• Sobota, 11 kwietnia 2026

    imieniny: Filipa, Leona

Zamach na Lasy Państwowe

Piątek, 3 stycznia 2014 (14:44)

Z dnia na dzień pan Maciej Grabowski, nowy minister środowiska, zażyczył sobie, żeby Lasy Państwowe ze swoich przychodów wpłaciły do budżetu państwa 800 milionów złotych. Teraz leśnicy muszą o tyle zredukować zadania gospodarcze konieczne dla dobra lasu, dla normalnego ich funkcjonowania. Będzie to dotyczyć między innymi remontów dróg, zadań pielęgnacyjnych czy ochrony przed szkodliwymi owadami.

Taki sposób gospodarowania naszym państwem i traktowania instytucji gospodarczych, jakimi są Lasy Państwowe, jest niewytłumaczalny dla leśników oraz ludzi myślących. Ta instytucja pełni równeż funkcje pozaprodukcyjne – m.in. społeczne, rekreacyjne, a przede wszystkim gospodarcze, gdyż ma pieniądze z własnych przychodów. Prace leśników są podporządkowane 10-letnim planom urządzania lasów, które zostaną zachwiane odebraniem im znacznej części ich budżetu.

Polskie Lasy Państwowe dobrze funkcjonują, otrzymują jak najlepsze oceny, cieszą się zaufaniem w społeczeństwie, a tu rząd po dyktatorsku chce zabrać im 15 procent z ich finansów, co przyczyni się do niszczenia kolejnej instytucji państwowej. Tak właśnie wygląda dzisiaj sprawowanie władzy przez rząd Donalda Tuska.

Jeżeli Lasy będą niewydolne, to zaraz pojawią się pomysły, żeby zrobić z nich spółkę lub wprost sprywatyzować, bo kto się nimi zaopiekuje bez odpowiedniego zaplecza finansowego. Z tego względu ta decyzja rządu jest niebezpieczna, bo zagraża własności ziemi polskiej.

Leśnicy szukają sposobu na to, jak publicznie zareagować na takie nonszalancje nakierowane na nich przez aktualny rząd. Natomiast są w służbie i tu jest ten problem, że boją się o swoją pracę.

Prawo i Sprawiedliwość jest zdecydowanie przeciwko takim działaniom aktualnego rządu. Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiliśmy nasz punkt widzenia w tej sprawie. PiS zgłosiło też wniosek do marszałka Sejmu, żeby na najbliższym posiedzeniu Sejmu przedstawiona została informacja o sytuacji w Lasach Państwowych i rządowych planach wobec nich.

not. MPA


Dariusz Bąk – poseł PiS, wcześniej pracownik Lasów Państwowych, m.in. na stanowisku dyrektora regionalnej dyrekcji w Radomiu.

Dariusz Bąk