• Sobota, 18 maja 2024

    imieniny: Jana, Eryka, Aleksandry

„Budujmy mosty”

Czwartek, 30 sierpnia 2012 (22:03)

Pod takim hasłem rozpocznie się jutro w Budapeszcie X Genfest, 3-dniowe międzynarodowe spotkanie młodych z Ruchu Gen, młodzieżowej gałęzi Ruchu Focolari. Poprzez udział w tym niezwykłym wydarzeniu chcą oni wyrazić pragnienie budowania mostów między narodami i kulturami, między różnorakimi płaszczyznami życia, tak „aby wszyscy byli jedno”. Na miejscu obecna będzie Telewizja Trwam.

- Kochani młodzi, kochajmy, nie przestawajmy kochać, a zmieni się cały świat. Kochajmy, a przyczynimy się do budowania "cywilizacji miłości”, której oczekuje nasz świat – to słowa, jakie w 2000 r. w Rzymie podczas IX Genfestu skierowała do młodych Chiara Lubich, założycielka Ruchu Focolari, Dzieła Maryi. I tymi słowami starają się żyć na co dzień osoby związane z ruchem.

Po 12 latach przerwy na międzynarodowe spotkanie młodych wybrano Budapeszt, a decyzję tę z wielką życzliwością i otwarciem przyjęli węgierscy biskupi.

 - Padały różne propozycje, szczególnie że dotąd Genfesty odbywały się zazwyczaj we Włoszech, natomiast tym razem zdecydowano się właśnie na Budapeszt – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Katarzyna Wasiutyńska, współorganizatorka wyjazdu ok. 400-osobowej grupy młodzieży z Polski na to wydarzenie.

– Ponieważ mówimy dużo o jedności, o budowaniu relacji pomiędzy osobami w różnych sytuacjach, to Budapeszt wydał nam się miejscem sensownym, tym bardziej że jest on miastem mostów, co dla nas – w kontekście tegorocznego hasła - nabiera symbolicznego znaczenia. Poza tym chcieliśmy przy tej okazji zaproponować taką szczególną prezentację krajów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, choć oczywiście na spotkaniu będą przedstawiciele niemal wszystkich zakątków świata związani z Dziełem – wyjaśnia.

Program jest dość napięty. Pierwszego dnia zaplanowano prezentacje, oficjalne powitanie ze strony władz państwowych i kościelnych, a także wspólny koncert dla pokoju. Na sobotę przewidziano przede wszystkim spotkania i składanie świadectw połączone z elementami muzyki i pantomimy. Będzie również wyjście na budapeszteńskie mosty, by przy tej okazji zaangażować w budowanie jedności nie tylko uczestników Genfestu, ale także spotkanych ludzi. Religijną kulminacją programu będzie niedzielna Eucharystia sprawowana na placu przed katedrą św. Stefana pod przewodnictwem ks. kard. Pétera Erdö, Prymasa Węgier i arcybiskupa Budapesztu.

Dla osób, które reprezentują inne wyznania czy religie, organizatorzy przewidzieli w tym czasie odrębne spotkania. Trzeba bowiem wyjaśnić, że Ruch Focolari to nie tylko katolicy czy nawet chrześcijanie.

 – Ruch ma kontakt również z osobami innych religii czy tymi, którzy jeszcze są poszukujący i może nie identyfikują się z żadną religią, ale w jakiś sposób są poruszeni tym, o czym świadczą osoby z Ruchu, o czym mówią. Dlatego te osoby również chcą się włączać, współpracować, i stąd te kontakty stają się coraz bliższe – właśnie w imię tego, co łączy, w imię wartości, które - jak się okazuje - są uniwersalne – podkreśla Katarzyna Wasiutyńska.

- Jest czymś niezwykle istotnym doświadczyć, że są inni, którzy żyją tak jak my. To bardzo umacnia, kiedy widzimy, że jest tak wielu młodych, którzy starają się żyć według tego, co mówią. I kiedy przychodzą chwile trudne, kiedy może jesteśmy wyśmiewani albo przynajmniej w wątpliwość podawane jest to, co mówimy i jak staramy się żyć, to wtedy wraca siła tych dużych spotkań. To podczas nich widzimy wielu młodych, którzy pięknie żyją i mają odwagę świadczyć o tym, że dobra jest dużo więcej, niż może nam się wydawać na co dzień, kiedy śledzimy wiadomości w telewizji czy obserwujemy naszą zwykłą, szarą rzeczywistość – tłumaczy focolarina.

 

Genfesty – jak czytamy na stronie poświęconej temu wydarzeniu – „wyznaczają bieg historii Ruchu Gen i Młodzieży dla Zjednoczonego Świata”. Pierwszy z nich zorganizowany pod hasłem „Człowiek świata ponad wszelkimi barierami” odbył się we Florencji w 1973 roku. Już wtedy było spotkanie, które jest okazją do poznania się, do rozmowy, „zaproszeniem, by włączyć się w działanie, gdyż każdy jest bohaterem własnej historii oraz historii świata i może przyczynić się do przekroczenia bariery obojętności, uprzedzenia i egoizmu”.

Telewizja Trwam przeprowadzi transmisję z tego wydarzenia.

W sobotę, 1 września:
10:30 - 12:30  Let's bridge - Część 1
15:30 - 17:00  Let's bridge - Część 2

W niedzielę, 2 września:

10: 30 -12:00. Msza Święta Dziękczynna na Placu św. Stefana w Budapeszcie pod przewodnictwem Prymasa Węgier ks. kard. Petera Erdö

 

Anna Bałaban