• Sobota, 18 maja 2024

    imieniny: Jana, Eryka, Aleksandry

Ataki na kościoły w Kenii

Środa, 29 sierpnia 2012 (21:54)

Co najmniej pięć kościołów zostało spalonych bądź doszczętnie splądrowanych w Mombasie w Kenii. Ataki przeprowadzili młodzi islamiści walczący na ulicach tego portowego miasta.

Sprawcy ataków na chrześcijańskie świątynie brali udział w zamieszkach po zabójstwie radykalnego imama Abouda Rogo Mohammeda. Złość islamistów została przelana na społeczność chrześcijańską. Zamachy na kościoły wywołały oburzenie wśród chrześcijan. Jak podało Radio Watykańskie, Forum Kościołów w Mombasie zażądało natychmiastowej reakcji zwierzchników muzułmańskich.

Uliczne rozruchy sparaliżowały Mombasę, która jest drugim co do wielkości miastem w Kenii, jednocześnie znanym kurortem turystycznym i jednym z najważniejszych portów wschodniej Afryki. Do zamieszek nawoływali m.in. somalijscy talibowie z organizacji Al-Szabab.

- Kenijscy muzułmanie powinni zrobić wszystko, by bronić wiary i stawić opór niewiernym - wezwali.

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) i Stany Zjednoczone podejrzewały Mohammeda o współpracę z Al-Kaidą m.in. poprzez rekrutowanie dla niej bojowników we wschodniej Afryce. Dotychczas nie ustalono, kto odpowiada za jego zabójstwo. 

Przypuszcza się, że za niedzielnym zamachem na imama stoją kenijskie służby specjalne, choć policja stanowczo zaprzecza tym domysłom.

Izabela Kozłowska