• Sobota, 18 maja 2024

    imieniny: Jana, Eryka, Aleksandry

Cuda podczas wyprawy Nordkapp

Poniedziałek, 27 sierpnia 2012 (12:34)

Trud pielgrzymów uczestniczących w wyprawie „Misja BXVI – Nordkapp” został obficie wynagrodzony. Władze norweskiego miasteczka Storslett, w którym wczoraj przebywali Polacy, niezwykle życzliwie ich przyjęli.

Uczestnicy wyprawy, która odbywa się w intencji Ojca Świętego Benedykta XVI, ostatnie wydarzenia traktują jak cuda. Jak poinformował nas rzecznik prasowy wspólnoty Krzysztof Zieliński, po długich poszukiwaniach lepszego miejsca noclegowego, a przede wszystkim możliwości skorzystania z pryszniców, z pomocą grupie NiniwaTeam przyszedł burmistrz norweskiego miasteczka.

Dzięki jego zainteresowaniu polskimi pielgrzymami udało się zorganizować nocleg oraz prysznice. Polacy wykąpali się w ośrodku sportowym, mając do dyspozycji 9 pryszniców męskich i 9 żeńskich, czyli dokładnie tyle, ile osób bierze udział w wyprawie.

Na uczestników misji czekało więcej niespodzianek, ponieważ burmistrz zaprosił wszystkich na uroczysty obiad. Tym samym oddaliło się widmo zbliżającej się głodówki, która groziła pielgrzymom, gdyż nie mieli gdzie uzupełnić swoich zapasów. Zanim jednak dowiedzieli się, co czeka ich w miasteczku Storslett, pokonali ponad 180 km przez norweskie fiordy.

– Na miejsce przybyliśmy późnym wieczorem, przed godz. 22.00. Udało nam się znaleźć domek, w którym życzliwi ludzie użyczyli nam swojej przyczepy kempingowej, niektórzy spali w namiotach. Od rana gospodarz próbował dodzwonić się do miejscowych władz, by zorganizować nam lepszy nocleg na niedzielę. I udało się! – relacjonował Kamil Polok, jeden z uczestników wyprawy.

W minionym tygodniu pielgrzymi przejechali 960 km w trudnym terenie, w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. – Dziękujemy Panu Bogu za wszystko, co nas spotkało, i prosimy o dalsze błogosławieństwo i potrzebne łaski – dodał Kamil.

Rzecznik wyprawy wyjaśnił w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl, że pielgrzymom zostało do pokonania jeszcze 230 km, by dotrzeć do Tromsø – największego miasta północnej Norwegii, z którego 31 sierpnia br. odlecą do Polski.

1 sierpnia br. w trasę wyruszyło dwudziestu młodych rowerzystów ze wspólnoty Niniwa, która skupiona jest wokół misjonarzy oblatów. Młodzież wspiera uczestniczący w wyprawie o. Tomasz Maniura OMI - duszpasterz Młodzieży Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Cel tegorocznej wyprawy grupy NiniwaTeam został osiągnięty 23 sierpnia. Wówczas, po przejechaniu 3200 kilometrów, pielgrzymi dotarli na Nordkapp. Przed powrotem do Polski rowerzyści dodatkowo pokonają 800 km. „Misja BXVI – Nordkapp” – hasło tegorocznej wyprawy, oznacza solidarność z Papieżem Benedyktem XVI. Poprzez poniesiony trud i swoją gorliwą modlitwę grupa młodych ludzi chciała wesprzeć Ojca Świętego w jego misji w Kościele.

Izabela Kozłowska