Redemptoryści zakończyli obchody rocznicowe
Niedziela, 10 listopada 2013 (21:46)W klasztorze Redemptorystów w Krakowie w sobotę, 9 listopada, odbyło się zakończenie obchodów rocznicowych, przeżywanych przez cały rok w związku ze 130. rocznicą powrotu redemptorystów do Polski i 80. rocznicą śmierci Sługi Bożego o. Bernarda Łubieńskiego.
Ten niestrudzony misjonarz redemptorysta pracował w Krakowie w sumie przez 13 lat, co zostało szczególnie podkreślone w czasie wieczornej Eucharystii w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której przewodniczył o. prowincjał Janusz Sok. W kazaniu podkreślił, że o. Łubieński był odważnym i kreatywnym misjonarzem, który starał się wychodzić do każdego człowieka i przybliżać mu Boże miłosierdzie. Kaznodzieja wyraził też przekonanie i nadzieję, że Sługa Boży zostanie rychło włączony do grona błogosławionych.
W części przedpołudniowej rocznicowego spotkania z udziałem redemptorystowskich wspólnot formacyjnych: postulatu, nowicjatu i seminarium oraz wychowawców i innych współbraci, został podjęty temat powołania kapłańsko-zakonnego. Konferencję zatytułowaną „Wartość powołania kapłańsko-zakonnego na tle obecnej sytuacji społeczno-kulturowej” wygłosił o. Tomasz Protasiewicz OFMCap, magister nowicjatu kapucynów z Sędziszowa Małopolskiego. Młodzi redemptoryści w ramach dzielenia się w grupach dyskusyjnych zastanawiali się potem, jak dobrze i owocnie przeżyć Rok Wspierania Redemptorystowskiego Powołania Misyjnego, obchodzony w całym Zgromadzeniu od 1 sierpnia 2013 do 9 listopada 2014 roku.
Po południu uczestnicy spotkania udali się w pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie włączyli się w modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia. Następnie odbyła się projekcja premierowa nowego filmu powołaniowego pt. „Sequela – pójdź za mną” w reżyserii br. Piotra Kochańskiego, przygotowanego z inicjatywy Duszpasterstwa Powołań Redemptorystów.
Całe wydarzenie odbywało się w dniu 281. rocznicy założenia zgromadzenia redemptorystów, co było piękną okazją do podziękowania Bogu za istnienie i działalność misyjną redemptorystów w Polsce i na świecie. Jedną z ważnych intencji świątecznego dnia była modlitwa o nowe powołania do tego misyjnego zgromadzenia.
o. Sylwester Cabała CSsR