• Niedziela, 15 marca 2026

    imieniny: Klemensa, Ludwiki, Longina

Maryja Niepokalana wpisana w Boży plan

Niedziela, 8 grudnia 2013 (19:56)

Rozważanie Ojca Świętego Franciszka wygłoszone przed modlitwą „Anioł Pański″

 

Drodzy Bracia i Siostry!

Ta druga niedziela Adwentu przypada w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a zatem naszą uwagę przyciąga piękno Matki Jezusa, naszej Matki! Z wielką radością Kościół kontempluje ”Pełną łaski„ (Łk 1, 28). Zaczynając od tych słów, pozdrówmy wszyscy razem Maryję: ”pełna łaski„. Powiedzmy trzy razy: Pełna łaski! Pełna łaski! Pełna łaski. I tak spojrzał Bóg na Nią od pierwszej chwili swojego planu miłości. Spojrzał na Nią piękną, pełną łaski! Maryja wspiera nas w naszej drodze ku świętom Bożego Narodzenia, ponieważ uczy nas, jak przeżywać czas Adwentu, oczekując na Pana. Ponieważ ten czas Adwentu jest oczekiwaniem na Pana, który nawiedzi nas w święto (Bożego Narodzenia), ale także w naszym sercu. Pan przyjdzie! Oczekujmy Go!

Ewangelia świętego Łukasza przedstawia nam Maryję jako młodą dziewczynę z Nazaretu, małego miasta w Galilei na obrzeżach Cesarstwa Rzymskiego, a także na peryferiach Izraela. A jednak na tej Dziewczynie z odległej wioseczki, na Niej spoczęło spojrzenie Pana, który wybrał Ją na Matkę swojego Syna. W perspektywie tego macierzyństwa Maryja została zachowana od grzechu pierworodnego, to znaczy od tego zerwania komunii z Bogiem, z innymi ludźmi i ze stworzeniem, które rani do głębi każdą ludzką istotę. To zerwanie (komunii) zostało naprawione z wyprzedzeniem w Matce Tego, który przyszedł wyzwolić nas z niewoli grzechu. Niepokalana jest wpisana w Boży plan, jest owocem Bożej miłości, która zbawia świat.

I Matka Boża nigdy nie oddaliła się od tej miłości: całe Jej życie, cała Jej istota jest ”tak„ /powiedzianym/ dla miłości, dla Boga. Jednak z pewnością nie było to dla Niej łatwe! Gdy anioł nazywa Ją ”Pełną łaski„ (Łk 1, 28), pozostaje ona ”zmieszana„, ponieważ w swojej pokorze czuje się niczym przed Bogiem. Anioł pociesza ją: ”Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus„ (w. 30 ). Zwiastowanie to sprawia, że jest jeszcze bardziej zmieszana, ponieważ nie jest jeszcze żoną Józefa, ale Anioł dodaje: ”Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym„ (w. 35 ). Maryja słucha, jest wewnętrznie posłuszna, i odpowiada: ”Oto ja służebnica Pańska niech mi się stanie według twego słowa„ (w. 38).

Tajemnica tej Dziewczyny z Nazaretu, która jest w sercu Boga, nie jest nam obca. Nie jest tak, że Ona jest tam, a my tutaj. Nie, jesteśmy złączeni. W istocie spojrzenie miłości Boga spoczywa na każdym mężczyźnie i każdej kobiecie! Z imienia i nazwiska. Jego spojrzenie miłości jest nad każdym z nas. Apostoł Paweł mówi, że Bóg ”wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani„ (Ef 1, 4). My również zostaliśmy wybrani przez Boga od zawsze, aby żyć świętym życiem, wolni od grzechu. Jest to plan miłości, który Bóg odnawia za każdym razem, kiedy zwracamy się do Niego, zwłaszcza w sakramentach.

Tak więc podczas tego święta, kontemplując naszą Niepokalaną, piękną Matkę, rozpoznajmy także nasze prawdziwe przeznaczenie, nasze najgłębsze powołanie: być miłowanymi, aby być przemienionymi przez miłość, być przemienionym przez piękno Bożej miłości. Spójrzmy na Maryję, naszą Matkę, i pozwólmy, aby Ona patrzyła na nas, ponieważ Ona jest naszą Matka i kocha nas; pozwólmy Jej spoglądać na nas, abyśmy nauczyli się być bardziej pokorni, a także bardziej odważni w podążaniu za Słowem Bożym, aby zostać czule przygarniętym w ramionach Jej Syna Jezusa, który daje nam życie, nadzieję i pokój.

Po modlitwie ”Anioł Pański„:

Drodzy Bracia i Siostry!

Wszystkich was serdecznie pozdrawiam, szczególnie rodziny, grupy parafialne i stowarzyszenia. Pozdrawiam wiernych z  Biella, Cossato, Bianzé, Lomazzo, Livorno Ferraris, Rocca di Papa, San Marzano sul Sarno i Pratola Serra.

Duchowo łączymy się z Kościołem, który żyje w Ameryce Północnej, który dzisiaj wspomina założenie swojej pierwszej parafii, 350 lat temu: Notre-Dame de Québec.

Dziękujemy za przebytą do tej pory drogę, a szczególnie za świętych i męczenników, którzy uczynili te ziemie obfite w owoce. Z serca błogosławię wszystkim wiernym, którzy obchodzą ten jubileusz. Szczególne pozdrowienie kieruję pod adresem członków Włoskiej Akcji Katolickiej, którzy dzisiaj odnawiają swoją przynależność do stowarzyszenia. Życzę im wszelkiego dobra w ich pracy formacyjnej i apostolskiej.

Dzisiaj po południu, idąc za starą tradycją, udam się na plac Hiszpański, aby modlić się u stóp statuy Niepokalanej. Proszę was o duchową łączność ze mną w tej pielgrzymce, która jest aktem synowskiej czci wobec Maryi, aby zawierzyć Jej miasto Rzym, Kościół i całą ludzkość.

Wszystkim życzę  pięknej niedzieli i dobrego świętowania naszej Matki

 

 Tłumaczenie: Radio Maryja