• Piątek, 3 kwietnia 2020

    imieniny: Pankracego, Ryszarda

Rodziny z całego świata rozpoczęły spotkanie

Środa, 30 maja 2012 (19:14)

"Rodzina: praca i święto" - to hasło przyświeca  VII Światowemu Spotkaniu Rodzin (ŚSR), które rozpoczęło się dziś w Mediolanie. Potrwa ono do 3 czerwca. Weźmie w nim udział także Ojciec Święty Benedykt XVI.

W trakcie Spotkania odbędzie się międzynarodowy kongres teologiczno-duszpasterski, który dziś został otwarty w stolicy Lombardii przez tamtejszego metropolitę ks. kard. Angelo Scolę.  - Witajcie w Mediolanie. Nasze miasto, diecezja ambrozjańska i wszystkie diecezje lombardzkie przyjmują was i dziękują z całego serca za waszą obecność – powitał przybyłych ks. kard. Scola. Jednocześnie  przypomniał, że „od wieków powołaniem naszego miasta jest bycie wielkodusznym i gościnnym”, i wyraził przekonanie, że wszyscy uczestnicy tego wydarzenia „będą mogli w tych dniach przekonać się o tym z własnego doświadczenia”. Ksiądz kardynał Scola za „szczęśliwą intuicję” uznał wybór hasła obecnego spotkania, „łączącego w sobie główne aspekty życia codziennego każdego z nas, każdej osoby, która zawsze pozostaje w więzi i relacji z innymi”. Rodzina „pozwala zrozumieć i rozwijać dwie różnice tworzące człowieka: różnicę płciową między mężczyzną a kobietą oraz różnice pokoleniowe między rodzicami, dziećmi i wnukami” – podkreślił arcybiskup Mediolanu. Dodał, że strzegąc tych „dwóch różnic w jedności, rodzina jest pierwszą i niezastąpioną szkołą wspólnoty”.

Praca jest „środowiskiem, w którym każdy człowiek mówi o sobie i współpracuje za pomocą swoich zdolności, także w trudzie, w twórczym, ojcowskim i odkupieńczym dziele Jezusa” – kontynuował rozważania ksiądz kardynał. Zwrócił uwagę, że w więź między rodziną a pracą wszczepiony jest odpoczynek, który „sprzyja zachowaniu równowagi, nadaje rytm uczuciom i pracy, gdyż jest miejscem odrodzenia, tworzenia na nowo, a spełnia się do końca, gdy staje się świętem, to znaczy wypoczynkiem, bezinteresownym i wspólnotowym wsparciem  pełnym radości”. Zdaniem ks. kard. Scoli, papieska decyzja „zwołania nas z całego świata, aby zastanowić się nad podstawowymi aspektami doświadczenia ludzkiego, świadczy wyraźnie o niezastąpionym bogactwie, jakie rodzina stanowi dla każdej osoby i dla całego społeczeństwa”. Hierarcha wyraził przekonanie, że VII Światowe Spotkanie Rodzin „jest przede wszystkim i ponad wszystkim wydarzeniem wzajemnego świadectwa i świadectwa każdego naszego brata - człowieka”.

Uczestnicy zarówno kongresu, jak i całego Spotkania nie zapominają - wyjaśnia Katolicka Agencja Informacyjna (KAI) - o osobach doświadczonych niedawnym trzęsieniem ziemi, jakie nawiedziło północne Włochy. Od dzisiaj do końca tego wydarzenia trwa akcja „Ziarno solidarności”, zorganizowana przez Krajową Konfederację Rolników (Coldiretti) we współpracy z Mediolańską Fundacją Rodziny 2012 i innymi instytucjami. Dzisiaj przez cały dzień  podczas towarzyszących Spotkaniu Targów Rodziny będzie można kupić 3 tys. sztuk tzw. Grana Padano (ziarno z doliny Padu), aby pomóc gospodarstwom rolnym i serowarniom dotkniętym kataklizmem sprzed kilku dni i ostatnim wielkim wstrząsem, który 30 bm. o godz. 9.00  nawiedził pobliski rejon Mantovano.

Coldiretti ocenia straty, jakie ponieśli rolnicy z obszarów dotkniętych żywiołem w ubiegłym tygodniu, na ponad 250 mln euro, ale dzisiejsze wstrząsy poranne jeszcze bardziej zwiększyły ten tragiczny bilans. Ocenia się, że ok. 50 tys. osób, które odwiedzą Targi Rodziny, w tym wielu gości z zagranicy, będzie mogło wykonać konkretny gest, aby pomóc rodzinom pracowników i przedsiębiorców, które najbardziej ucierpiały w wyniku niedawnego kataklizmu.

O solidarności z poszkodowanymi wspomniał też w przemówieniu powitalnym ks. kard. Scola. - Chcemy dać wyraz naszej solidarności z rodzinami, które padły ofiarą trzęsienia ziemi, polecić Panu tych, którzy zginęli, oraz zapewnić o naszej modlitwie i  wsparciu materialnym – powiedział.

W podobnym duchu wypowiedział się  obecny na kongresie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny ks. kard. Ennio Antonelli. Podkreślił, że właśnie w tym okresie trudności „znajdujemy siłę w rodzinie”. Zapewnił o modlitewnym i materialnym wsparciu dla poszkodowanych.

W łączności ze ŚSR i Benedyktem XVI w Polsce 3 czerwca  w 45 miastach odbędą się Mmarsze dla Życia i Rodziny, którym przyświecać będzie hasło "Rodzina receptą na kryzys".

Iza Kozłowska