• Sobota, 18 maja 2024

    imieniny: Jana, Eryka, Aleksandry

Okradziono sanktuarium w Stoczku Klasztornym

Środa, 29 sierpnia 2012 (20:56)

Zabytkowa XVII-wieczna srebrna sukienka i berło z obrazu Matki Bożej Pokoju zostały skradzione w nocy z poniedziałku na wtorek z sanktuarium maryjnego w Stoczku Klasztornym (woj. warmińsko-mazurskie). Olsztyńska policja apeluje do wszystkich o pomoc w wyjaśnieniu okoliczności zdarzenia.

Zdaniem śledczych, sprawca wykorzystał nieuwagę zakonników i pozostał na noc we wnętrzu kościoła. Następnie zabrał wykonane ze srebra suknię i berło.

Wszystkie osoby, które mogłyby udzielić jakichkolwiek informacji proszone są o kontakt pod numerem telefonu 997 lub 112. Policja zapewnia pełną anonimowość.

Sanktuarium maryjne w Stoczku Klasztornym powstało z inicjatywy ks. bp. Mikołaja Szyszkowskiego (1633-1643) po wyniszczających wojnach Rzeczypospolitej z Rosją, Szwecją i Turcją w XVII wieku. Wykonaną w 1687 r. ze srebra sukienkę ze złotymi kwiatami i dodane w 1700 r. berło ufundował jako wotum za polskie zwycięstwo w bitwie pod Wiedniem ówczesny biskup warmiński ks. bp Michał Radziejowski. Obraz stoczkowski jest kopią rzymskiego oryginału. Najprawdopodobniej został przywieziony z Rzymu ok. 1640 roku.

Izabela Kozłowska