• Niedziela, 22 kwietnia 2018

    imieniny: Łukasza, Leona, Gajusza

Krótko

20:11 - Ukraina: Pracownik ministerstwa obrony szpiegował dla Rosjan
2018-04-21 20:11:48

Ukraina: Pracownik ministerstwa obrony szpiegował dla Rosjan

Na Ukrainie zatrzymano pracownika jednego ze strategicznych przedsiębiorstw ministerstwa obrony, który szpiegował dla Rosjan – poinformowała w sobotę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Urodzony w Rosji obywatel Ukrainy, pułkownik rezerwy armii tego państwa, został zwerbowany przez agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego podczas wizyty u krewnych w Federacji Rosyjskiej w lipcu 2017 roku.

„Były ukraiński wojskowy zbierał dla swoich rosyjskich kuratorów informacje o ograniczonym dostępie na temat obronności naszego kraju. Służby specjalne Federacji Rosyjskiej interesowały się m.in. państwowymi zamówieniami obronnymi oraz opracowaniami nowoczesnych systemów lotniczych do wykrywania dronów, które wykorzystywane są w operacji antyterrorystycznej na wschodzie Ukrainy” – ogłosiła SBU w komunikacie.

Zatrzymany starał się także kupić dla swoich mocodawców drona produkcji ukraińskiej, by następnie przekazać go Rosjanom.

Po wykonaniu swoich zadań mężczyzna planował ucieczkę do Rosji i uzyskanie obywatelstwa tego kraju. Dzięki rosyjskim służbom otrzymał rosyjską kartę pobytu i załatwił formalności, by odbierać swoją ukraińską emeryturę w Rosji – przekazała SBU. 

RP, PAP
18:17 - Eksperci OPCW pobrali w Dumie próbki do badań
2018-04-21 18:17:42

Eksperci OPCW pobrali w Dumie próbki do badań

Eksperci Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) pobrali w sobotę w syryjskim mieście Duma próbki, które mają umożliwić wyjaśnienie, czy 7 kwietnia dokonano tam ataku chemicznego.

Próbki zostaną zbadane w laboratorium OPCW w Rijswijk w Holandii. 

Informując wcześniej w piątek o wyjeździe ekspertów do Dumy, rzecznik rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Maria Zacharowa określiła jego opóźnienie jako niedopuszczalne.

„21 kwietnia rano specjalna misja OPCW do ustalenia okoliczności użycia broni chemicznej w Syrii wyjechała do miasta Duma na miejsce domniemanego użycia 7 kwietnia trujących substancji chemicznych. Takie opóźnienie w tak głośnej sprawie uważamy za niedopuszczalne bez względu na to, czym byłoby uzasadniane. Przecież bezpieczeństwo personelu OPCW gwarantowały nie tylko strona syryjska, ale także dowództwo rosyjskiego kontyngentu wojskowego w Syrii” – głosi oświadczenie Zacharowej.

Według niej, rosyjskie MSZ oczekuje od inspektorów OPCW maksymalnie bezstronnego zbadania wszystkich faktów i jak najszybszego przedstawienia obiektywnego raportu. „Wzywamy zachodnich kolegów, by opamiętali się i powstrzymali się przed działaniami, które przeszkadzają w ustaleniu prawdy o dokonanej 7 kwietnia prowokacji w Wschodniej Gucie, cofają daleko wstecz wysiłki na rzecz kontynuacji politycznego uregulowania konfliktu syryjskiego w oparciu o rezolucję nr 2254 Rady Bezpieczeństwa ONZ, decyzje formatu z Astany i zalecenia Kongresu Syryjskiego Dialogu Narodowego w Soczi” – podkreśliła rzecznik MSZ. 

RP, PAP
12:32 - Na ulice Wilna wyjechały nowe autobusy Solaris Urbino
2018-04-21 12:32:26

Na ulice Wilna wyjechały nowe autobusy Solaris Urbino

Na ulice Wilna w sobotę wyjechały pierwsze nowe autobusy Solaris Urbino wielkopolskiej firmy Solaris. Do jesieni bieżącego roku po litewskiej stolicy będzie jeździło 150 takich autobusów, a do końca roku dołączy do nich 41 trolejbusów Solaris Trollino 12.

Mer Wilna Remigijus Szimaszius zaznacza, że „wygodna komunikacja miejska jest jednym z priorytetów samorządu wileńskiego”. Mer ma nadzieję, że „te zmiany zachęcą wilnian do wyboru transportu publicznego jako środka przemieszczania się po Wilnie”, a także „przyczynią się do umocnienia wizerunku Wilna jako miasta nowoczesnego”.

Wśród 150 nowych autobusów jest 100 o standardowej długości, a 50 jest dłuższych, to autobusy trzyosiowe. 

Wszystkie nowe autobusy spełniają standardy redukcji spalin EURO6. Zainstalowane kamery monitoringu obejmują nie tylko wnętrze, ale rejestrują również widok z przodu autobusu. Do zapewnienia większego bezpieczeństwa przy miejscu kierowcy zainstalowany jest alkoblok; dopiero po jego aktywizacji można uruchomić pojazd.

RP, PAP
11:24 - W Kijowie zaprezentowano firm o Władysławie Horodeckim
2018-04-21 11:24:32

W Kijowie zaprezentowano firm o Władysławie Horodeckim

W stolicy Ukrainy, Kijowie, zaprezentowano w piątek wieczorem film dokumentalny poświęcony życiu i twórczości znanego polskiego architekta Władysława Horodeckiego. Jest on autorem najbardziej znanych budynków w tym mieście, w tym słynnego Domu z Chimerami.

Reżyser filmu „Dom architekta Horodeckiego” Wiesław Romanowski zajął się postacią Horodeckiego, gdyż – jak mówi – jest on „znakiem naszej cywilizacji”.

– Jeśli szukamy odpowiedzi na pytanie, co powoduje, że ta nasza europejska cywilizacja jeszcze się trzyma, to jedną z odpowiedzi jest właśnie Horodecki – powiedział.

– Horodecki jest też wspaniałym przykładem współpracy polsko-ukraińskiej, na którym powinniśmy budować przyszłość, tego, co było najlepsze w naszych relacjach – zaznaczył Romanowski.

Horodecki ukończył Imperatorską Akademię Sztuki w Petersburgu, po czym osiedlił się w Kijowie, gdzie zbudował m.in. Narodowe Muzeum Ukrainy, Kościół katolicki pod wezwaniem świętego Mikołaja, kienesę karaimską i Dom z Chimerami, który jest obecnie jedną z siedzib prezydenta Ukrainy.

– Nazywany „kijowskim Gaudim” architekt i przedsiębiorca całkowicie zmienił oblicze obecnej ukraińskiej stolicy – mówi profesor Ola Hnatiuk.

– Kijów przed okresem modernizmu był miastem parterowym. Rozwinął się dzięki rozwojowi cukrownictwa i kolei. Cukrowymi królami byli polscy arystokraci i wielcy właściciele ziemscy. Wtedy też pojawiło się w Kijowie zapotrzebowanie na architekturę. Horodecki okazał się tu tak samo zjawiskowy, jak Gaudi w Barcelonie – powiedziała w rozmowie z dziennikarzami.

– Horodecki był także ważnym przedstawicielem kijowskich Polaków. Było ich tutaj w tym czasie od 10 do 15 procent. Wbrew polityce rusyfikacyjnej język polski i kultura polska była tu bardzo mocno obecna. W tym wszystkim bierze udział i wspiera to właśnie Horodecki – podkreśliła.

Urodzony w 1863 r. na Podolu Horodecki mieszkał w Kijowie do 1920 r. Następnie wyjechał do Polski, by w 1928 r. osiąść w Teheranie. Zmarł w tym mieście w 1930 r.

RP, PAP
11:01 - Apel Beaty Szydło do protestujących w Sejmie
2018-04-21 11:01:41

Apel Beaty Szydło do protestujących w Sejmie

Od piątku w resorcie rodziny i pracy trwają prace nad projektem w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych; zostanie on przygotowany najszybciej, jak to możliwe – mówiła w sobotę wicepremier Beata Szydło. Zaapelowała do osób protestujących w Sejmie o zaufanie i powrót do domów.

W piątek z protestującymi w Sejmie od środy rodzicami osób niepełnosprawnych i ich podopiecznymi spotkał się prezydent Andrzej Duda, a później premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska.

Szef rządu zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych. Złożyłaby się na niego danina pochodząca od osób najlepiej zarabiających. Premier zadeklarował ponadto, że rząd postara się, by jak najszybciej doprowadzić do wyrównania wysokości renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

„Jeżeli mogłabym poprosić rodziców, którzy są w tej chwili w Sejmie, żeby jednak uwierzyli panu premierowi i pani minister Rafalskiej, którzy przyjechali z konkretną propozycją, złożyli tę propozycję” – mówiła Szydło w radiu RMF FM.

Na uwagę, że protestujący w Sejmie mówią, iż czekanie do połowy maja – w takim terminie rząd chce zaproponować „mapę drogową” zmian w prawie – to zbyt długo, Szydło powiedziała, że rozumie emocje rodziców i to, że chcą oni, żeby ustawa, która spełni ich oczekiwania, była bardzo szybko.

Zadeklarowała, że projekt, o którym mówił premier, zostanie przygotowany najszybciej, jak to możliwe, i przedłożony w Sejmie.

– Prace w ministerstwie (rodziny, pracy i polityki społecznej) trwają od piątku, czyli od momentu, kiedy pani minister Rafalska wróciła ze spotkania (z protestującymi w Sejmie), ta praca została podjęta przez ministerstwo – powiedziała wicepremier. Dodała, że w poniedziałek o godz. 10.00 minister Rafalska „spotyka się ze swoimi pracownikami, którzy przygotowują założenia i projekt”. Zaznaczyła, że „potrzeba na to trochę czasu, żeby projekt został napisany i przyjęty”.

– Wszystkim nam zależy na tym, żeby nie ścigać się w tej chwili z czasem, tylko żeby przygotować dobre prawo, dobre rozwiązanie, szybko je przyjąć i żeby ta pomoc do rodziców dzieci niepełnosprawnych trafiła – oświadczyła.

Szydło została również zapytana o żądanie protestujących rodziców, by w sposób „natychmiastowy” zwołać posiedzenie Sejmu tak, by jak najszybciej podnieść świadczenia dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Wicepremier oświadczyła, że „nie ma takiej potrzeby”, gdyż – jak argumentowała – zanim zostanie zwołane posiedzenie Sejmu, wcześniej musi powstać projekt ws. wsparcia osób niepełnosprawnych i zostać przyjęty przez rząd. Zapowiedziała jednocześnie, że projekt ten zostanie przyjęty na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które przypada w drugim tygodniu maja.

Szydło zaapelowała do osób protestujących w Sejmie o zaufanie i powrót z dziećmi do domów. – Bo ta ustawa będzie, będzie przegłosowana, będzie przyjęta, pomoc będzie skierowana – zapewniła wicepremier i szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów.

Dodała, że wie doskonale, iż są duże oczekiwania i ogromne emocje. – Ale myślę, że dzisiaj ze względu na to, żeby przede wszystkim dzieci miały dobre warunki, warto zakończyć ten protest – powiedziała wicepremier.

Była szefowa rządu poinformowała, że propozycja, którą przedstawił w piątek premier Morawiecki, była z nią konsultowana. W jej ocenie, forma „daniny solidarnościowej” przekazywanej najbardziej poszkodowanym przez życie nie powinna być krytykowana, tylko przyjęta ze zrozumieniem.

Po piątkowej rozmowie z premierem Morawieckim Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych oceniła, że to, co zaproponował szef rządu, to nie są żadne propozycje; nie można przychodzić i mówić, że się komuś zabierze, żeby komuś dać – dodała. Protestujący zapowiedzieli w piątek, że nie opuszczą Sejmu. Priorytetowe są dla nich dwa postulaty. Pierwszy z nich to wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego; dodatek miałby nie być wliczany do dochodu osoby niepełnosprawnej.

Drugi to zrównania kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz ze stopniowym podwyższaniem tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.

RP, PAP
10:40 - Nikaragua: 10 ofiar protestów
2018-04-21 10:40:36

Nikaragua: 10 ofiar protestów

Co najmniej 10 osób zginęło podczas protestów w Nikaragui przeciwko budzącym kontrowersje zmianom w systemie zabezpieczeń społecznych – ogłosiła w piątek wiceprezydent Rosario Murillo.

Do demonstracji doszło w czwartek i piątek. Murillo nazwała je zamieszkami zorganizowanymi przez osoby, które dążą do „przerwania pokoju i harmonii”.

Wiceprezydent dodała, że rząd jest gotów omówić z demonstrantami propozycję zwiększenia składek pracodawców i pracowników do systemu emerytalnego. To właśnie te zmiany w systemie zabezpieczeń społecznych są powodem protestów, które rozpoczęły się w niedzielę.

W piątek sektor prywatny wezwał do udziału w poniedziałkowym „marszu na rzecz pokoju i dialogu” i zaapelował do władz, by szanowały prawo ludzi do protestowania na ulicach.

Nowe zmiany w systemie emerytalnym zakładają, że pracownicy będą musieli wnieść 7 proc. wynagrodzenia, a nie 6,25 proc. jak teraz, do systemu ubezpieczeń społecznych NISS, a pracodawcy – 21 proc. wynagrodzenia, a nie 19 proc. jak dotychczas. Zmiany odrzucili przedstawiciele biznesu i eksperci, którzy postrzegają je jako taktykę rządu, by uniknąć bankructwa NISS. Obawiają się też, że reformy mogą przyczynić się do zwiększenia bezrobocia w kraju, zmniejszenia konsumpcji i konkurencyjności oraz pogorszenia się klimatu biznesowego.

RP, PAP
10:26 - Policja zatrzymała uciekiniera z konwoju
2018-04-21 10:26:08

Policja zatrzymała uciekiniera z konwoju

Policja zatrzymała w nocy mężczyznę, który w piątek uciekł w Gorzowie Wlkp. podczas konwojowania go do szpitala. Jest on podejrzanym w sprawie o zabójstwo 78-letniej mieszkanki Sulęcina (Lubuskie).

30-latek został zatrzymany przed północą w Drezdenku (Lubuskie) przez miejscowych policjantów – poinformował rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy.

W piątek około południa 30-letni Adam D. wymknął się policjantom na terenie zespołu szpitalnego przy ul. Walczaka w Gorzowie Wlkp. Był przewożony z aresztu śledczego na badania.

W obławę na niego zaangażowanych było ponad 100 policjantów z wielu pionów i jednostek. Powołano centrum operacyjne koordynujące działania i posterunki blokadowe. Zdjęcia uciekiniera i jego dane przekazano mediom.

RP, PAP
09:43 - Kim Dzong Un ogłosił zawieszenie prób jądrowych
2018-04-21 09:43:37

Kim Dzong Un ogłosił zawieszenie prób jądrowych

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił zawieszenie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych – podała w sobotę rano czasu lokalnego południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na oficjalną północnokoreańską agencję KCNA.

Kim Dzong Un miał także zapowiedzieć zamknięcie północnokoreańskiego ośrodka badań jądrowych.

„Od 21 kwietnia Korea Północna wstrzymuje próby jądrowe i starty międzykontynentalnych rakiet balistycznych” – głosi komunikat przekazany przez agencję KCNA, który cytuje południowokoreańska agencja prasowa.

Decyzja o wstrzymaniu prób atomowych i rakietowych zapadła w piątek podczas posiedzenia Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei.

RP, PAP