• Sobota, 18 maja 2024

    imieniny: Jana, Eryka, Aleksandry

Niniwa Team jutro powróci do Polski

Czwartek, 30 sierpnia 2012 (12:12)

Uczestnicy wyprawy „Misja B XVI – Nordkapp” dotarli już do Tromsø, największego miasta północnej Norwegii. To właśnie stamtąd polscy pielgrzymi odlecą jutro do Polski.

Zanim cykliści z grupy Niniwa Team dojechali do celu swojej wyprawy, musieli pokonać 125 km. Polacy zdobywali kolejne kilometry w urokliwych krajobrazach Norwegii. Pielgrzymi podkreślają ogromną życzliwość, jaką otrzymują każdego dnia od napotkanych Norwegów. Cieszą się ich bardzo pozytywną reakcją.

Do Tromsø członkowie Niniwa Team wjeżdżali przez most, ponieważ znajduje się ono na wyspie. W tym norweskim mieście mieszka ok. 200 Polaków, a także są domy zakonne sióstr Karmelitanek oraz Elżbietanek, i to właśnie u nich młodzi cykliści spędzą ostatni nocleg. Sióstr z tego zgromadzenia w Tromsø mieszka pięć,  trzy są Polkami.

Zgodę na nocleg młodych pielgrzymów wyraziła cała tamtejsza wspólnota. Siostry Elżbietanki bardzo serdecznie ugościły przybyszów z Polski, którym nie tylko zapewniły dach nad głową, ale także jedzenie.

Wyprawa powoli dobiega końca. Do 4 tys. kilometrów, które zaplanowali pokonać w intencji Ojca Świętego Benedykta XVI, pozostało im bardzo niewiele. Młodzi cykliści ostatnie dni w Norwegii spędzili nie na odpoczynku, a… na rowerowym zwiedzaniu okolic Tromsø. Mimo zmęczenia kolarze, już mniej zaciekle, walczyli o kolejne przejechane kilometry. Dotarli na sąsiednią wyspę Kvaloya, gdzie na białej plaży mieli długi i zasłużony odpoczynek.

Członkowie wyprawy to rowerzyści ze wspólnoty Niniwa, skupionej wokół misjonarzy oblatów. Opisując ostatnie dni swojej pielgrzymki, zaznaczają, że wynagrodziły one im poniesiony trud i zrekompensowały wszelkie niedogodności. Poprzez tegoroczną wyprawę i gorliwą modlitwę, która towarzyszyła im każdego dnia, młodzi pielgrzymi chcieli pokazać swoją solidarność z Benedyktem XVI i jego misją w Kościele.

Jak poinformował NaszDziennik.pl Krzysztof Zieliński, rzecznik wspólnoty, powrót pielgrzymów do Polski zaplanowany jest na jutro na godz. 16.00 w Kokotku - dzielnicy Lublińca (woj. śląskie). Na powitaniu obecni będą: ks. bp Jan Wieczorek, biskup senior diecezji gliwickiej, a także Artur Bilewski, mistrz Polski i wielokrotny medalista w kolarstwie szosowym i inni goście.

Izabela Kozłowska