Blogi
Smak na życie
Małgorzata Marszelewska
Prowadząca środowe audycje kulinarne w Radiu Maryja
Łyk ochłody w upalne dni...
Wtorek, 22 lipca 2014 (04:23)Witam serdecznie wszystkich sympatyków wpisów na tej stronie i przepraszam za tak długie milczenie. Obiecuję poprawę i większą systematyczność.
Lato trwa... Upalny, prawdziwie polski lipiec cieszy nas słońcem i pogodą, ale też troszeczkę rozleniwia. Komu chciałoby się stać nad rozgrzaną kuchnią i gorącymi garnkami, gdy z nieba leje się żar! Szukamy cienia i ochłody... również w naszym jadłospisie. Proponuję zatem zdrowe i orzeźwiające chłodniki. Będą doskonałą przystawką do wszelkich potraw z grilla czy nawet jako lekki, samodzielny posiłek. Zacznijmy od klasyki - chłodnika z buraczków.
1. CHŁODNIK Z BURACZKÓW
Składniki: 2-3 ugotowane, obrane buraki z wywarem z gotowania (ew. buraki z zalewy i sok z buraków); kilka rzodkiewek; ogórek (świeży lub małosolny); 2 ząbki czosnku; 1 l maślanki (można zrobić pół na pół ze śmietaną); 4 jajka ugotowane na twardo lub półtwardo; sól; cukier; pieprz do smaku; zielony koperek. WYKONANIE: buraki i ogórek zetrzyj na tarce o grubych oczkach lub grubo zblenduj. Rzodkiewki pokrój. Zalej wywarem (ew. sokiem) i maślanką, dodaj przeciśnięty lub posiekany czosnek. Dopraw pieprzem, solą, cukrem. Schłodź. Podawaj z podzielonymi na cząstki jajkami, posypany koperkiem.
2. ZUPA JOGURTOWA
Składniki: 1 ogórek; 2 szkl. śmietany; 1 szkl. naturalnego jogurtu; 4 ząbki czosnku; 2 łyżki białego wytrawnego wina; świeża mięta; sól i pieprz do smaku. WYKONANIE: ogórek zetrzeć na tarce z dużymi oczkami. Dokładnie wymieszać ze śmietaną, jogurtem, posiekanymi czosnkiem i miętą, winem. Doprawić do smaku. Włożyć do lodówki na 2 godz. Tuż przed podaniem jeszcze raz dobrze wymieszać.
3. GAZPACHO ANDALUZYJSKIE
Składniki: 1/2 kg pomidorów; 1 duży zielony ogórek; 1 średnia cebula; 5 ząbków czosnku; 1 zielona papryka; 1 bułka obrana ze skórki i namoczona w wodzie; 4 łyżki oliwy z oliwek; 2 łyżki octu balsamicznego lub winnego; kminek; woda. WYKONANIE: pomidory i ogórek obrać ze skórki, wykroić pestki i wrzucić do garnka. Dodać pokrojoną w kostkę paprykę, przeciśnięty przez praskę czosnek i drobno pokrojoną cebulę. Część warzyw odłożyć. Do garnka wrzucić odsączoną bułkę, zalać oliwą z oliwek i octem balsamicznym, całość przyprawić solą, pieprzem, kminkiem i zmiksować. Aby uzyskać odpowiednią konsystencję (gęstego kremu) należy dolać zimnej, przegotowanej wody, a na koniec wsypać do zupy drobno pokrojone kawałki warzyw. Wymieszć, wstawić do lodówki.
4. OKROSZKA PO CARSKU
Składniki: 30 dkg gotowanego mięsa drobiowego; 1 średni ogórek sałatkowy; kilka rzodkiewek; 2 jajka ugotowane na twardo; pęczek szczypiorku; filiżanka kwaśnej śmietany; łyżeczka ostrej musztardy; litr kwasu chlebowego; sól, cukier i pieprz do smaku. WYKONANIE: jajka i mięso pokroić w drobną kostkę. Ogórek oraz rzodkiewkę umyć i pokroić w ćwierćplasterki. Szczypiorek drobno posiekać, łyżkę zieleniny odłożyć do posypania gotowej potrawy. Następnie szczypiorek ucierać z 1/2 łyżeczki soli i szczyptą cukru do momentu, aż puści sok. Włożyć do wazy, zalać śmietaną, wymieszaną z musztardą i jajkami, a potem stopniowo wlewać kwas. Całość dokładnie wymieszać i doprawić pieprzem do smaku. Wsypać warzywa i mięso, wymieszać i przykryć. Wstawić na godzinę do lodówki. Podawać w miseczkach, do każdej porcji wkładając kostkę lodu i posypując szczypiorkiem.
Aby pozostać wierną tytułowi tego wpisu, na koniec proponuję łyk orzeźwiającej lemoniady...
5. LEMONIADA Z MIĘTĄ I OGÓRKIEM
Składniki: duża butelka schłodzonej wody gazowanej; pół szklanki soku z limonki; pół ogórka wężowego; 4 łyżki cukru lub miodu (może być mniej); garść listków świeżej mięty. WYKONANIE: miętę z cukrem wrzuć do dzbanka i rozgnieć lekko drewnianą łyżką. Dodaj pokrojony w cienkie plastry ogórek, znów delikatnie zagnieć. Wlej sok z limonki i wodę, zamieszaj. Na specjalną okazję, w wersji dla dorosłych można wlać dodatkowo 3/4 szklanki białego rumu albo czystej wódki.
Smacznego!
P.S. Bazą do każdego chłodnika może być: zsiadłe mleko, jogurt, kefir, maślanka (dostarczają dużo wapnia i białka), wywar mięsny lub warzywny, kwas (np. z ogórków kiszonych), śmietana. Ta ostatnia sprawi, że nasz chłodnik będzie bardziej kaloryczny, ale też smaczniejszy. Wybór należy jak zawsze - do nas samych.