Bohaterski życiorys
Środa, 7 maja 2014 (09:19)Arkusz ewidencji personalnej i własnoręcznie napisany życiorys gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” to tylko niektóre z nieznanych dokumentów odnalezionych w Centralnym Archiwum Wojskowym w Warszawie.
Gen. Fieldorf „Nil” został aresztowany w listopadzie 1950 r. przez władze bezpieczeństwa. Oskarżono go pod spreparowanymi dowodami, że jako szef Kedywu AK wydawał rozkazy mające na celu likwidację oddziałów sowieckiej i polskiej komunistycznej partyzantki. Został skazany na śmierć w kwietniu 1952 roku. Wyrok wykonano 24 lutego 1953 roku.
Dokumenty z okresu 1945-1950 dotyczące bohatera polskiego podziemia antykomunistycznego możesz obejrzeć poniżej. Skany aktów zostały wykonane i przekazane nam przez Centralne Archiwum Wojskowe.
Tutaj możesz obejrzeć dokumenty.
MM