• Poniedziałek, 27 września 2021

    imieniny: Wincentego, Amadeusza

Krótko

18:27 - Zjazd PZPS - Sebastian Świderski nowym prezesem
2021-09-27 18:27:06

Zjazd PZPS - Sebastian Świderski nowym prezesem

Sebastian Świderski został wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Wcześniej przy okazji Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów w Warszawie wycofało się wszystkich sześciu jego rywali i podczas głosowania był jedynym kandydatem.

Na Świderskiego oddano 88 głosów, dwie osoby wstrzymały się, a nikt nie był przeciw.

- Czuję się zobowiązany. Dziękuję za wszystkie głosy. One oznaczają, że moja osoba i moje deklaracje przekonały was do mojej kandydatury - zwrócił się Świderski do delegatów zaraz po ogłoszeniu wyniku wyborów.

Jest on utytułowanym siatkarzem i mającym już na koncie sukcesy działaczem. W pierwszej roli wystąpił ponad 300 razy w barwach reprezentacji Polski i wywalczył z nią m.in. w 2006 roku wicemistrzostwo świata. W drugiej zaś od sześciu lat realizował się jako prezes Grupy Azoty Zaksy Kędzierzyn-Koźle, która w poprzednim sezonie triumfowała w Lidze Mistrzów. W latach 2012-2015 pracował zaś jako trener - najpierw w ówczesnym Farcie Kielce, potem jako asystent w Zaksie, a następnie jako główny szkoleniowiec w tym ostatnim klubie.

Jako pierwszy z kandydowania wycofał się w poniedziałek Ryszard Czarnecki. Europoseł i dotychczasowy wiceprezes PZPS o swojej decyzji poinformował na zwołanym w trybie nagłym briefingu prasowym tuż przed rozpoczęciem zjazdu. Kierujący dotychczas krajową federacją Jacek Kasprzyk zrobił to podczas podsumowania działalności PZPS w latach 2016-2021. Pozostali kandydaci - Andrzej Lemek, działający w obecnym zarządzie Tomasz Paluch, prezes PGE Skry Bełchatów Konrad Piechocki i były reprezentant kraju Witold Roman - poinformowali o rezygnacji, gdy weryfikowano, czy nadal będą starać się o posadę szefa PZPS.

Przed zjazdem media i eksperci jako faworytów wymieniali Świderskiego, Czarneckiego i Kasprzyka.

Jednym z pierwszych zadań nowego prezesa, którego kadencja potrwa do 2025 roku, będzie wybór trenerów obu seniorskich drużyn narodowych.

APW, PAP
18:02 - MEiN: Polacy zdobyli medale na zawodach EuroSkills
2021-09-27 18:02:18

MEiN: Polacy zdobyli medale na zawodach EuroSkills

Trzy brązowe medale zdobyli polscy zawodnicy w zawodach EuroSkills, największym europejskim konkursie, którego celem jest promowanie umiejętności zawodowych - poinformowało MEiN. To najlepszy wynik w dotychczasowych zmaganiach Polaków.

EuroSkills to międzynarodowy konkurs, który odbywa się cyklicznie, co dwa lata. W tegorocznej edycji, która odbyła się w dniach 22-26 września w austriackim Graz, wzięli udział reprezentanci 19 krajów. Wystąpiło w sumie 400 zawodników w 48 konkurencjach.

Reprezentanci naszego kraju wzięli udział w konkurencjach: dekarstwo, florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, gotowanie, instalacje elektryczne, meblarstwo, obsługa gości hotelowych, projektowanie graficzne, spawalnictwo, stolarstwo, układanie parkietów, technik laboratorium chemicznego, technologia mody, technologia pojazdów ciężkich, technologia samochodowa.

Polscy zawodnicy zdobyli trzy brązowe medale: Michał Formela z Żukowa (woj. pomorskie) zdobył medal w konkurencja spawalnictwo, Piotr Glazik z Włosienicy (woj. pomorskie) - w konkurencji florystyka, Bartosz Wicherek z Gorzowa Wielkopolskiego (woj. lubuskie) - w konkurencji gotowanie.

EuroSkills odbywa się co dwa lata w jednym z państw europejskich, to wersja konkursu WorldSkills. Zawody WorldSkills są organizowane od 1950 roku, zaś EuroSkills od 2008 roku. Celem obu wydarzeń jest promowanie umiejętności zawodowych, podnoszenie ich jakości oraz współpraca z pracodawcami w międzynarodowym środowisku. Wydarzeniu towarzyszą rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe.

W zawodach EuroSkills rywalizuje 31 państw z Europy, w WorldSkills 85 państw. To największe tego rodzaju zawody na świecie.

Międzynarodowe konkursy umiejętności zawodowych dają możliwość udziału zarówno uczniom szkół branżowych, techników, jak i studentom uczelni wyższych.

Do konkursu mogą zgłaszać się kandydaci, którzy poza spełnieniem wymogów formalnych posiadają rekomendację instytucji wspierającej, np. szkoły, uczelni, pracodawcy, stowarzyszenia branżowego, instytucji organizującej olimpiadę/turniej krajowy. Zadaniem instytucji jest wsparcie zawodnika w przygotowaniu we współpracy z trenerami, fachowcami/specjalistami z branży, zapewnienie infrastruktury umożliwiającej trening do zawodów, wyznaczenie eksperta, który weźmie udział w konkursie i posiada odpowiednie kwalifikacje oraz wyposażenie zawodnika w niezbędne narzędzia wymagane przez organizatora konkursu.

APW, PAP
17:54 - Łódzkie: Utrudnienia w ruchu na S8
2021-09-27 17:54:33

Łódzkie: Utrudnienia w ruchu na S8

Na drodze ekspresowej S8 w miejscowości Babsk między Rawą Mazowiecką (woj. łódzkie) a Mszczonowem (woj. mazowieckie) są utrudnienia w ruchu na jezdni w kierunku Warszawy.

Po południu doszło tam do wypadku. Dachowało auto osobowe, dwie osoby zostały ranne – podali drogowcy.

– Po południu między Rawą Mazowiecką (łódzkie) a Mszczonowem (mazowieckie) na drodze ekspresowej S8 w kierunku Warszawy doszło do dachowania auta osobowego. Dwie osoby są ranne – przekazała Karolina Grzybowska z łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

APW, PAP
17:36 - Hiszpania: Mieszkańcy La Palma wracają do domów
2021-09-27 17:36:16

Hiszpania: Mieszkańcy La Palma wracają do domów

Kanaryjski wulkan Cumbre Vieja, który od ponad tygodnia znajduje się w stanie erupcji, w poniedziałek na ponad trzy godziny wstrzymał wyrzucanie lawy i emisję gazów.

Wprawdzie po południu wulkan na La Palmie wznowił erupcję, ale jego aktywność wyraźnie wyhamowała.

Relacjonujący kataklizm reporterzy kanaryjskiego dziennika „Canarias7” wskazali, że spodziewane w poniedziałek pierwotnie zejście lawy do Oceanu Atlantyckiego może nie dojść do skutku z powodu wyraźnego zmniejszenia się ilości magmy wydostającej się z Cumbre Vieja.

Hiszpańscy wulkanolodzy wskazują, że choć lawa jest już blisko zachodniego wybrzeża, to jednak do jej zejścia do oceanu konieczne będzie jeszcze pokonanie stosunkowo wysokiej góry Todoque.

Podczas poniedziałkowego popołudnia rozpoczęły się powroty do domów pierwszych grup osób, które musiały zostać ewakuowane z powodu wybuchu Cumbre Vieja. W sumie na skutek erupcji swoje miejsce zamieszkania opuściło ponad 6 tys. osób.

Po południu na lotnisku La Palma przywrócono ruch lotniczy, wstrzymany tam w piątek z powodu wysokiego stężenia pyłu wulkanicznego w powietrzu. Wśród 12 spodziewanych w poniedziałek lotów większość stanowią te obsługiwane przez kanaryjską spółkę Binter. Po godz. 13.00 z wyspy odleciały 2 samoloty udające się na Teneryfę i Gran Canarię.

APW, PAP
16:38 - AAN udostępniło zbiór prasy konspiracyjnej
2021-09-27 16:38:42

AAN udostępniło zbiór prasy konspiracyjnej

Z okazji obchodzonej 27 września 82. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego Archiwum Akt Nowych (AAN) udostępniło on-line bezcenne materiały archiwalne ze „Zbioru prasy konspiracyjnej i powstańczej” – poinformował Rafał Kierzkowski z AAN.

Jak wyjaśniono w informacji, „podczas dotychczasowych prac wykonano już ponad 58 tys. skanów, które zostają udostępnione badaczom i pasjonatom z Polski i całego świata”. „Wiele z udostępnianych materiałów, wedle obecnego stanu wiedzy jest jedynymi zachowanymi egzemplarzami na świecie. Digitalizacja jest również jednym z elementów ochrony archiwaliów, pozwalającym na udostępnianie przechowywanych na co dzień w specjalnych warunkach materiałów bez konieczności ich fizycznego ukazywania” – napisano.

Unikatowy zbiór prasy konspiracyjnej i powstańczej z zasobu AAN został udostępniony na portalu:

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zespol?p_p_id=Zespol&p_p_lifecycle=1&p_p_state=normal&p_p_mode=view&_Zespol_javax.portlet.action=zmienWidok&_Zespol_nameofjsp=jednostki&_Zespol_id_zespolu=50654

Podkreślono, że „jest to jeden z największych zbiorów polskiej prasy konspiracyjnej i powstańczej z lat 1939-45” i „obejmuje 1 tys. 282 tytuły”. „Reprezentowane są tutaj wydawnictwa niemal wszystkich stronnictw i ugrupowań politycznych, które prowadziły działalność wydawniczą” – wyjaśniono.

Zaznaczono, że „prace nad udostępnieniem tego wyjątkowego zbioru online dla badaczy i pasjonatów są jednym z priorytetów realizowanych w ostatnim czasie przez AAN”.

APW, PAP
16:08 - San Marino zalegalizowało aborcję
2021-09-27 16:08:20

San Marino zalegalizowało aborcję

Republika San Marino, będąca enklawą na terytorium Włoch, zalegalizowała aborcję. We wczorajszym referendum poparło ją 77,3 proc. głosujących. Do urn poszło jedynie 41 proc. uprawnionych.

Aborcja będzie legalnie dostępna do 12. tygodnia ciąży, a po upływie tego terminu – w przypadku zagrożenia życia matki lub poważnej wady rozwojowej płodu.

Dotychczas, na mocy prawa przyjętego w 1865 roku, za aborcję groziły kobiecie trzy lata więzienia, a dwukrotnie więcej lekarzowi, który ją przeprowadził. Kobiety, które nie chciały urodzić dziecka, dokonywały aborcji we Włoszech.

Przeciwnicy aborcji podkreślali w kampanii referendalnej, że tamtejsze kobiety, w tym niepełnoletnie, mogą za darmo otrzymać w aptece środki antykoncepcyjne, w tym pigułkę „dzień po”.

– Bez względu na wynik referendum, będziemy konsekwentnie dawać świadectwo Ewangelii życia na rzecz kultury i polityki sprzyjającej rodzinie, na rzecz wzrostu świadomości i odpowiedzialności – zapewnił w mediach społecznościowych ordynariusz diecezji San Marino-Montefeltro ks. bp Andrea Turazzi.

W Europie aborcja jest całkowicie zakazana tylko na Malcie, w Andorze i w Watykanie.

APW, PAP
15:16 - Kreml o rozszerzeniu NATO na obszar Ukrainy
2021-09-27 15:16:48

Kreml o rozszerzeniu NATO na obszar Ukrainy

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując słowa przywódcy Białorusi Alaksandra Łukaszenki o Ukrainie, ostrzegł, że rozszerzenie infrastruktury sojuszu na obszar Ukrainy jest dla Moskwy przekroczeniem „czerwonej linii” – przekroczeniem dopuszczalnych granic.

– Prezydent Putin mówił, iż jest to poza granicą tych czerwonych linii, o których wspominał niejednokrotnie – powiedział Pieskow.

Według jego słów Putin i Łukaszenka kilkakrotnie omawiali kwestię „potencjalnego rozszerzenia infrastruktury NATO na terytorium Ukrainy”.

Pytany o odpowiedź Moskwy i Mińska na taki rozwój wydarzeń, rzecznik Kremla odparł, iż podejmą one „działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa obu państw”.

Łukaszenka powiedział w poniedziałek, że na Ukrainie „pod przykryciem ośrodków szkoleniowych tworzone są faktycznie bazy USA”. Zapowiedział, że wspólnie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem „ustalili, że trzeba tam przedsięwziąć jakieś kroki”.

– W przeciwnym razie będziemy jutro mieć na granicy Białorusi i Rosji nieakceptowalną dla nas sytuację. Włącznie z rozmieszczeniem rakiet odpowiedniego zasięgu – powiedział Łukaszenka.

APW, PAP
14:50 - Wiceszef MSWiA o nielegalnych imigrantach
2021-09-27 14:50:19

Wiceszef MSWiA o nielegalnych imigrantach

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik poinformował, że spośród 1,2 tys. zatrzymanych w ostatnich dwóch miesiącach nielegalnych imigrantów służby przebadały 200 osób. Z tych 200 osób aż 50, czyli 25 proc., budzi co najmniej poważne wątpliwości.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej poświęconej sytuacji na granicy z Białorusią szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że od sierpnia odnotowano 9,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy, przy czym 8,2 tys. z tych prób skutecznie udaremniono w pasie granicznym. Pozostałe 1,2 tys. nielegalnych imigrantów trafiło do strzeżonych ośrodków.

Kamiński poinformował w poniedziałek, że służby zbadały dotychczas ok. 200 osób przebywających w zamkniętych ośrodkach dla cudzoziemców.

– U 50 osób znaleziono materiały świadczące o radykalizmie, świadczące o tym, że są to młode osoby, przeszkolone bojowo, które brały udział w różnego typu zbrojnych formacjach na Bliskim Wschodzie – dodał. Według szefa MSWiA istnieją dowody świadczące o ich powiązaniach z talibami czy Państwem Islamskim.

Na konferencji zaprezentowano również niektóre zdjęcia z telefonów zatrzymanych, które wskazują, że mogą być to osoby zaburzone seksualnie w kierunku pedofilii czy zoofilii.

APW, PAP
14:12 - Grecja: Jedna ofiara i ranni po trzęsieniu ziemi
2021-09-27 14:12:05

Grecja: Jedna ofiara i ranni po trzęsieniu ziemi

W silnym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 6, które nawiedziło w poniedziałek rano grecką Kretę, zginął robotnik pracujący przy renowacji cerkwi w okolicach miejscowości Arkalochori.

11 osób jest rannych. Wstrząsy uszkodziły budynki i wodociągi, ewakuowano szkoły. Nie ma informacji, aby poszkodowani zostali turyści.

62-letni robotnik zginął po zawaleniu się sklepienia w remontowanej cerkwi św. Proroka Eliasza w pobliżu leżącego kilkanaście kilometrów na południe od epicentrum wstrząsów Arkalochori. Drugi pracujący przy renowacji świątyni mężczyzna został wyciągnięty z gruzów przez ratowników, nie odniósł poważnych ran – informuje grecka agencja prasowa AMNA.

Oprócz jednej ofiary śmiertelnej, hospitalizowano 11 rannych, większość z nich ze złamaniami – przekazał agencji AFP przedstawiciel lokalnego pogotowia ratunkowego.

Podczas trzęsienia wiele osób wybiegło na ulice. W dotkniętym katastrofą rejonie ewakuowano szkoły. Już rozpoczęto inspekcję budynków edukacyjnych, szpitali i innych ważnych obiektów w obawie, że mogły ucierpieć podczas wstrząsów.

Lokalne władze poinformowały o znacznych uszkodzeniach budynków i systemu wodociągowego. Najbardziej ucierpiały okolice Arkalochori. Według mediów częściowo zniszczone mogą być setki domów. Do pomocy w usuwaniu skutków trzęsienia ziemi zmobilizowano lokalną obronę cywilną i służby ratunkowe.

Na Kretę skierowano też z Grecji kontynentalnej oddział straży pożarnej wyposażony w specjalistyczny sprzęt ratowniczy i psy tropiące. Ratownicy uratowali jednego mężczyznę, który nie mógł się wydostać ze swojego zniszczonego przez wstrząsy domu. Jak donosi CNN, kilka osób zostało uwięzionych w aptece, ale udało im się wydostać.

APW, PAP
13:54 - Nie przewidujemy zmian w restrykcjach
2021-09-27 13:54:44

Nie przewidujemy zmian w restrykcjach

Przy tej liczbie zakażeń nie przewidujemy zmian w restrykcjach – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Na październik przygotowaliśmy projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który przewiduje przedłużenie dotychczasowych restrykcji – dodał.

Szef MZ zainaugurował w Kielcach kampanię #świetokrzyskieNIEhejtuje". Podczas konferencji prasowej minister był pytany o ewentualne wprowadzenie nowych restrykcji.

– W tej chwili, przy tej liczbie zakażeń, nie przewidujemy zmian restrykcji. Na październik przygotowaliśmy projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który przewiduje przedłużenie tych restrykcji, które mieliśmy w wakacje i we wrześniu – powiedział.

JG, PAP
13:40 - Żaryn: 2-3 osoby, które do nas trafiły, budzą wątpliwości
2021-09-27 13:40:00

Żaryn: 2-3 osoby, które do nas trafiły, budzą wątpliwości

Pokazaliśmy materiał, który świadczy o tym, że powiązania 2-3 osób, które trafiły do Polski, budzą nasze wątpliwości i pewien niepokój – powiedział rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Podczas wspólnej konferencji prasowej szefów MSWiA i MON, rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn zaprezentował slajdy ze zdjęciami uzyskanymi z telefonów zatrzymanych nielegalnych migrantów.

Jak podkreślił, osoby, które zostały przedstawione na prezentacji, zostały zidentyfikowane jako te, które „posiadają niebezpieczne powiązania”. – Mowa o ludziach, którzy posiadają doświadczenie bojowe, posiadają umiejętność posługiwania się bronią i takie osoby poddawane są głębszej weryfikacji – zaznaczył rzecznik.

– Pokazaliśmy materiał, który świadczy o tym, że 2-3 z osób, które trafiły do nas, są to osoby, których powiązania na ten moment budzą nasze wątpliwości i pewien niepokój. Jak wskazaliśmy na początku prezentacji, są to osoby, które potrzebują zostać przebadane w głębokiej procedurze weryfikacyjnej – dodał.

JG, PAP
13:08 - Polscy żołnierze są prowokowani przez funkcjonariuszy białoruskich
2021-09-27 13:08:37

Polscy żołnierze są prowokowani przez funkcjonariuszy białoruskich

Polscy żołnierze są prowokowani przez funkcjonariuszy białoruskich; oddawane są strzały w powietrze, celowana jest broń w kierunku polskich żołnierzy, rzucane są petardy – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

Zapewnił, że polscy żołnierze są wyszkoleni i nie ulegają tym prowokacjom.

Błaszczak zapewnił na konferencji prasowej, że instytucje państwa polskiego odpowiedzialne za bezpieczeństwo „zrobią wszystko, żeby to, co wydarzyło się na zachodzie Europy, nie wydarzyło się w naszej ojczyźnie”.

Szef MON zaznaczył, że codziennie 2,5 tys. żołnierzy Wojska Polskiego wspiera strażników granicznych. – Budowane jest ogrodzenie na granicy z Białorusią. Już 94 km pionowego ogrodzenia zostało postawione, 140 km poziomego ogrodzenia, 100 km siatki, która chroni zwierzęta przed okaleczeniem – powiedział Błaszczak.

– Jesteśmy w stanie zwiększyć liczebnie wsparcie Wojska Polskiego wtedy, kiedy będzie taka konieczność – zapowiedział minister.

JG, PAP
12:53 - Związkowcy „Solidarności” na Groniu Jana Pawła II
2021-09-27 12:53:15

Związkowcy „Solidarności” na Groniu Jana Pawła II

Działacze „Solidarności” Ziemi Wadowickiej oraz innych rejonów Małopolski świętowali 26 września 2021 r. na Groniu Jana Pawła II 41. rocznicę powstania swego związku. Uroczystej Eucharystii w intencji Ojczyzny przewodniczył o. Przemysław Pliszczyński OCD, karmelita bosy z klasztoru w Wadowicach.

Pod tablicą „Solidarności”, która znajduje się na ścianie kaplicy, i pod pomnikiem św. Jana Pawła II związkowcy złożyli wiązanki kwiatów.

W liturgii udział wzięły poczty sztandarowe „Solidarności” z różnych zakładów i miejscowości Małopolski – m.in. Oddział 7 Regionu Małopolskiego w Wadowicach, Międzyzakładowa Komisja NSZZ „Solidarność” „Andropol SA” w Andrychowie, Oddział nr 5 w Dębicy, „Solidarność” Tikkurila Polska w Dębicy, „Solidarność” Lerg S.A. w Pustkowie. Modlili się przedstawiciele Związku Więźniów Politycznych Okresu Stanu Wojennego.

Groń Jana Pawła II (890 metrów n.p.m.) to jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię Papieża Polaka. W latach swego dzieciństwa i młodości Karol Wojtyła wielokrotnie na szczyt przychodził z pobliskich Wadowic.

Pomysłodawcami i inicjatorami stworzenia tu kaplicy byli kilkanaście lat temu nieżyjący już Stefan i Danuta Jakubowscy z Andrychowa. Dzięki ich staraniom szczyt dawnej Jaworzyny otrzymał nazwę „Groń Jana Pawła II”.

JG, KAI
12:42 - Kto zostanie kanclerzem, okaże się później
2021-09-27 12:42:12

Kto zostanie kanclerzem, okaże się później

„Kto zostanie kanclerzem [Niemiec], okaże się później. Armin Laschet i Olaf Scholz walczą o przywództwo. Ale o składzie następnego rządu zadecydują Zieloni i FDP” – pisze „Berliner Zeitung”. W podobnym tonie utrzymana jest większość komentarzy prasowych po niedzielnych wyborach do Bundestagu.

„Kampania wyborcza była nudna, wszyscy kandydaci nie byli atrakcyjni, często to słyszeliśmy w ostatnich tygodniach” – stwierdza „Spiegel”. Ci, którzy narzekali, „otrzymali rekompensatę w wieczór wyborczy”. [...] „To naprawdę nie mogło być bardziej ekscytujące. Kto jednak zostanie kanclerzem i kto utworzy następny rząd – tę decyzję wyborcy przekazali partiom” – pisze tygodnik.

„Zieloni oczekiwali więcej, w końcu po raz pierwszy postawili sobie za cel wyborczy koronę kanclerza. Niejeden doświadczony doradca ostrzegał, że nominacja kandydata na kanclerza może stać się ciężarem […]. Annalena Baerbock szybko to odczuła, każdy jej błąd ważył dwa razy więcej. Zieloni mają duże szanse na wejście do rządu po 16 latach w opozycji – ale znów jako kelnerzy, a nie kucharze, by użyć bon motu Gerharda Schroedera. Ponieważ znacznie wyprzedzają FDP, mają przynajmniej rolę głównego kelnera” – zauważa „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

JG, PAP
12:08 - Zmarł ks. kard. José Freire Falcão
2021-09-27 12:08:35

Zmarł ks. kard. José Freire Falcão

Minionej nocy, 26 września o godz. 22.40 czasu lokalnego, zmarł ks. kard. José Freire Falcão, emerytowany arcybiskup Brasilii. Purpurat został przyjęty do szpitala św. Łucji w Asa Sul z powodu powikłań spowodowanych chorobą COVID-19.

Purpurat był hospitalizowany od 17 września, po tym jak zdiagnozowano u niego chorobę COVID-19. W październiku ksiądz kardynał skończyłby 96 lat. 24 września archidiecezja Brasilia poinformowała, że jego stan zdrowia w zakresie układu oddechowego i nerek poważnie się pogorszył.

Archidiecezja Brasilia wyraziła ubolewanie z powodu śmierci ks. kard. José Freire Falcão. „Jego odejście głęboko dotknęło całą stołeczną archidiecezję, przyjaciół i wiernych ze względu na niezatarte piętno, jakie świętej pamięci kardynał pozostawił w licznych dziełach duszpasterskich, które zainicjował w ciągu dwudziestu lat kierowania tym Kościołem partykularnym” – przekazała archidiecezja.

Ksiądz kardynał José Freire Falcão był drugim arcybiskupem Brasilii, stołeczną archidiecezją kierował w latach 1984-2004. Zawsze był wierny swojej dewizie biskupiej „In humilitate servire” (Służyć w pokorze). W tym okresie ks. kard. Falcão zwiększył liczbę księży i parafii w Dystrykcie Federalnym, przygotował przyjęcie Papieża, św. Jana Pawła II w 1991 roku, stworzył Dom Duchowieństwa i pobudził ruchy kościelne.

JG, KAI