• Sobota, 18 maja 2024

    imieniny: Jana, Eryka, Aleksandry

Ojczyzna jest w potrzebie

Poniedziałek, 27 sierpnia 2012 (22:14)

Polska jest dzisiaj w potrzebie, „Ojczyzna potrzebuje naszej modlitwy”. Musimy modlić  się o zwycięstwo dobra nad złem, prawdy nad kłamstwem, nie tylko w Polsce, ale w Europie i na świecie – mówił podczas Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie Śląskim ks. bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej.

- W czasie pielgrzymek papieskich do Polski widzieliśmy polityków zasiadających w pierwszych rzędach przy Papieżu, a potem głosujących za aborcją. To jest właśnie widzialna obłuda, dwulicowość. Kościół wzywa wszystkich do czytelnego jednoznacznego świadectwa o swojej katolickości, o swojej wierze. Kościół wzywa także do takiego świadectwa parlamentarzystów i samorządowców – mówił ks. bp Ignacy Dec w sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie Śląskim w czasie Spotkania Rodziny Radia Maryja.

I dodał, że w obecnym parlamencie większość posłów i senatorów przyznaje się do katolicyzmu, a mimo to do dziś nie uchwalono jeszcze ustawy o ochronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

– Dlaczego podczas debaty nad in vitro posłowie uznający się za katolików ciągle podważają jasne stanowisko Kościoła w tym względzie? Kościół przypomina, że jeśli ktoś deklaruje, że jest katolikiem, zobowiązany jest do głosowania za życiem, zgodnie z prawem Bożym i swoim sumieniem, a nie wedle interesów jakiejś partii czy wymogów tak zwanej poprawności politycznej – mówił do zgromadzonych ordynariusz świdnicki.

Biskup zwrócił uwagę na jeszcze bardzo ważny aspekt życia społecznego, że gdzie nie ma etyki i nie ma odniesienia do Boga, dochodzi do krzywdy ludzkiej.

– Spółka Amber Gold myślała jedynie o potrzebach, korzyściach własnej kliki, a nie o potrzebach tych, którzy w pełni zaufania powierzali jej własne oszczędności. Okazało się kolejny raz, że brak etyki, brak odniesienia do Pana Boga prowadzi zawsze do krzywdy, do okradania, do poniżania i deptania człowieka – zauważył ksiądz biskup.

- Prośmy o pokorę, odwagę, światło i moc dla pasterzy Kościoła, by się nie lękali „wilków”. Prośmy o uzdrowienie, odnowę moralną i religijną, a także gospodarczą naszej Ojczyzny. Ojczyzna nasza jest naprawdę w potrzebie. W życiu publicznym tak trudno przebija się dzisiaj prawda, sprawiedliwość i miłość społeczna – podkreślił w homilii ordynariusz świdnicki. 

Kaznodzieja poruszył problem dyskryminacji katolickich mediów.

– Owa walka Dawida z Goliatem na rynku medialnym trwa – zauważył ksiądz biskup.

Na zakończenie homilii ks. bp Ignacy Dec podkreślił, że jest potrzebna modlitwa każdego z nas, a za tym powinno iść pozytywne działanie, wsparcie i pomoc.

– Do naszych sanktuariów maryjnych, także do Barda przynosimy więc nie tylko nasze osobiste, rodzinne, sąsiedzkie sprawy, ale także bolączki, kłopoty, zmartwienia ogólnokościelne i narodowe. Dlatego modlimy się o zwycięstwo dobra nad złem, prawdy nad kłamstwem i w naszej Ojczyźnie, ale także w Europie i świecie – mówił ksiądz biskup Ignacy Dec.  

Spotkanie transmitowały Radio Maryja i Telewizja Trwam.

Marta Milczarska