Blogi
Plus ratio quam vis
dr Jerzy Bukowski
rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie
Hejnał Mariacki znowu w całości na antenie Polskiego Radia
Czwartek, 21 stycznia 2016 (10:43)O tym, jak ważne są symbole, zwłaszcza w państwie wysoko ceniącym swoje tradycje, nie trzeba Polaków przekonywać.
Dlatego większość rodaków (nie tylko ze starszych pokoleń) z wielką radością przyjęła informację o powrocie do emitowania w południe na antenie I Programu Polskiego Radia hejnału Mariackiego w całości.
Od 1927 roku słuchacze przyzwyczaili się, że codziennie o godzinie 11.59’30” brzmiała zapowiedź połączenia z Krakowem, a punktualnie w samo południe, po 12 uderzeniach zegara, rozlegała się w eterze charakterystyczna melodia grana cztery razy i przedzielana miarowymi krokami hejnalisty przechodzącego od okienka do okienka na wyższej wieży bazyliki pw. Najświętszej Marii Panny na Rynku Głównym. Zaraz potem rozpoczynała się główna audycja informacyjna Jedynki, czyli magazyn „Z Kraju i ze Świata”.
Nic więc dziwnego, że kiedy poprzedni dyrektor I Programu PR Kamil Dąbrowa skrócił transmisję do jednego odegrania hejnału (pozostały czas przeznaczając na emisję reklam), podniosły się liczne głosy oburzenia z wielu środowisk. Do szefostwa Polskiego Radia popłynęły apele o przywrócenie pełnego wykonania hejnału, m.in. od Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Pytano wówczas, czy „Bitwę pod Grunwaldem” Jana Matejki też ktoś zmniejszy, żeby umieścić wokół niej reklamy.
Część mocno urażonych mieszkańców podwawelskiego grodu zaproponowała nawet, aby na znak protestu nie trąbić hejnału w kierunku Barbakanu, czyli Warszawy. Warto bowiem przypomnieć, że zgodnie z siedemsetletnią tradycją o każdej pełnej godzinie odgrywany jest on kolejno w stronę: Wawelu (dla króla), magistratu (dla burmistrza, obecnie prezydenta miasta), Barbakanu (dla gości), Małego Rynku (dawniej dla kupców, a teraz dla Komendanta Straży Pożarnej, której funkcjonariusze pełnią odpowiedzialną funkcję mariackiego hejnalisty).
Na szczęście nowy szef radiowej Jedynki Rafał Porzeziński bardzo szybko po objęciu stanowiska przywrócił dobrą tradycję transmitowania pełnego odegrania znanej każdemu Polakowi melodii o godzinie 12.00.