• Piątek, 3 kwietnia 2020

    imieniny: Pankracego, Ryszarda

Święto Matki Kościoła

Poniedziałek, 28 maja 2012 (19:26)

Święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła obchodzone jest dziś w Kościele katolickim. Przypada ono zawsze w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Ponad czterdzieści lat temu święto to, jako pierwszy, wprowadził Episkopat Polski, który czynił też starania, by święto Matki Kościoła było obchodzone w Kościele na całym świecie.

Czczenie Maryi jako Matki Kościoła zostało wprowadzone do polskiego kalendarza liturgicznego 4 maja 1971 r. przez Konferencję Episkopatu Polski za zgodą Papieża Pawła VI. Dzień ten został wybrany dlatego, że Zesłanie Ducha Świętego było początkiem działalności Kościoła. Biskupi polscy złożyli Pawłowi VI memoriał z gorącą prośbą o ogłoszenie Maryi Matką Kościoła i ponowne oddanie Jej macierzyńskiemu sercu całej rodziny ludzkiej.

Prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński 16 września 1964 roku w imieniu 70 biskupów polskich wygłosił przemówienie podczas Soboru. Uzasadniał w nim konieczność ogłoszenia Maryi Matką Kościoła. Prymas Wyszyński przywoływał trudne doświadczenia Narodu Polskiego, który ratunek, pomoc i zwycięstwo otrzymał od Matki Bożej. Prymas Polski ks. kard. Wyszyński apelował też o włączenie do Konstytucji o Kościele nauki o Matce Najświętszej, co zgodnie z wolą polskich hierarchów zostało uczynione. "W swojej apostolskiej działalności Kościół słusznie ogląda się na Tę, co zrodziła Chrystusa, który po to począł się z Ducha Świętego i narodził się z Dziewicy, aby przez Kościół także w sercach wiernych rodził się i wzrastał” – czytamy w Lumen Gentium (KK nr 65).
Na zakończenie trzeciej sesji Soboru, 21 listopada 1964 r., Papież Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła i powierzył Jej cały rodzaj ludzki. Cztery lata później, na zakończenie Roku Wiary (w czerwcu 1968 roku), Ojciec Święty potwierdził swoje orzeczenie o Matce Kościoła w Wyznaniu Wiary, w tzw. Credo Pawłowym.

Izabela Kozłowska