Wyśpiewać radość Bożego Narodzenia
Piątek, 20 grudnia 2013 (10:06)Pod patronatem „Naszego Dziennika”
Z Jarosławem Ciszkiem, rzecznikiem prasowym XX Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie, rozmawia Mariusz Kamieniecki
Jak przebiegają tegoroczne eliminacje do festiwalu?
– W większości ośrodków eliminacje zostały już przeprowadzone. Do tegorocznej XX edycji festiwalu zgłosiło się ok. 1700 grup. Jest to o blisko 100 grup mniej niż w roku ubiegłym, który był pod tym względem rekordowy. Tak czy inaczej liczba osób, które biorą udział w eliminacjach tegorocznego festiwalu, kształtuje się na poziomie blisko 20 tysięcy osób. Eliminacje potrwają jeszcze do 27 grudnia, a ostatnim ośrodkiem, gdzie się odbędą, będzie Równe na Ukrainie.
W ilu ośrodkach odbywają się tegoroczne eliminacje?
– Eliminacje odbywały się w 37 ośrodkach, w tym w trzech za granicą, w dwóch na Ukrainie: w Równem i Żytomierzu, oraz w Baranowiczach na Białorusi. Niestety z powodu problemów z miejscem nie odbyły się eliminacje we Lwowie. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda się dopiąć współpracę na tyle, żeby eliminacje do naszego festiwalu mogły się odbyć także we Lwowie.
Wczoraj skończyły się eliminacje w Żytomierzu. Przed nami jeszcze Lublin, Tuchów i Kołobrzeg. We wszystkich pozostałych ośrodkach eliminacje zostały rozstrzygnięte. W większości mamy już zatem informacje, kto przyjedzie do Będzina na przesłuchania finałowe.
Czekamy jeszcze na ostatnie rozstrzygnięcia, wówczas będziemy ustalać harmonogramy i kontaktować się ze zwycięzcami w poszczególnych ośrodkach, by ustalić dokładnie terminy ich przyjazdu do Będzina.
Kiedy odbędą się przesłuchania finałowe?
– Przesłuchania finałowe odbędą się w dniach 16-18 stycznia w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Będzinie. Tu uczestnicy będą mogli sprawdzić swoje umiejętności przed jury, w którym jak zawsze zasiadają najlepsi eksperci branży muzycznej. Jury przewodniczyć będzie dr Michał Sławecki z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w jury zasiądą też prof. Marta Kierska-Witczak z Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz ks. dr Paweł Sobierajski z Akademii Muzycznej w Katowicach. Jednym z akcentów jubileuszowego festiwalu będzie sympozjum naukowe „Kolędy i pastorałki w kulturze polskiej”, które odbędzie się 13-14 stycznia w Akademii Muzycznej w Katowicach. Zwieńczeniem tegorocznego festiwalu będzie koncert galowy, który odbędzie się 19 stycznia o godz. 16.00 w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na osiedlu Syberka. Reżyserem koncertu będzie Dariusz Wiktorowicz, dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.
Na ile festiwal wpisuje się w klimat polskich tradycji związanych z kolędowaniem?
– To już XX edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie, o jego randze świadczy chociażby liczba uczestników, a także stale przyrastająca liczba regionów, w których odbywają się eliminacje. Tylko w tym roku mamy cztery nowe miejsca: Cieszków, Dąbrowa Górnicza, Dobrodzień i Legnica.
Jednak nie w samych liczbach tkwi istota tego festiwalu…
– Udało nam się stworzyć festiwal, który ma ugruntowaną pozycję na kulturalnej mapie Polski. Uczestnicy, którzy byli tu choć raz, chcą przybywać tu w kolejnych latach. Jak mówią, do Będzina przyciąga ich niezwykła atmosfera i rodzinny klimat towarzyszący tej imprezie. I na tym nam właśnie zależy, żeby nie tylko święta Bożego Narodzenia, które są typowo rodzinnymi, ciepłymi, pięknymi chwilami, ale żeby podobnie odbierany był nasz festiwal, który wyrasta, a jednocześnie głęboko tkwi w atmosferze świąt Bożego Narodzenia. Służy temu m.in. troska, indywidualny kontakt z uczestnikami. Każdy zespół otrzymuje przewodnika, każdy, kto przyjeżdża z daleka, ma zagwarantowany ciepły posiłek, bezpłatne noclegi. To jest niejako nasz wkład w to, aby piękno Bożego Narodzenia zostało przedłużone poza czas świąt i rozlało się na uczestników festiwalu.
Jakie działania podejmują organizatorzy, żeby festiwal stawał się jeszcze bardziej atrakcyjny zarówno dla uczestników, jak i dla publiczności?
– Może to zabrzmi nieco butnie, ale powiem, że nie musimy wiele robić w tym kierunku. Ludzie, szczególnie w Polsce, ale także na całym świecie, doskonale czują klimat świąt Bożego Narodzenia. Tak bardzo chcą odetchnąć od wszechobecnego pseudoświątecznego klimatu lansowanego w supermarketach, a także w stacjach radiowych, gdzie jako główny Bożonarodzeniowy hit króluje Last Christmas, że jeżeli oferujemy im coś pięknego z pozytywnym przesłaniem, dobrze zorganizowanego, to ludzie chętnie biorą w tym udział.
Dotyczy to zarówno publiczności, a także uczestników, którzy jeżeli mają okazję zaprezentować się w festiwalu, który ma już swoją rangę, a jednocześnie ma pozytywne przesłanie i traktuje wszystkich nie w sposób przedmiotowy, lecz podmiotowy, rodzinny, to chętnie się w to włączają. My ze swej strony staramy się, żeby ten klimat świąt Bożego Narodzenia zachować i to jest klucz do sukcesu festiwalu w Będzinie. Naszym celem jest zachowanie klimatu świąt Bożego Narodzenia – takich prawdziwych, polskich.
Dziękuję za rozmowę.
Mariusz Kamieniecki