Krótko
-
22:00 - Iran: Gwardia Rewolucyjna zagroziła atakiem na Albanię
2026-03-03 22:00:59
Iran: Gwardia Rewolucyjna zagroziła atakiem na Albanię
APW, PAPIran rozważa atak na siedzibę Ludowej Organizacji Mudżahedinów Iranu (MEK) znajdującą się w bazie Aszraf-3 w Albanii – poinformowała służba prasowa Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), znanego też jako Gwardia Rewolucyjna, na swoim kanale na Telegramie.
Korpus zasugerował, że Albania, która od ponad dekady gości na swojej ziemi irańską opozycję, może być celem irańskiego odwetu, podobnie jak przed kilkoma dniami Akrotiri – brytyjska baza wojskowa na Cyprze.
Sygnalizując możliwe uderzenie w Albanie, IRGC dał do zrozumienia, że ma możliwości militarne, aby przenieść działania wojenne daleko poza Bliski Wschód.
-
21:58 - ZEA: Pożar w pobliżu konsulatu USA w Dubaju po ataku drona
2026-03-03 21:58:30
ZEA: Pożar w pobliżu konsulatu USA w Dubaju po ataku drona
APW, PAPW pobliżu amerykańskiego konsulatu w Dubaju wybuchł we wtorek wieczorem pożar wywołany działaniem drona; ogień opanowano, nie ma ofiar – przekazało biuro prasowe lokalnych władz. Zjednoczone Emiraty Arabskie są jednym z państw atakowanych od soboty przez Iran w reakcji na uderzenia USA i Izraela.
Stacja CNN podała za źródłem, że pożar ogarnął też sam amerykański konsulat i prawdopodobnie wywołało go uderzenie irańskiego drona.
Mieszkańcy Dubaju przekazali agencji AFP, że słyszeli głośną eksplozję i widzieli pożar. Według obecnego na miejscu reportera AFP, policja zabezpieczyła okolicę, otaczając ją kordonem bezpieczeństwa.
-
21:44 - Izrael: Zniszczyliśmy tajny kompleks w Iranie
2026-03-03 21:44:14
Izrael: Zniszczyliśmy tajny kompleks w Iranie
APW, PAPIzraelskie lotnictwo zniszczyło tajną bazę nuklearną na obrzeżach Teheranu, gdzie pracowano nad „rozwinięciem potencjału wymaganego do broni jądrowej” – poinformował dzisiaj rzecznik Sił Obronnych Izraela (IDF) gen. Efi Defrin na konferencji prasowej.
Defrin powiedział, że baza o nazwie Minzadehei znajdowała się na zachód od Teheranu, częściowo pod ziemią.
Według IDF po 12-dniowej wojnie z czerwca 2025 r. Iran „nie wstrzymał swej wojskowej działalności nuklearnej i nadal rozwijał potencjał wymagany do broni jądrowej, przenosząc infrastrukturę do podziemnego obiektu chronionego przed atakiem lotniczym”.
IDF twierdzi, że śledził przemieszczanie się irańskich naukowców pracujących nad bronią nuklearną i „zlokalizował ich nowe miejsce pracy w tym obiekcie, co umożliwiło precyzyjne uderzenie w ten tajny kompleks”.
W Minzadehei pracowali oni nad „rozwinięciem kluczowego elementu broni nuklearnej” – podał portal Times of Israel.
-
21:22 - Trump: Iranowi kończą się wyrzutnie
2026-03-03 21:22:53
Trump: Iranowi kończą się wyrzutnie
APW, PAPPrezydent USA Donald Trump we wtorek powiedział serwisowi Politico, że Iranowi kończą się wyrzutnie, natomiast amerykańskie firmy zbrojeniowe w szybkim tempie produkują niezbędne dla USA uzbrojenie.
Trump przekazał w rozmowie telefonicznej, że irańskie zdolności wojskowe są stale osłabiane. Przyznał, że irańskie siły będą jeszcze „przez pewien czas” wystrzeliwać pociski.
Prezydent oświadczył, że Iranowi „kończą się wyrzutnie”. Jak dodał, kończą się im też stanowiska do wystrzeliwania, gdyż są one „dziesiątkowane”.
-
21:01 - Izrael: Zabiliśmy najwyższego irańskiego dowódcę odpowiedzialnego za Liban
2026-03-03 21:01:16
Izrael: Zabiliśmy najwyższego irańskiego dowódcę odpowiedzialnego za Liban
APW, PAPIzraelska armia poinformowała, że we wtorek w jej nalocie na Teheran zginął Daud Zalizadeh, najwyższy ranga irański dowódca odpowiedzialny za działania w Libanie. Izrael oprócz ataków na Iran walczy też z wspieranym przez Teheran libańskim Hezbollahem.
Zalizadeh był tymczasowym szefem odpowiedzialnego za Liban dowództwa sił Al-Kuds, elitarnej jednostki Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC).
Hezbollah to szyicka grupa zbrojna, która kontrolowała niegdyś południe Libanu, tworząc tam quasi-państwo. Organizacja została znacznie osłabiona w 2024 roku, podczas ostatniej z serii wojen toczonych z Izraelem.
Założony w 1982 roku ruch był inspirowany irańską rewolucją islamską i ściśle współpracuje z reżimem w Teheranie.
-
20:50 - Szwecja: Rośnie ryzyko ataków na amerykańskie i izraelskie cele w naszym kraju
2026-03-03 20:50:40
Szwecja: Rośnie ryzyko ataków na amerykańskie i izraelskie cele w naszym kraju
APW, PAPSzwedzkie służby specjalne SAPO ostrzegły dzisiaj przed wzrostem zagrożenia atakami na amerykańskie, izraelskie i żydowskie cele w Szwecji w związku z wydarzeniami na Bliskim Wschodzie i Iranie.
„Istnieje również zagrożenie dla irańskich grup opozycyjnych i osób prywatnych w Szwecji” – dodało SAPO w komunikacie.
Służby SAPO przypomniały, że Iran i jego agencje wywiadowcze już wcześniej przeprowadzały operacje w Szwecji, wykorzystując do tego lokalne gangi. Zwerbowani nastolatkowie byli sprawcami rzucenia granatu w stronę ambasady Izraela w Sztokholmie. Inny incydent – to ostrzelanie siedziby izraelskiej firmy zbrojeniową Elbit Systems w Goeteborgu. W obu przypadkach nie było poszkodowanych.
-
20:40 - IMGW rozszerzył obszar, dla którego wydał ostrzeżenia hydrologiczne
2026-03-03 20:40:23
IMGW rozszerzył obszar, dla którego wydał ostrzeżenia hydrologiczne
APW, PAPInstytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej rozszerzył obszar, dla którego wydał ostrzeżenia hydrologiczne I, II i III stopnia. Na sześciu stacjach hydrologicznych odnotowano poziom wody powyżej stanu alarmowego.
Ostrzeżenia III stopnia (wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych) obowiązują w województwie mazowieckim (Wkra do ujścia Łydni) i warmińsko-mazurskim (zlewnia Guber) do godz. 10.00 w środę.
Natomiast alertami II stopnia (wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych) objęte są woj. pomorskie (zlewnia Martwa Wisła), warmińsko-mazurskie (zlewnia Pasłęka od Wałszy do ujścia) oraz kujawsko-pomorskie (zlewnia Drwęca od Rypienicy do ujścia i zlewnia Drwęca od Welu do Rypienicy). Ostrzeżenia w woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim obowiązują do południa w środę, a w woj. kujawsko-pomorskim do czwartku do godz. 12.00.
Z kolei, alerty hydrologiczne I stopnia (gwałtowne wzrosty stanów wody) dotyczą woj. pomorskiego (zlewnia Elbląg i zlewnia Zalewu Wiślanego do Nogatu), warmińsko-mazurskiego (m.in. zlewnia Elbląg, Osa, Górny Ełk i Górna Lega), kujawsko-pomorskiego (zlewnia Osa) oraz podlaskiego (Biebrza poniżej ujścia Netty, Biebrza do ujścia Netty, zlewnia Supraśl i zlewnia Niemen) i obowiązują do środy rano.
Poziom wody powyżej stanu alarmowego zanotowano na sześciu stacjach hydrologicznych: Elgiszewo na rzece Drwęca w woj. kujawsko-pomorskim, Prosna na rzece Guber w woj. warmińsko-mazurskim, Suchy Dąb na rzece Bielawie w woj. pomorskim, Szreńsk na rzece Mławce i Trzciniec na rzece Wkrze w woj. mazowieckim oraz Zbytowa na rzece Widawie w woj. dolnośląskim.
-
20:12 - Włochy/ Minister obrony: Rozważamy prośbę państw Zatoki Perskiej o pomoc
2026-03-03 20:12:19
Włochy/ Minister obrony: Rozważamy prośbę państw Zatoki Perskiej o pomoc
APW, PAPWłoski minister obrony Guido Crosetto powiedział dzisiaj, że rząd w Rzymie rozważa możliwość szybkiego udzielenia pomocy krajom Zatoki Perskiej. Jak podkreślił, o takie wsparcie zwróciły się wszystkie państwa tego regionu.
Dzień wcześniej minister Crosetto poinformował w Senacie, że po ataku USA i Izraela na Iran i odwecie Teheranu kraje Zatoki Perskiej zwróciły się do Włoch z prośbą o pomoc w obronie i logistyce. Jak zastrzegł, nie chodzi o broń.
Wniosek ten, zapowiedział, trafi do parlamentu.
We wtorek szef resortu obrony powiedział agencji ANSA:
– Wszystkie państwa Zatoki Perskiej poprosiły nas teraz o pomoc. Włochy rozważają, jak można im pomóc, tak z punktu widzenia narzędzi, jakie można dać, jak i analizują, w jakim systemie prawnym.
Jako jedno z możliwych szybkich rozwiązań Crosetto wymienił dekret z mocą ustawy.
Minister zapytany o to, czy Włochy zamierzają udostępnić swoje bazy w przypadku amerykańskiej prośby w ramach działań ofensywnych przeciwko Iranowi, odparł:
– To nie jest moja decyzja, ale rządu. Kiedy nas o to poproszą, odpowiemy.
-
19:52 - Tysiące pasażerów statków wycieczkowych utknęły na wodach Zatoki Perskiej
2026-03-03 19:52:06
Tysiące pasażerów statków wycieczkowych utknęły na wodach Zatoki Perskiej
APW, PAPNie tylko tankowce utknęły na Bliskim Wschodzie – co najmniej pół tuzina statków wycieczkowych z tysiącami osób na pokładach zacumowało w portach dotkniętego konfliktem rejonu, w tym w Katarze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie, obserwując spadające pociski, czekają na przerwę w działaniach wojennych.
Według portalu turystycznego Hosteltur wymiana ognia między Stanami Zjednoczonymi a Iranem pokrzyżowała plany największych przewoźników morskich, w tym MSC, Cruises, Celestyal Cruises, TUI i Aroya.
Należący do tego ostatniego saudyjski statek wycieczkowy Aroya Manara zawinął właśnie do Dubaju, a jego operator wstrzymał planowany rejs w obie strony przez Cieśninę Ormuz.
Wiele innych statków tymczasowo stacjonuje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich lub Katarze, jak dwa statki niemieckiej firmy TUI Cruises – Mein Schiff 4 i Mein Schif 5. Pierwszy oczekuje na poprawę sytuacji w Abu Zabi, drugi – w Dosze.
Jednak i te przystanie nie okazały się najbezpieczniejszymi miejscami – Abu Zabi zostało bowiem w niedzielę zaatakowane irańskimi rakietami i pasażerowie Mein Schiff 4 mogli z pokładu przyglądać się dwóm irańskim dronom wpadającym do wody.
Turyści z obu niemieckich wycieczkowców nie mogą opuszczać statku, o czym w mediach społecznościowych poinformowali krewnych i znajomych, skarżąc się, że są uwięzieni w „złotej klatce”.
Należący do giganta żeglugowego, płynący pod banderą Malty statek MSC Euribia z około 5 tys. zaniepokojonych turystów na pokładzie również stoi zacumowany w Dubaju.
W Zatoce Perskiej na zachód od Cieśniny Ormuz znajdują też dwa statki greckiej firma Celestyal Cruises. Linia poinformowała w niedzielnym oświadczeniu, że odwołała ich rejsy, nie chcąc narażać życia pasażerów, których poproszono, aby trzymali się z dala od otwartego pokładu i okien.
Obecnie głównym problemem dla armatorów zarówno tankowców, jak i statków wycieczkowych jest Cieśnina Ormuz. Prawie wszystkie duże statki wypływające z portów Zatoki Perskiej muszą przepłynąć przez ten wąski szlak wodny, łączący Zatokę Perską z Zatoką Omańską i Morzem Arabskim, aby wydostać się na otwarte i jeszcze bezpieczne wody Oceanu Indyjskiego. Ale irańscy Strażnicy Rewolucji Islamskiej publicznie ostrzegli, że cieśnina jest zamknięta i zagrozili atakiem na statki próbujące ją przepłynąć.
Dodatkowo przed próbą zignorowania tego ostrzeżenia powstrzymuje armatorów decyzja głównych ubezpieczycieli morskich, w tym Gard, Skuld, NorthStandard i London P&I Club, którzy zawiesili ubezpieczanie od ryzyka wojny statków operujących na wodach irańskich oraz wodach Zatoki Perskiej od 5 marca 2026 r.
Skytek, dostawca usług wywiadowczych dla ubezpieczeń morskich, wyliczył, że ponad 750 statków cywilnych, w tym ponad 100 kontenerowców, 450 tankowców naftowych i gazowych oraz 200 masowców znajduje się obecnie w Cieśninie Ormuz, gdzie od soboty Stany Zjednoczone wspólnie z Izraelem prowadzą działania wojenne przeciwko Iranowi, który odpowiada atakami dronów i rakiet na amerykańskie bazy wojskowe rozmieszczone na ziemi krajów Bliskiego Wschodu.
-
19:41 - Szwecja: Sąd skazał mężczyznę za zmuszanie Polaków do niewolniczej pracy
2026-03-03 19:41:12
Szwecja: Sąd skazał mężczyznę za zmuszanie Polaków do niewolniczej pracy
APW, PAPSąd w Malmoe skazał we wtorek 35-letniego mężczyznę na karę dwóch lat i 10 miesięcy pozbawienia wolności za zmuszanie trzech Polaków do niewolniczej pracy. Wyrok jest precedensem i może pomóc w walce z wykorzystywaniem siły roboczej.
Sędzia Hakan Olaussen podkreślił, że Polacy przez pół roku pracowali w bardzo trudnych warunkach bez uzgodnionej zapłaty.
– Jeden z mężczyzn praktycznie nie otrzymywał wynagrodzenia. Przez pewien czas był tak głodny, że jadł jabłka z sadu oraz karmę dla psów – uzasadnił wyrok Olaussen.
Formalnie 35-latek został skazany za handel ludźmi, mężczyzna ma również zapłacić poszkodowanym łącznie 900 tys. koron odszkodowania (ok. 83 tys. euro). Dwóch jego współpracowników otrzymało kary pozbawienia wolności za pranie pieniędzy w działalności gospodarczej, z czego jeden karę więzienia w zawieszeniu, a drugi – rok i trzy miesiące.
Według Lindy Erhorn ze szwedzkiej policji granicznej, wyrok jest precedensem, będzie stanowić wskazówkę, jakie zachowania prowadzą do skazującego wyroku za przestępstwo handlu ludźmi w związku z wykorzystywaniem pracowników.
Trzej Polacy, będący w kryzysie bezdomności, zostali zwabieni do pracy w południowej Szwecji obietnicami atrakcyjnych zarobków. W rzeczywistości, jak zeznali, otrzymywali tylko niewielkie kwoty za wielogodzinną pracę ponad siły, bez środków ochronnych przez sześć dni tygodniu lub w ogóle bez dni wolnych. Mieszkali na nieogrzewanym strychu w trudnych warunkach sanitarnych.
Robotnicy niedługo po przybyciu dowiedzieli się od swojego 35-letniego szefa, który ich zrekrutował, że tak naprawdę to są mu winni pieniądze. Długiem miało być sfinansowanie podróży, zakwaterowania i narzędzi. Polacy zeznali, że byli pod stałą kontrolą szefa. Mężczyzna w rzeczywistości najmował pracowników nielegalnie, a ich usługi proponował swoim klientom, których nie brakowało.
Gehenna gastarbeiterów trwała sześć miesięcy, a sprawa wyszła na jaw, gdy w lutym jeden z poszkodowanych Polaków w stanie wyziębienia został znaleziony przez policyjny radiowóz. Mężczyzna bez pieniędzy i dokumentów szedł drogą E65 kilka kilometrów do najbliższego miasta Ystad. Następnie policja przeprowadziła rewizję w gospodarstwie pod Skurup, skąd uwolniono dwóch kolejnych Polaków.
-
19:38 - ME w strzelectwie: Złoty medal Łukasza Czapli w ruchomej tarczy
2026-03-03 19:38:33
ME w strzelectwie: Złoty medal Łukasza Czapli w ruchomej tarczy
APW, PAPŁukasz Czapla (Petarda Kraków) zdobył w Erywaniu złoty medal strzeleckich mistrzostw Europy w konkurencji ruchoma tarcza (przebiegi mieszane). To kolejny medal Polaka w ME 2026, poprzednio był drugi w ruchomej tarczy na 10 metrów.
Czapla, jeden z najbardziej utytułowanych strzelców w tej konkurencji, w ostatnim dniu zawodów zgromadził 383 punkty (przebiegi 189 i 194).
Drugi był Ukrainiec Danyło Danyłenko – 379 (191+188), a trzeci Fin Aaro Juhani Vuorimmaa – 376 (185+191). Startowało 16 zawodników.
Krakowianin jako jedyny z reprezentacji Polski stawał na podium w tej imprezie.
-
19:14 - Trump: Zrywamy handel z Hiszpanią
2026-03-03 19:14:48
Trump: Zrywamy handel z Hiszpanią
APW, PAPPrezydent USA Donald Trump oświadczył dzisiaj, że nie jest zadowolony z Hiszpanii i powiadomił, że Stany Zjednoczone nie będą już handlować z tym krajem. Dodał, że nie jest też zadowolony z Wielkiej Brytanii.
– Powiedziałem Scottowi (Bessentowi, ministrowi finansów), by zerwał z nimi wszelkie kontakty (handlowe) – oznajmił Donald Trump podczas spotkania z kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem w Białym Domu.
Przypomniał, że Hiszpania nie zwiększyła wydatków na obronność. – A teraz Hiszpania powiedziała, że nie możemy wykorzystywać ich baz – dodał. Ocenił, że Hiszpania nie jest przyjazna wobec USA.
– Hiszpania nie ma absolutnie niczego, czego potrzebujemy. Poza wspaniałymi ludźmi. Mają wspaniałych ludzi, ale nie mają wspaniałych władz – kontynuował.
Dodał, że jest też niezadowolony z Wielkiej Brytanii.
– Nie mamy tu do czynienia z Winstonem Churchillem – podkreślił Donald Trump.
-
19:06 - Turcja: Władze w Teheranie blokują Irańczykom możliwość wyjazdu z kraju
2026-03-03 19:06:05
Turcja: Władze w Teheranie blokują Irańczykom możliwość wyjazdu z kraju
APW, PAPHakan Fidan, minister spraw zagranicznych Turcji, przyznał we wtorek, że władze Iranu nie zezwalają w tej chwili swoim obywatelom na wyjazd z kraju, dlatego Ankara nie odnotowuje napływu irańskich imigrantów – przekazała agencja Anadolu.
Komentując możliwość masowego napływu irańskich uchodźców do Turcji, Fidan zaznaczył, że Ankara ma „niezbędne zasoby i plany”. „Obecnie jednak Iran nie pozwala swoim obywatelom przekraczać granicy. Teheran nie udziela na to na razie pozwolenia. Dlatego nikt z Iranu do nas nie przybywa” – wyjaśnił turecki minister.
Dyplomata powiedział, że w Iranie znajduje się ok. 20 tys. tureckich obywateli, którzy – podobnie jak obywatele państw trzecich – mogą wyjechać z Iranu do Turcji korzystając z trzech przejść granicznych łączących oba kraje.
Szef tureckiego MSZ podkreślił, że Ankara podejmuje inicjatywy dyplomatyczne, których celem jest doprowadzenie do zakończenia walk w regionie. Polityk ujawnił przy tym, że Turcja „przyczyniła się do opóźnienia wybuchu wojny”. „Wojna rozpoczęłaby się wcześniej, ale nieco ją opóźniliśmy naszymi wysiłkami” – powiedział.
W ocenie szefa tureckiej dyplomacji Iran, atakując kraje Zatoki Perskiej, usiłuje „podnieść koszty wojny”, mając nadzieję, że zaatakowane kraje wywrą presję na Stany Zjednoczone, by przerwały swoje działania wojenne. Fidan stwierdził, że sukces tej taktyki „wydaje się mało prawdopodobny”.
„Minimalnym warunkiem zakończenia wojny jest sprowadzenie strony przeciwnej do poziomu niemocy militarnej, która zadowoliłaby atakującego” – ocenił dyplomata, dodając, że „celem maksymalnym” jest zmiana reżimu w Teheranie.
-
18:40 - Liban: Atak Izraela na siedzibę organizacji islamistycznej
2026-03-03 18:40:31
Liban: Atak Izraela na siedzibę organizacji islamistycznej
APW, PAPSiły izraelskie zaatakowały we wtorek siedzibę organizacji islamistycznej powiązanej z libańskim Hezbollahem i palestyńskim Hamasem w Sajdzie na południu Libanu – podała oficjalna libańska agencja ANI. Ambasada USA w Bejrucie zapowiedziała, że będzie zamknięta do odwołania.
„Izraelski wróg przeprowadził nalot na siedzibę (sunnickiej organizacji zbrojnej) Dżamaa Islamija” – podała agencja. Organizacja ta przyznała się do przeprowadzenia ataków na Izrael na początku wojny z Hezbollahem w 2023 r. i była już wcześniej cele izraelskich ataków.
Tymczasem Ambasada USA w Bejrucie poinformowała na X, że będzie zamknięta do odwołania z powodu napięcia w regionie.
Izrael prowadzi w Libanie ofensywę przeciwko wspieranemu przez Iran Hezbollahowi, który ogłosił w niedzielę, że przyłącza się do rozpoczętej dzień wcześniej przez USA i Izrael wojny, stając po stronie Iranu. Grupa zaatakowała Izrael rakietami i dronami, co spotkało się z silnym odwetem.
-
18:06 - Prezydent powołał Radę do spraw Osób z Niepełnosprawnościami
2026-03-03 18:06:39
Prezydent powołał Radę do spraw Osób z Niepełnosprawnościami
APW, PAPKancelaria prezydenta poinformowała dzisiaj, że przy prezydencie RP powołane zostało gremium doradcze – Rada do spraw Osób z Niepełnosprawnościami. Jej przewodniczącą została Małgorzata Radziszewska.
Jak przekazała kancelaria prezydenta, w uroczystości powołania rady uczestniczył również zastępca szefa kancelarii prezydenta Adam Andruszkiewicz. Po uroczystości wręczenia nominacji z nowo powołanymi członkami Rady spotkała się pierwsza dama Marta Nawrocka.
„W skład Rady do spraw Osób z Niepełnosprawnościami weszli m.in. przedstawiciele środowiska osób z niepełnosprawnościami, osoby zaangażowane w działania na rzecz tego środowiska, przedstawiciele organizacji pozarządowych i eksperci zajmujący się tematyką niepełnosprawności” – poinformowała kancelaria.
Rada składa się z 21 członków, a wśród nich znaleźli się m.in. Bawer Aondo-Akaa, Jakub Gietka, Magdalena Ruszkowska-Cieślak, Agnieszka Ścigaj i Paweł Wdówik. Jej przewodniczącą została Małgorzata Radziszewska.
Podczas powołania gremium głos zabrał minister Mateusz Kotecki, który w imieniu prezydenta Karola Nawrockiego „podziękował członkom Rady za przyjęcie zaproszenia do zaangażowania się w jej prace”.
Jak czytamy, Mateusz Kotecki zwrócił uwagę, że materia prac rady wymaga wrażliwości na drugiego człowieka. Dodał, że spektrum zadań stojących przed nią jest bardzo szerokie ze względu na doniosłość społeczną tej tematyki.
„Słowa uznania do członków Rady skierował także zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP minister Adam Andruszkiewicz, który podkreślił, że aktywność Rady do spraw Osób z Niepełnosprawnościami wpisuje się w ideę bezpośredniego i aktywnego dialogu ośrodka prezydenckiego prowadzonego w ramach gremiów doradczych tworzonych przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej” – zaznaczyła KPRP.
Również pierwsza dama wyraziła nadzieję, że prace Rady w istotny sposób przyczynią się do poprawy sytuacji zarówno samych osób z niepełnosprawnościami, jak i ich rodzin.
Rada jest gremium konsultacyjno-doradczym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Do głównych zadań Rady będzie należało przede wszystkim analizowanie aktualnej sytuacji i prowadzonych działań publicznych dotyczących osób z niepełnosprawnościami, przygotowywanie opinii i analiz dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej a także prowadzenie debaty strategicznej oraz formułowanie generalnych wniosków dotyczących sytuacji osób z niepełnosprawnościami w naszym kraju.