• Sobota, 15 czerwca 2024

    imieniny: Jolanty, Wita, Wioli

Krótko

10:23 - Propozycje pokojowe Putina nie są poważne
2024-06-15 10:23:19

Propozycje pokojowe Putina nie są poważne

Przywódcy państw G7 nie omawiali wysuniętych
w piątek propozycji pokojowych Władimira Putina, gdyż wszyscy wiedzą, że nie są one poważne – oświadczył kanclerz Niemiec Olaf Scholz we Włoszech przed odlotem do Szwajcarii na konferencję ws. pokoju na Ukrainie.

Scholz oznajmił, że propozycje Putina – by Ukraina zrzekła się czterech swoich obwodów, zaprzestała walk
i zrezygnowała z zamiaru przystąpienia do NATO – mają na celu wyłącznie odwrócenie uwagi od rozpoczynającej się
w sobotę konferencji w Bürgenstocku w Szwajcarii.

„Wszyscy wiedzą, że ta propozycja nie była przedstawiona na poważnie, a tylko miała związek z konferencją
w Szwajcarii” – powiedział Scholz w wywiadzie dla telewizji ZDF.

JG, PAP
09:44 - Konferencja ws. Ukrainy
2024-06-15 09:44:47

Konferencja ws. Ukrainy

Konferencja pokojowa ws. Ukrainy w Szwajcarii ma za zadanie pokazać partnerom odległym geograficznie skalę zagrożenia dla całego świata, jakie niesie rosyjska agresja wobec Ukrainy – oświadczył przed odlotem na konferencję prezydent Andrzej Duda.

Jak przypomniał, w konferencji mają wziąć udział przedstawiciele ok. 100 państw i w jego ocenie spotkanie będzie dobrą okazją, by pokazać państwom odległym geograficznie, dla których rosyjska agresja jest czymś dalekim, że problem jest poważny i że stwarza niebezpieczeństwo dla całego świata.

„Mam nadzieję, że ten przekaz uda się wyraźnie pokazać, przedstawiając sytuację w regionie. Gdzie dziś Białoruś
z Rosją atakuje hybrydowo Polskę, państwa Bałtyckie
i Finlandię za pomocą presji migracyjnej” – mówił Andrzej Duda. Chodzi o to, aby uzmysłowić partnerom skalę rosyjskiego działania, „pokrętne metody” Rosji i to, jak niebezpieczna jest ta agresja – dodał.

JG, PAP
09:27 - Wszystkie szlaki w Karkonoskim Parku Narodowym są otwarte
2024-06-15 09:27:27

Wszystkie szlaki w Karkonoskim Parku Narodowym są otwarte

W sobotę otwarto ostatnie cztery szlaki na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Wcześniej turyści nie mogli się po nich poruszać ze względu na ochronę gniazdujących tam cietrzewi i sokołów wędrownych. Od soboty obowiązuje też nowa organizacja ruchu na Śnieżce.

Jako ostatnie otwarto: szlak zielony od Jaworowej Łąki
w Czarnym Kotle Jagniątkowskim do skrzyżowania ze szlakiem czarnym Petrówką; szlak niebieski od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia, szlak zielony ścieżka nad reglami od Pielgrzymów przez Kocioł Smogorni do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym przy schronisku Odrodzenie; szlak niebieski Grzbietem Kowarskim od Skalnego Stołu do Przełęczy Okraj.

JG, PAP
08:25 - Jedna osoba zabita, siedem rannych w rosyjskich atakach
2024-06-15 08:25:10

Jedna osoba zabita, siedem rannych w rosyjskich atakach

Jedna osoba zginęła, a siedem odniosło obrażenia na skutek rosyjskich ostrzałów obwodu sumskiego na północnym wschodzie Ukrainy w ciągu ostatniej doby – poinformowały w sobotę władze obwodowe w komunikacie na Telegramie.

Siły rosyjskie 19 razy ostrzelały w ciągu doby obszary przygraniczne i miejscowości w obwodzie sumskim.

Na skutek ostrzałów hromady (powiatu) szostkińskiej śmierć poniosła jedna osoba, a cztery zostały ranne.

JG, PAP
08:01 - Słowacja: Peter Pellegrini obejmuje urząd prezydenta
2024-06-15 08:01:45

Słowacja: Peter Pellegrini obejmuje urząd prezydenta

Peter Pellegrini jest jedynym słowackim politykiem, który był już premierem i przewodniczącym parlamentu, a teraz przez pięć najbliższych lat będzie piastować urząd głowy państwa.

Od lat jest najbardziej ulubionym politykiem, ale niechętni mu, których nie brak, podkreślają, że jako prezydent pozostanie w cieniu premiera.

JG, PAP
07:56 - Dramatyczna akcja ratunkowa na kalifornijskiej pustyni
2024-06-15 07:56:34

Dramatyczna akcja ratunkowa na kalifornijskiej pustyni

Para turystów, która była na pieszej wycieczce na pustyni w południowej Kalifornii, opadła z sił
w temperaturze sięgającej plus 105 st. w skali Fahrenheita (ok. 41 st. w skali Celsjusza). Skończyła im się też woda. W ostatniej chwili zdołali wezwać pomoc, dzwoniąc na numer ratunkowy 911.

Jak poinformowało biuro szeryfa hrabstwa Riverside, nierozważni turyści wybrali się na wycieczkę w bezludnym pustynnym rejonie, położonym na południe od Parku Narodowego Joshua Tree.

Załoga ratowniczego śmigłowca zdołała ich odnaleźć w rejonie nazwanym Painted Canyon, kiedy chronili się przed palącymi niemiłosiernie promieniami słońca na dnie wyschniętego potoku.

Ratownicy opuścili się na linach i wciągnęli ich na pokład. Kobieta w stanie ciężkim została przewieziona do szpitala. Stan mężczyzny był nieco lepszy, ale również wymagał on hospitalizacji.

JG, PAP
21:59 - UE: Krajom członkowskim nie udało się uzgodnić 14. pakietu sankcji na Rosję
2024-06-14 21:59:34

UE: Krajom członkowskim nie udało się uzgodnić 14. pakietu sankcji na Rosję

Ambasadorowie krajów członkowskich co prawda zgodzili się w piątek na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią, ale nie udało im się uzgodnić 14. pakietu sankcyjnego zawierającego m.in. zakaz reeksportu rosyjskiego LNG.

14. pakiet sankcyjny KE zaprezentowała na początku maja. Planowano, by został on przyjęty na szczycie G7 w Apulii, ale ambasadorom nie udało się porozumieć na czas. UE chciała potem „zawieźć” nowe sankcje na szczyt pokojowy
w Szwajcarii, który rozpoczyna się w sobotę, ale do porozumienia w piątek nie doszło.

„Jedno państwo członkowskie zwróciło się z wnioskiem
o więcej czasu, szanujemy to i punkt dotyczący sankcji zostaje przełożony” – poinformowało źródło unijne w piątek wieczorem. Nie podało jednak, który to kraj członkowski. Według wcześniejszych doniesień największe zastrzeżenia miały Niemcy.

 

AB, PAP
21:25 - Włochy: Papież na szczycie G7
2024-06-14 21:25:04

Włochy: Papież na szczycie G7

Papież Franciszek przeprowadził w piątek dziesięć rozmów ze światowymi przywódcami, w tym
z prezydentami USA, Francji i Ukrainy. Do spotkań tych doszło podczas szczytu G7 w Apulii na południu Włoch, na który został zaproszony jako pierwszy papież w historii.

W kurorcie Borgo Egnazia Papież wygłosił przemówienie na temat sztucznej inteligencji i jej wpływu na przyszłość ludzkości.

Podczas wizyty w miejscu obrad „siódemki” Franciszek spotkał się najpierw z dyrektor generalną Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą, następnie z Zełenskim, Macronem i premierem Kanady Justinem Trudeau.

Następnie w drugiej rundzie dwustronnych spotkań rozmówcami Papieża byli: prezydent Kenii William Samoei Ruto, premier Indii Narendra Modi, Joe Biden i prezydenci Brazylii, Turcji i Algierii, Luiz Inácio Lula da Silva, Recep Tayyip Erdoğan i Abd al-Madżid Tabbun.

 

AB, KAI
20:59 - USA: Izba Reprezentantów przyjęła plan wydatków na obronę
2024-06-14 20:59:23

USA: Izba Reprezentantów przyjęła plan wydatków na obronę

Izba Reprezentantów przegłosowała w piątek coroczną ustawę wyznaczającą plan wydatków na obronność opiewającą na 895 mld dolarów.

W ustawie znalazło się dodatkowe 300 mln dolarów pomocy dla Ukrainy i niemal 3 mld na inwestycje obronne w Europie, a także program szkoleń i wymian między wojskami specjalnymi USA i Polski.

 

 

AB, PAP
20:42 - USA, Wlk. Brytania i Kanada ostrzegają
2024-06-14 20:42:24

USA, Wlk. Brytania i Kanada ostrzegają

Prorosyjscy aktorzy spiskują, aby wpłynąć na wyniki wyborów prezydenckich w Mołdawii jesienią 2024 r. – ostrzegają we wspólnym oświadczeniu rządy USA, Wielkiej Brytanii i Kanady.

„Rosyjscy aktorzy spiskują, by wpłynąć na wyniki wyborów prezydenckich w Mołdawii jesienią 2024 r.” – podkreślono we wspólnym oświadczeniu opublikowanym w czwartek na stronie internetowej amerykańskiego Departamentu Stanu.

„Jeśli prorosyjski kandydat nie wygra, zamierzają wzniecić protesty. Dążą do podsycania negatywnej percepcji zachodnich rządów oraz obecnych władz Mołdawii, jednocześnie osłabiając społeczną wiarę w zdolność Mołdawii do zapewnienia sobie bezpieczeństwa
i utrzymania rządów prawa” – napisano w dokumencie.

Zauważono w nim również, że Rosja wspiera wybranych kandydatów w wyborach prezydenckich i podsyca napięcia społeczne. „Ci aktorzy aktywnie wykorzystują dezinformację oraz propagandę w internecie, na antenie oraz na ulicach. Wzbudzają krytykę rządu i partii wspierających prezydent (Maię Sandu), by zainicjować protesty. Część tych operacji polega na rozpowszechnianiu kłamstw dotyczących charakteru i zamiarów prezydent oraz rzekomych nieprawidłowości wyborczych” – zaznaczono.

Według oświadczenia są podstawy, by oczekiwać, że Moskwa będzie działać na rzecz wzbudzenia protestów, jeśli ingerencja w wybory okaże się nieskuteczna.

 

AB, PAP
20:26 - MI: Zatwierdzono Plan Generalny dla lotniska w Modlinie
2024-06-14 20:26:53

MI: Zatwierdzono Plan Generalny dla lotniska w Modlinie

Zatwierdzono Plan Generalny dla portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022-2045, w zakresie zgodności z polityką transportową kraju – poinformował resort infrastruktury.

Dodano, że dzięki dokumentowi lotnisko w Modlinie ma szansę się rozwinąć. W planie jest m.in. budowa nowej drogi startowej.

 

AB, PAP
19:48 - Deklaracja V4 i państw bałtyckich w sprawie połączeń kolejowych
2024-06-14 19:48:32

Deklaracja V4 i państw bałtyckich w sprawie połączeń kolejowych

Kraje Grupy Wyszehradzkiej i trzy państwa bałtyckie podpisały w piątek w Pradze deklarację w sprawie połączeń kolejowych.

Wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski powiedział, że sygnatariusze chcą zabiegać wspólnie
o środki finansowe na koleje dużych prędkości.

Czeski minister transportu Martin Kupka poinformował, że jednym z celów zawartych w deklaracji – podpisanej przez Polskę, Czechy, Węgry i Słowację oraz Litwę, Łotwę i Estonię – jest połączenie bałtyckiego systemu linii kolejowych Rail Baltica z projektem Via Vindobona, czyli komunikacją kolejową między Berlinem, Pragą i Wiedniem. Połączenie realizowane byłoby przez kolej z Wiednia przez Brno do Warszawy. Następnie łączyłoby się z Rail Baltica. Połączenie obu projektów, według Kupki umożliwi zarówno połączenia transgraniczne ze wschodu na zachód, jak i z północy na południe.

Czeski minister zapowiedział, że deklaracja z Pragi zostanie przedstawiona na najbliższym spotkaniu ministrów transportu w Luksemburgu.

 

AB, PAP
19:12 - Włochy: Papież Franciszek spotkał się z prezydentem Ukrainy
2024-06-14 19:12:04

Włochy: Papież Franciszek spotkał się z prezydentem Ukrainy

W Borgo Eniazia w południowych Włoszech w ramach otwartej sesji szczytu G7 doszło do spotkania Ojca Świętego z prezydentem Ukrainy. Było to trzecie spotkanie Franciszka z Wołodymyrem Zełenskim, którego Papież wcześniej przyjął w Watykanie 8 lutego 2020 r. i 13 maja 2023 r.

W swoim wpisie na komunikatorze X (dawny Twitter) prezydent Ukrainy napisał: „Spotkałem się z papieżem Franciszkiem i podziękowałem Jego Świątobliwości za modlitwy o pokój na Ukrainie, duchową bliskość z naszym narodem i pomoc humanitarną dla Ukraińców. Poinformowałem Papieża o konsekwencjach rosyjskiej agresji, terroru powietrznego i trudnej sytuacji energetycznej. Omówiliśmy formułę pokoju, rolę Stolicy Apostolskiej w ustanowieniu sprawiedliwego i trwałego pokoju oraz oczekiwania wobec Globalnego Szczytu Pokoju. Podziękowałem Stolicy Apostolskiej za udział w Szczycie i podkreśliłem jej wysiłki mające na celu przybliżenie pokoju, w szczególności powrót ukraińskich dzieci uprowadzonych przez Rosję”.

Szwajcarskie władze podały, że dziewięćdziesiąt państw
i organizacji zarejestrowało się dotychczas do udziału w zaplanowanym w dniach 15-16 czerwca Szczycie Pokoju w Szwajcarii, w kurorcie Bürgenstock. Ma on utorować drogę do pokoju w Ukrainie, ale jego tematem ma być szersza architektura bezpieczeństwa na świecie.

AB, KAI
18:52 - Fatima: Stowarzyszenie wolontariuszy sanktuarium ma 100 lat
2024-06-14 18:52:17

Fatima: Stowarzyszenie wolontariuszy sanktuarium ma 100 lat

Blisko pół tysiąca osób należy do stowarzyszenia wolontariuszy pracujących na rzecz sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, podała organizacja nazywana potocznie Servitas.

Według władz Związku Sług Matki Bożej Fatimskiej, które obchodzi właśnie 100. rocznicę powstania, w sposób regularny posługuje w fatimskim miejscu kultu maryjnego ponad 250 ochotników należących do tej organizacji.

Jej główną misją jest praca wśród pielgrzymów, w tym szczególnie osób niepełnosprawnych, a także udzielanie pątnikom wsparcia medycznego po trudach podróży do sanktuarium fatimskiego. Dodatkowymi zadaniami wolontariuszy są też posługiwanie w miejscach zakwaterowania pielgrzymów, a także pomoc duszpasterzom w odbywających się na terenie sanktuarium nabożeństwach.

Fatimskie stowarzyszenie wolontariuszy zostało powołane do życia zaledwie siedem lat po rozpoczęciu objawień w tej portugalskiej miejscowości. Dokument zatwierdzający statut organizacji podpisał 12 czerwca 1924 r. biskup diecezji Leiria José Alves Correia da Silva.

 

AB, KAI
18:29 - G7: Sprzeciw wobec maksieksportowi towarów z Chin
2024-06-14 18:29:56

G7: Sprzeciw wobec maksieksportowi towarów z Chin

G7 jest zjednoczone przeciwko maksieksportowi towarów z Chin – oświadczyła w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na forum obrad przywódców „siódemki” w Apulii na południu Włoch.

„Cieszę się, że zgadzamy się co do tego, że będziemy dalej pracować nad wspólnym stanowiskiem wobec nadzwyżki Chin” – oświadczyła szefowa KE podczas sesji na temat bezpieczeństwa gospodarczego.

„Chiny produkują więcej niż wszystkie kraje G7 razem wzięte” – dodała von der Leyen, zaznaczając, że strategia przemysłowa władz w Pekinie jest „coraz bardziej skoncentrowana na eksporcie”.

„A to – zaznaczyła – ma coraz bardziej niepokojący wpływ na resztę świata”.

„Jako G7 mamy wspólny interes w tym, by zagwarantować to, aby światowe rynki działały w sposób sprawiedliwy, bez wypaczeń” – podkreśliła przewodnicząca KE.

 

AB, PAP