Blogi

Smak na życie
Małgorzata Marszelewska
Prowadząca środowe audycje kulinarne w Radiu Maryja
Kasza - zdrowie na talerzu!
Wtorek, 18 lutego 2014 (04:03)Kiedyś ziemniaki skutecznie wyparły kasze z naszych jadłospisów. Pomogły im makarony i ryż. I chociaż nie wygląda efektownie, na pierwszy rzut oka nie pasuje do wykwintnego stołu, to jednak kasza jest najprostszym i bardzo skutecznym sposobem na zdrowie. Potrafi zdziałać cuda. No i jak smakuje!
Jak wybierać kasze? Na oko - to nie żart! Jęczmienna ma być jasnoszara, żółtawa lub zielonkawa, jaglana - żółciutka; natomiast manna - biała z kremowym odcieniem. Perłowa powinna mieć każde ziarenko gładkie, zaokrąglone, z połyskiem. Musi dobrze pachnieć. Jesli po ugotowaniu ma gorzkawy lub kwaśny smak - lepiej jej nie jeść. Grube kasze - takie jak pęczak, jęczmienna, jaglana - przed ugotowaniem, płucze się kilka razy i osącza. Drobne kasze np. kukurydzianą, mannę, wrzucamy suche na wrzątek. Większość gatunków wymaga przy gotowaniu proporcji 1:2 z wodą. Tylko do kukurydzianej na szklankę kaszy bierzemy 2,5 szkl. wody, a do manny i pęczaku 3 szkl. Aby przygotować kaszę na sypko, robimy to tak: wypłukaną i osączoną wrzucamy na lekko osolony wrzątek z odrobiną tłuszczu ( żeby ziarenka się nie sklejały), gotujemy na małym ogniu pod przykryciem i nie mieszamy. Gdy kasza wchłonie całą wodę, garnek wstawiamy do nagrzanego piekarnika lub zawijamy w ręcznik i wkładamy np. pod pierzynę ( to stary, sprawdzony sposób naszych babek i matek). Kasza jest wyśmienita - spróbujcie!
Oto kilka propozycji. Zacznijmy od placuszków gryczanych. Składniki: 1/2 szkl. kaszy gryczanej; 4 średnie marchewki; 4 gałązki selera naciowego; cebulę; 1/2 litra rosołu warzywnego; 2 jajka; łyżkę mąki; łyżkę masła; olej do smażenia; sól i pieprz. Wykonanie: marchewki obierz, zetrzyj na tarce z grubymi oczkami, seler pokrój w nieduże słupki, cebulę grubo posiekaj. Na patelni rozgrzej łyżkę masła i podduś warzywa. Dodaj suchą kaszę gryczaną, wymieszaj, zalej rosołem i gotuj na wolnym ogniu 20 min. często mieszając. Przypraw do smaku solą i pieprzem, odstaw do ostygnięcia. Do warzyw z kaszą dodaj jajka i łyżkę mąki, dokładnie wymieszaj. Na patelni rozgrzej olej i łyżką nakładaj porcje ciasta, formując placuszki. Smaż na złoty kolor z obydwu stron. Podawaj gorące z sosem czosnkowym.
Zapiekanka z kaszą jaglaną.
Składniki zapiekanki: 1 szkl. kaszy jaglanej; 1/2 litra bulionu; 2 cebule; pęczek szczypiorku; 1/2 szkl. oleju lub oliwy; 1/2 kg pieczarek; skórkę startą z jednej cytryny; sos sojowy; 1/2 kostki masła; parmezan; sól i pieprz. Wykonanie: Kaszę ugotuj na sypko w bulionie, odcedź. Cebulę i pieczarki posiekaj, uduś na oleju. Przypraw solą, pieprzem, skórką z cytryny i sosem sojowym. W natłuszczonym, żaroodpornym naczyniu układaj na przemian warstwy kaszy i warzyw. Wierzch posyp wiórami parmezanu i masła oraz szczypiorkiem. Zapiekaj 20 minut.
Jeszcze jedna propozycja - na słodko. Kasza jaglana zapiekana z jabłkami i bakaliami. Potrzebne nam składniki, to: 3/4 szkl. kaszy jaglanej; 4 szklanki wody; słodkie jabłko; łyżkę masła; 2 łyżki wypłukanych rodzynek; 1/2 szkl. posiekanych orzechów i migdałów; cienki plasterek imbiru; kardamon; cynamon. Wykonanie: podgotuj lekko kaszę ( będzie miała delikatniejszy smak, jeśli do gotowania weźmiesz pół na pół wodę z mlekiem, a wcześniej, po wypłukaniu, sparzysz ziarenka na sicie) przez mniej więcej 10 min. Po odcedzeniu przełóż kaszę do żaroodpornego naczynia, dodaj pokrojone lub starte na tarce o grubych oczkach jabłko, bakalie, kardamon i drobno pokrojony lub starty imbir. Zalej szklanką wody, na wierzch połóż wiórki masła, posyp cynamonem i wstaw do gorącego piekarnika. Gdy cała woda się wchłonie, wyłącz piekarnik i potrzymaj w nim zapiekankę przez kilka minut. Podawaj ciepłą. Można polać słodką śmietanką. Smacznego!
P.S. Oczywiście, mimo ogólnych zasad gotowania kaszy, przygotowujemy ją zawsze tak jak jest to podane w przepisie. Jeśli nie ma podanego sposobu, wtedy korzystamy z naszej wiedzy ogólnej. Życzę udanych i smacznych eksperymentów.