• Poniedziałek, 27 stycznia 2020

    imieniny: Jerzego, Anieli, Przybysława

Kosztowny projekt MAC powrócił do komisji

Czwartek, 26 lipca 2012 (10:19)

Rządowy projekt dotyczący możliwości weryfikacji prawa do świadczeń zdrowotnych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych NFZ trafił po wczorajszej wieczornej debacie w Sejmie ponownie do Komisji Zdrowia. Posłowie obawiają się, że koszt wprowadzenia systemu i utrzymanie kontrolujących go osób przewyższy koszty ponoszone na leczenie osób nieubezpieczonych.

- Jest to próba ułatwienia sprawdzenia, czy pacjent jest ubezpieczony. Nie wiemy jednak, czy ten wykaz będzie połączony z innymi bazami danych tworzonymi przez Ministerstwo Zdrowia. Obawy Prawa i Sprawiedliwości budzą także koszty związane z wprowadzeniem tego wykazu, a jest to ok. 20 mln na sprzęt, a później ponad 70 mln na utrzymanie osób, które będą obsługiwały i weryfikowały dane o ubezpieczonych - powiedział dla NaszegoDziennika.pl poseł Dariusz Piontkowski (PiS), członek sejmowej Komisji Zdrowia. W jego opinii system ułatwiłby nieco pracę lekarzy, przede wszystkim zdejmując z nich odpowiedzialność za świadczenie opieki medycznej nad osobami nieubezpieczonymi, ale jest zbyt kosztowny. 

Dla weryfikacji uprawnień pracujących w NFZ i urzędach skarbowych ma zostać zatrudnionych w sumie ponad 100 osób. Koszt systemu ma wynieść w ciągu 10 lat 77 mln zł.

Posłowie zastanawiali się też, czy koszt wprowadzenia systemu i utrzymania kontrolujących go osób nie przewyższy kosztów ponoszonych na leczenie osób nieubezpieczonych.

- Przypomnę, że w Polsce szacuje się, iż osób nieubezpieczonych jest ok. 1-2 proc. wszystkich obywateli i kwoty, które wydaje się na weryfikację takiego ubezpieczenia, wydają się zbyt duże – mówi poseł PiS.

Centralny Wykaz Ubezpieczonych to system, który według projektu służy usprawnieniu weryfikacji danych pacjentów. Pacjent w przychodni będzie musiał podać jedynie numer PESEL, aby można było zweryfikować, czy jest ubezpieczony. Wprowadzenie elektronicznego wykazu ubezpieczonych zapowiedział na początku roku premier po spotkaniu z lekarzami, którzy prowadzili protest przeciw obowiązującym od 1 stycznia przepisom refundacyjnym.

Biuro prasowe NFZ odmówiło nam komentarza na temat Wykazu, twierdząc, że wszelkich informacji na ten temat może udzielić jedynie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Marta Milczarska