Blogi
Plus ratio quam vis
dr Jerzy Bukowski
rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie
Prezydent harcerz zagapił się
Niedziela, 15 lipca 2018 (01:45)Prezydent Andrzej Duda słynie z bardzo dobrego refleksu i z takiegoż wychowania, czego wielokrotnie dał już dowód pełniąc swój urząd. Potrafił uchwycić w locie spadającą Hostię, pomóc weterance Powstania Warszawskiego przeczytać przemówienie, znieść matce po schodach wózek z bliźniakami.
Te sytuacje dokładnie zrelacjonowały media, ponieważ miały one charakter publiczny. Jestem przekonany, że wychowany w porządnej katolickiej rodzinie oraz mający dobrą harcerską szkołę w krakowskim szczepie „Wichry” obecny Prezydent RP często zachowywał się i nadal zachowuje w podobny sposób w życiu prywatnym, ale nie wychwytują tego dziennikarze, opinia publiczna nic więc o nich nie wie.
Skoro wszyscy już dobrze wiedzą, że pierwszy obywatel Rzeczypospolitej słynie z kindersztuby i z gotowości niesienia pomocy bliźnim, to jestem niemile zaskoczony brakiem jego reakcji na poważny problem, z którym zmagał się niedawno przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podczas szczytu NATO w Brukseli.
Media na całym świecie upubliczniły chwiejny krok i nienaturalną wesołość jednego z najważniejszych polityków na naszym kontynencie, a prezydent Duda - co również mogliśmy oglądać - znalazłszy się tuż za nim nie pośpieszył mu z pomocą, którą zaoferował natychmiast jego odpowiednik z Ukrainy Petro Poroszenko i kilka innych znaczących osobistości. Również prezydent Donald Trump przeszedł wraz z małżonką obojętnie koło walczącego z grawitacją Junckera, ale Polacy nie zawsze powinni brać przykład z Amerykanów, a już na pewno nie w kwestiach związanych z dobrym wychowaniem.
Grzeczny i skromny harcerz, któremu wypadło stać na czele państwa, nie popisał się tym razem, jego dyskretny uśmiech mógł zaś oznaczać wręcz drwinę z cudzego nieszczęścia. A przecież zgodnie z chrześcijańskim przykazaniem miłości bliźniego oraz skautowym obowiązkiem spełnienia codziennie przynajmniej jednego dobrego uczynku powinien skutecznie ratować człowieka w tarapatach.
Druhu Prezydencie, proszę więcej nie robić takich błędów!
.