Blogi
Smak na życie
Małgorzata Marszelewska
Prowadząca środowe audycje kulinarne w Radiu Maryja
Uroki włoskiej kuchni
Sobota, 18 lipca 2015 (06:10)Kiedyś w jednym z kolorowych czasopism przeczytałam, że: "kuchnia włoska jest jak ukochane bambini (dziecko), sprawia, że bezwiednie się uśmiechamy. Jest jak najlepszy fratello (przyjaciel), możesz jej ufać, pocieszy w trudnych chwilach. Kuchnia włoska jest wreszcie jak amante (kochanek), da ci rozkosz i poczucie spełnienia". Co sprawia, że ta chyba najbardziej popularna kuchnia europejska cieszy się tak ogromnym uznaniem? Nie ma chyba w cywilizowanym świecie człowieka, który nie znałby smaku pizzy czy aromatycznego spaghetti. Włosi żartują, że cudzoziemcy dzielą się na dwa rodzaje: amatorów pizzy i fanatyków pasty (makaronu). A przecież "między przełęczą Brennero a Sycylią jest jeszcze krucha pieczona lub duszona jagnięcina, są dziesiątki o ile nie setki wędlin i serów, soczyste verdure (warzywa), caponata (duszony kabaczek, bakłażan, papryka, cebula), risotto z mątwą, szafranem albo miętą, niebiańskie desery: panna cotta, tiramisu, pardulas (włoska wersja mazurka bakaliowego)...".
W czym zatem tkwi zagadka doskonałości kuchni włoskiej? Na pewno w świeżych produktach, ziołach, oliwie z oliwek, która używana jest prawie do każdego dania. Kuchnia włoska jest też bardzo prosta - to także jej fenomen. Nie ma tu komplikacji z francuskich przepisów, cackania się z temperaturą czy pochłaniającego godziny stania przy kuchni. Jest tylko kilka łatwych do zapamiętania zasad. I jeszcze jedno - być może właśnie to jest kluczem do sukcesu tej kuchni - wielka miłość Włochów do jedzenia i gotowania!
W klimacie kapryśnego w tym roku polskiego lata, gdzie i w naszych ogródkach lub na kuchennych parapetach pachną świeże zioła a dobrą oliwę możemy już kupić w naszych sklepach, zachęcam do przygotowania uczty we włoskim stylu. Oto kilka propozycji, z których można skomponować menu naszej kolacji lub obiadu.
1. BRUSCHETTA Z MOZZARELLĄ, POMIDORAMI I BAZYLIĄ
SKŁADNIKI: 4-6 kromek ciabatty (lub innego pszennego pieczywa); 4 dorodne, dojrzałe w słońcu pomidory; 4 ząbki czosnku pokrojone w plasterki; 2-3 kule sera mozzarella; garść liści bazylii; sól; pieprz; oliwa. WYKONANIE: natnij skórkę na pomidorach i zanurz je na moment we wrzątku, wyjmij i obierz ze skórki. Kromki ciabatty podpiecz na grillu lub w opiekaczu z obu stron. Gorące grzanki natrzyj rozdrobnionym ząbkiem czosnku i polej oliwą. Na wierzchu połóż pokrojone pomidory, mozzarellę w grubych plastrach, udekoruj liśćmi bazylii. Możesz także pokroić pomidory w kosteczkę, wymieszać je z rozdrobnionymi ząbkami czosnku i porwanymi liśćmi bazylii. Bruschettę z tak przygotowanymi pomidorami można podawać z szynką parmeńską, anchois lub bez żadnych dodatków.
2. POLĘDWICA WOŁOWA NA SAŁACIE Z ROSZPONKI
SKŁADNIKI: 4 kotlety z polędwicy; 6 łyżek oliwy z oliwek; mąka do obtoczenia; szalotka; 100 ml octu balsamicznego; 100 ml bulionu wołowego; 2 łyżki masła; roszponka (ewentualnie rukola). WYKONANIE: rozgrzać piekarnik do 180 stopni C. Obtoczyć mięso w mące i smażyć na rozgrzanej oliwie po 3 min. z każdej strony. Nie nakłuwać wołowiny widelcem podczas smażenia, bo straci soczystość. Ułożyć podsmażone mięso w naczyniu żaroodpornym i wstawić do piekarnika na 5 min. Przełożyć ponownie mięso na patelnię, dodać pokrojoną szalotkę, masło, ocet balsamiczny, bulion oraz sól do smaku. Gotować na dużym ogniu, aż bulion i ocet odparują i sos będzie gęsty. Wyłożyć mięso na świeżą roszponkę. Całość polać ciepłym sosem z patelni. Jeśli chcemy zjeść coś bardziej treściwego, zamiast sałaty możemy podać przestudzoną fasolkę szparagową.
3. KURCZAK Z BAZYLIĄ I CYTRYNĄ (tańsza wersja dania głównego).
SKŁADNIKI: 6 kawałków kurczaka; 1/2 szklanki posiekanej dymki i listków bazylii; sok z jednej cytryny; sól i pieprz do smaku; oliwa. WYKONANIE: w dużej misce wymieszać zioła z sokiem z cytryny, pieprzem i solą. Tym natrzeć 6 kawałków kurczaka. Włożyć do wysmarowanej oliwą brytfanny. Mięso także skropić oliwą. Wstawić odkrytą brytfannę do piekarnika i piec w 100 stopniach C ok 1/2 godz. lub trochę dłużej (zależnie od wielkości kurczaka). Przystroić półmisek listkami bazylii i plasterkami cytryny. Taki kurczak ( na ciepło lub zimno, wg uznania) podany z pomidorami w plasterkach i napojami z owoców lata lub lampką białego wina, daje ochłodę w najupalniejszy lipcowy wieczór.
4. PSTRĄG CYTRYNOWO-ZIOŁOWY Z GRILLA
SKŁADNIKI: 1 świeża wypatroszona ryba, najlepiej pstrąg (może być także dorada); mała cytryna; łyżeczka pieprzu cytrynowego; garść świeżych ziół: kolendra, bazylia, pietruszka, koperek itp. WYKONANIE: cytrynę pokroić w plastry. Wypatroszoną rybę posypać w środku pieprzem cytrynowym, włożyć plasterki cytryny, na to położyć zioła. Przełożyć rybę do siatki (do grillowania ryb) i położyć na rozgrzanym grillu. Opiekać z obydwu stron, aż jej skórka się zrumieni. Podawać z ciabattą lub opiekanymi ziemniakami.
5. LINGUINE Z PESTO DOMOWEJ ROBOTY
SKŁADNIKI: 35 dkg makaronu linguine (szerokie wstążki); duży pęczek (ok. 6 dkg) liści bazylii; 6 dkg startego parmezanu; 10 łyżek oliwy; 1-2 ząbki czosnku; 5 dkg orzeszków pini; sól i pieprz do smaku. WYKONANIE: umytą i osuszona bazylię zmiksować z parmezanem, solą, orzeszkami i czosnkiem. W trakcie miksowania wlewać po trochu oliwę. Sos będzie gotowy, gdy wszystkie składniki połączą się w jednolitą masę. Makaron ugotwać al dente. Odlać, zostawić nieco wody z gotowania, wrzucić z powrotem do garnka, wymieszać z pesto. Gorąca woda pozwoli sosowi lepiej oblepić makaron. Dopiero teraz przełożyć na talerze. Posypać startym parmezanem i świeżo zmielonym pieprzem.
6. LODY PORZECZKOWE
SKŁADNIKI: 1 szklanka cukru pudru; 300 ml śmietany (36%); 3 żółtka jaj, porzeczki (lub inne ulubione owoce np. truskawki, maliny, banany), ich ilość zależy od pożądanej intensywności smaku.WYKONANIE: śmietanę mocno zagrzać, ale nie zagotować. Żółtka zmiksować z cukrem pudrem. Przestudzoną śmietanę powoli wlewać do jajek, cały czas miksując. Wszystko podgrzewać 5 min. na małym ogniu, cały czas mieszając. Do masy dodać zmiksowane owoce, zmiksować ponownie. Przełożyć do miski lub pojemnika i mrozić, aż lody stwardnieją. Wyjąć z lodówki, zmiksować i znów zamrozić.
7. WIŚNIE W CZERWONYM WINIE
SKŁADNIKI: 1kg wiśni (mogą też być śliwki lub gruszki); 1 szkl. czerwonego wina; miąższ z jednej cytryny. WYKONANIE: oberwać ogonki z wiśni i wydrylować. Zalać szklanką wina, dodać miąższ z cytryny i gotować na wolnym ogniu 15 min. mieszając od czasu do czasu. Nakryć pokrywką i odstawić na 2,3 godziny. Podawać w miseczkach razem z sokiem i dużą porcją osłodzonej bitej śmietany.
Buon appetito!
P.S. Aby nasza uczta miała prawdziwie włoski charakter pamiętajmy o kilku zasadach: makaron gotujemy w wodzie z kapką oliwy, aby się nie sklejał. Wybieramy gatunek z mąki pszennej semola di grano duro; nigdy, przenigdy nie podajemy do ryb i owoców morza parmezanu. Ostry smak sera zagłuszy delikatne mięso; smak wołowiny doskonale podkreśli kieliszek chianti (szczep Sangiovese) podany w temperaturze 14-16 stopni C.; desery we Włoszech podawane są przed espresso. Kawa to ukoronowanie kolacji. Miłej zabawy!