• Poniedziałek, 26 lipca 2021

    imieniny: Anny, Joachima, Mirosławy

Cztery dni święta królowej Elżbiety II

Piątek, 1 czerwca 2012 (20:30)

Jubileusz 60-lecia panowania Elżbiety II jej poddani będą świętować przez cztery dni - od jutra do wtorku (2-5 czerwca). Osobne obchody organizuje 25 państw Commonwealthu. Kulminacyjnym punktem diamentowego jubileuszu będzie niedzielny karnawał na Tamizie.

Elżbieta II popłynie w niedzielę bogato zdobioną królewską barką między mostami Battersea i Tower na czele flotylli złożonej z około tysiąca żaglowców, statków, łodzi, kutrów i jachtów, rozciągniętej na długości około 11 kilometrów. Paradę po drodze będą witały dzwony nadbrzeżnych kościołów.

Będzie to najbardziej spektakularne widowisko na Tamizie od czasów Karola II (1660-1685). We flotylli popłyną m.in. łodzie Maorysów (tzw. waki), chińskie dżonki, weneckie gondole, zwinne tradycyjne arabskie stateczki żaglowe (dau), a także statki, które ewakuowały brytyjski korpus ekspedycyjny i wojska francuskie z Dunkierki w 1940 roku.

Finałem karnawału na Tamizie będzie przelot trzech typów śmigłowców, które utworzą w powietrzu romb - figurę, której angielska nazwa "diamond" budzi skojarzenie z diamentowym jubileuszem. Poleci ostatni już sprawny technicznie dwupłatowiec Swordfish z 1934 roku, który wsławił się m.in. w akcji przeciwko pancernikowi Bismarck w 1941 roku. Torpedy zrzucone przez samoloty Swordfish trafiły Bismarcka i uszkodziły ster okrętu, co uniemożliwiło jego ucieczkę.

We flotylli popłynie Pierwsza Eskadra Łodzi Patrolowych, dowodzona przez 43-letnią Sue Moore - jedną z dwóch kobiet na stanowiskach dowódczych w brytyjskiej marynarce. Eskadra ta, złożona z 18 jednostek, pilnuje bezpieczeństwa na brytyjskich wodach terytorialnych. Tego samego dnia w wielu miastach odbędą się uliczne festyny i pikniki podobne do tych, które organizowano w 1977 roku z okazji srebrnego jubileuszu królowej. Wiele ulic będzie w związku z tym zamkniętych.

W poniedziałek we wszystkich czterech częściach składowych Zjednoczonego Królestwa: Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej, zapłoną wici: w dzisiejszych czasach są to częściej latarnie błyskowe niż ogniska, łącznie w liczbie 2012. Jest to pamiątka po 1588 roku, gdy w całym kraju zapalano pochodnie i ogniska, by ostrzec przed nadciąganiem hiszpańskiej Armady. Również w poniedziałek Pałac Buckingham organizuje wielki koncert z udziałem muzyków z Wielkiej Brytanii i świata. Jest to pierwsza impreza na tak dużą skalę od złotego jubileuszu z 2002 roku, gdy na dachu Pałacu Buckingham koncertował gitarzysta Brian May z zespołu The Queen. Koncert będzie transmitować BBC.

Obchody diamentowego jubileuszu rozpoczną się jutro wizytą monarchini na stadionie Epsom Derby - najbardziej znanym torze wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii, a zakończą we wtorek uroczystym nabożeństwem dziękczynnym w anglikańskiej katedrze św. Pawła Apostoła w Londynie - imponującej budowli w stylu angielskiego baroku zaprojektowanej przez Christophera Wrena.

Szef Banku Anglii Mervyn King wyraził obawy, że dodatkowe dni wolne od pracy z okazji jubileuszu źle się przysłużą gospodarce, która w I kwartale br. znów weszła w recesję. Wielu ludzi wyjedzie, ponieważ razem z trzema dniami urlopu można mieć aż tydzień wolnego. Według prognoz, Brytyjczycy w czasie królewskiego święta wydadzą 823 mln funtów, w tym średnio 40 funtów na jubileuszowe pamiątki.

Elżbieta II odziedziczyła tron 6 lutego 1952 roku. Jedynym monarchą, który przed nią świętował 60-lecie panowania, była jej praprababka królowa Wiktoria, która panowała 64 lata.

IK, PAP