Pamięci Józefa „Ziutka” Szczepańskiego
Czwartek, 26 września 2013 (20:05)„Wspomnij Ziutka” – to tytuł koncertu z okazji 74. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, który jutro o godz. 18.00 odbędzie się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.
Koncert zorganizowany przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Fundację Sztafeta zostanie poświęcony pamięci Józefa „Ziutka” Szczepańskiego – autora „Pałacyku Michla” – jednej z najpopularniejszych piosenek powstańczej Warszawy. „Ziutek” był żołnierzem określanym mianem barda Batalionu „Parasol”, poetą, autorem również takich utworów jak „Dziś idę walczyć, mamo”, „Wiersz do pamiętnika”, „Parasola piosenka szturmowa” czy antysowiecka „Czerwona zaraza”. Zmarł 10 września 1944 r. w wyniku odniesionych ran.
Rzeszowski koncert „Wspomnij Ziutka” poprzedzi Msza św. w kościele pw. Świętego Krzyża w intencji poległych powstańców, a po Eucharystii pod pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej odbędzie się Apel Pamięci, Salwa Honorowa, zostaną też złożone wiązanki kwiatów.
– Koncert jest dedykowany głównie kombatantom zrzeszonym w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także ich rodzinom. Adresowany jest także do szkół, uczniów, harcerzy i osób kultywujących polskie tradycje niepodległościowe – informuje Agnieszka Iwaszek z sekretariatu Światowego Związku Armii Krajowej w Rzeszowie. Podczas koncertu można będzie usłyszeć piosenki patriotyczne i powstańcze w wykonaniu Garwolińskiego Teatru Muzycznego „Od Czapy”.
Dzień Polskiego Państwa Podziemnego jest świętem państwowym ustanowionym 11 września 1998 r. przez Sejm RP. Ma upamiętniać Armię Krajową, której celem była walka z Niemcami oraz przygotowywanie kadr, a następnie sformowanie jednostek wojskowych w celu jawnego wystąpienia przeciw okupantowi w najbardziej sprzyjającym momencie wojny. Tajne struktury podporządkowane rządowi na emigracji nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym, którego aparat wziął na siebie zadania państwa, począwszy od spraw wewnętrznych, poprzez tajną oświatę i kulturę, wymiar sprawiedliwości, po komórki przygotowujące akty legislacyjne dla przyszłego niepodległego państwa. Polskie Państwo Podziemne było fenomenem w dziejach nie tylko II wojny światowej, drugiego takiego nie było w całej Europie.
Mariusz Kamieniecki