Blogi
Plus ratio quam vis
dr Jerzy Bukowski
rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie
Historyczna zmiana w TMHiZK
Środa, 22 kwietnia 2015 (10:44)Po 35 latach kierowania szacownym Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa wybitny mediewista, sekretarz generalny Polskiej Akademii Umiejętności, emerytowany profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego profesor Jerzy Wyrozumski postanowił zrezygnować z prezesury.
Na jego miejsce Wydział (Zarząd) Towarzystwa jednogłośnie wybrał prof. Jacka Purchlę - historyka sztuki, założyciela i dyrektora Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, wykładowcę Uniwersytetów Jagiellońskiego i Ekonomicznego, wytrawnego znawcę zagadnień dziedzictwa kulturowego i rozwoju miast.
Kadencja prof. Wyrozumskiego objęła niemal 1/3 dziejów Towarzystwa i przypadła na ostatnie lata PRL, kiedy byt założonego w 1896 roku TMHiZK był zagrożony, głównie z powodu nieakceptowanej przez komunistyczne władze działalności Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, który powstał w jego ramach w 1980 roku oraz na okres wielkich przemian społeczno-politycznych po odzyskaniu niepodległości.
Na wiceprezesów wybrano dziekana Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Pedagogicznego prof. Zdzisława Nogę i dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michała Niezabitowskiego.
Głównym celem TMHiZK jest prowadzenie badań naukowych nad historią, sztuką i kulturą Krakowa, upowszechnianie wiedzy o podwawelskim grodzie, utrwalanie poszanowania dla jego pamiątek i zabytków Krakowa, troska o ich stan oraz ochronę. Dlatego nazywa się je często „sumieniem miasta”.
Towarzystwo wydaje „Rocznik Krakowski”, tomiki „Biblioteki Krakowskiej”, „Fontes Cracovienses” oraz materiały corocznie organizowanych sesji naukowych z cyklu „Kraków w dziejach narodu”.