• Niedziela, 28 lutego 2021

    imieniny: Makarego, Oswalda

Świadectwa wiary znanych sportowców

Środa, 30 maja 2012 (19:08)

Cztery Ewangelie z komentarzem, modlitewnik oraz świadectwa znanych polskich sportowców, m.in.: Anity Włodarczyk, Jerzego Dudka, Marcina Gortata czy Marka Citki, są częścią wyjątkowej publikacji pt. „Ewangelia dla sportowca i kibica” przygotowanej przed mistrzostwami w piłkę nożną Euro 2012 i olimpiadą w Londynie przez wydawnictwo Edycja Świętego Pawła Księży Paulistów.

Słowo wstępu do „Ewangelii dla sportowca i kibica” napisał ks. bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa sportowców. Jak zaznacza hierarcha, "każdy potrzebuje wsparcia duchowego, zaś modlitwa za swoją drużynę, ulubiony klub, reprezentację i zawodników to znak wzajemnej bliskości, patriotyzmu i kibicowania".

Wierzę, więc nie wstydzę się krzyża

Gwiazdy polskiego sportu, które zechciały przekazać swoje świadectwo, podkreślają, że nie wstydzą się Chrystusa i wiarę w Niego wyniosły z domów rodzinnych. Na prezentacji książki, która odbyła się w Muzeum Sportu i Turystyki, obecni byli m.in. Anita Włodarczyk i Kamil Stoch, którzy przyznali, że książka ta jest wyjątkową pozycją na rynku wydawniczym i jest przeznaczona dla każdego.
- Wierzę w Boga, kocham Go, jestem Mu oddana. Wierzę, że moje istnienie ma sens i nie skończy się śmiercią fizyczną. W moim życiu było wiele sytuacji, w których szczególnie odczuwałam obecność Boga i w wielu przypadkach wiedziałam, że mi pomógł – powiedziała Włodarczyk, była mistrzyni i rekordzistka świata w rzucie młotem, brązowa medalistka mistrzostw Europy. Lekkoatletka podkreśliła, że ogromny wkład w jej postawę życiową i wiarę mają rodzice Maria i Andrzej.

Natomiast Kamil Stoch, znakomity polski skoczek, zaznaczył, że każdemu potrzebna jest modlitwa, a jego zdaniem modlitwa o zwycięstwo nie jest grzechem. - Bóg pomaga nam w każdej sytuacji, nawet wtedy, kiedy myślimy, że nie. Przed każdymi zawodami modlę się o bezpieczne lądowanie dla mnie i rywali - powiedział Stoch.
Wspomniał także, że dopiero teraz rozumie słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas wizyty w Zakopanem, w których Papież Polak apelował, by "nie wstydzić się naszego krzyża". - Początkowo ich nie rozumiałem. Dopiero po jakimś czasie zrozumiałem znaczenie tych słów – wyznał.

Bóg moim fundamentem

W „Ewangelii dla sportowca i kibica” możemy poznać także historię Marcina Gortata, jedynego Polaka grającego w NBA. Jego zdaniem, każdy powinien znaleźć czas nawet na krótką rozmowę z Bogiem. „Jestem katolikiem. (...) Kontakt z Bogiem jest dla mnie bardzo ważny. Krótka modlitwa przed każdym meczem jest moim zwyczajem. Myślę, że każdy sportowiec powinien rozmawiać z Bogiem” – czytamy w książce. Jak dodaje, „Bóg zawsze będzie gotów, żeby z tobą porozmawiać, i zawsze możesz liczyć na Jego obecność”. Gortat przywołał sytuację sprzed trzech lat, kiedy w trakcie meczu upadł z naciągniętymi mięśniami pleców. „Jedyną moją myślą było: »Boże, obym wstał… Proszę Cię!«. Wstać nie wstałem, tylko byłem zniesiony z parkietu, ale już siedem dni później byłem w pełni wyleczony po zabiegach i różnego rodzaju ćwiczeniach. Wtedy miałem wrażenie, że Ktoś nade mną czuwa” – wspominał najlepszy polski koszykarz. Jednocześnie podkreślił, że dla niego największą wartością jest rodzina, którą określa jako swój skarb. To z rodziną - zaznacza Gortat - może dzielić się sukcesami i porażkami. „Każdy z nas będzie kiedyś miał swoją rodzinę, ja chcę, żeby w mojej Bóg był obecny, aby był jej fundamentem" – kwituje w swoim świadectwie Gortat.

Książka „Ewangelia dla sportowca i kibica” to blisko 400-stronicowa publikacja, którą napisano z myślą o zawodnikach i miłośnikach sportu. „Ta wyjątkowa książka powstała po to, by Dobra Nowina o zbawieniu i prawda o życiu człowieka dotarła do każdego. Wśród 19 lubianych i wybitnych sportowców świadectwa składa 11 mistrzów olimpijskich, mistrzów świata i Europy” – informuje wydawnictwo w opisie publikacji. Ważne jest, by sportowcy oraz kibice pamiętali, iż wszystko, co dzieje się w ich życiu, zależne jest od Pana Boga. Jednocześnie  Edycja Świętego Pawła wyjaśnia, że zarówno Euro 2012, jak i igrzyska olimpijskie w Londynie są wydarzeniami sportowymi na skalę światową. Jak zaznaczono, jest to przede wszystkim spotkanie człowieka z człowiekiem. W trakcie obu imprez spotkają się ludzie pochodzący z różnych krajów i kultur, co pozwala nie tylko na poznanie innych, ale także na zaprezentowanie noszonych w sercu wartości.

Iza Kozłowska