Blogi
Plus ratio quam vis
dr Jerzy Bukowski
rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie
Umarł krakowski globtrotter
Środa, 17 października 2018 (07:58)W wieku 76 lat zmarł po długiej i ciężkiej chorobie znany podróżnik, aktywny członek Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa Władysław Grodecki.
„Ukończył studia geodezyjne na Politechnice Warszawskiej, specjalizując się później w kartografii. Z zamiłowania krajoznawca, przez wiele lat był przewodnikiem po Krakowie. Ciągnęło go jednak także w dalekie kraje. Był na wszystkich kontynentach. Trzy razy udawał się w samotne, wielomiesięczne wyprawy dookoła świata. Swoje ekspedycje dokumentował starannie i potem dzielił się z ich rezultatami w trakcie bardzo licznych wystaw i prelekcji. Jako podróżnik był doceniany w kraju i za granicą. Z dociekliwością wyszukiwał w trakcie swych podróży ślady pobytu i działalności Polaków. W trakcie prelekcji w wielu miejscach swych kolejnych postojów na trasie wypraw, opowiadał o naszym kraju i dokonaniach rodaków; zwano go <wędrownym ambasadorem>”- napisał w poświęcony mu wspomnieniu Bogdan Gancarz w portalu internetowym krakowskiego wydania „Gościa Niedzielnego”.
- Był wielkim patriotą. Brał udział w Marszach Szlakiem I Kompanii Kadrowej, dokumentował fotograficznie manifestacje solidarnościowe w Krakowie oraz strajk głodowy w Bieżanowie Starym w 1985 roku. Ważnym polem jego działania było gromadzenie kolejnych ziem z rozsianych po świecie mogił Polaków, w tym żołnierzy. Składał je potem w Mogile Mogił - kopcu Józefa Piłsudskiego w Krakowie, w którego odnawianiu brał udział. Jako pierwszą przywiózł tam ziemię z cmentarza żołnierzy Brygady Podhalańskiej poległych w 1940 roku w bitwie o Narwik - powiedział Gancarzowi prezes Instytutu Pamięci Narodowej doktor Jarosław Szarek, który dobrze znał krakowskiego globtrottera.
Grodecki zasłynął też ułożonym przez siebie „Dekalogiem podróżnika”:
1. Być młodym (bez względu na wiek).
2. Mieć marzenia.
3. Być odważnym i działać z ogromną determinacją.
4. Być uczciwym, koleżeńskim, mieć miłe i przyjazne usposobienie.
5. Posiadać jak najwięcej umiejętności (nie tylko językowych).
6. Mieć czas, trochę pieniędzy i wielu przyjaciół na świecie.
7. Dbać o sprawy ducha, zachować dystans do spraw codziennych.
8. Przygotować wypraw.
9. Chcieć żyć - czyli opanować sztukę przetrwania. 1
10. Nosić brodę.
„Był człowiekiem głęboko wierzącym. Gdy wyruszał w 1992 r. na wyprawę dookoła świata, otrzymał od zaprzyjaźnionego redemptorysty obrazek z wizerunkiem Matki Bożej i napisem <Matko prowadź>. <Towarzyszył mi zarówno w chwilach radosnych jak i tych trudnych> - wspominał” - czytamy w portalu „Gościa Niedzielnego”.
Mimo że kierowała nim przemożna chęć poznania świata i opowiedzenia o nim rodakom, to z równym zapałem wędrował także po Polsce.
„Ruszając w świat nie zapominajmy jednak, że tu, <nad Wisłą> jest nasz Dom, że nigdzie nie będzie nam lepiej: ani w Australii, ani w Kanadzie, ani nawet na Bezludnej Wyspie. Zabierzmy ze sobą duchowe wsparcie rodziny, przyjaciół i bliskich, ich życzliwość i modlitwę” - napisał Władysław Grodecki w „Magazynie Podróżników Globtroter”.