• Piątek, 3 kwietnia 2026

    imieniny: Pankracego, Ryszarda

Niepokojąca ewolucja kanonu lektur szkolnych

Wtorek, 8 października 2013 (10:00)
Stanowisko Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ „Solidarność” w sprawie lektur szkolnych
 
 
Rada Sekretariatu Nauki i Oświaty z niepokojem obserwuje ewolucję kanonu lektur szkolnych.
 
Znikają z wykazu lektur pozycje autorów kojarzących się z postawami patriotycznymi i współtworzących kulturowy rdzeń polskiej wspólnoty narodowej. Z programu gimnazjalnego wyrugowano w ostatnich latach dzieła Stefana Żeromskiego, wiersze wojenne Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a nawet „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
 
Pojawiły się natomiast lektury, które przynależą do tego, co dawniej określano mianem literatury pensjonarskiej. Z drugiej strony w programie liceum pojawiają się autorzy hermetyczni, trudni do zrozumienia bez znajomości kontekstu społecznego i kulturowego przedwojnia – Bruno Schulz i Witold Gombrowicz. Czy „Ferdydurke” będzie zrozumiała dla uczniów nie znających „Trylogii” i „Krzyżaków”?
 
Wzywamy Minister Edukacji Narodowej Krystynę Szumilas do takiej rewizji programów nauczania języka polskiego, gimnazjalnych i licealnych, która spełni społeczne oczekiwania. Zadaniem polskiej szkoły jest wykształcenie obywateli związanych poczuciem wspólnoty narodowej, świadomych polskiej tradycji i polskiej kultury.
 
Przewodniczący SNiO NSZZ „Solidarność”
Ryszard Proksa
Źródło: Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność"