• Czwartek, 13 czerwca 2024

    imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana

Blogi

Lightbox

Andrzej Berezowski

Historyk techniki

Po co nam druk przestrzenny?

Poniedziałek, 3 lutego 2014 (09:33)

Drukowanie przestrzenne polega na wytwarzaniu (drukowaniu na drukarkach 3D) trójwymiarowych obiektów (brył), zaprojektowanych cyfrowo w specjalnych programach. Do niedawna technologia ta z powodu kosztów maszyn była dostępna wyłącznie dla wąskiej grupy specjalistów.

W roku 2005 powstał projekt RepRap. W ramach projektu naukowcy pod kierunkiem wykładowcy z Uniwersytetu w Bath (Wielka Brytania) Adriana Bowyera opublikowali w internecie dostępny dla każdego schemat budowy drukarki 3D oraz udostępnili nieodpłatnie niezbędne do pracy oprogramowanie. Korzystając z dostępnych materiałów każdy może zbudować w domu drukarkę. Jako, że wiąże się to z wieloma trudnościami, na rynku pojawiło się kilkadziesiąt firm, które w oparciu o badania Adriana Bowyera oferują własne, tanie (od dwóch tysięcy złotych) drukarki.

Co zmieni upowszechnianie się druku 3D? Moim zdaniem , dzięki drukarkom 3D będzie można podjąć rywalizację z potęgą produkcyjną Chin. Skoro większość rzeczy produkowanych jest w Chinach – bo najtaniej, trzeba zmienić zasady produkcji tak, aby w krajach bogatych produkować również tanio. Taką możliwość daje druk przestrzenny. Dzięki niemu zamiast kupować sprowadzone z Chin kontenery pełne plastiku (zabawek, urządzeń domowych i innych), będzie można wytwarzać ów plastik w przydomowej fabryce wyposażonej w drukarkę 3D. Żelazko lub buty wydrukujemy sobie sami korzystając z dostępnych w internecie schematów.

Idea własnych przydomowych fabryk jest kusząca i co ważniejsze , biorąc pod uwagę szybkość rozwoju techniki , realna. Rządy wielu państw, które chcą rozwijać gospodarkę, powinny się nią zainteresować. Ale czy wierzycie Państwo, że jest wystarczająco dużo światłych polityków, aby tę ideę przeforsować?


Listopadowy Festiwal Robotów Cyberiada
Wtorek, 19 listopada (07:49)
Zabytki Techniki w Polsce
Poniedziałek, 26 sierpnia (02:09)
Zegar
Poniedziałek, 8 lipca (10:17)
Zamiast wstępu
Poniedziałek, 8 lipca (09:50)