• Niedziela, 26 maja 2019

    imieniny: Eweliny, Filipa, Pauliny

Blogi

Widziane ze Świdnika

Ks. Janusz Kozłowski

Animator życia kulturalnego i sportowego

Dojrzałość... za dychę

Piątek, 7 czerwca 2013 (01:15)

W maju i czerwcu najczęściej dzieci i młodzież przystępują do sakramentów: I Komunii Świętej i bierzmowania.

Młodzież, przeważnie gimnazjalna, jest przygotowywana poprzez cykl całorocznych katechez oraz praktyki pierwszopiątkowych spowiedzi i Komunii Świętych. Proces duchowy tegoż przeżycia, jakim jest przyjęcie przez osobę darów Ducha Świętego, wymaga postawy poświęcenia, konkretnych postanowień, świadectwa żywej i autentycznej wiary na co dzień.

Zjawisko, które przytoczę, zupełnie powaliło mnie z nóg, mnie z tyluletnim doświadczeniem w kapłaństwie.

Pewne osoby przygotowujące się do bierzmowania podstawiły inne osoby, aby się za nie wyspowiadały – uwaga za 10 zł honorarium. Nie do wiary! Oto, jak można kupić sakrament pokuty. Nie sposób opanować sytuacji, jeśli spowiada kilku kapłanów (nie wszyscy znają tę młodzież) pokaźną grupę młodzieży. Owa młodzież jest świadoma, bo o sakramentach były prowadzone katechezy. Przystępujący i przyjmujący ten sakrament powinien być duchowo dojrzałym chrześcijaninem.

Co o dojrzałości duchowej ma świadczyć? Przyznaję się w każdej okoliczności do Chrystusa swoim właściwym zachowaniem i postępowaniem. Żyję wg Jego św. Ewangelii. Pogłębiam i bronię wiary. Nie wstydzę się swojego chrześcijaństwa i Chrystusa...

Taka postawa i świadome poświadczenie gwarantuje, że ich chrześcijaństwo będzie odpowiednie i przejdzie zwycięsko każdą próbę, szczególnie w tym trudnym dziejowym dziś.

Duch Święty, którego pełnię otrzymuję, nie jest pustą fasadą, lecz trwałą Opoką, z której wypływa radość życia, odwaga dobrych czynów, pokój serca oraz umocnienie wiary...


Przedwyborcze SOS europosłów
Wtorek, 21 maja (08:24)
O Łaskę Miłosierdzia
Czwartek, 12 listopada (11:53)
Dalekosiężne dokonania (przedwyborczy niezbędnik)
Środa, 21 października (11:00)
Telegram do Polaków
Piątek, 14 listopada (11:29)
Dokonania według Eurodonka
Czwartek, 18 września (11:28)
ZAMYŚLENIA PASYJNE –Z BŁOGOSŁAWIONYM JANEM PAWŁEM II
Środa, 5 marca (11:44)
Mistyk harmonii ducha
Wtorek, 4 lutego (08:54)
Diaboliczne deptanie świętości
Czwartek, 5 grudnia (08:38)