• Sobota, 11 kwietnia 2026

    imieniny: Filipa, Leona

Europa zbiera siły do walki o życie

Środa, 8 stycznia 2014 (10:41)

Pod patronatem „Naszego Dziennika”

 

Z Jakubem Bałtroszewiczem, koordynatorem Polskiego Komitetu Narodowego „Jeden z nas”, rozmawia Marta Milczarska

 

Niemal 1,9 mln podpisów zebranych pod inicjatywą „Jeden z nas” stanowi rekord wśród wszystkich europejskich inicjatyw obywatelskich. Co w tym momencie dzieje się z inicjatywą „Jeden z nas”?

– Podczas listopadowego Europejskiego Kongresu Pro-life, gdzie spotkali się przedstawiciele inicjatywy „Jeden z nas” z całej Europy, by podsumować akcję zbierania podpisów, zapadła decyzja o stopniowym przekształcaniu inicjatywy w międzynarodową organizację, która w codziennej działalności będzie kontynuować dzieło wsparte głosem niemal 2 milionów obywateli Unii Europejskiej.

I tak właśnie powstał pomysł, by na bazie potencjału wypracowanego przez inicjatywę „Jeden z nas”, powołać do życia Europejską Federację Ruchów Obrony Życia „Jeden z nas”.

W tym momencie pracujemy nad stworzeniem struktury prawnej tej federacji, by mogła skutecznie działać przy Parlamencie Europejskim i Komisji Europejskiej. Komitetom narodowym wszystkich krajów biorących udział w inicjatywie „Jeden z nas” zostały powierzone zadania przygotowujące do powołania tej organizacji, stały się one komitetami roboczymi, by później stać się częścią federacji.

Również nad tym 17 grudnia 2013 r. w Brukseli debatował komitet wykonawczy inicjatywy „Jeden z nas” i tam też zostałem poproszony, by przygotować kwestionariusz dla wszystkich krajów, które będą częścią federacji. Stworzenie takiego kwestionariusza ma na celu pozyskanie informacji i ustalenie wspólnej wizji, działań i celów tej organizacji. Pytania zwarte w kwestionariuszu zostały już rozesłane do komitetów narodowych wszystkich krajów i do końca stycznia jest czas, by na te pytania odpowiedzieć.

W przyszłym tygodniu, 16 stycznia br.,  w Warszawie zbierze się komitet narodowy, gdzie polskie organizacje pro-life będą rozmawiać o priorytetach tej federacji. I tu warto podkreślić, że każdy kraj musi wziąć część odpowiedzialności, także finansowej, za tę nową organizację.

Jest wiele organizacji pro-life w Europie, po co tworzyć federację?

– Należy przede wszystkim podkreślić, że wśród wszystkich organizacji biorących udział w inicjatywie „Jeden z nas” jest głębokie poczucie, że dzięki powstaniu tej federacji zaistnieje na arenie międzynarodowej nowa siła w walce o obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Nasze polskie organizacje pro-life na czele z dr. Pawłem Wosickim, prezesem Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, i dr. inż. Antonim Ziębą, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, również bardzo mocno wspierają powstanie tej inicjatywy, a jednocześnie oceniają, że Polska jako Ojczyzna bł. Jana Pawła II musi być liderem tej federacyjnej walki o życie.

Taka federacja będzie miała zdecydowanie mocniejszą i bezpośrednią siłę lobbowania w Unii Europejskiej na rzecz tworzenia prawa mającego na celu obronę życia. Taka federacja stworzy szansę, by organizacje pro-life były słyszane w Parlamencie Europejskim, by unijni urzędnicy zdawali sobie sprawę, że ktoś patrzy im na ręce. Ta federacja będzie walczyła o obronę chrześcijańskiej wizji antropologicznej człowieka w instytucjach europejskich.

Jak wygląda obecnie proces zatwierdzania podpisów? Gdzie teraz się znajdują?

– Do 11 lutego br. wszystkie kraje biorące udział w zbieraniu podpisów pod inicjatywą „Jeden z nas” muszą wydać certyfikaty dotyczące ilości ważnych głosów. Polski komitet narodowy zebrane podpisy przekazał do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i urzędnicy mieli trzy miesiące, by te głosy zweryfikować i wystawić odpowiedni certyfikat.

Później, kiedy do Komisji Europejskiej spłyną certyfikowane podpisy, będzie musiała ona oficjalnie potwierdzić, że pod Inicjatywą Europejską „Jeden z nas” zebrana została wymagana liczba podpisów, i wyznaczyć datę wysłuchania publicznego.

 

Kiedy sprawą obrony życia ludzkiego w ramach prawa i polityki budżetowej Unii Europejskiej zajmie się Parlament Europejski?

– Mamy niepotwierdzone informacje, że Komisja Europejska, ze względu na zbliżające się wybory  do PE, zorganizuje to wysłuchanie bardzo szybko i prawdopodobnie odbędzie się ono już w lutym lub w marcu.

Tym samym bardzo intensywnie przygotowujemy się do wysłuchania publicznego w Parlamencie Europejskim. Wysłuchanie publiczne to bardzo ważny etap w całej inicjatywie, dlatego też musimy być przygotowani do przedstawienia naszych argumentów i do przekonania komisarzy europejskich, że pieniądze unijne nie mają praw zasilać proaborcyjnych działań.

Mimo że niewiele się dziś w mediach mówi i pisze o naszej inicjatywie, my nie siedzimy bezczynnie, cały czas działamy: z jednej strony przygotowujemy się merytorycznie do wysłuchania publicznego, a z drugiej strony w komitetach narodowych trwa praca nad stworzeniem nowej struktury, jaką będzie Europejska Federacja  Ruchów Obrony Życia.

Jak teraz Polacy mogą wspierać inicjatywę „Jeden z nas”? Czy możemy przekazać 1 proc. swojego podatku na rzecz Fundacji „Jeden z nas”?

– Każdy, kto chce wesprzeć obronę życia ludzkiego w ramach akcji „Jeden z nas”, może wejść  na stronę jedenznas.pl, na której może zapoznać się z bardzo ciekawymi materiałami dotyczącymi walki o życie, może upowszechnić je na Facebooku, może porozmawiać o inicjatywie „Jeden z nas” ze znajomymi, może informować innych o tym, czym jest nasza akcja i jak w tym momencie wygląda polityka,  a także może wesprzeć finansowo Fundację „Jeden z nas”.

Jeśli natomiast ktoś chciałby przekazać 1 proc. ze swojego podatku na rzecz powstającej europejskiej federacji, może uczynić to za pośrednictwem innych polskich organizacji pro-life, np. Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, z zaznaczeniem, że są to środki na Federację Europejską „Jeden z nas”.

Dziękuję za rozmowę.

Marta Milczarska