Święto Matki Bożej z El Cobre
Sobota, 6 września 2014 (20:21)„Niech Maryja natchnie tych, którzy Ją pobożnie wzywają w drodze do Jezusa” - słowa te napisał Ojciec Święty Franciszek w przesłaniu na święto Matki Bożej Miłosierdzia z El Cobre. Jest ono obchodzone w tym kubańskim sanktuarium 8 września i taką datę nosi papieski dokument skierowany na ręce arcybiskupa Santiago de Cuba Dionisio Guillermo Garcii Ibañeza.
Papieskie przesłanie ma formę medytacji wokół trzech czasowników związanych z życiem Maryi: radować się, wybrać się i zachowywać – informuje Radio Watykańskie.
Pierwsze z tych słów Ojciec Święty wiąże z pozdrowieniem anielskim, które w oryginale biblijnym brzmi właśnie: „Raduj się”. Jak zaznacza, chodzi o ewangeliczną radość, która daje moc znoszenia przeciwności losu. Zachęca w tym kontekście młodych Kubańczyków do prawdziwej miłości, by nie popadać w logikę „oko za oko, ząb za ząb”.
Z kolei gotowość Maryi, która „wybrała się z pośpiechem” do będącej w potrzebie krewnej Elżbiety, wskazuje na konieczność naszego zwycięstwa nad zniechęceniem. Jak zaznacza Papież, nie wystarczy narzekać czy spychać własne obowiązki na innych. „Również Maryja zaznała samotności, ubóstwa, wypędzenia. Prośmy Ją, aby dała nam duszę ubogiego wolnego od pychy, serce czyste, które dostrzega Boga w najbardziej wykluczonych, wielką cierpliwość, która nie podda się w obliczu przeciwności” – czytamy w przesłaniu.
Wreszcie słowo „zachowywać” w kontekście Maryi Franciszek odnosi do głoszenia przez Nią „wielkich rzeczy” w Magnificat. Ten hymn ukazuje, że nie pokładała Ona nadziei we własnych siłach, lecz w Bogu, którego miłość nie zna granic. Tak było również pod Krzyżem i w Wieczerniku przed zesłaniem Ducha Świętego. Jak zaznacza Papież, również my jesteśmy wezwani do wierności na wzór Maryi w obliczu zmienności „triumfującej kultury jednorazowego użytku”. „Niech Matka Boża da nam odwagę bycia ludźmi stałymi w czynieniu dobra” – napisał Ojciec Święty do uczestników uroczystości w sanktuarium El Cobre.