• Wtorek, 23 czerwca 2026

    imieniny: Wandy, Zenona, Prospera

Krótko

20:52 - Turcja: W wyniku eksplozji w składzie amunicji zginęły dwie osoby
2026-06-23 20:52:23

Turcja: W wyniku eksplozji w składzie amunicji zginęły dwie osoby

W wyniku eksplozji w składzie amunicji w centralnej Turcji we wtorek zginęły dwie osoby, a dwie kolejne zostały ranne – poinformowały władze lokalne, cytowane przez turecką prasę.

Do incydentu doszło w położonej w centralnej Anatolii prowincji Kirikkale, na terenie składowiska amunicji w trakcie prac badawczo-rozwojowych. Gubernator prowincji poinformował, że do eksplozji doszło w godzinach popołudniowych po przypadkowej detonacji amunicji na terenie obiektu.

W zdarzeniu zginęło dwóch pracowników prywatnej firmy. W doniesieniach medialnych podano, że doszło do eksplozji amunicji rakietowej kalibru 3,5 cala.

Dwóch innych pracowników zostało rannych i przewiezionych do szpitala. Ich obrażenia nie zagrażają życiu.

Po wybuchu na miejsce zdarzenia skierowano oddziały rządowej agencji ds. zarządzania katastrofami (AFAD), żandarmerię i zespoły medyczne. Władze wszczęły dochodzenie w celu ustalenia przyczyny eksplozji.

APW, PAP
20:23 - Liban/ prezydent: Rozpoczęliśmy nowy cykl negocjacji z Izraelem w Waszyngtonie
2026-06-23 20:23:32

Liban/ prezydent: Rozpoczęliśmy nowy cykl negocjacji z Izraelem w Waszyngtonie

Prezydent Libanu Joseph Aoun ogłosił we wtorek rozpoczęcie nowego cyklu negocjacji z Izraelem prowadzonych w Waszyngtonie.

Podkreślił, że Izrael musi całkowicie wycofać się z Libanu. Aoun dodał, że odbył także rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu USA Markiem Rubio i wiceprezydentem USA J.D. Vance'em.

„Rozpoczęliśmy dzisiaj i będziemy kontynuować w następnych dniach nowy cykl negocjacji (z Izraelem w Waszyngtonie), który uważamy za decydujący [...] dla naszego kraju” – przekazał Aoun, cytowany w oświadczeniu wydanym przez jego gabinet.

APW, PAP
19:58 - Upały w Zjednoczonym Królestwie
2026-06-23 19:58:22

Upały w Zjednoczonym Królestwie

Londyn się gotuje – ostrzegł dzisiaj szef ONZ Antonio Guterres. Na środę zapowiedziano w części Królestwa czerwony alarm pogodowy.

Londyńczykom i turystom jest się dziś trudniej poruszać po stolicy. Poważne utrudnienia panują na trasie Linii Elżbiety dojeżdżającej na lotnisko Heathrow. To efekt nocnych podtopień w wyniku letniej burzy oraz późniejszego alarmu pożarowego. Firma Transport for London informuje, że pociągi Mildmay, linii kolejki naziemnej kursują rzadziej ze względu na środki ostrożności związane z upałami.

Według prognoz biura meteorologicznego Met Office w wielu miejscach jeszcze cieplej zrobi się w środę i czwartek. Temperatura odczuwalna może sięgnąć 43 stopni Celsjusza. Od środy dla południowej Anglii, w tym Londynu, południowo-wschodniej Walii i części Midlands biuro wydało czerwony alarm, który oznacza, że upał zagrozić może życiu. To drugi w historii przypadek wprowadzenia czerwonego alarmu.

Operatorzy kolejowi Avanti i Chiltern Railways ostrzegli, że ze względu na upały część połączeń zostanie anulowanych.

Lekarze ostrzegają przed skutkami upałów szczególnie dzieci i osoby starsze.

Nocne burze w południowej Anglii spowodowały podtopienia i pożary. W Bristolu ogniem zajął się dom trafiony piorunem. Londyńska straż pożarna odebrała ok. 400 zgłoszeń.

Według prognoz upały potrwają przynajmniej do końca tygodnia.

APW, PAP
19:11 - Ks. bp Ignacy Dec: Media muszą przeciwstawiać się kłamstwu, także w sprawie Wołynia
2026-06-23 19:11:06

Ks. bp Ignacy Dec: Media muszą przeciwstawiać się kłamstwu, także w sprawie Wołynia

Nasze świadectwo chrześcijańskiego życia uwierzytelnia posługę słowu, a odbiorcy weryfikują to, co mówimy i piszemy, w naszych czynach – podkreśla ks. bp senior Ignacy Dec w tekście poświęconym odpowiedzialności pracowników mediów. Duchowny wskazuje, że dziennikarze powinni zabiegać o prawdę, rzetelnie ustalać fakty, uczciwie je interpretować i posługiwać się językiem szacunku.

Ksiądz bp Dec zwraca uwagę, że każda działalność, także medialna, powinna być poprzedzona modlitwą. W przypadku pracowników mediów – jak pisze – winna to być szczególnie modlitwa do Ducha Świętego „o oświecenie umysłu, o dar mądrości, rozumu i umiejętności, także o dar rady i męstwa”. Zdaniem biskupa seniora wsparcie Ducha Świętego pomaga trwać przy prawdzie, właściwie interpretować wydarzenia i nie ulegać presji interesów czy zleceniodawców.

Hierarcha przypomina, że przekaz medialny obejmuje dwa podstawowe zadania: informowanie o faktach oraz ich interpretację. Pierwszym obowiązkiem dziennikarza jest – jak podkreśla – „uczciwie i obiektywnie ustalić fakty”, czyli opisać to, co naprawdę się wydarzyło. Bp Dec ostrzega, że już na tym etapie możliwe są nadużycia, w tym zakłamywanie historii i rzeczywistości.

Odnosząc się do sporów o pamięć historyczną, ksiądz biskup Dec wskazuje m.in. na różne interpretacje historii dawnych Kresów Wschodnich, bitwy warszawskiej 1920 r., zbrodni katyńskiej oraz zbrodni na Wołyniu. Zauważa, że gdy relacje są sprzeczne, nie mogą być równocześnie prawdziwe. „Niestety, trwa w świecie zakłamywanie historii” – pisze.

Artykuł ks. biskupa Ignacego Deca ukazał się w „Miesięczniku Katolickim w-Akcji”, nr 6/26.

APW, KAI
18:52 - Ks. bp Włodarczyk do seniorów
2026-06-23 18:52:12

Ks. bp Włodarczyk do seniorów

„Najważniejsze, żeby seniorzy nie czuli się samotni, ale zaopiekowani” – powiedział ksiądz biskup Krzysztof Włodarczyk podczas spotkania z członkami Parafialnego Klubu Seniora działającego przy wspólnocie św. Marka Ewangelisty w Bydgoszczy-Fordonie.

Dodał, że osoby starsze są wielkim skarbem Kościoła i potrzebują nie tylko wsparcia materialnego, ale relacji, obecności drugiego człowieka.

Spotkanie odbyło się w kawiarence parafialnej prowadzonej przez salezjanów. Seniorzy podziękowali księdzu biskupowi za jego obecność pośród różnych wspólnot diecezji, podkreślając znaczenie świadectwa życia kapłanów i biskupów dla wiernych oraz młodego pokolenia.

Ksiądz biskup Krzysztof Włodarczyk przypomniał, że troska o seniorów jest jednym z ważnych kierunków działań duszpasterskich diecezji bydgoskiej. Wskazał na działalność duszpasterza seniorów ks. Witolda Gałata, zaangażowanie Parafialnych Zespołów Caritas, a także rozwój miejsc przeznaczonych dla osób starszych.

– Kiedyś działalność Caritas skupiała się głównie na pomocy materialnej. Dzisiaj coraz bardziej chodzi o towarzyszenie osobom starszym, odwiedzanie ich w domach, tworzenie przestrzeni do spotkania i budowania relacji – mówił ksiądz biskup.

APW, KAI
18:03 - Tajwan/ MON: Chiński lotniskowiec Fujian przepłynął przez Cieśninę Tajwańską
2026-06-23 18:03:36

Tajwan/ MON: Chiński lotniskowiec Fujian przepłynął przez Cieśninę Tajwańską

Chiński lotniskowiec Fujian przepłynął we wtorek przez Cieśninę Tajwańską – poinformowało ministerstwo obrony narodowej w Tajpej. Tajwańskie siły zbrojne wykorzystały metody wywiadu i nadzoru, by ściśle monitorować okręt. Był to co najmniej drugi rejs tej jednostki przez cieśninę od czasu wprowadzenia jej do służby w ub.r.

W zdawkowym komunikacie resortu oświadczono, że użyto „połączonych metod wywiadu, nadzoru i rozpoznania”. Ministerstwo przekazało również wykonane z góry czarno-białe zdjęcie okrętu, jednak nie sprecyzowano, gdzie i kiedy dokładnie wykonano fotografię.

Strona chińska dotychczas nie poinformowała o tym rejsie.

W pierwszych komentarzach tajwańskie media podkreślają, że jednostka „znów” pojawiła się na tych wodach. Poprzednim razem lotniskowiec przepłynął przez wąską cieśninę oddzielającą wyspę od Chin kontynentalnych w grudniu ub.r.

Fujian to trzeci, najnowszy i najnowocześniejszy lotniskowiec we flocie Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, który oficjalnie wszedł do służby w listopadzie 2025 r. Jednostka o długości 316 m i wyporności rzędu 80 tys. ton posiada system katapult elektromagnetycznych. W ostatnich miesiącach rządowe media szeroko informowały o jego kolejnych rejsach i testach morskich, które mają pomóc w osiągnięciu przez okręt pełnej gotowości bojowej, określając je mianem przełomu w postępującej modernizacji marynarki,

APW, PAP
17:21 - Turcja: Spotkanie prezydentów Nawrockiego i Erdogana
2026-06-23 17:21:05

Turcja: Spotkanie prezydentów Nawrockiego i Erdogana

Od uroczystego powitania w tureckim Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się dzisiaj w Ankarze spotkanie prezydentów Polski i Turcji, Karola Nawrockiego i Recepa Tayyipa Erdogana. Tematami rozmów mają być m.in. bezpieczeństwo, przygotowania do lipcowego szczytu NATO i współpraca gospodarcza obu państw.

APW, PAP
16:18 - Chorwacja: Służby meteorologiczne ostrzegają przed falą gorąca
2026-06-23 16:18:27

Chorwacja: Służby meteorologiczne ostrzegają przed falą gorąca

Do końca tego tygodnia i w pierwszej połowie przyszłego w Chorwacji utrzymają się ponadprzeciętnie wysokie temperatury – poinformował dzisiaj chorwacki Państwowy Instytut Hydrometeorologiczny (DHMZ). W częściach kraju położonych nad Adriatykiem obowiązują ostrzeżenia dotyczące umiarkowanego i wysokiego zagrożenia upałami.

Z powodu ekstremalnych upałów na środę wydano pomarańczowe ostrzeżenie, związane z ryzykiem wysokim, dla całego wybrzeża Adriatyku. We wtorek najwyższa temperatura w kraju wyniesie 35 stopni Celsjusza.

DHMZ podkreślił, że temperatura będzie systematycznie rosnąć w najbliższych dniach w głębi lądu, gdzie od piątku odnotowywane będą temperatury przekraczające 35 stopni. Dlatego również tam obowiązywać będzie alert pomarańczowy.

We wtorek i środę nadal możliwe są lokalne burze, a gdzieniegdzie także drobny grad. W upalne dni opady te mogą rozwijać się szybko i być intensywne. Od czwartku spodziewana jest bardziej stabilna, sucha i coraz cieplejsza pogoda, z bardzo niskim prawdopodobieństwem opadów i burz – podali meteorolodzy.

DHMZ zwrócił również uwagę na problem ciepłych nocy, które będą nad Adriatykiem utrudniać sen. W nadchodzących dniach temperatura po zachodzie słońca może w tych regionach kraju przekraczać 25 stopni Celsjusza.

Dodano, że temperatura wody w morzu wynosi obecnie od 23 do 27 stopni Celsjusza i będzie się w nadchodzących dniach stopniowo zwiększać.

APW, PAP
15:33 - Iran: Nie przewidujemy zgody na inspekcje MAEA w zbombardowanych instalacjach jądrowych
2026-06-23 15:33:39

Iran: Nie przewidujemy zgody na inspekcje MAEA w zbombardowanych instalacjach jądrowych

Iran nie przewiduje wydania zgody na przeprowadzenie przez Międzynarodową
Agencję Energii Atomowej (MAEA) inspekcji
w zbombardowanych obiektach nuklearnych – oświadczył dzisiaj rzecznik irańskiego MSZ Esmaeil Baghaei na konferencji prasowej.

Podkreślił, że nie istnieje żaden protokół regulujący takie inspekcje.

– Strony porozumienia wstępnego (między USA a Iranem) dążą do wypełnienia wszystkich jego punktów, nim rozpoczną się rozmowy o kwestiach nuklearnych – powiedział Baghaei, cytowany przez AFP. Zaznaczył również, że w Szwajcarii nie doszło do spotkania Irańczyków z dyrektorem generalnym MAEA Rafaelem Grossim.

W podobnych duchu wypowiedział się dzisiaj irański ambasador przy ONZ w Genewie Ali Bahreini. Według niego podczas negocjacji nie pojawił się temat wpuszczenia inspektorów MAEA do Iranu, a na tym etapie rozmów „jest za wcześnie, by poruszać kwestie irańskich instalacji nuklearnych”.

Tymczasem w poniedziałek po zakończonych w Szwajcarii rozmowach USA – Iran z udziałem mediatorów wiceprezydent Stanów Zjednoczonych J.D. Vance przekazał, że Irańczycy „zgodzili się ponownie zaprosić inspektorów” MAEA. Vance nazwał wtedy szwajcarskie ustalenia „ważnym kamieniem milowym” i „pierwszym krokiem w kierunku trwałej denuklearyzacji Iranu”.
W ramach realizacji części porozumienia USA tego samego dnia zawiesiły na 60 dni sankcje na wydobycie, sprzedaż
i transport irańskiej ropy.

APW, PAP
15:25 - Oman: Teheran i Maskat powołają wspólną komisję w sprawie cieśniny Ormuz
2026-06-23 15:25:11

Oman: Teheran i Maskat powołają wspólną komisję w sprawie cieśniny Ormuz

Oman i Iran utworzą wspólną komisję ds. zarządzania żeglugą w cieśninie Ormuz – poinformowały oba państwa we wspólnym oświadczeniu opublikowanym dzisiaj po spotkaniu przewodniczącego irańskiego parlamentu Mohammada Baghera Ghalibafa i szefa MSZ Iranu Abbasa Aragcziego z władzami Omanu w Maskacie.

„Obie strony (Iran i Oman) potwierdziły, że wszelkie ustalenia dotyczące cieśniny Ormuz muszą w pełni respektować suwerenność i suwerenne prawa dwóch państw nadbrzeżnych” – podkreślono w komunikacie opublikowanym przez omańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Dodano, że Oman i Iran przeprowadzą konsultacje z pozostałymi państwami regionu oraz innymi zainteresowanymi stronami.

Oman i Iran zadeklarowały również wolę utrzymania Ormuzu jako bezpiecznego i otwartego szlaku dla żeglugi międzynarodowej oraz kontynuowania współpracy na rzecz bezpieczeństwa morskiego, swobody żeglugi i stabilności regionalnej.

APW, PAP
14:48 - Watykan: Świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.
2026-06-23 14:48:17

Watykan: Świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń.

Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.

Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i Liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech. 

W opublikowanym dziś komunikacie prasowym dykasteria informuje o liście, jaki przekazała na ręce przewodniczącego niemieckiego Episkopatu, ks. bp. Heinera Wilmera SCJ. Odpowiada w nim na pytanie o możliwość wydania indultu, czyli zezwolenia na odstąpienie od przepisów prawa kanonicznego, tak by w wyjątkowych okolicznościach, odpowiednio przygotowana osoba świecka mogła głosić kazanie, zamiast przewidzianej podczas Mszy św. homilii. 

Doceniając „duszpasterskie troski, które stały się inspiracją dla tej prośby”, dykasteria ponownie przypomina, że „od obowiązującej normy nie jest możliwe udzielenie dyspensy na drodze indultu” i podkreśla, że „zarezerwowanie homilii dla kapłana lub diakona nie jest jedynie normą dyscyplinarną, ale wynika z samej natury liturgii”. 

Podkreśla następnie, że homilia „stanowi integralną część Liturgii Słowa, jest wewnętrznie związana z głoszeniem Ewangelii i stanowi wykonywanie munus docendi, powierzonego wyświęconym szafarzom na mocy sakramentu święceń. „Głoszenie Słowa w ramach celebracji liturgicznej jest nieodłączne od misji, otrzymanej sakramentalnie, oraz od jedności, jaka łączy Słowo i Sakrament w celebracji eucharystycznej” – czytamy w komunikacie prasowym. 

Jak informuje dykasteria, w przekazanym ks. bp. Wilmerowi liście podkreślono też znaczenie formacji stałej wyświęconych kapłanów, aby głosili homilie w sposób „skuteczny” zarówno pod względem duchowym, jak i duszpasterskim. 

APW, KAI
14:29 - Premier o nieprawidłowości w szpitalach
2026-06-23 14:29:34

Premier o nieprawidłowości w szpitalach

Wstępne wyniki kontroli Najwyższej Izby Kontroli potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach, dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych – powiedział we wtorek premier Donald Tusk. 

Premier przed posiedzeniem rządu przywołał dane dotyczące długości dyżurów medyków. – Są rzeczywiście imponujące, w cudzysłowiu – powiedział Tusk.

– Mamy na przykład w jednej z wojewódzkich stacji pogotowia 488 godzin. W ciągu miesiąca prawie 17 godzin na dobę, każdej doby. No i to jest płacone – zaznaczył.

Szef rządu poprosił, by – niezależnie od kontroli NIK, która potwierdziła nieprawidłowości w szpitalach, dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych – minister sprawiedliwości i minister zdrowia wspólnie przygotowali swoje rekomendacje. Chodzi o to, by uniknąć sytuacji, w której ktoś może bez kolejki korzystać z publicznej ochrony zdrowia.

 

 

AB, PAP
14:12 - Odkryto słaby punkt bakterii wywołujących ciężkie biegunki
2026-06-23 14:12:22

Odkryto słaby punkt bakterii wywołujących ciężkie biegunki

Naukowcy odkryli słaby punkt bakterii wywołujących ciężkie biegunki, m.in. E. coli i Shigella. Może to utorować drogę do opracowania jednej szczepionki chroniącej przed kilkoma groźnymi patogenami jelitowymi.

Bakterie E. coli oraz Shigella odpowiadają za setki milionów zakażeń rocznie i należą do głównych przyczyn zgonów z powodu biegunek, zwłaszcza u dzieci. Mimo wieloletnich prób wciąż nie udało się opracować przeciw nim skutecznych szczepionek.

Teraz naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis zidentyfikowali wspólną cechę tych bakterii, która może stać się celem uniwersalnej szczepionki. Wyniki opublikowali w „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Jak przypomnieli badacze, jelita są pokryte grubą warstwą śluzu, która działa jak tarcza ochronna, utrudniająca bakteriom dostęp do komórek. Okazało się, że oba drobnoustroje stosują podobny sposób pokonywania tego zabezpieczenia – produkują specjalne enzymy (EatA, SepA i Pic), które rozkładają główne białko budujące śluz, umożliwiając dotarcie do nabłonka i uwolnienie toksyn powodujących biegunkę.

Analizując próbki pochodzące od zakażonych pacjentów, naukowcy wyizolowali przeciwciała zdolne do blokowania enzymu EatA. Okazało się, że te same cząsteczki neutralizują również enzymy SepA i Pic, uniemożliwiając bakteriom przedostanie się przez ochronną warstwę śluzu.

Dalsze badania pozwoliły ustalić, że odkryte przeciwciała przyłączają się do fragmentu wspólnego dla wszystkich trzech enzymów. Zdaniem naukowców może stać się on celem przyszłej szczepionki.

APW, PAP
13:52 - Liban: Izraelski ostrzał na południu kraju
2026-06-23 13:52:14

Liban: Izraelski ostrzał na południu kraju

Dwie osoby zginęły we wtorek w południowym Libanie w wyniku izraelskiego ostrzału – przekazała Agencja Reutera, powołując się na libańską obronę cywilną.

Do ataku doszło pomimo zawieszenia broni między Izraelem a organizacją terrorystyczną Hezbollah, do którego w ubiegłym tygodniu doprowadziły USA.

Jak podała libańska agencja informacyjna NNA, izraelscy żołnierze „otworzyli ogień w kierunku grupy mężczyzn, gdy [osoby te] stały w pobliżu buldożera pracującego na drodze”.

 

 

AB, PAP
13:12 - IMGW ostrzega przed upałem z temperaturą do 34 st. C
2026-06-23 13:12:51

IMGW ostrzega przed upałem z temperaturą do 34 st. C

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
wydał ostrzeżenia II stopnia przed upałem
w trzech województwach w zachodniej Polsce,
gdzie temperatury w dzień mogą wzrosnąć
do 34 st. C, a w nocy wyniosą do 19 st. C. 

IMGW ostrzegł przed upałem w części województwa lubuskiego, dolnośląskiego oraz zachodnich obrzeży Wielkopolski.

Na tych terenach w środę termometry pokażą od 29 st. C do 31 st. C., a w czwartek temperatura wzrośnie 31 st. C lub nawet 34 st. C. Natomiast temperatura minimalna
w nocy wyniesie od 16 st. C do 19 st. C.

Alerty zaczną obowiązywać w środę o godz. 13.00
i potrwają do piątku do godz. 20.00.

AB, PAP