• Piątek, 3 kwietnia 2020

    imieniny: Pankracego, Ryszarda

Rosja straci wpływy

Środa, 30 maja 2012 (07:43)

Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje, że gaz łupkowy zrewolucjonizuje światowy rynek energii. Polska może na tym zyskać.

USA i Kanada właśnie dzięki wydobywaniu od 20 lat gazowi łupkowemu mają znacznie niższe od reszty świata ceny surowca. Raport "Złote zasady dla złotej ery gazu" MAE opatruje jednak zastrzeżeniami, które jej zdaniem muszą zostać wyjaśnione, by gaz rzeczywiście staniał - donosi dzisiejsza "Rzeczpospolita". Chodzi nie tylko o zastosowanie najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych technologii, ale przede wszystkim o uczciwą informację przekazywaną lokalnym społecznościom, wytłumaczeniem potencjalnych zagrożeń, ale i korzyści, jakie mogą mieć z mieszkania w okolicy łupkowych odwiertów.

Zdaniem MAE, boom na gaz łupkowy "będzie miał również ogromny wpływ na sytuację geopolityczną świata".  Fatih Birol, główny ekonomista MAE, zauważa, że tradycyjni eksporterzy, tacy jak Rosja i kraje Bliskiego Wschodu, nie tylko stracą część udziałów w rynku, ale też w tym samym czasie ceny gazu spadną.

RP