Blogi
Plus ratio quam vis
dr Jerzy Bukowski
rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie
Prezydencki patronat i program obchodów 100-lecia Czynu Legionowego
Czwartek, 23 stycznia 2014 (08:11)Prezydent RP Bronisław Komorowski objął patronat nad setną rocznicą Czynu Legionowego. Najważniejsze uroczystości odbędą się z początkiem sierpnia w Krakowie, skąd „chorzy na Polskę” rozpoczęli swój szlak chwały i męczeństwa wiodący ich ku odzyskanej 11 listopada 1918 roku niepodległości.
Głównymi organizatorami obchodów będą prezydent Krakowa profesor Jacek Majchrowski oraz środowiska piłsudczykowskie przy wsparciu wojewody małopolskiego Jerzego Millera.
Już w kwietniu odbędzie się sesja naukowa poświęcona temu wydarzeniu, a zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Narodowy Bank Polski wybije okolicznościową monetę, Poczta Polska wyemituje zaś specjalny znaczek. Muzeum Armii Krajowej im. generała Emila Fieldorfa-„Nila” i Muzeum Historii Fotografii przygotują serię wystaw stacjonarnych i plenerowych na pętlach tramwajowych i autobusowych oraz na placu gen. Adam Studzińskiego OP pod Wawelem. Prof. Majchrowski obiecuje kolejne, uzupełnione i poszerzone wydanie swojej książki zawierającej biogramy wszystkich żołnierzy Pierwszej Kompanii Kadrowej, a w Urzędzie Miasta Krakowa spotkają się ich rodziny.
3 sierpnia w kopcu Józefa Piłsudskiego - polskiej Mogile Mogił na Sowińcu złożone zostaną przy udziale najwyższych władz państwowych i Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego kolejne ziemie z pól bitewnych i miejsc kaźni Polaków. Dwa dni później uczestnicy Marszu Szlakiem „Kadrówki” wezmą udział w uroczystej Mszy Świętej w królewskiej katedrze na Wawelu, po której złożą hołd Komendantowi oraz prezydenckiej parze Marii i Lechowi Kaczyńskim. Następnie przejdą ulicą Grodzką na Rynek Główny, gdzie włączą się w prowadzoną przez artystów kabaretu Loch Camelot „Lekcję Śpiewania”, podczas której zabrzmią głównie pieśni i piosenki legionowe. Planowane jest także wystawienie sztuki teatralnej Zygmunta Nowakowskiego pt. „Gałązka rozmarynu”. W kilku krakowskich kinach będą wyświetlane filmy dokumentalne z okresu międzywojennego, poświęcone różnym formom oddawania czci legionistom i ich wodzowi.
6 sierpnia wczesnym rankiem na Oleandrach zostanie odczytany historyczny rozkaz Piłsudskiego formujący Pierwszą Kompanię i znoszący różnice między członkami Związku Strzeleckiego oraz Drużyn Strzeleckich. Punktualnie o 9.45 uczestnicy Marszu staną przed historycznym obeliskiem w Michałowicach, czyli w miejscu, w którym 100 lat temu idący w bój o oswobodzenie Ojczyzny młodzi kadrowiacy obalili słupy wyznaczające granicę zaborów austriackiego i rosyjskiego. Być może odbędzie się także inscenizacja tego wydarzenia.
O wejście w skład Komitetu Honorowego Setnej Rocznicy Czynu Legionowego poproszone zostaną córka Józefa Piłsudskiego Jadwiga Jaraczewska, wdowa po ostatnim Prezydencie II RP na Uchodźstwie Karolina Kaczorowska i syn szefa sztabu I Brygady Piotr Sosnkowski.