Wielki Tydzień na świecie
Środa, 16 kwietnia 2014 (11:20)Wielki Tydzień jest obchodzony szczególnie uroczyście w Ameryce Łacińskiej. Z kolei w Hiszpanii w Wielki Wtorek odbywają się procesje ku czci Męki Pańskiej i Matki Bożej.
W Nikaragui i Hondurasie pracownicy sektora publicznego mają wtedy cały tydzień wolny od pracy, a w innych krajach tego kontynentu dniem świątecznym jest przynajmniej Wielki Piątek. Przed dwoma laty na prośbę Papieża Benedykta XVI przywrócono go nawet na Kubie, gdzie wcześniej był przez komunistów zniesiony – podaje Radio Watykańskie.
Wiąże się to z udziałem licznych wiernych w procesjach i innych obchodach religijnych, które w minionych wiekach przeniesiono do Ameryki z Hiszpanii i Portugalii.
Liczni uczestnicy procesji pasyjnych, przemierzają ulice latynoamerykańskich miast, wysłane dywanami z kolorowanych trocin czy barwnych kwiatów. Najdłuższy taki dywan, długości ponad dwóch kilometrów przygotowano w stolicy Gwatemali. W mieście tym odbywa się w Wielkim Tygodniu ok. 90 procesji.
Jak podaje rozgłośnia watykańska, w Ameryce Łacińskiej zapełniają się w Wielkim Tygodniu także miejsca pielgrzymkowe. W Boliwii zaczęła się wczoraj doroczna pielgrzymka do sanktuarium maryjnego w Copacabanie nad jeziorem Titicaca, położonego 3.800 m n.p.m.
W Ekwadorze najbardziej znane są sanktuaria Chrystusa w stołecznym Quito, gdzie przybywa w Wielkim Tygodniu ok. 30 tys. pielgrzymów, i w Guayaquil, gdzie jest ich prawie 100 tys. W stolicy tego kraju odbywa się też w tym czasie doroczny festiwal muzyki sakralnej, trwający przez cały miesiąc.
Z kolei w Wielkim Tygodniu w Hiszpanii są organizowane procesje bractw. W tym roku pogoda dopisuje, więc można podziwiać bogactwo kolorów przechodzących kolejno grup. Przejmujący śpiew saet wypływających z głębi serca łączy się z zapowiedzią cierpienia Jezusa i Jego Matki.
Wielki Wtorek jest szczególnie głęboko przeżywany w hiszpańskiej Sorii, gdzie procesje są dużo skromniejsze i nie tak głośne jak na południu kraju – podaje Radio Watykańskie. Jako pierwsze wychodzi w procesji najmłodsze bractwo Universidad, które niesie Chrystusa ukrzyżowanego. Po nim idą następne: Agonía, Sangre, Buen Suceso z XVII-wieczną figurą Chrystusa, Santa Faz i Prendimiento. Poszczególne pasos przedstawiają modlitwę Jezusa w Ogrójcu i krwawy pot, spotkanie z Weroniką i pobożnymi niewiastami w drodze na Golgotę oraz pojmanie Jezusa.
Każde bractwo niosło swój sztandar i bogato oprawiony statut kanoniczny. Najdłuższa procesja trwała blisko dziewięć godzin i zakończyła się o drugiej nad ranem. Liczne bractwa w Hiszpanii, szczególnie tzw. uniwersyteckie, przed rozpoczęciem procesji składają tzw. „ślub milczenia”, trwający aż do powrotu do kościoła, w którym mają swoją siedzibę. Z racji temperamentu, szczególnie w Andaluzji, jest to spore wyrzeczenie. W Galicii, w miejscowości Vivero koło Lugo, ulicami przejdzie dzisiaj Droga Krzyżowa, w której udział biorą tylko kobiety.
W Ameryce Łacińskiej na szczególną uwagę zasługuje wczorajsza procesja Jezusa Nazareńskiego w mieście Gwatemala. Czczona tam piękna figura ma ponad 350 lat. Z kościoła wynosi się ją bez żadnych ozdób. Wzdłuż długiej trasy procesji wierni składają kwiaty i inne dary. A tych nie brakuje. Każdy chce uczcić „Zaprzysiężonego Patrona Miasta Gwatemali”.