Honorowi obywatele Rzymu
Sobota, 22 lutego 2014 (09:15)Kolegium Kardynalskie liczyło do dzisiaj 199 członków: 107 kardynałów elektorów, którzy mogą brać udział w konklawe, i 92, którzy nie mogą wybierać Papieża. Po konsystorzu Kolegium Kardynalskie będzie liczyć 218 członków, wśród nich 122 kardynałów elektorów poniżej 80. roku życia.
Biskupa Rzymu, Następcę św. Piotra, wybierał początkowo lud Wiecznego Miasta, lecz w IV w. – gdy chrześcijaństwo się rozprzestrzeniło – prawo wyboru zostało zacieśnione do grona prezbiterów rzymskich, od XII zaś wieku – do Kolegium Kardynalskiego.
Nazwa „kardynał” pochodzi od łacińskiego „cardo”, oznaczającego dosłownie „zawias” lub „punkt zwrotny”, a więc kluczowy element każdej konstrukcji. Do dzisiaj w niektórych językach słowo „cardinal” wiąże się z czterema stronami świata.
Nieprzypadkowo też pierwsi współpracownicy Papieża stawali wraz z nim przy czterech bokach ołtarza. Kiedy zaś Papieże zaczęli organizować Kurię Rzymską, na swoich najbliższych współpracowników powoływali najwybitniejszych przedstawicieli duchowieństwa rzymskiego. Zwróćmy uwagę na zależność między słowem „wybitny” a używanym przez nas do dzisiaj tytułem „eminencja”. Eminencja to słowo pochodzące od czasownika „wybijać się ponad innych” (łac. emineo). Tak więc wybitni duchowni rzymscy tworzyli pierwsze Kolegium Kardynalskie w początkach Kurii Rzymskiej.
Ciekawy był potrójny porządek tego grona, który funkcjonuje do dzisiaj: kardynałowie-diakoni, kardynałowie-prezbiterzy i kardynałowie-biskupi. Byli to po prosu diakoni z tzw. diakoni rzymskich (Rzym przez wiele wieków był jedną parafią, podzieloną na przykościelne „diakonie” dla ubogich), prezbiterzy z parafii sąsiadujących z Rzymem (ówcześni „proboszczowie” podmiejscy) i biskupi sąsiadujących diecezji. Oni to wspierali Papieża, a także wybierali jego następcę.
Dlatego też do dzisiaj kardynałowie, którzy wszak pochodzą z całego świata, przy nominacji kardynalskiej otrzymują kościół tytularny na dawnym terytorium parafii rzymskiej, albo na dawnym terytorium podmiejskim czy wreszcie w jednej z katedr 7 diecezji sąsiadujących z Rzymem. Są przez ten fakt uważani niejako za honorowych obywateli Rzymu, co czyni ich najbliższymi „sąsiadami” Papieża i otwiera im drzwi konklawe, gdy trzeba wybierać biskupa Wiecznego Miasta.
Zobacz pełną listę nowych kardynałów kliknij tutaj.
Początek uroczystości o godz. 11.00. Transmisję przeprowadzą Radio Maryja i Telewizja Trwam.
ks. Dominik Ostrowski