• Niedziela, 15 marca 2026

    imieniny: Klemensa, Ludwiki, Longina

Dzień urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Sobota, 14 września 2013 (08:37)

66 lat temu urodził się przyszły kapelan „Solidarności”, męczennik, który swoją niezłomną postawą tchnął ducha walki w ludzi pracy w trudnych czasach PRL. W intencji kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki będzie sprawowana dzisiaj Eucharystia w sanktuarium żoliborskim w Warszawie.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku w Okopach k. Suchowoli na ziemi białostockiej, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Był dzieckiem Marianny i Władysława Popiełuszków. Matka jeszcze w stanie błogosławionym ofiarowała swoje nienarodzone dziecko na służbę Bogu.

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko jako kapelan „Solidarności” przyjął i w pełni zrealizował wezwanie, które kilka lat przed jego męczeńską śmiercią skierował do świata bł. Jan Paweł II: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”. 

19 października 1984 r. o godz. 18.00 ks. Jerzy Popiełuszko sprawował Mszę św. oraz nabożeństwo różańcowe w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. W drodze powrotnej około godz. 22.00 został uprowadzony w okolicach miejscowości Przysiek k. Torunia przez trzech urzędników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Został brutalnie pobity, związany, a następnie zamknięty w bagażniku samochodu. Oprawcy przywiązali do nóg ks. Jerzego kamień, po czym wrzucili go do Zalewu Wiślanego na tamie włocławskiej. Jego ciało odnaleziono dopiero 30 października.

W pogrzebie wzięło udział kilkaset tysięcy wiernych z całej Polski. Ksiądz Jerzy został pochowany na przykościelnym placu w parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie.

Dzisiaj w sanktuarium na warszawskim Żoliborzu, gdzie bł. ks. Jerzy pełnił posługę pasterską, sprawowana będzie o godz. 18.00 uroczysta Msza św. z okazji 66. rocznicy urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki z modlitwą o jego kanonizację.

MM