Blogi
Plus ratio quam vis
dr Jerzy Bukowski
rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie
Wielki spis AK-owców
Środa, 4 grudnia 2013 (09:45)Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej podjął próbę sporządzenia wykazu wszystkich osób, które w jej szeregach walczyły z Niemcami i z Sowietami - poinformował "Dziennik Polski".
Pierwsza wersja tej listy „według stanu pierwotnego” powinna być gotowa do połowy listopada 2014 roku.
„- Mamy nadzieję, że będzie to możliwie najpełniejszy wykaz, bo stworzyć kompletnego się już nie da. Jesteśmy spóźnieni o kilkadziesiąt lat. To wszystko, co możemy dziś zostawić młodszemu pokoleniu. Przechodzimy na drugą stronę, za 10 lat będzie nas tylu, że zmieścimy się przy jednym stole” - powiedział gazecie członek Zarządu Głównego ŚZŻAK Tadeusz Filipkowski.
Mimo iż od zakończenia wojny minęło już prawie 70 lat, wiele rodzin wciąż szuka jakichkolwiek informacji o działających w podziemiu bliskich.
„Związek na wiele pytań nie potrafi odpowiedzieć, ponieważ wciąż nie ma bazy osób walczących w szeregach Armii Krajowej z Niemcami i Sowietami. Zdecydowano, że pretekstem do stworzenia takiego wykazu będzie przypadająca 13 listopada przyszłego roku 75. rocznica powołania Związku Walki Zbrojnej, poprzednika AK. Lista, która znajdzie się w internecie, ma być oparta nie tylko na dokumentach archiwalnych, ale także na informacjach zawartych w publikacjach dotyczących AK. Prócz imienia i nazwiska, daty urodzenia i stopnia zawierać ma także m.in. przydział służbowy i nadane odznaczenia (Krzyż Walecznych, Virtuti Militari itp.)” - czytamy w „DP”.
Zdaniem związanego z Okręgiem Nowogródzkim ŚZŻAK krakowskiego historyka Marcina Bieńkowicza jest to bardzo trudne zadanie, bo choć na brak źródeł nie możemy narzekać, to są one jednak rozsiane po archiwach i prywatnych zbiorach.
„- O ile dobrze znani są dowódcy AK, o tyle mniejszą wiedzę mamy o szeregowych członkach oddziałów, mylone są nazwiska prawdziwe i konspiracyjne. Dodatkową trudność sprawiają te, pod którymi akowcy ukrywali się w czasach komuny oraz nie rozszyfrowane pseudonimy” - powiedział gazecie.
„DP” ustalił, że jako pierwsze trafiły do bazy dane o żołnierzach dowodzonego przez majora Olgierda Ostkiewicza-Rudnickiego-„Sienkiewicza” (walczącego m.in. w Powstaniu Warszawskim) batalionu „Łukasiński”.
„Niedługo wykaz wzbogaci się o znajdujące się już w internecie listy żołnierzy innych oddziałów AK, walczących w powstaniu, a także członków Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego i 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK (Kresy Wschodnie II RP). Wykorzystane zostaną także informacje gromadzone m.in. przez Studium Polski Podziemnej w Londynie, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Związek Bojowników o Wolność i Demokrację. Dane urzędu i ZBOWiD-u wymagają jednak weryfikacji, gdyż - jak mówią w ŚZŻAK - ze względu na uprawnienia kombatanckie. Historycy badający podziemie niepodległościowe w Polsce szacują, że w szczytowym momencie (latem 1944 r.) AK liczyła 390 tys. żołnierzy, w tym ok. 10,8 tys. oficerów. W walce straciła ok. 100 tys. ludzi, 50 tys. wywieziono do niewoli w głąb Związku Sowieckiego” - czytamy w „Dzienniku Polskim”.