Blogi
Plus ratio quam vis
dr Jerzy Bukowski
rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie
Kolejna wawelska ekshumacja
Poniedziałek, 14 listopada 2016 (02:51)W związku z ekshumacją prezydenckiej pary Lecha i Marii Kaczyńskich w ramach prowadzonego przez Prokuraturę Krajową śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej warto przypomnieć poprzednie takie czynności, które miały miejsce w królewskiej katedrze na Wawelu.
Będzie to już czwarta po II wojnie światowej ekshumacja dokonywana w tej nekropolii. Wcześniej otwierano grobowce królowej Jadwigi (w 1949 roku), króla Kazimierza Jagiellończyka (1973 r.) oraz generała Władysława Sikorskiego (2008 r.). Za każdym razem odbywała się dyskusja na temat sensowności zakłócania spokoju zmarłym, ale ostatecznie przeważały argumenty naukowe.
Najwięcej kontrowersji wzbudziła ekshumacja premiera rządu RP na Uchodźstwie i Naczelnego Wodza, której od wielu lat domagały się te środowiska głoszące tezę, że jego śmierć w 1943 roku w Gibraltarze nie była wynikiem katastrofy lecz zamachu. Sekcja szczątków gen. Sikorskiego nie potwierdziła tych domysłów, biegli określili charakter obrażeń jako typowe dla wypadku lotniczego.
Mniejsze emocje wywołało otwarcie grobowców królów, ponieważ był już precedens w postaci ekshumacji Kazimierza Wielkiego w 1869 roku, przy której asystował m.in. Jan Matejko.
Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, zleconą przez prokuraturę sekcję zwłok i pobranie próbek do badań laboratoryjnych prezydenckiej pary przeprowadzi międzynarodowy, 14-osobowy zespół ekspertów w pomieszczeniach udostępnionych przez Zakład Medycy Sądowej Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przy otwarciu sarkofagu będą dzisiaj obecni członkowie najbliższej rodziny oraz dwaj duchowni: proboszcz katedry wawelskiej ksiądz prałat Zdzisław Sochacki i ks. profesor Jacek Urban, którzy odmówili modlitwy za zmarłych.
W składzie zespołu badającego szczątki prezydenckiej pary są trzy osoby z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Sądowej w Lozannie-Genewie (Szwajcaria), jedna z uniwersytetu w Coimbra w Portugalii, dwie z Uniwersytetu Odense (Dania) oraz eksperci z Krakowa, Warszawy, Lublina.
„Ponowne złożenie pary prezydenckiej do grobowca na Wawelu jest wstępnie planowane 18 listopada, o ile do tego czasu zostaną wykonane wszystkie zaplanowane przez prokuraturę czynności. Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz mówił, że zgodnie z wolą rodziny pochówek Lecha i Marii Kaczyńskich ma być bardzo skromny, nie będzie uroczystego pogrzebu - w krypcie św. Leonarda odprawiona zostanie msza św.” – czytamy w depeszy PAP.
W ramach ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej przebadane będą zwłoki 83 osób. Zdaniem Prokuratury Krajowej jest to niezbędne wobec popełnionych wcześniej błędów, czyli możliwą zmianę szczątków i nieprawidłowości w opisie stwierdzonych obrażeń w dokumentacji sporządzonej przez stronę rosyjską.
„Do tej pory w Polsce przeprowadzono dziewięć ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej - w sześciu przypadkach okazało się, że doszło do zamiany ciał. Do końca roku prokuratura zaplanowała przeprowadzenie 10 ekshumacji, a zakończenie wszystkich jesienią lub zimą 2017 r.” - napisała Polska Agencja Prasowa.