Wciąż walczą o „Jeden z nas”
Piątek, 6 czerwca 2014 (14:48)Komitet Wykonawczy Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Jeden z nas” zbada możliwość odwołania się do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu od decyzji Komisji Europejskiej, która odmówiła zaprzestania sponsorowania eksperymentów na dzieciach w embrionalnym stadium rozwoju.
– Procedura inicjatywy obywatelskiej jest dość nowa i nikt się wcześniej nie odwoływał w tym trybie od decyzji Komisji Europejskiej, dlatego też musimy zbadać pod względem formalnoprawnym, czy i w jaki sposób możemy odwołać się do trybunału w Luksemburgu – wyjaśnił w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Jakub Bałtroszewicz, który podczas wczorajszych obrad komitetu otrzymał nominację na p.o. sekretarza generalnego Europejskiej Federacji „Jeden z nas”.
Sprawą możliwości zaskarżenia decyzji KE zajmie się przewodniczący inicjatywy „Jeden z nas”, prawnik – Gregor Puppinck. – Nie możemy postępować pochopnie. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta do końca czerwca – zapewnia Jakub Bałtroszewicz, podkreślając jednocześnie, że zostaną podjęte wszelkie możliwe kroki, by kontynuować sprawę ochrony życia ludzkiego w Unii Europejskiej.
Komisja Europejska w swojej decyzji z 28 maja br. stwierdziła, że zmiany, które proponuje EIO „Jeden z nas”, nie są konieczne, gdyż prowadzenie badań i eksperymentów na embrionalnych komórkach macierzystych odbywa się w sposób „w pełni zgodny z traktatami UE i z Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej”, zaś finansowanie aborcji odbywa się na zasadach dotyczących pomocy UE w dziedzinie zdrowia dla krajów rozwijających się. Fakty są jednak inne.
Marta Milczarska