Blogi
Plus ratio quam vis
dr Jerzy Bukowski
rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie
Detronizacja Łysicy
Środa, 20 listopada 2019 (07:14)Najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich nie jest - jak uważano od niepamiętnych czasów - Łysica, ale Góra Agaty potocznie zwana Zamczyskiem.
Taką informację podał na swojej stronie internetowej Świętokrzyski Park Narodowy powołując się na badania przeprowadzone przez naukowców z Katedry Geotechniki, Geomatyki i Gospodarki Odpadami Politechniki Świętokrzyskiej doktora Macieja Hajdukiewicza i dr. inżyniera Ihora Romanyshyna.
Do tej pory Łysica miała 611,8 metrów n.p.m., a Góra Agaty 608,4. Okazało się jednak, że wysokości na modelu terenu różnią się od wartości podawanych na mapach.
„Informacje te zostały zweryfikowane w terenie poprzez wykonanie pomiarów dwiema niezależnymi metodami - przy pomocy urządzenia GPS oraz pomiarów niwelacyjnych. Obie te metody potwierdziły, że Skała Agaty jest wyższa od Łysicy” - czytamy na stronie https://www.swietokrzyskipn.org.pl/
Naukowcy opisali tę sprawę w artykule pt. „Oszacowanie dokładności punktów wysokościowych na NMT masywu Łysicy z pomiarów ALS”, który ukazał się w 2017 roku w piśmie „Structure and Environment”.
„Pomiary powtórzono metodą precyzyjną - statycznym pomiarem GNSS. Z pomiarów tych wyszły jeszcze wyższe wartości. Szczegółowe pomiary zostały opublikowane w artykule naukowym <Pomiar wysokościowy Góry Łysicy w kontekście weryfikacji opracowań geodezyjno-kartograficznym>, który ukazał się w 2019 r. w piśmie „Structure and Environment” - napisał portal Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Po zapoznaniu się z wynikami tych badań dyrekcja Parku postanowiła uregulować formalnie, czyli zarejestrować nowe wysokości Łysicy i Góry Agaty w Państwowym Zasobie Geodezyjnym.
„Prace te zlecono naukowcom z Politechniki Świętokrzyskiej, którzy z uprawnionym geodetą powtórzyli pomiary, przeprowadzili całą procedurę związaną ze sporządzeniem operatu pomiarowego i przekazaniem do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Do zasobu zostały przyjęte nowe wysokości Łysica - 613,31 m n.p.m., Góra Agata - 613,96 m n.p.m.”- czytamy na stronie https://www.swietokrzyskipn.org.pl/