• Niedziela, 3 marca 2024

    imieniny: Kunegundy, Tycjana, Maryny

Krótko

17:30 - Serbia: Na wyposażenie armii trafiły izraelskie systemy do zwalczania dronów
2024-03-03 17:30:40

Serbia: Na wyposażenie armii trafiły izraelskie systemy do zwalczania dronów

Jednostki specjalne Serbskich Sił Zbrojnych rozpoczęły integrowanie izraelskiego systemu SMASH 3000, przeznaczonego do zestrzeliwania niewielkich dronów – poinformował dziś portal Balkanska bezbednosna mreża.

SMASH 3000 jest przeznaczony do precyzyjnego kierowania ogniem podczas strzelania z karabinu automatycznego do celów ruchomych i nieruchomych o niewielkich gabarytach; zarówno w dzień, jak i w nocy. Moduł zapewnia indywidualnym żołnierzom możliwość zwalczania lekkich dronów na dystansie do 300 metrów za pomocą karabinków podstawowych.

Producentem systemu jest izraelska firma „Smartshooter” z siedzibą w kibucu Jagur niedaleko Hajfy. Przedsiębiorstwo posiada biura w USA, Niemczech, a także w Australii i Nowej Zelandii.

Sprzęt znajduje się m.in. na wyposażeniu armii brytyjskiej i amerykańskiej. Zdaniem ekspertów armii USA – na których powołał się serbski portal – zastosowanie systemów to przyszłość w ochronie przed niewielkimi dronami.

„Potwierdzają to wojny na Ukrainie i w Strefie Gazy, gdzie drony kamikadze, uzbrojone w małe głowice bojowe, miny moździerzowe czy granaty ręczne, powodują coraz większe straty wśród walczących stron” – zauważono.

Armia amerykańska otworzyła niedawno specjalny ośrodek szkolenia żołnierzy w walce z dronami. Jednym ze stosowanych systemów jest SMASH 3000.

APW, PAP
16:26 - Niemcy: Wypadek polskiego busa na autostradzie koło Drezna
2024-03-03 16:26:33

Niemcy: Wypadek polskiego busa na autostradzie koło Drezna

W niedzielę nad ranem na autostradzie A4 w rejonie zjazdów do miejscowości Nossen i Wilsdruff (Saksonia) wydarzył się groźny wydpadek; rannych zostało dziewięcioro pasażerów zielonego mini busa marki Mercedes Sprinter na polskich numerach rejestracyjnych – informują media.

42-leni kierowca Mercedesa ok. godz. 4.05 nad ranem wjechał w tył jadącej przed nim ciężarówki. W wyniku tego kierowca busa stracił panowanie nad pojazdem, kilkukrotnie uderzył w barierkę, po czym pojazd przewrócił się i zatrzymał na prawym pasie.

„W sumie dziewięcioro pasażerów mercedesa zostało rannych, trzech z nich poważnie. Autostrada w kierunku Drezna musiała zostać całkowicie zamknięta w godzinach od 4.15 do 6.15 ze względu na prowadzone działania ratownicze i prace porządkowe” – poinformował rzecznik policji.

Polski bus uległ całkowitemu zniszczeniu. Szkody materialne, powstałe w wyniku tego wypadku, oszacowano na około 45 tys. euro – podała policja, podkreślając, że badana jest wersja zaśnięcia kierowcy.

Jak podkreślił portal dziennika „Bild”, w ostatnich miesiącach na drodze A4 – kluczowej autostradzie biegnącej przez Saksonię – miał miejsce groźny wypadek miały już miejsce inne poważne wypadki.

„Wybudowana na przełomie tysiącleci autostrada jest całkowicie wyeksploatowana: asfalt się kruszy, beton pęka, barierki są zużyte. Wymieniać trzeba wszystko, od 2021 roku rośnie tam ilość prac budowlanych, a wraz z nimi liczba wypadków. Jest dużo placów budowy, i taki stan będzie trwał latami. Skutek to niebezpieczne miejsca, poważne wypadki” – podkreślił „Bild”.

APW, PAP
15:50 - Podlaskie: Tłoczno na 24. Kaziuku Suwalskim
2024-03-03 15:50:47

Podlaskie: Tłoczno na 24. Kaziuku Suwalskim

Palmy, pisanki, gliniane anioły, ciasta oraz przysmaki z Litwy można było kupić dziś na Suwalskim Kaziuku, największym takim jarmarku
w północno-wschodniej Polsce. Jak co roku było na nim bardzo tłoczno.

„Kaziuk Suwalski, jarmark odpustowy w nowomiejskich realiach” organizowany jest przy parafii pw. św. Kazimierza Królewicza od ponad 20 lat. Jarmark z roku na rok jest coraz większy. W tym roku było kilkaset straganów
i tysiące osób zwiedzających – mieszkańców Suwałk
i Suwalszczyzny.

Handlujący przyjechali ze swoimi wyrobami z Podlasia, Mazur i Litwy. Z Lipska nad Biebrzą przyjechały twórczynie pisanek. W tym roku miały pisanki malowane na jajkach kurzych, gęsich i strusich. Sprzedają także pisanki drewniane i plastikowe.

Jedną z nich była Genowefa Sztukowska-Skardzińska, która pisankarstwem zajmuje się od 1969 roku.

„Lipsk to główny ośrodek pisankarstwa na Podlasiu. Szczególnie dbamy o to, aby ta tradycja została zachowana. Przekazujemy naszą wiedzę i umiejętności kolejnym pokoleniom. Zawsze przed Wielkanocą organizowane są warsztaty oraz pokazy w szkołach”
– powiedziała pani Genowefa.

Twórczyni wykonuje pisanki metodą batikową: szpileczką nakłada się rozgrzany wosk na jajko i maluje nim wzory,
a następnie umieszcza się je w chłodnym barwniku.

Na suwalskim kiermaszu można było kupić także litewski ciemny chleb, wędliny z Litwy, sękacze, sery, miody, babkę ziemniaczaną oraz wiele rodzajów ciast wielkanocnych. Były także stanowiska z tkaninami, zabawkami i biżuterią.

Na stoiskach gastronomicznych na głodnych czekały ciepłe kartacze (duże pyzy ziemniaczane z mięsem), chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym, kiełbaska z grilla oraz gorąca grochówka.

Kaziuk Suwalski to nie tylko okazja do zrobienia zakupów. Na scenie plenerowej naprzeciwko kościoła występowały regionalne zespoły folklorystyczne.

APW, PAP
15:45 - Wlk. Brytania: W lutym straty Rosji były najwyższe od początku wojny
2024-03-03 15:45:22

Wlk. Brytania: W lutym straty Rosji były najwyższe od początku wojny

Średnia dobowa liczba rosyjskich ofiar na Ukrainie – łącznie zabitych i rannych – wyniosła w lutym tego roku 983 i była najwyższa od początku wojny – przekazało dziś brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wyjaśniono, że wzrost średniej liczby ofiar niemal na pewno odzwierciedla zaangażowanie się Rosji w taktykę wojny na wyniszczenie
i choć jest ona kosztowna pod względem życia ludzkiego, przynosi efekt w postaci zwiększonej presji na ukraińskie pozycje wzdłuż linii frontu.

Dodano, że do tej pory rosyjskie straty na Ukrainie, uwzględniając zabitych i rannych, najprawdopodobniej przekroczyły 355 tysięcy.

W aktualizacji zamieszczono wykres pokazujący średnie dobowe straty Rosji od marca 2022 roku do lutego 2024 roku.

APW, PAP
15:11 - Mauritius: Wzrosła liczba przypadków dengi
2024-03-03 15:11:59

Mauritius: Wzrosła liczba przypadków dengi

Od piątku 1 marca liczba aktywnych przypadków dengi na Mauritiusie wzrosła z 494 do 585
w niedzielę, co stanowi niepokojący wzrost
o 18,4 proc. – poinformowało dziś ministerstwo zdrowia tego wyspiarskiego kraju, cytowane przez portal lokalnego dziennika „Le Mauricien”.

Na Rodrigues – sąsiedniej wyspie, będącej autonomicznym regionem Mauritiusu – odnotowano 468 aktywnych przypadków.

Od 11 grudnia, gdy z infekcją zgłosiła się pierwsza chora osoba, do tej pory Mauritius odnotował łącznie 2200 przypadków, podczas gdy Rodrigues zgłosił ich 742. Zmarły dwie osoby.

Denga jest chorobą infekcyjną, wywołaną wirusem przenoszonym na ludzi głównie przez komary z gatunku Aedes. Występuje w ponad 100 krajach – w Azji,
w regionie Pacyfiku, w obu Amerykach i Afryce.
Według amerykańskiej rządowej agencji Centra Kontroli
i Zapobiegania Chorobom rocznie dochodzi do około
400 mln zakażeń wirusem dengi i 40 tys. zgonów.

APW, PAP
14:46 - Kancelaria Prezydenta o Dniu Solidarności Polsko-Rumuńskiej
2024-03-03 14:46:21

Kancelaria Prezydenta o Dniu Solidarności Polsko-Rumuńskiej

3 marca po raz pierwszy obchodzimy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej, o czym poinformowała KPRP. Polskie i rumuńskie MSZ we wspólnym komunikacie podkreśliły, że narody „łączy wspólnota doświadczeń historycznych oraz wola dalszego wzmacniania stosunków dwustronnych”.

W niedzielnym wpisie na platformie X (dawniej Twitter) Kancelaria Prezydenta podkreśliła, że „od ponad stulecia” polski i rumuński naród „łączy przyjaźń potwierdzona więzami sojuszniczymi oraz ścisłą współpracą na wielu poziomach w ramach NATO i UE”.

Wspólny komunikat prasowy z okazji obchodów tego dnia wystosowały polskie i rumuńskie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Resorty zwróciły uwagę, że pierwsze obchody Dnia Solidarności Polsko-Rumuńskiej „wpisują się w ciąg wydarzeń upamiętniających szczególne momenty dla historii i stosunków dwustronnych”, czyli: „105-lecie stosunków dyplomatycznych, 85-lecie udzielenia przez Rumunię schronienia dla polskiego rządu, który poza granicami kraju podjął walkę z nazistowskim niemieckim okupantem, 35-lecie upadku komunizmu i przejścia do demokracji w Europie Środkowej i Wschodniej oraz
15-lecie partnerstwa strategicznego”. Podkreślono,
że te wydarzenia „zdefiniowały zaufanie i dynamikę partnerstwa między Warszawą a Bukaresztem”.

APW, PAP
11:59 - Pakistan: Zgromadzenie Narodowe wybrało Szehbaza Szarifa na premiera rządu
2024-03-03 11:59:03

Pakistan: Zgromadzenie Narodowe wybrało Szehbaza Szarifa na premiera rządu

Szehbaz Szarif został dziś wybrany przez Zgromadzenie Narodowe Pakistanu na premiera rządu tego kraju. W poniedziałek zostanie zaprzysiężony na pięcioletnią kadencję.

Szarif był już szefem rządu od kwietnia 2022 r. do sierpnia 2023 r. W niedzielę został wybrany większością 201 głosów w liczącej 336 miejsc Zgromadzeniu Narodowym.

92 parlamentarzystów głosowało na jego rywala Omara Ajubę Khana, kandydata wspieranego przez byłego premiera Imrana Khana, który ze względu na zarzuty cywilne i karne ma wieloletni zakaz uczestniczenia w życiu politycznym.

Aby wrócić na stanowisko szefa rządu, Szarif i jego partia Pakistańska Liga Muzułmańska (PML-N) musieli zawrzeć porozumienie koalicyjne ze swoim historycznym rywalem, Pakistańską Partią Ludową (PPP) Bilawala Bhutto Zardariego i kilkoma innymi małymi ugrupowaniami.

W zamian za porozumienie były prezydent Asif Ali Zardari (2008-2013), mąż zamordowanej byłej premier Benazir Bhutto, został nominowany przez PPP jako wspólny kandydat na prezydenta.

Szehbaz Szarif jest młodszym bratem Nawaza Szarifa, który trzykrotnie sprawował funkcję premiera Pakistanu.

W niedawnych wyborach parlamentarnych wygrał Pakistański Ruch na rzecz Sprawiedliwości (PTI) Khana, który zdobył 93 mandaty, drugie miejsce zajęła PML-N Szarifa – 75 miejsc. Trzecia była PPP, która ma
53 mandaty.

APW, PAP
11:44 - Serbia/ Prezydent: Rosną naciski Zachodu
2024-03-03 11:44:56

Serbia/ Prezydent: Rosną naciski Zachodu

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić oskarżył Zachód
o zwiększanie nacisków na swój kraj, czego ostatecznym celem ma być rzekomo wprowadzenie w Belgradzie „reżimu marionetkowego” w miejsce „wolnej Serbii”
– podały lokalne media.

Podczas emitowanego w serbskich telewizjach przemówienia prezydent wyjaśnił, że od serbskich władz oczekuje się uznania niepodległości Kosowa, przyłączenia do nakładanych na Rosję sankcji oraz zmiany relacji
z Chinami. Zdaniem Vučicia „wolna i niepodległa Serbia
nie jest w Europie popularna”.

Prezydent dodał, że łącznie z uznaniem ogłoszonej w 2008 roku niepodległości Kosowa – byłej południowej prowincji Serbii – Zachód oczekuje „wyrzeczenia się Republiki Serbskiej” – zamieszkałej w większości przez Serbów jednostki administracyjnej w Bośni i Hercegowinie.

Serbski przywódca zaznaczył, że naciski na jego kraj
– głównie w kwestii wprowadzenia sankcji przeciwko Rosji – rosną wraz ze zmieniającą się sytuacją na froncie ukraińskim.

Belgrad od lat systematycznie rozwija relacje – zarówno gospodarcze, jak i polityczne – z Chinami. Pod koniec 2023 roku w obecności prezydenta Vučicia i przywódcy Chin Xi Jinpinga podpisano w Pekinie umowę o wolnym handlu pomiędzy tymi dwoma państwami. Unia Europejska, komentując zawarcie umowy, przypomniała, że przed wstąpieniem do Wspólnoty Serbia będzie musiała wystąpić z wcześniej podpisanych umów o wolnym handlu.

Pod koniec lutego bieżącego roku prezydent Serbii bezpośrednio poparł stanowisko Pekinu względem Tajwanu, zaznaczając, że wyspa „jest częścią Chin”.

APW, PAP
11:25 - Egipt/Przedstawiciel Hamasu: Rozejm w Strefie Gazy jest możliwy w ciągu 24-48 godzin
2024-03-03 11:25:31

Egipt/Przedstawiciel Hamasu: Rozejm w Strefie Gazy jest możliwy w ciągu 24-48 godzin

„Rozejm w Strefie Gazy będzie możliwy w ciągu
24-48 godzin, jeśli Izrael zaakceptuje nasze żądania” – oświadczył dziś w Kairze jeden z liderów Hamasu, cytowany przez agencję AFP. W stolicy Egiptu mają odbyć się rozmowy pokojowe w sprawie zawieszenia broni między Hamasem a Izraelem.

„Jeśli Izrael zgodzi się na żądania Hamasu, które obejmują powrót wysiedlonych Palestyńczyków do północnej Strefy Gazy i zwiększenie pomocy humanitarnej, może to utorować drogę do porozumienia [w sprawie rozejmu]
w ciągu najbliższych 24 do 48 godzin” – powiedział przedstawiciel Hamasu, wypowiadając się pod warunkiem zachowania anonimowości.

Do Kairu przybyły dzisiaj także delegacje Kataru i USA, które pośredniczą w rozmowach pokojowych.

Jak pisze portal Times of Israel, oczekuje się, że delegacja izraelska również pojawi się w stolicy Egiptu, chociaż źródło poinformowane o rozmowach podało, że Izrael
nie wyśle swoich przedstawicieli, dopóki nie otrzyma pełnej listy wciąż żyjących zakładników, przetrzymywanych przez Hamas.

APW, PAP
11:08 - 2,4 tys. ciężarówek czeka po polskiej stronie na przekroczenie granicy
2024-03-03 11:08:45

2,4 tys. ciężarówek czeka po polskiej stronie na przekroczenie granicy

Ponad 2,4 tys. ciężarówek czeka po polskiej stronie na przekroczenie granicy z Ukrainą – poinformował w niedzielę rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko.

„Blokada ruchu dla ciężarówek jest kontynuowana przez polskich rolników. To sześć przejść. Według stanu z poranka łącznie w kolejkach na wszystkich z nich na terytorium Polski w stronę Ukrainy czeka na możliwość przejazdu ponad 2,4 samochodów ciężarowych” – powiadomił rzecznik, cytowany przez serwis Europejska Prawda.

Jak dodał, największe kolejki stoją w kierunku przejść Krakowiec i Jagodzin.

Demczenko podkreślił, że ruch innych środków transportu, w tym samochodów osobowych i autobusów, nie jest blokowany.

W Polsce trwają protesty rolników, którzy blokują m.in. drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tzw. Zielonym Ładem.

APW, PAP
10:54 - Turniej ATP w Acapulco: Triumf Zielińskiego w deblu
2024-03-03 10:54:41

Turniej ATP w Acapulco: Triumf Zielińskiego w deblu

Rozstawieni z numerem drugim Jan Zieliński i Monakijczyk Hugo Nys pokonali grających z „jedynką” Meksykanina Santiago Gonzaleza i Brytyjczyka Neala Skupskiego 6:3, 6:2 w finale gry podwójnej w tenisowym turnieju ATP w Acapulco. To piąty w karierze deblowy tytuł Zielińskiego.

„Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi. To pierwszy wygrany ATP 500 dla mnie, jak i dla Hugo. Zagraliśmy po prostu wyśmienity mecz, od pierwszej piłki do ostatniej. Mamy nadzieję kontynuować tę formę i dobrą passę przez najbliższe kilka tygodni” – powiedział Zieliński, cytowany w materiale przesłanym przez PZT.

500 pkt zdobytych w Acapulco pozwoliło awansować duetowi Zieliński–Nys na trzecie miejsce w rankingu najlepszych par obecnego sezonu. Z Meksyku tenisiści udadzą się do Stanów Zjednoczonych, gdzie wystartują w dwóch imprezach rangi ATP Masters 1000 w Indian Wells i Miami.

To czwarty wspólny tytuł Zielińskiego i Nysa. Wcześniej dwa razy wygrali w halowej imprezie ATP 250 w Metzu (2022-23) oraz w turnieju ATP Masters 1000 w Rzymie (2023). Zieliński wygrał też w Metzu w 2021 roku w parze z Hubertem Hurkaczem.

Finał gry podwójnej:

Jan Zieliński, Hugo Nys (Polska, Monako, 2) – Santiago Gonzalez, Neal Skupski (Meksyk, W. Brytania, 1) 6:3, 6:2.

APW, PAP
10:29 - Kanada: Odwołane spotkanie premierów Kanady i Włoch
2024-03-03 10:29:55

Kanada: Odwołane spotkanie premierów Kanady i Włoch

Obecność kilkuset propalestyńskich demonstrantów przed budynkiem muzeum w śródmieściu Toronto spowodowała, że odwołane zostało planowane w tym miejscu sobotnie spotkanie premiera Kanady Justina Trudeau z premier Włoch Giorgią Meloni.

Art Gallery of Ontario (AGO) w Toronto to nie tylko muzeum sztuki, ale także popularne miejsce dla organizacji wydarzeń i właśnie w AGO planowane było spotkanie premierów Kanady i Włoch. Jednak ze względu na obawy o bezpieczeństwo, w związku z obecnością przed budynkiem kilkuset propalestyńskich demonstrantów spotkanie odwołano – podały wczoraj media, powołując się na komunikat biura prasowego premiera Kanady.

Publiczny nadawca CBC podał, że policja szacowała liczbę demonstrantów na 200-300 osób, jednak nie było to precyzyjne, ponieważ manifestujący blokowali różne wejścia do budynku.

Według relacji mediów tłum demonstrantów krzyczał, że premier Trudeau finansuje „ludobójstwo” w Strefie Gazy, manifestanci głośno wyrażali też sprzeciw wobec polityki kanadyjskiego rządu po ataku Hamasu na Izrael w październiku ub.r.

Kanada uznaje prawo Izraela do obrony, a Hamas jest na liście organizacji terrorystycznych, jednak rząd Kanady opowiada się za zawieszeniem broni i wskazuje na kryzys humanitarny w Strefie Gazy. W ostatnich dniach pojawiły się też nieoficjalne informacje, że Kanada może w przyszłym tygodniu rozpocząć dostarczanie pomocy humanitarnej do Gazy drogą lotniczą.

APW, PAP
10:04 - Ukraina: Spod gruzów w Odessie wydobyto ciało kolejnego niemowlęcia
2024-03-03 10:04:38

Ukraina: Spod gruzów w Odessie wydobyto ciało kolejnego niemowlęcia

Ciało kolejnego niemowlęcia wydobyto spod gruzów bloku w Odessie, w który uderzył rosyjski dron – poinformowały władze obwodu odeskiego na południu Ukrainy. Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do 10.

„Właśnie obok ciała kobiety znaleziono ciało jeszcze jednego niemowlęcia. Ze wstępnych ustaleń wynika, że dziecko nawet nie miało roku” – napisał szef władz obwodowych Ołeh Kiper. Ratownicy kontynuują rozbiórkę gruzów.

Służby ratunkowe poinformowały, że matka próbowała zakryć swoim ciałem 8-miesięczne dziecko.

Rosja zaatakowała nocą z piątku na sobotę dronami bojowymi obwody odeski, charkowski i sumski. Jeden z bezzałogowców uderzył w blok w Odessie. Ratownicy wydobyli spod gruzów m.in. ciała matki i trzymiesięcznego dziecka.

„Takie ataki dronów Shahed nie mają sensu militarnego i nie mogą go mieć. Jest to terroryzm, którego celem jest wyłącznie zniszczenie życia, wyłącznie zastraszenie ludzi” – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

APW, PAP
09:52 - Płock: W Zakładzie Karnym modlono się przy relikwiach bł. Rodziny Ulmów
2024-03-03 09:52:07

Płock: W Zakładzie Karnym modlono się przy relikwiach bł. Rodziny Ulmów

Osadzeni w Zakładzie Karnym w Płocku modlili się przy relikwiach bł. Rodziny Ulmów. Była to ostatnia stacja w czasie peregrynacji relikwii w diecezji płockiej.

– Ulmowie mogą nam dać silne korzenie, żebyśmy owocowali dobrem – mówił biskup płocki ks. Szymon Stułkowski.

W modlitwie przy relikwiach uczestniczyło kilkunastu osadzonych w obecności m.in. kapelana ks. Krzysztofa Toczyskiego SDB. Mężczyźni przekazali konkretne intencje (na przykład dotyczące wolności, błogosławieństwa dla rodzin, mądrego życia), które zostały ujęte podczas modlitwy Litanii do bł. Rodziny Ulmów. Odmówiono też jedną dziesiątkę modlitwy różańcowej. Na zakończenie osadzeni oddali cześć relikwiom. 

APW, KAI
09:43 - Turniej WTA w Austin: Kawa awansowała do finału debla
2024-03-03 09:43:37

Turniej WTA w Austin: Kawa awansowała do finału debla

Katarzyna Kawa i holenderska tenisistka Bibiane Schoofs awansowały do finału gry podwójnej w turnieju WTA 250 w amerykańskim Austin. W półfinale pokonały rozstawione z numerem jeden Gruzinkę Oksanę Kałasznikową i Ukrainkę Nadiję Kiczenok 5:7, 6:4, 10-7.

Ich ostatnimi rywalkami będą Australijka Olivia Gadecki i Brytyjka Olivia Nicholls.

31-letnia Kawa stanie przed szansą wywalczenia pierwszego tytułu w karierze. W finale debla grała wcześniej raz. W 2022 roku w Warszawie występowała w parze z Alicją Rosolską i Polki przegrały decydujące spotkanie.

Finał rozpocznie się w niedzielę o godz. 22.30 czasu polskiego.

Wynik półfinału debla:

Katarzyna Kawa, Bibiane Schoofs (Polska, Holandia) – Oksana Kałasznikowa, Nadija Kiczenok (Gruzja, Ukraina, 1) 5:7, 6:4, 10-7.

APW, PAP