparł wysiłki Turcji i ONZ na rzecz rozszerzenia Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego i podkreślił, że NATO „będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne”. „Dzięki niej żywność, zboże i nawozy z ukraińskich portów trafiają do ludzi, którzy jej pilnie potrzebują” – dodał.

APW, PAP
16:44 - Gróbarczyk: Preferowanym rozwiązaniem jest morska energetyka wiatrowa
2022-11-26 16:44:09

Gróbarczyk: Preferowanym rozwiązaniem jest morska energetyka wiatrowa

Rozwiązaniem, które jest przez nas preferowane i ten kierunek będzie rozwijany, to bezwzględnie morska energetyka wiatrowa – powiedział w sobotę w Pogorzelicy (zachodniopomorskie) sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Wiceminister wziął w sobotę udział w konferencji „Dokąd zmierza Unia Europejska? Miejsce Polski i Pomorza Zachodniego w zmieniającej się rzeczywistości” organizowanej przez grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Podczas swojego wystąpienia podkreślił, że w czasie rządów PiS w 2006 i 2007 r. „zostały zainicjowane niezwykle istotne zadania”: budowa gazoportu w Świnoujściu i odejście od dostaw gazu ze wschodu.

– Te rozwiązania, które były przez nas przyjęte, miały właściwy charakter, dziś skutkują tym, co dotyka Niemców, którzy od Polski chcą kupować gaz, którzy niedawno zostali zasileni ropą z polskich rafinerii – mówił Gróbarczyk.

Wskazał, że wbrew przekazowi „mediów mainstreamowych” zarówno polskie porty, jak i kolej poradzą sobie z przyjęciem i dystrybucją węgla.

APW, PAP
16:31 - MŚ 2022: Polska – Arabia Saudyjska 2:0
2022-11-26 16:31:51

MŚ 2022: Polska – Arabia Saudyjska 2:0

Cieszymy się bardzo z wygranej i że sprawiliśmy tyle radości naszym kibicom i tutaj na miejscu, i w kraju. Myślę, że dziś wszyscy przeżywamy piękne chwile – powiedział trener piłkarskiej reprezentacji Polski Czesław Michniewicz.

Polska, która wcześniej zremisowała z Meksykiem 0:0, z dorobkiem czterech punktów prowadzi w tabeli grupy C. Wieczorem w sobotę w drugim spotkaniu Argentyna spotka się z Meksykiem.

W środę, na zakończenie pierwszej rundy, Biało-Czerwoni spotkają się z ekipą z Ameryki Południowej. Do 1/8 finału awansują dwa najlepsze zespoły z każdej z ośmiu grup.

APW, PAP
15:50 - Białoruś: Media informują o śmierci ministra spraw zagranicznych
2022-11-26 15:50:35

Białoruś: Media informują o śmierci ministra spraw zagranicznych

Informując w sobotę o nagłej śmierci Uładzimira Makieja, państwowa agencja BiełTA powołała się na rzecznika MSZ Anatola Hłaza. W jednej z wypowiedzi Hłaz wskazał, że „jeszcze wczoraj Uładzimir Makiej omawiał robocze plany na tydzień”, a jego śmierci nic nie zapowiadało.

Ani MSZ, ani oficjalne media nie podają na razie więcej szczegółów na temat śmierci ministra. Na Twitterze ministerstwa spraw zagranicznych pojawiła się krótka informacja: „Dzisiaj zmarł nagle minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej”.

Makiej miał 64 lata. Sprawował funkcję ministra spraw zagranicznych Białorusi od 2012 r. Wcześniej przez cztery lata stał na czele administracji prezydenta.

MSZ informowało, że w piątek Makiej odbył spotkanie z nuncjuszem apostolskim na Białorusi ks. abp. Ante Joziciem. W minionym tygodniu szef dyplomacji przebywał z wizytą w Armenii, gdzie odbywała się sesja poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

Pierwsze reakcje i wyrazy współczucia, na razie nieoficjalnie, popłynęły z Rosji – od rzecznik MSZ i Dumy Państwowej. Według mediów rosyjskich na niedzielę i poniedziałek planowana była wizyta w Mińsku rosyjskiego szefa MSZ Siergieja Ławrowa.

APW, PAP
14:22 - PŚ w skokach: Piotr Żyła trzeci w Ruce
2022-11-26 14:22:47

PŚ w skokach: Piotr Żyła trzeci w Ruce

Piotr Żyła zajął trzecie miejsce w sobotnim konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskiej Ruce. Zwyciężył Słoweniec Anze Lanisek, drugi był Austriak Stefan Kraft. Czwartą pozycję wywalczył lider cyklu Dawid Kubacki, który dwukrotnie wygrał na inaugurację sezonu w Wiśle.

Żyła po raz dwudziesty w karierze stanął na podium konkursu Pucharu Świata. Na 17. pozycji został sklasyfikowany Kamil Stoch, a na 25. Paweł Wąsek.

Triumfator PŚ w poprzednim sezonie Japończyk Ryoyu Kobayashi miał słabszą próbę w pierwszej serii, doleciał tylko do 126,5 m i zajął w konkursie 41. miejsce.

Lanisek już w pierwszej serii pokazał, że perfekcyjnie trafił z formą na konkursy w Finlandii. Uzyskał 149 m, ustanowił rekord obiektu i objął prowadzenie. Drugi po pierwszej serii był Austriak Stefan Kraft – 141,5 m, a trzeci Norweg Halvor Egner Granerud – 143 m. Na czwartej pozycji plasował się Żyła po lądowaniu na 143 m.

Polak poprawił pozycję najazdową, miał dobrą prędkość na progu i dzięki temu znalazł się tuż za czołową trójką. Lider klasyfikacji generalnej po dwóch konkursach Kubacki skoczył 139,5 m i był szósty, natomiast Stoch uzyskał 135,5 m, co mu dało 14. lokatę.

Do czołowej „30” awansował jeszcze Paweł Wąsek – 26., 133,5 m. Z rywalizacji natomiast odpadli 35. Aleksander Zniszczoł – 130 m, 44. Tomasz Pilch – 123,5, i 46. Jakub Wolny – 119 m.

APW, PAP