z_Dziennikarstwo służbą prawdzie
Sobota, 18 stycznia 2014 (18:38)O docenianie poziomu etycznego przekazu i unikanie dezinformacji, zniesławienia i oszczerstwa zaapelował Ojciec Święty Franciszek, spotykając się dziś z kierownictwem i pracownikami włoskiego publicznego radia i telewizji, RAI. Obchodzą one 90-lecie rozpoczęcia emisji radiowych i 60-lecie – telewizyjnych.
Papież zaznaczył, że jakość etyczna przekazu jest owocem wrażliwości sumień, szanujących zarówno osoby będące przedmiotem informacji, jak i adresatami przesłania – podaje Katolicka Agencja Informacyjna (KAI).
Jak dodano, Papież wyraził wdzięczność włoskiemu nadawcy publicznemu za współpracę w ukazywaniu papieskiego przesłania i wydarzeń Kościoła we Włoszech z instytucjami watykańskimi: radiem i ośrodkiem telewizyjnym.
Dotyczyło to zarówno wydarzeń zwyczajnych, jak i niezwykłych: II Soboru Watykańskiego, wyboru Papieży, pogrzebu bł. Jana Pawła II czy wydarzeń Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. KAI dodaje, że włoska telewizja publiczna była też producentem filmów o charakterze religijnym, jak choćby „Franciszek” Lilianny Cavani czy „Dzieje Apostolskie” Roberto Rosselli niego, filmu powstałego we współpracy z ks. Carlo Marią Martinim (jezuitą, późniejszym kardynałem, arcybiskupem Mediolanu).
Franciszek wskazał, że RAI w znacznej mierze przyczyniła się do procesu jednoczenia językowo-kulturowego Włoch. Jednocześnie Papież, przypominając tę bogatą przeszłość, wskazał na konieczność poszanowania tego bogatego dziedzictwa i własnej tożsamości.
Franciszek zwrócił uwagę, że misją dziennikarstwa jest nie tylko informowanie, lecz także formowanie, że jest to służba publiczna, to znaczy służba dobru wspólnemu. – Jest to służba prawdzie, dobru i pięknu – powiedział, dodając, że tej odpowiedzialności ludzie pełniący służbę publiczną nie mogą się wyrzec z żadnego powodu.
Ponadto Ojciec Święty wskazał, iż jakość etyczna przekazu jest w ostateczności owocem wrażliwości sumień, szanujących zarówno osoby będące przedmiotem informacji, jak i adresatami przesłania. Jak zaznaczył, każdy w swojej roli i posiadając swoją odpowiedzialność, jest wezwany do czuwania, by doceniać poziom etyczny przekazu i unikać dezinformacji, zniesławienia i oszczerstwa, do zachowywania poziomu etycznego.
Na zakończenie dzisiejszego spotkania Ojciec Święty Franciszek życzył kierownictwu i pracownikom włoskiego publicznego radia i telewizji, by zawsze umieli służyć rozwojowi ludzkiemu, kulturalnemu i obywatelskiemu społeczeństwa.