• Poniedziałek, 26 lipca 2021

    imieniny: Anny, Joachima, Mirosławy

Antyaborcyjne pikiety pod ambasadami Rosji

Środa, 30 maja 2012 (19:11)

Pikiety pod ambasadami rosyjskimi w Waszyngtonie, Montrealu, Nowym Jorku, Kijowie i w Warszawie w obronie nienarodzonych dzieci odbędą się w dniach 1-3 czerwca. Zagraniczni obrońcy życia wesprą swoich rosyjskich kolegów w walce z aborcją.

3 czerwca w Cerkwi prawosławnej przypada wspomnienie Konstantego Wielkiego, który ogłosił swobodę wyznawania chrześcijaństwa, a także zniósł dzieciobójstwo w Imperium Rzymskim. Protesty organizuje rosyjski Ruch „Wojownicy Życia”. Dodatkowo pikiety odbędą się przed ambasadami Ukrainy w Moskwie i w Sankt Petersburgu. Protest przed ukraińską placówką to wyraz sprzeciwu obrońców życia wobec wydłużania rozpatrzenia ustawy zabraniającej dzieciobójstwa. W tamtejszym parlamencie od dłuższego czasu leży projekt ustawy zakazującej zabijania nienarodzonych dzieci na życzenie.

Rosyjska organizacja „Wojownicy Życia” żąda od prezydenta Rosji Władimira Putina skorzystania z przysługującemu mu prawa i zdecydowania się na złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą ustawy O podstawach ochrony zdrowia obywateli w Federacji Rosyjskiej.

W Polsce w proteście przed  ambasadą rosyjską weźmie udział Fundacja PRO - Prawo do życia. – Chcemy ich wesprzeć, bo jesteśmy pod wrażeniem ich determinacji i męstwa. Ruch obrońców życia w Rosji jest w trudnej sytuacji, ma bardzo niewielkie środki, a jednak robi wielkie rzeczy – powiedział „Gościowi Niedzielnemu” Mariusz Dzierżawski, prezes Fundacji. Jak zaznaczył, protest ten to sygnał do opinii publicznej, że prawo do życia jest fundamentem istnienia każdego społeczeństwa.

Pikieta pod Ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie rozpocznie się 1 czerwca o godz. 11.00.

W Rosji dokonuje się nawet do 1,5 mln legalnych aborcji rocznie.

Iza Kozłowska