• Niedziela, 27 września 2020

    imieniny: Wincentego, Amadeusza

Cała Polska maszeruje!

Piątek, 1 czerwca 2012 (20:32)

W niedzielę w Mediolanie Papież Benedykt XVI zakończy VII Światowe Spotkanie Rodzin. W tym samym czasie ulicami 45 polskich miast przejdą marsze w obronie życia i rodziny. Takiego zjednoczenia w obronie i promowaniu rodzinnych wartości jeszcze w naszym kraju nie było.

 

W mediolańskim spotkaniu nie mogą wziąć udziału wszyscy, dlatego podjęto inicjatywę zorganizowania marszów i spotkań jako znaku łączności z Benedyktem XVI i ŚSR. Hasło, które będzie im towarzyszyło, brzmi: "Rodzina receptą na kryzys". Do udziału w marszach zachęcają hierarchowie Kościoła, kapłani, władze samorządowe, znani Polacy oraz różne instytucje i organizacje broniące życia poczętych dzieci.

 

"Marsze są przede wszystkim świętem rodzin – stanowią okazję do tego, by publicznie manifestować radość z posiadania rodziny, by spotkać osoby, z którymi dzielimy te same wartości i zarażać innych swoim szczęściem" - napisał w zaproszeniu na marsz ordynariusz diecezji radomskiej ks. bp Henryk Tomasik. Hierarcha podkreślił, że marsze mają zwrócić uwagę opinii publicznej i władzy na różnych szczeblach decyzyjnych na sytuację polskich rodzin. ”Z uwagi na fakt, iż rodzina jest instytucją szczególną i niezastępowalną, powinna cieszyć się odpowiednim prestiżem. Nie protestujemy przeciwko nikomu, jesteśmy za rodziną i życiem. Chcemy to wyrazić w sposób pogodny i radosny. Zapraszamy wszystkich, dla których życie i rodziną stanowią wielką wartość, niezależnie od poglądów politycznych i przekonań” – napisał do wiernych ks. bp Tomasik. Jednocześnie podkreślił, że „dla nas, żyjących Ewangelią, udział w tym Marszu jest chrześcijańskim i obywatelskim obowiązkiem. Przyjdź z Rodziną i Przyjaciółmi”. „Poinformuj o tym wydarzeniu wszystkich Znajomych, by nikogo z nas nie zabrakło. Obecność tam jest ewangelicznym świadectwem!” – zaapelował hierarcha radomski.


Z kolei ks. bp Andrzej Dziuba, ordynariusz diecezji łowickiej, w swoim zaproszeniu zwrócił uwagę na potrzebę refleksji nad rozumieniem potrzeb współczesnej rodziny. „Hasło Marszu nawiązuje bezpośrednio do tematu papieskiego spotkania i brzmi »Rodzina – praca i świętowanie«. W ten sposób chcemy podjąć refleksję nad ważnym zagadnieniem właściwego świętowania w rodzinie. Widzimy wyraźnie, że jest to ważny problem w naszych czasach. Ojciec Święty Benedykt XVI w Liście na VII Światowe Spotkanie Rodzin poucza, że dzisiaj, w dobie kryzysu ekonomicznego, potrzebna jest refleksja i działanie ukierunkowane na pogodzenie wymogów i czasu pracy z potrzebami rodzin oraz na przywrócenie prawdziwego znaczenia święta” – napisał ks. bp Dziuba. Jak zaznaczył, udział w marszu będzie znakiem „naszej wiary i gotowości do dawania jej świadectwa w życiu publicznym”.

Ksiądz Krzysztof Zadarko, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, zachęcając do marszu, zwrócił uwagę na zbyt dużą wagę przykładaną do dóbr materialnych i ekonomicznych. - Ważniejsze są dziś kryteria ekonomiczne i prawa rynku, a potrzeby rodzin są spychane na dalszy plan. Zamiast dobrobytu, poczucia głębszego sensu życia i szczęścia rodzinnego, jesteśmy świadkami rozpadu rodziny, rosnącej liczby rozwodów, a ten kryzys rodzin rodzi kolejny kryzys demograficzny – powiedział hierarcha. Jak dodał, statystyki potwierdzają, że zjawisko malejącej liczby urodzeń to fakt i należy się nim poważnie zająć. - Rodzina w globalnym świecie, gdzie panują prawa rynku i ekonomii, traci najwięcej - podkreślił ks. bp Zadarko.

Od 30 maja br. w Mediolanie trwa Światowe Spotkanie Rodzin. Dziś do uczestników dołączy Papież Benedykt XVI, by wspólnie z rodzinami z całego świata modlić się i świętować.

Iza Kozłowska