Blogi

Smak na życie
Małgorzata Marszelewska
Prowadząca środowe audycje kulinarne w Radiu Maryja
Wykwintne świąteczne ciasta i torty
Środa, 17 grudnia 2014 (07:17)Czas tak szybko mija, że nie zdążyłam obejrzeć się za siebie, a już minęła połowa grudnia. I oto nadszedł czas, w którym nasze myśli koncentrują się na nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. A ponieważ są to jedne z najpiękniej, najbardziej rodzinnie obchodzonych świąt, pragniemy, aby były one wyjątkowe. Robimy porządki w naszych sercach... i domach, by zamieszkał w nich Boży Syn... Chcemy dzielić się miłością i radością z najbliższymi, z ludźmi dobrej woli, ze wszystkimi, których postawi na naszej drodze dobry Bóg... Nic więc dziwnego, że chcemy, aby również nasz stół wyglądał wykwintnie i wyjątkowo! Ostatnio panuje moda na gotowanie. Gotują wszyscy i wszędzie... Prawie w każdym dzienniku, w programach telewizyjnych, znajdujemy setki kulinarnych propozycji. Nie będę więc podawać kolejnej wersji przepisu na zupę grzybową czy barszcz z uszkami. Postanowiłam skupić się na świątecznych rarytasach i zaproponować kilka wyjątkowych wypieków. Ale zanim będzie wykwintnie, jedna propozycja dla bardzo zapracowanych. Makowiec jest takim ciastem, które przynajmniej dwa razy w roku uświetnia nasze stoły. Ponieważ jest przy nim sporo pracy, nie zawsze wykonujemy go sami - ulegamy pokusie kupienia gotowego wyrobu. Prosty i łatwy sposób na wykonanie tego ciasta podpowiedziała mi koleżanka. Wykorzystuję do wykonania go gotową masę makową, taką, jaką możemy kupić w puszkach i ciasto z przepisu na rogaliki drożdżowe. Ten makowiec robi się naprawdę szybko i jest bardzo smaczny.
1. MAKOWIEC DLA ZAPRACOWANYCH
SKŁADNIKI: 10 dkg drożdży; 5 łyżeczek cukru; 10 łyżeczek ciepłej wody lub mleka; 1 kostka tłuszczu (margaryny lub masła - ja biorę pół na pół); 1/2 kg mąki (jeśli ciasto będzie lepkie, dodać jeszcze trochę mąki); gotowa masa makowa ok. 850-900 g. WYKONANIE: drożdże, cukier i wodę lub mleko razem rozmieszać, zostawić chwilę do wyrośnięcia. Na stolnicy lub w dużej misce posiekać tłuszcz razem z mąką. Dodać przygotowane drożdże i wyrabiać wszystko tak jak na drożdżówkę. Gdy ciasto będzie już gładkie i elastyczne, ładnie będzie odchodziło od ręki, posypać stolnicę mąką i rozwałkować dość cienko ciasto. Wyłożyć na nie masę makową, rozsmarować. Ciasto zwinąć w rulon. Piec w wysmarowanej tłuszczem lub wyłożonej papierem do pieczenia wąskiej, podłużnej foremce 40-45 min. w temp. 175-180 stopni C.Udekorować według uznania.
2. SERNIK Z PIANKĄ
SKŁADNIKI: ciasto: 5 łyżek cukru; 1 łyżeczka proszku do pieczenia; 1 jajko; szczypta soli; 1/2 kostki masła lub innego tł.; 1 szkl. mąki. Masa: 1 kg twarogu; 1 szkl. cukru; 3/4 szkl. oleju; 2 jajka; 4 żółtka; 1 duży budyń; 1/2 litra mleka; cukier waniliowy; 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia. WYKONANIE: składniki ciasta zagnieść jak na kruche ciasto, wyłożyć na przygotowaną blachę (wysmarowaną tłuszczem i posypaną mąką lub bułką tartą). Olej, cukier, jajka utrzeć, dodawać stopniowo zmielony 3- krotnie twaróg. Do puszystej masy dodać wymieszany z zimnym mlekiem budyń - wylać na surowe ciasto. Piec ok. 1 godz. Przed końcem pieczenia (ok. 15 min.) wyłożyć na ciasto ubitą z 4 białek i 1/4 szkl. cukru pianę, ponownie włożyć ciasto do piekarnika i zapiekać, tak aby się lekko zrumieniło.
3. TORT Z TOFFI I GALARETKĄ
SKŁADNIKI: biszkopt - 4 jajka; 1/2 szkl. mąki tortowej; 1/2 szkl. cukru; 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia. Masa - 1/2 litra kremówki 30%; 2 opakowania śmietan-fiksu; 1 op. cukru waniliowego. Poncz - 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej; 1/2 szkl. gorącej wody. Ponadto - puszka słodzonego mleka skondensowanego lub gotowy karmel (masa kajmakowa); 30 dkg. okrągłych biszkoptów; puszka brzoskwiń; 2 galaretki brzoskwiniowe; tłuszcz do formy. WYKONANIE: biszkopt - białka ubić na sztywno, stopniowo dodawać cukier - ubijać, aż piana będzie lśniąca. Dodać żółtka i jeszcze ubijać, następnie dodać proszek do pieczenia wymieszany z mąką - delikatnie wymieszć. Ciasto wylać do wysmarowanej tłuszczem tortownicy i piec ok. 25 min. w temp. 170 st.C. Odstawić do wystudzenia. Poncz - kawę rozpuścić w połowie gorącej, przegotowanej szklanki wody, ostudzić, nasączyć ciasto. Karmel - puszkę mleka włożyć do garnka, zalać wodą i gotować na średnim ogniu 3 godz. Ostudzić, wylać karmel na nasączony biszkopt (jeśli korzystamy z gotowej masy, to tak samo wykładamy ją na nasączony biszkopt). Na karmelu układamy okrągłe biszkopty nasączone resztą ponczu. Śmietana - ubić kremówkę ze śmietan- fiksem i cukrem waniliowym. Wyłożyć na biszkopty. Galaretka i brzoskwinie - galaretki rozpuścić w 3 szkl. wody - przestudzić. Na kremówce ułożyć osączone, pokrojone w plastry lub kostkę, brzoskwinie, zalać tężejącą galaretką. Ciasto schłodzić w lodówce. Najlepiej podawać dopiero następnego dnia.
4. TORT ORZECHOWY Z BITĄ ŚMIETANĄ
SKŁADNIKI: ciasto - 8 jajek; 25 dkg mielonych orzechów włoskich; 25 dkg cukru pudru; 3 kopiaste łyżki bułki tartej; sok z cytryny. Masa kawowa - 6 żółtek; 25 dkg cukru pudru; 6 łyżek bardzo mocnej kawy oraz 2-3 łyżeczki nescafe; 1 kostka masła; cukier waniliowy; 1 opakowanie śmietany kremówki 30%. WYKONANIE: żółtka utrzeć z cukrem. Wymieszać z mielonymi orzechami, tartą bułką, sokiem z cytryny. Ubić białka na sztywno, znów delikatnie wymieszać wszystko razem. Wlać ciasto do tortownicy. Piec 40 min. w temperaturze 180 st.C z termoobiegiem, lub 200 st.C bez termoobiegu. Ostudzone ciasto przekroić na 2 lub 3 krążki. Masa kawowa: żółtka ucieramy z cukrem pudrem, dodajemy kawę (mocno zaparzoną) i nescafe.Naczynie z masą włożyć do garnka z gorącą wodą i ubijać, aż masa zacznie gęstnieć. Ostudzić (najlepiej w garnku z zimną wodą, dalej ubijając). Kostkę masła utrzeć z cukrem waniliowym na puszystą masę. Stopniowo do niej dodawać masę z żółtek i cukru, stale mieszając, aż powstanie gęsty, gładki krem. Można dodać 1-2 łyżeczki spirytusu. Jeśli ciasto jest za suche, można przygotować poncz do nasączenia z mocnej herbaty, soku wiśniowego i odrobiny wódki. Przełożyć krążki ciasta masą. Cały tort pokryć bitą śmietaną i dowolnie udekorować. Tort orzechowy można też cały pokryć masą kawową i ozdobić połówkami orzechów włoskich.
SMACZNEGO!
P.S. Podobno, aby masa makowa nie odchodziła od ciasta należy do niej wkruszyć odrobinę drożdży. Wypróbuję w tym roku. Tak czy siak makowiec jest pyszny. Na nadchodzące Święta życzę błogosławieństwa Bożego, wiele ciepła i życzliwości, a także w sercach i domach Wszystkich Państwa - Bożego Pokoju i Radości.