• Czwartek, 15 kwietnia 2021

    imieniny: Anastazji, Wacławy

Blogi

W stronę realnego świata

prof. dr hab. Mieczysław Ryba

Kierownik Katedry Historii Systemów Politycznych XIX i XX w. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II

Soczi –Kijów: Medialna wojna i wielka porażka Kremla

Poniedziałek, 24 lutego 2014 (12:19)

Zwycięstwo na froncie, propagandowa katastrofa – przykłady zdarzeń

Istnieją analizy, które mówią o historii wielkich zmagań między państwami, które swoje rozstrzygnięcie znalazły nie na linii frontu, lecz na płaszczyźnie wydarzeń medialnych. Tak w dużym stopniu było w czasie wojen jugosłowiańskich w latach dziewięćdziesiątych. Serbowie militarnie nie przegrali wojny ani z Chorwatami, ani z Bośniakami, ani z kosowskimi Albańczykami. Przegrali natomiast wszystko na poziomie wizerunkowym. Zbrodni dokonywały różne strony konfliktu, jednak to Serbowie uchodzili za największych oprawców, przyrównywanych do hitlerowskich zbrodniarzy. Mówi się, że Chorwaci już na początku konfliktu wynajęli (za spore pieniądze) odpowiednie zachodnie firmy, które postarały się o spreparowany przekaz propagandowy (później tym tropem poszli bośniaccy Muzułmanie i Albańczycy z Kosowa). Kompletna porażka Serbów na poziomie medialnym doprowadziła do sytuacji totalnej klęski politycznej. Serbia ostatecznie została potężnie okrojona terytorialnie, przegrała praktycznie wszystko, co się dało przegrać.

Znaczenie wojny propagandowej zrozumieli Amerykanie jeszcze w czasie zmagań w Wietnamie. Na froncie byli zwycięzcami. W mediach jednak pokazano ich jako zbrodniarzy wojennych znęcających się nad wietnamskimi cywilami. Wszystko relacjonowano jakby na żywo, przy zaangażowaniu dużych emocji widzów. Taki przekaz propagandowy wynikał w dużej mierze z faktu, że wielkie zachodnie ośrodki medialne znalazły się pod wpływem neomarksistowskiej rewolucji kulturowej, która przewaliła się przez świat zachodni od końca lat sześćdziesiątych.

Wycofanie się Amerykanów z Wietnamu zaowocowało rozlaniem się komunizmu na kolejne państwa w Azji, a co za tym idzie – wiązało się z rozprzestrzenieniem zbrodni na nieopisaną skalę (wystarczy przywołać przykład Kambodży). Zachodni odbiorca nie był jednak karmiony obrazami niewyobrażalnego komunistycznego bestialstwa, choćby z czasów rewolucji kulturalnej w Chinach. Był zaś bombardowany obrazami zbrodni dokonywanych przez żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej. Wielkie pacyfistyczne demonstracje zmusiły Waszyngton do wycofania się z Wietnamu. Amerykanie wzięli sobie tę porażkę do serca i każdą następną wojnę, którą prowadzili, przygotowywali nie tylko na poziomie militarnym i politycznym, ale również medialnym (propagandowym). Tak było w czasie obu wojen irackich, wojny afgańskiej itd.

 

Współczesna walka o pozytywny wizerunek państw

Oczywiście, można przygotowywać medialną obronę w wojnie propagandowej, można również budować wielką pozytywną ofensywę w tym zakresie. Kraje doskonale zdają sobie sprawę, że pozytywny wizerunek w świecie to niezwykle istotny element sukcesu na wielu innych płaszczyznach życia państwowego. Jedną z dziedzin, gdzie próbuje się w sposób szczególny zbudować taki wizerunek, są wielkie wydarzenia sportowe. To dlatego różne kraje z takim zacięciem walczą o prawo do organizacji znaczących wydarzeń, w tym igrzysk olimpijskich. Dla Rosji, która zorganizowała zimowe igrzyska pojawiła się duża szansa na zbudowanie wizerunku państwa nowoczesnego i przyjaznego ludziom. To dlatego Władimir Putin z taką pieczołowitością przez siedem lat doglądał przygotowań tych wielkich zawodów. To dlatego wydano 50 miliardów dolarów (były to najdroższe igrzyska w historii).

Putin dla ocieplenia swojego wizerunku wypuścił z więzienia Chodorkowskiego  oraz członków radykalnie feministycznego zespołu Pussy Riot. Jak podkreślają obserwatorzy, mimo różnych wpadek Rosjanie organizacyjnie zdali egzamin. Kiedy oglądaliśmy transmisję z uroczystości zamknięcia igrzysk, dech zapierało w piersiach. Organizatorzy zadbali o wszystko, również o to, by Thomas Bach, pochodzący z Niemiec szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, w swoim końcowym przemówieniu wielokrotnie pochwalił Rosję, a w szczególności Władimira Putina. Jednak obok przywódcy Rosji nie było widać obecności przedstawicieli innych państw, nie było ważnych gości z zagranicy. Nie to jednak było największym ciosem dla Kremla. Siedem lat przygotowań, wydanie grubych miliardów na wielkie inwestycje sportowe – a przekaz medialny, szczególnie na końcu igrzysk, był fatalny. Wszystko przez wydarzenia na Ukrainie.

Igrzyska to czas, gdy ludzie nagle zaczynają się interesować nawet najbardziej egzotycznymi dyscyplinami sportu. To czas, kiedy przeżywają wszystkie zwycięstwa i porażki swoich zawodników. Później zostają piękne wspomnienia i ciepłe skojarzenia z krajem, gdzie wydarzenia sportowe miały miejsce. Tymczasem w kulminacyjnym momencie zawodów cały świat bardziej obserwował (i to na żywo) strzały na ulicach Kijowa niż zmagania na torach saneczkowych czy stokach narciarskich. Opozycja ukraińska zadbała o niezwykle precyzyjny przekaz medialny. Nic bardziej nie porywa ludzi niż transmisja wielkich demonstracji, a tym bardziej walk ulicznych, w których giną ludzie. Żadne zwycięstwo i najbardziej niespotykana porażka sportowa nie przebije siłą emocjonalnego oddziaływania transmisji z realnej walki na śmierć i życie.

Można postawić pytanie: kto zdecydował o eskalacji konfliktu na Ukrainie pod koniec igrzysk? Są dwie możliwości. Albo Janukowycz, któremu wydawało się, że świat zainteresowany wydarzeniami w Soczi nie zauważy brutalnego rozprawienia się z opozycją na Majdanie. Jeśli tak myślał, to się bardzo przeliczył. Równie dobrze można sobie wyobrazić opozycję ukraińską, która zdiagnozowała, że jeśli nie wykorzysta czasowej bierności Putina, który czeka na koniec igrzysk, by ponownie zaangażować się w sprawy ukraińskie, to za kilkanaście dni przegra wszystko. Kreml ruszy do kontrataku. Zatem jeśli coś miało się rozstrzygnąć na korzyść opozycji, to musiało się to stać przed końcem igrzysk. Efekt to nie tylko ucieczka Janukowycza z Kijowa, to również jego kompletna klapa wizerunkowa.

Pokazanie na żywo strzelania do cywilnej ludności to obraz, który kompletnie skompromitował reżim w Kijowie. Dalej ucieczka prezydenta i medialne migawki z jego rezydencji, opływającej w niemal bizantyjskie bogactwo – to kolejny wymiar propagandowej klęski. Na tym tle porażkę poniosła również Moskwa. Wszyscy bowiem zauważyli, że popierała ona człowieka skorumpowanego i totalnie nieliczącego się z narodem.

Porażka Moskwy ma jeszcze jeden wymiar. Pięćdziesiąt miliardów na zbudowanie pozytywnego, nowoczesnego wizerunku Rosji w dużej mierze zostało wyrzucone w błoto. Strata to niebywała, bo pieniądze te można było przeznaczyć na przemysłowe inwestycje, które przyniosłyby o wiele większe korzyści. Oczywiście zbudowanie pozytywnego wizerunku to też olbrzymia korzyść, ale, jak wspomniałem, wydarzenia na kijowskim Majdanie ten wizerunek w ogromnej mierze przyćmiły, a nawet zrujnowały.


Polityka polska wobec polskiej emigracji
Piątek, 23 października (12:19)
Pisanie lokalnej historii
Piątek, 2 października (09:18)
Lwowskie refleksje i św. Jan z Dukli
Piątek, 25 września (10:59)
Przypadek Jana Tomasza Grossa – czyli kilka słów o polskim masochizmie politycznym
Czwartek, 24 września (07:11)
Propagandowa ofensywa PO czy medialna histeria
Wtorek, 19 maja (10:49)
Przedwyborcze zmagania
Piątek, 8 maja (02:01)
Wyrok w sprawie Nergala i wojna religijna w Polsce
Piątek, 6 marca (12:55)
Polska i Europa na początku 2015 r.
Piątek, 2 stycznia (12:19)
"Zaściankowy światopogląd" czyli zmagania ze skandalami w kulturze
Niedziela, 23 listopada (11:15)
Gospodarność i rozrzutność w polskich samorządach
Piątek, 7 listopada (01:44)
HALLOWEEN - NA DRODZE WALKI Z UROCZYSTOŚCIĄ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
Niedziela, 2 listopada (06:26)
Samorząd wobec wojny ideologicznej we współczesnej Polsce
Czwartek, 30 października (09:52)
Zachodnioeuropejska religijność a polski katolicyzm
Piątek, 17 października (10:12)
"Golgota Picnic" - rewolucja seksualna w natarciu
Czwartek, 26 czerwca (05:05)
Cywilizacja życia i dyktutura relatywizmu
Czwartek, 12 czerwca (10:19)
Rzeczpospolita "okrągłostołowa"
Piątek, 6 czerwca (04:42)
Rada Miasta Lublina upamiętniła komunistycznego działacza
Piątek, 16 maja (06:43)
Jan Paweł II - rozważania w przededniu kanonizacji
Sobota, 26 kwietnia (06:15)
"Kamienie na szaniec" - harcerski etos w krzywym zwierciadle
Piątek, 7 marca (09:38)
Walka z pedofilią czy wojna z Kościołem?
Czwartek, 6 lutego (07:21)
Rada Miasta Lublina wobec ideologii gender
Czwartek, 16 stycznia (11:41)
List polskich biskupów i nowa "teologia wyzwolenia"
Niedziela, 22 grudnia (09:03)
Walka buldogów politycznych w PO trwa
Sobota, 14 grudnia (04:18)
Stan wojenny i relatywizm historyczny
Piątek, 13 grudnia (11:55)
Kryzys Partnertwa Wschodniego i zmiany geopolityczne w Europie centralnej
Sobota, 23 listopada (01:50)
Wewnątrzpartyjna walka w PO i rekonstrukcja rządu
Czwartek, 21 listopada (01:15)
Sześciolatki i lekceważenie obywatelskiej inicjatywy
Piątek, 8 listopada (12:04)
Nowa odsłona antykościelnej propagandy
Środa, 9 października (02:23)
Sprawa zakazu propagandy homoseksualnej w Rosji
Wtorek, 1 października (04:19)
Globalne uderzenie w rodzinę
Czwartek, 8 sierpnia (03:03)
Adama Michnika wizja historii i nowy patriotyzm
Poniedziałek, 29 lipca (11:01)
Upamiętnianie ludobójstwa wobec gloryfikacji UPA
Piątek, 26 lipca (05:22)
Jaruzelski bohaterem?
Piątek, 7 czerwca (11:49)
Gimnazjum im. Ojca Profesora Mieczysława Alberta Krąpca w Lublinie
Piątek, 24 maja (12:12)
Rotmistrz Pilecki - niezłomny bohater
Piątek, 17 maja (10:17)
"Cristiada" - czyli walka w obronie wiary
Piątek, 19 kwietnia (02:38)
Zbawienie, a nie samozbawienie
Sobota, 30 marca (06:07)
Lokowanie "gejowskiej" propagandy
Niedziela, 17 lutego (11:34)
Unijne pieniądze, unijne problemy
Piątek, 8 lutego (09:02)
Homozwiązki a strefa euro
Czwartek, 31 stycznia (11:17)
Duchowa walka o Polskę
Piątek, 18 stycznia (01:18)
Siła Radia Maryja
Piątek, 28 grudnia (01:46)
Walka Bożego Narodzenia z utopią materializmu
Sobota, 22 grudnia (05:53)
Nieosądzona zbrodnia demoralizuje podwójnie
Środa, 19 grudnia (11:53)
Rafała Ziemkiewicza myśli neoendeckie
Piątek, 7 grudnia (11:24)
Narodowe odrodzenie
Sobota, 1 grudnia (01:14)
Rodzina Radia Maryja u tronu Benedykta XVI
Piątek, 9 listopada (12:47)
Holenderskie refleksje
Środa, 24 października (12:03)
KRYZYS WŁADZY DONALDA TUSKA
Czwartek, 11 października (01:14)
Wobec radykalizacji postaw w świecie islamu
Środa, 19 września (01:34)
Napięcie w strefie euro rośnie
Piątek, 7 września (01:20)
Amber Gold i nowe przesilenie polityczne
Czwartek, 30 sierpnia (09:33)
"Paramałżeństwa" - ustawa o związkach partnerskich w natarciu
Środa, 29 sierpnia (04:16)
Chrześcijanie Wschodu i Zachodu wobec upadku cywilizacji
Poniedziałek, 20 sierpnia (04:04)
Mitt Romney - walka o głosy czy nowe otwarcie amerykańskiej polityki w Europie?
Środa, 8 sierpnia (06:03)
Symboliczna wizyta
Wtorek, 31 lipca (07:26)
Chaos multikulturalizmu
Piątek, 13 lipca (10:47)
Kreowanie wroga klasowego
Piątek, 6 lipca (08:11)