• Niedziela, 15 marca 2026

    imieniny: Klemensa, Ludwiki, Longina

Budzić do wiary w Pana Boga

Poniedziałek, 25 listopada 2013 (21:10)

Chrystus przychodzi do nas dziś, przychodzi w mocy, która w oczach możnych tego świata jest głupstwem i w żaden sposób nie zachwyca, bo przecież nie daje znaczenia, nie stawia na piedestale, często więc budzi lekceważący uśmiech politowania. Świat, w którym żyjemy wierzy w siłę pieniądza – powiedział ks. kanonik Marian Dettlaff podczas Mszy św. w parafii Chrystusa Króla w Gdyni, gdzie odbyło się cotygodniowe, poniedziałkowe spotkanie Rodziny Radia Maryja.  

Uroczystej Eucharystii, którą transmitowały Telewizja Trwam i Radio Maryja, przewodniczył będzie ks. prałat Stanisław Cieniewicz, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Tczewie, zaś homilię głosił ks. kanonik Marian Dettlaff, proboszcz parafii św. Leona Wielkiego w Wejherowie.

Do zebranych przed Mszą Świętą swoje słowo skierował, za pośrednictwem połączenia telefonicznego, o. dr Tadeusz Rydzyk, założyciel i dyrektor Radia Maryja, który podkreślił, że nie można być biernym wobec niesprawiedliwości, nie można milczeć kiedy mówią nieprawdę. – Musimy budzić innych ludzi, musimy budzić do wiary w Pana Boga, do miłości Ojczyzny, do miłości drugiego człowieka, ale także do sprawiedliwości – powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk.

– Przeżywamy w naszym pokoleniu kolejne czasy prometeizmu – nieuzasadnionej wiary w ludzki umysł, który dzisiaj, co prawda wspierany jest maszynami myślącymi, a przecież zimna maszyneria nie dorówna pięknu i mądrości Stworzenia, w jego mikro- i makroformach. Nie zastąpi człowieka z jego strukturą fizyczną, a jeszcze bardziej złożoną psychiczną i duchową. Dzisiaj – jak to słyszymy – przywołanie kreacjonizmu, wspomnienie o Boskim stwórczym dziele, rodzi wrzask wyznawców potęgi umysłu – dodał ks. kan. Marian Dettlaff. Jak wyjaśnił ksiądz kanonik, „autorytety” stworzone na zapotrzebowanie różnych środowisk forsują teorie, które nie znoszą żadnego sprzeciwu. – Dla nich władać, to królować. Dzielić to rządzić. Zapominają o nauce prawdziwego Króla, u którego służba jest królowaniem – dodał ks. Dettlaff.

– Patrzmy więc my, tu zgromadzeni na prawdziwego Króla – Jezusa Chrystusa. Jego władza ma początek w posłuszeństwie, w wierności postawionym Mu zadaniom, pełnieniu woli Ojca aż do końca. Co więc pozostaje nam, których Chrystus poprzedza jako Dobry Pasterz, jako nasz wzór i przykład, jako Ten który dzieli nasz ludzki los, aż do końca. W niepojętym dla nas wymiarze Jezus spotykał się ze złem i je zwyciężył, dzięki Niemu nasza droga do Ojca jest prosta: wiedzie przez słowo i sakramenty – zaznaczył kaznodzieja.

Ksiądz  kanonik Marian Dettlaff podkreślił, że w przededniu adwentu potrzeba nam katolikom zastanowić się nad czasem poświęconym Bogu i drugiemu człowiekowi, nawiązał także do zakończonego wczoraj Roku Wiary. – W tym zakończonym Roku Wiary, stając przed Chrystusem Królem, dziękujmy Panu Bogu za wszystkie owoce tego czasu, za wszystkie dobre natchnienia, za pracę naszych duszpasterzy – dodał ksiądz kanonik.

Marta Milczarska