Manifestacje w obronie tradycyjnej rodziny
Niedziela, 2 lutego 2014 (21:45)W Paryżu i Lyonie odbyły się manifestacje w obronie rodziny, w których – według francuskiej policji – uczestniczyło odpowiednio 80 tys. i 40 tys. osób.
Manifestacje zorganizowała grupa inicjatywna, która przyjęła nazwę „Manifa dla wszystkich” w odpowiedzi na hasło „śluby dla wszystkich”, pod którym występowali zwolennicy tzw. małżeństw homoseksualnych, zalegalizowanych we Francji przed dziewięcioma miesiącami.
Uczestnicy dzisiejszych wystąpień w obronie rodziny wznosili okrzyki przeciwko ewentualnemu zalegalizowaniu we Francji również instytucji matek zastępczych i sztucznego zapładniania lesbijek, chociaż rząd prezydenta Franςois Hollande'a zapewnił, że nie planuje przygotowywania ustaw w tej sprawie.
Sekretarz generalny rządzącej partii socjalistycznej Harlem Desir w związku z manifestacjami w Paryżu i Lyonie wystosował komunikat, w którym pogłoski o zamiarze zalegalizowania przez rząd instytucji surogatek określa jako „bezpodstawne plotki”.
W Paryżu uczestnicy manifestacji, zakończonej w południowo-zachodniej części francuskiej stolicy – Montparnasse, wznosili okrzyki: „Rodzina! Edukacja! Solidarność! Godność!”. Władze zgrupowały na trasie pochodów w Paryżu i Lyonie około 2-3 tys. policjantów. Zatrzymano dwunastu członków organizacji studenckiej GUD, którzy próbowali dołączyć do manifestujących.
Mniejsze manifestacje w obronie rodziny odbyły się dziś w Madrycie, Brukseli, Rzymie, Luksemburgu, Budapeszcie i Warszawie.
IK, PAP